• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Javi se u tvrtku koja vrši vodoopskrbu na tvom području i tamo ćeš dobiti info iz prve ruke, jer je situacija dosta šarolika.
Kod nas je cijena poljoprivredne vode 6,00 kn/m3, a priključak (mjesto u postojećem šahtu) je oko 1.500,00 kn. A od šahta do svog polja sam kopaš kanale i vučeš cijevi.
:roll:

nista kod mene ,to ne postoji :(

ps. bobo reci mi vidio sam da ima i onih krugova oko vocke za navodnjavanje,to mi se cini jos najbolja opcia,bolja od linije gdje su kraj svake vocke 2 kapaljke,sto ti mislis
koliko sam vidio vec su tvornicke one kapaljke na onom krugu i ima ih onako cini mi se dosta,neznam kako se to zove nemogu nista nac na internetu o tom,jel ti mozda znas nesto vise
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
nista kod mene ,to ne postoji :(

ps. bobo reci mi vidio sam da ima i onih krugova oko vocke za navodnjavanje,to mi se cini jos najbolja opcia,bolja od linije gdje su kraj svake vocke 2 kapaljke,sto ti mislis
koliko sam vidio vec su tvornicke one kapaljke na onom krugu i ima ih onako cini mi se dosta,neznam kako se to zove nemogu nista nac na internetu o tom,jel ti mozda znas nesto vise

Evo najjednostavnije varijante:


I detalj:




Znači alkatenka od 1/2 ili 1'', T-komad i alkatenka sa ugrađenim kapaljkama (ili bez kapaljki, ali ih zato sam moraš ubušiti); zavrni oko drveta. I to je to.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Evo najjednostavnije varijante:


I detalj:




Znači alkatenka od 1/2 ili 1'', T-komad i alkatenka sa ugrađenim kapaljkama (ili bez kapaljki, ali ih zato sam moraš ubušiti); zavrni oko drveta. I to je to.

hvala majstore,svaka cast na ideji,tako cu napravit
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kažu mi iskusni voćari da nema efikasne zaštite od mraza i svi koji su u to ulagali su popušili i sad psuju ove što su im to uvalili, također navodnjavanje teško da je isplativo ako nemate besplatnu vodu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kažu mi iskusni voćari da nema efikasne zaštite od mraza i svi koji su u to ulagali su popušili i sad psuju ove što su im to uvalili
To se ne bi nikako složio; jer svaki sustav ima svoja ograničenja i "područje" u kojem je efikasan; stvar je samo korektne informacije i pravilnog korištenja. Ovo podebljano i podcrtano... 8)
Jedan od primjera je zaštita orošavanjem. Orošavanje treba prestati tek kada se sav led otopi (u prvoj fazi (niske temp.) nastaje led; u drugoj fazi (više temp.) led se otapa, te je potrebno konstantno orošavati, dok se sav led ne otopi (u protivnom, dolazi do izuzimanja topline iz okoline potrebne za otapanje leda (i topline iz pupova) i biljka strada.
Kako u praksi izgleda?
Temp. odu iznad nule i prestane se orošavati, i počinje otapanje leda (i izuzimanje topline) i pupovi stradaju.
Pitaj te voćare koji su "popušili" koliko dugo su orošavali?
Isto tako važna je veličina kapljica (Kaj bi ja sad imao neke druge dizne :shock: )... itd., itd.
Pa čak i staro, povijesno, zadimljavanje ima učinka ako se pravilno izvodi... koliko je voćara ove zime imalo spremljene hrpe za zadimljavanje?

I na kraju, ključan parametar; položaj.
Da bi mogli lakše raditi, imati veće površine i sl., voćnjaci su sa obronaka preseljeni u ravnice :)shock:); pa nisu bez vraga ravnice oduvijek bila ratarska područja, a obornici (sunce, strujanje zraka i sl.) tereni za voćnjake... :prayer:

I sada nevalja sustav za zaštitu od mraza ????
Čini mi se da su greške negdje drugdje, već od početka.

također navodnjavanje teško da je isplativo ako nemate besplatnu vodu.
E sa ovim se potpuno slažem.
Iako je teško doći do "besplatne" vode; u načelu cijena vode mora biti što niža. Evo, kod nas je "poljoprivredna voda" 4,55 kn/m3 + 9,90 kn mjesečno za očitanje brojila. Podzemna voda je na cca. 30 m (bušenje je 400 kn/m dubine) + pumpa. I površinska voda (višak vode koji se ocijedi po površini) ima je oko 250 mm/m2; potrebno je iskopati jarke i akumulaciju. I na kraju, izvor. Imamo površinski izvor sa cca. 30-35 m3/sat, ali treba vodu ukrcati u cisternu i voziti.

Evo, imam nekoliko mogućnosti, ali nijedna nije "besplatna". :rolleyess:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ma to su profići što su orošavali, neću sad spominjat ime al jedna od jačih firmu u RH, kupili i one toplinske topove ili kako se već to zove i kažu ništa nije pomoglo, valjda je bio prejak i predug mraz, trajalo je to cijelu noć na -5 do -9 čak.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ma to su profići što su orošavali, neću sad spominjat ime al jedna od jačih firmu u RH... trajalo je to cijelu noć na -5 do -9 čak.[/
QUOTE]
Ma kad su već profići; čudno malo... Jest da je ovogodišnji mraz doista bio "polaran"; i da ze neke lokacije nije bilo spasa, ali na ostalim lokacijama moglo se je djelovati.
Inače su dva tipa mraza; advekcijski i radijacijski (te njihova mješavina). Advekcijski (to je onaj gori) nastaje kod naglog prodora hladne fronte i zahvaća veliko područje, i čini najveće štete. To ovo što se dogodilo ove godine.

