• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
u redu imam 36 vocaka na 1,5 m razmaka i na svaku cu staviti dve kapaljke na 30 cm od vocke a to znaci 72 kapaljke u redu a imam takvih 7 redova sa protokom od npr 4 litre/to je moja ideja o litrazi ali prohvatam i pametniji prijedlog/ sto znaci ukupno 504 kapaljke
Ovo je početak: 504 kapaljke x 4 litre na sat po kapaljki =2,02 m3/sat, znači bar 2,3-2,5 m3/sat protoka (elektro pumpe se mogu fino regulirati u radu (bar većina) te bi uz nekih 10-15% višeg kapaciteta od potrebnog, trebalo biti dovoljno za ovakav mali sustav).
Korak 2: pogledaj kakvih sve pumpi možeš naći za taj protok, i očitaj osnovne karakteristike (visina dizanja, i tlak; imaš na onoj maloj pločici) pa javi, i vidjeti ćemo koja je najbolja.

:cool:
 

ppeekkyy

Novi član
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
7
....http://akvasan.com/stranice/_leo_xk60.html
sad sam naisao na reklamu za ovu pumpu koja je nahvaljena opasno ali sam skeptik po kineskom porjeklu,snazi motora a pogotovo cijeni.
naisao sam i na jednu elektro kovina,,1400 o/min,protok 20-50,motor 1,1 kw.izlazna cjev 1 col,tip pumpe je TVC 42 A
http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/elektro-motor-pumpa-oglas-1976620
Pumpa je ovakva samo u mnogo boljem stanju.

Nepotrebno citiranje posta više.
http://www.kupujemprodajem.com/Petostepena-pumpa-8831359-oglas.htm?filter_id=49205274
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kako "pripremate" sustav za navodnavanje za zimu, zanima me voda u glavnim vodovima, istjerate ju nekako van ili?
Dio glavnog voda je dosta plitko cca 20cm, nagnut je teren i krtica nije mogla dublje kopat, tu je i plasticni saht sa elektromagnetskim ventilima isto na dubini cca 20 cm. Moguce da se smrzne?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Vidim ovdje ima dostra stručnjaka za navodnjavanje.
Ja ću vam opisati ono što planiram saditi i gdje bi mi trebalo navodnjavanje pa vas molim prijedloge. Naravno osnovni kriterij je što niža cijena i sustav kap po kap.
Dakle zemljište dužine 170 m, širine 40m.
Sadim aroniju na 1,5m razmaka u redu, širina između redova 3m. Mislim da će stati 12 redova, ne više. Napominjem da nemam mogućnosti dovođenja struje, jedino ako bi uzimao agregat.
Na zemljištu planiram udariti cijev za navodnjavanje (koji promjer još neznam). Da li sredina zemljišta ili na kraju to prepuštam vama na savjet.
Što bi mi predložili; motorna pumpa, agregat za struju pa električna, baloni s vodom ili kako. Naravno ta "skuplja mašinerija" se mora moći maknuti sa polja jer bi preko noći nestala

Kako sam sam pokušao nešto osmisliti, stvarno nisam uspio jer uvijek postoji neki ali ili neki ograničavajući faktori a nisam stručnjak.

Hvala!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uzmes Tomos pumpu, ja bi mozda krenuo sa glavnim vodom po sredini polja jer imas jako dugačke redove pa bi ti trebalo kap na kap preko fi20 sta ćeš teško nać. Nisi napisao koliko vode misliš dat po biljci i jel bi razmak kapaljki bio 33cm?
Ovo sve šta te zanima ćeš morat pitat tamo gdje ćeš uzimat materijal, znat će ti najbolje reć. Ima i ovdje u temi al je velika za čitat a izgleda da se nikome ne da ponavljat.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako "pripremate" sustav za navodnavanje za zimu, zanima me voda u glavnim vodovima, istjerate ju nekako van ili?
Dio glavnog voda je dosta plitko cca 20cm, nagnut je teren i krtica nije mogla dublje kopat, tu je i plasticni saht sa elektromagnetskim ventilima isto na dubini cca 20 cm. Moguce da se smrzne?
U svakom slučaju, trebalo je kod projektiranja planirati ispusni ventil (postavlja se na najnižu točku sustava, i upravo služi za ispuštanje vode; kako protiv smrzavanja, tako i za kasnije ispiranje (alge, kamenac i slično)).
Investicija od cca. 20,00 kn (mala piva i 10 deka parizera koštaju više !!!), ali izgleda da "stručnjaka" ima na svakom kutu :s:
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Uzmes Tomos pumpu, ja bi mozda krenuo sa glavnim vodom po sredini polja jer imas jako dugačke redove pa bi ti trebalo kap na kap preko fi20 sta ćeš teško nać. Nisi napisao koliko vode misliš dat po biljci i jel bi razmak kapaljki bio 33cm?
Ovo sve šta te zanima ćeš morat pitat tamo gdje ćeš uzimat materijal, znat će ti najbolje reć. Ima i ovdje u temi al je velika za čitat a izgleda da se nikome ne da ponavljat.

