• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Dečki trebam podatak sa tomosove motorne pumpe na koliko se vrti ,obrtaji ?
Naime raskopo sam pumpu od motora i složio na elektro motor i nefrcera očito fali okretaja a pločica ostala na motoru.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Dečki trebam podatak sa tomosove motorne pumpe na koliko se vrti ,obrtaji ?
Naime raskopo sam pumpu od motora i složio na elektro motor i nefrcera očito fali okretaja a pločica ostala na motoru.


SMP2 -- snaga: 2,4 kW / 5500 o/min

MP2 -- naga: 2 kW / 5800 o/min
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
SMP2 -- snaga: 2,4 kW / 5500 o/min

MP2 -- naga: 2 kW / 5800 o/min

Hvala ,tak sam si nešt i mislio da je otprilike ,ovaj sad el-motor je 2.800 i niš,sa tri metra dubine ni da se napiješ :mur: uzalud nam trud :=:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Motor od 4 kw i multiplikator okretaja, jeftinija varijanta ili neki generator frekvencije ;)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Motor od 4 kw i multiplikator okretaja, jeftinija varijanta ili neki generator frekvencije ;)

Nije malo puno 4kw to je jednostepena pumpa (uska,tanka)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A ti uzmi onda 2,2 kw i napravi prijenos 1:2 2800 na 5600 pa će fercerati. Ako se isključuje motor trebat ćeš jači, ako ne tjeraj :) No kw su kw ali dvotaktni motori su čudo ako se zanemari ekologija ;)

Evo moj problem, svake godine nešto :)
bunar.jpg

Nemre se do cijevi od vode :)
 
D

damirdraganlug

Guest
Zanima me gdje si kupio pipe ?
Postavili smo i povezali crijeva na krusci pa evo slike
Njoko da lakse mastas :partyman:

Crijeva jos nisu potpuno zatrpana da bi se vidjelo ako budu negdje :drinkers:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja imam takve (cu imat za par dana), koliko vidim te se serafe kao moje, nisu na klik. U ponudi pise 9kn + pdv, fi20, Agrico trade.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ranko@ mene zanimaju ovi stubovi koje su visne i gdje si ih nabavio.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pozdrav!
Imam složeno kap na kap u voćnjaku i drugi tjedan moram riješit napajanje na solarne panele. Manje više svi kažu da navodnjavaju kap na kap preko dana, koliko sam ja skužio (čitao) kao za sve ostalo idealno bi bilo po noći. Najviše me brine isparavanje tj. gljivična oboljenja, da li je to zanemarivo ili stvarno može stvarat dosta problema?
Razlika u solaru za dan i noć je duplo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Još jedno pitanje, cijevi sam stavljao na žicu, kopče svaki metar, svejedno su mi cijevi popigane tj. imaju valove. Da li će se to sa vremenom poravnat ili da ih našpanam na kraju reda?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Navodnjavao sam neko vrijeme po danu, gdje je kapalo po listovima se pojavila plamenjača.
Sad pitanje za iskusnije, kako sam čitao tu negdje na forumu, ovisno o tipu zemlje bi voćki trebalo tjedno dat trideset i nešto litara vode po m2. Da li se to stvarno misli na m2 ili da kapaljke na dužini od jednog metra iskapaju tu količinu vode?
Pitam jer će obično kap na kap namočit širinu od cca 60cm tj. 0.6m2 pa bi prema tome bilo dosta 0.6 x npr. 35l po dužnom metru.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Još jedno pitanje, možda na ovo dobijem odgovor. :-(
Koliki postotak vlage održavate na dubini korijena? Da li koristite tensiometre?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Još jedno pitanje, cijevi sam stavljao na žicu, kopče svaki metar, svejedno su mi cijevi popigane tj. imaju valove. Da li će se to sa vremenom poravnat ili da ih našpanam na kraju reda?

Da ja tu kažem.
Ja nisada nisam vidio da je sve ravno nego uvijek imaju valove.
Kada je kap po kap, ja ne vidim neke probleme da budu valovi?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam koliko ima oscilacija tlaka kada su u valovima ali može se zbog valova dogoditi da ne kapa na svakoj kapaljci već da kapljice skliznu do sljedeće kapaljke. Kada je vruće crijeva su jako naborana, zalijevam po noći i kada ih voda napuni izgleda bolje.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ne znam koliko ima oscilacija tlaka kada su u valovima ali može se zbog valova dogoditi da ne kapa na svakoj kapaljci već da kapljice skliznu do sljedeće kapaljke. Kada je vruće crijeva su jako naborana, zalijevam po noći i kada ih voda napuni izgleda bolje.

razlika u tlaku je: na 10 cm razlike u visini razlika tlaka je 0,01 bar.
Pa ak nisu jako valovita onda je to zanemarivo.

Ovo za kapljice si u upravu, ali kaj ne bi trebalo kapati na samoj kapaljci bez obzira kakav je nagib crijeva?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ovo za kapljice si u upravu, ali kaj ne bi trebalo kapati na samoj kapaljci bez obzira kakav je nagib crijeva?

Pa pretpostavljam da bi trebalo. Inače su crijeva na laganoj nizbrdici i još kad je valovito na jednom dijelu jednostavno klizne voda po crijevu do najniže točke. To sam od 4km crijeva skužio na par mjesta tako da nije strašno, stavio sam dodatne kopče i problem riješen.
 

dariol

Novi član
Tu od
27 Kol 2013
Poruka
9
Pozdrav !
Imam nekoliko pitanja za vas iskusne.
Planiram nasad 2000 arinija. Imam cijev od 7 metara u zemlji od 2,5 cola. Voda je na 4 metra.
Razvukao bi alkaten po žici koji bi digao oko 50cm od zemlje.
Da li je bolje staviti dizne od 2 ili 4 litre/sat ?
Kupiti agregat i pumpu/pumpe ili je dovoljno kupiti samo benzinsku pumpu za navodnjavanje ?
Imate neke preporuke gdje i kakav agregat/pumpe kupiti.
Hvala
lp
 

Najnoviji postovi

Na vrh