Količina vode po biljci je oko 5-8l jer nije prezahtjevna po tom pitanju. Cilj navodnjavanja je samo pomoć biljci da ne uvene preko sušnih razdoblja i da baš totalno ne zakržlja.
Za razmak kapaljki sam mislio 50 cm.

Nekako mi se ove dvije kombinacije vrte.

Razmišljao sam da postavim 3 balona od 1000l na 1,5m tako da jedan balon opskrbljuje 4 reda jedino me muči ta duljina od 160m. Puniti pumpom pa onda ispuštati iz balona.

Ili sam mislio probati na izlazu pumpe postaviti ravodnicu, na jedan krak regulator tlaka od 0,7bara za sustav direkno KPK a drugi krak staviti ventil i koristiti za ispust viška vode ili opet punjenje balona s vodom...

Zato trebam ljude sa iskustvom da mi malo to proanaliziraju.
Struju nemam mogućnosti dovesti. I zabijao bih cijev za pumpu ili malo veću 50mm, nadam se da će to uspjeti opskrbiti sustav. Iz Međimurja sam pa vode ima na nekih 8m max.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Cilj navodnjavanja je samo pomoć biljci da ne uvene preko sušnih razdoblja i da baš totalno ne zakržlja.
To nikada nije cilj navodnjavanja. Bacaš novce, rađe zali to šta imaš sa špric kantom i uštedit ćeš puno novaca.


Za razmak kapaljki sam mislio 50 cm.
Zavisi kakvu zemlju imaš, poanta je dobit traku.


Razmišljao sam da postavim 3 balona od 1000l na 1,5m tako da jedan balon opskrbljuje 4 reda jedino me muči ta duljina od 160m. Puniti pumpom pa onda ispuštati iz balona.
Zašto kemijat sa balonima ako ćeš imat pumpu?
fi 16 ravnomjerno kapa do cca 60m, fi 20 do 100 i nešto sitno...


Ili sam mislio probati na izlazu pumpe postaviti ravodnicu, na jedan krak regulator tlaka od 0,7bara za sustav direkno KPK
0.7 bara je minimalni tlak, zašto ga ograničit na to, mislim da većina kapaljki radi između 0.7 - 2 bara.


I zabijao bih cijev za pumpu ili malo veću 50mm
Mislim da ti je cijev 50mm premalo.

Šta se pumpe tiče znam da je ekipa spominjala honde i tomos da dobro rade.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Trebao si rec da pricas o jednogodisnjim crijevima.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
A šta ja znam da su to jednogodišnja crijeva, kad ih doma jedna te ista imamo već 5 godina i rade normalno :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Mislio sam na ove već izbušene cijevi za KPK. Vidim da je tim cijevima max pritisak od 1bar. http://pseno.hr/cijevi-kap-po-kap-mago/ :(
Za pohvalu su detaljni tehnički podaci.
U drugoj tablici su korektno navedene vrijednosti ukupne dužine jedne cijevi, u odnosu na protok, razmak kapaljki i učinkovitost natapanja.
:wink:
p.s. Mogli bi i drugi prodavači objaviti malo više podataka o cijevima i kapaljkama
p.s.s. Iako su ove dobre, za voćnjak ipak preporučam polutvrde cijevi sa već ugrađenim kapaljkama; ipak su trajnije, a nisu puno skuplje
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Meni se one dužine cijevi čine prenapuhane (makar ne piše za koju je to debljinu, ako je fi20 onda bi moglo ić), sjećam se da ste ti i Kontam računali ida za fi16 ispada max duljina 60 i nešto metara, fi20 oko 130m, pričam o rupama na 33cm i 2l/h.
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Pozdrav.
Relativno sam nov na forumu i u voćarstvu pa imam hrpetinu pitanja i problema.
Imam voćnjak, zasađen jesenas, 11 redova dužine 200 metara. Sadnice su na udaljenosti 140 cm - ukupno nekih 1.600 sadnica.
Računao sam dvije kapaljke po sadnici protok 2l/h. To ispada nekih 7m3/h, ako mi je dobra matematika.
E sad, po ovoj tablici ispada da mi trebaju laterali promjera 40mm. To mi djeluje too much. Gdje sam pogriješio?

Što se tiče samog navodnjavanja, trebat će navodnjavati svaka 3-4 dana tijekom ljeta, jer moja kultura (haskap) rodi krajem svibnja i početkom lipnja. Dakle, trebat će navodnjavati kako bi biljke ostali u vegetaciji, plod ćemo riješiti prije najvećih vrućina.

Imam bunar 100 metara od početka polja iz kojeg crpim vodu za kuću. Bunar nije predubok (8-9) metara, ali nikad nije presušio. Bojim se da mi neće biti dovoljan za navodnjavanje pa sam razmišljao o kopanju novog bunara tik uz polje. Što vi mislite? Bunar od 15-ak metara bi trebao biti više nego dovoljan za dva zalijevanja tjedno?

Također, koju pumpu uzeti? Struja se može provesti do novog bunara produžnim kablom iz kuće. Prve godine cijevi za navodnjavanje ići će po zemlju, a nagodinu planiram postaviti protugradnu zaštitu pa podići cijevi na tu konstrukciju. Pretpostavljam da bi to funkcioniralo.?

Prijedlozi, kritike i savjeti su više nego dobrodošli. :)

Hvala unaprijed.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pozdrav.

E sad, po ovoj tablici ispada da mi trebaju laterali promjera 40mm. To mi djeluje too much. Gdje sam pogriješio?


Hvala unaprijed.

Zato ćeš stavit glavni vod na sredinu i fi 20m laterale da idu lijevo i desno.
 

Zgdelboy

Novi član
Tu od
23 Lip 2014
Poruka
4
navodnjavanje kap po kap potrošnja vode

Bok svima

Zanima me da li netko zna koliko se otprilike vode potroši u godinu dana navodnjavanjem kap po kap? Radi se o vočnjaku od 2 ha.

Unaprijed zahvaljujem
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Re: navodnjavanje kap po kap potrošnja vode

Zavisi koliki je razmak između rupica na crijevu i zavisi od pritiska.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: navodnjavanje kap po kap potrošnja vode

Normalno da ne zavisi od pritiska ako normalno složiš sustav.

@ zgdelboy: Kada normalno postaviš pitanje dobit ćeš i odgovor, ovdje malo tko zna gatat iz graha.

Sada iz predstavljanja vidim da ideš na borovnicu, koliki ti je ph zemlje?
 
Posljednje uređivanje:

Zgdelboy

Novi član
Tu od
23 Lip 2014
Poruka
4
Re: navodnjavanje kap po kap potrošnja vode

Normalno da ne zavisi od pritiska ako normalno složiš sustav.

@ zgdelboy: Kada normalno postaviš pitanje dobit ćeš i odgovor, ovdje malo tko zna gatat iz graha.

Sada iz predstavljanja vidim da ideš na borovnicu, koliki ti je ph zemlje?

O sljedećem se radi: ja još nemam voćnjak nego tek sad radim kalkulacije pa zato nisam stavio sve potrebne informacije jer ih neznam još, pa me zanimalo samo okvirno kolika bi mogla biti potrošnja vode?

Evo rezultata analize zemlje u privitku
 

Prilozi

  • analiza.jpg
    analiza.jpg
    54 KB · Pregleda: 124

Najnoviji postovi

Na vrh