Međutim, i dalje tvrdim da se dobro provedenim orošavanjem mogla značajno smanjiti šteta.
Kod primjene orošavanja, talog vode od 6 mm/sat daje porast temperature ispod sloja leda za 4,5 C, i kada se stvori takav sloj leda, potrebno je samo održavati određenu debljinu leda... ma radi se o tome da sustav mora funkcionirati poput sata, i onda je učinkovit.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ovo je zanimljivo,posebno dio za provlačenje alkatena.


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=7Ntj0YLrcng[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
da vas pitam,

vidio sam u nas da ljudi prilokom sadnje vocke polozu cijev u rupu do dna rupe koju su iskopali i onda u tu cijev zalijevaju...
Kazu, na taj nacin biljka formira korijen prema dolje, gdje je uvijek ista temperatura, i svasta nesto...
ima li to smisla, moze li neko malo objasnit ili usporedit to sa klasikom kap na kap

fala
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
da vas pitam,

vidio sam u nas da ljudi prilokom sadnje vocke polozu cijev u rupu do dna rupe koju su iskopali i onda u tu cijev zalijevaju...
Kazu, na taj nacin biljka formira korijen prema dolje, gdje je uvijek ista temperatura, i svasta nesto...
ima li to smisla, moze li neko malo objasnit ili usporedit to sa klasikom kap na kap

fala

Pojasni to malo bolje....ne kontam
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Priblizno vertikalno, neznam dal uz biljku ili malo od nje i neznam dal dole zacepe, buse rupe ili slicno.
Kod nas narodna mudrost nije ljubitelj korijena u sirinu i na povrsini, tija bi i ja da to neko malo objasni.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Priblizno vertikalno, neznam dal uz biljku ili malo od nje i neznam dal dole zacepe, buse rupe ili slicno.
Kod nas narodna mudrost nije ljubitelj korijena u sirinu i na povrsini, tija bi i ja da to neko malo objasni.
Rain Bird ima takvo komercijalno riješenje, tzv. RWS serija:

 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Rain Bird ima takvo komercijalno riješenje, tzv. RWS serija:


Bilo kuda Bobostar svuda :gitarist:
Već dugo vremena razmišljam da kad jednog dana bude "pravi" nasad, navodnjavanje bude neki oblik podzemnog. Jedna od opcija mi je bila i ovako nešto,samo što ja nisam znao da postoji nešto takvo,nego sam si crtao neke gluparije kako bi to izgledalo, kako god okreneš, netko je nešto već smislio; treba (samo) doraditi prema vlastitim potrebama (i mogućnostima).
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
jel bobo to bezuvjetno dobra stvar ili treba prilagodit...
postoje li situalcije kad to nije dobro stavit, jer to ne odgovara odredjenoj kulturi, podneblju, drugim okolnostima...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pročitao sam sada cijelu temu i ako može par savjeta. Slažem kap na kap za voćnjak (goji bobice). Dobio sam nekoliko ponuda, sve su različite u smislu profila cijevi.

Imam 41 red po 80-90m. Išle bi kapaljke 2l/h svakih 30 ili 33cm. Za sada nisam tražo samokompenzirajuće kapaljke. Teren je u jednom ćošku blago povišen, površine manje od 5 % polja (na kakvih 10m dužine možda manje od 1m visine).

Kolika mi je dovoljan promjer glavnog voda i ovih lateralnih vodova? U ponudama imam 40-20, 50-20 i 63-16?
Problem je nastao šta sam sada našao jednu povoljniju firmu ali imaju samo glavni vod od 40mm i lateralne od 16mm? Da li bi to bilo dosta? I još me zanima hoće mi ove voćke u čošku ostat suhe sa običnim kapaljkama ako ću održavat tlak preko 0.7bara?

Također ako netko ima iskustva sa firmom Brati Ritoša tj. kvalitetom njihovih sustava, drže sustave za navodnjavanje hunter šta nebi trebalo bit smeće?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo za forumaša koji me pitao preko poruke za slike.
Ravnanje terna (koliko toliko ;) )
dsc01307qr.jpg

Punjenje...
08052010130.jpg

Slaba konstrukcija i krah na kraju sezone.
dsc01383zu.jpg

dsc01382dz.jpg


Ojačana konstrukcija.
dsc01540rh.jpg

fotografija0146medium.jpg


Drži 100m3 bez problema. Kod mene zakoni ne dozvoljavaju nikakve površinske kopove i pravljenje umjetnih jezerca.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kao prvo, hvala za slike. Ja bi trebao akumulaciju čak možda 180m3. Samo šta će moje biti na brdu tj. nizbrdici i neću ništa ukopavat zbog kojekakvih dozvola i papira, samo ću malo teren poravnat.Gdje si nabavio ove metalne komponente i kako si ih vezao? Što se dogodilo prve godine? Gdje si nabavio najlon i koje su mu najveće dimenzije (znam da si već napisao na temi ali da ne kopam) da prema njemu odredim dimenzije akumulacije, te naravno cijena?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Metalne komponente je otac dobio na ime isplačene plaće. Firma nije dala plaću pa mu dala željezo. Tada je cijena bila oko 0.7 lipa. To su gajbe oko 200 kg težine i njih vare roboti. To je gajba za dopremu PVC stolarije dužine 6 m, širine oko 60 cm i dubine oko 70 cm. Nešto izuzetno jako. Var nema šanse fleksati. Prvi put je nismo dole povezali pa se razvalila, kad smo izvarili dno sa dvije poprečne rešetke problema nije bilo. Sve je spojeno varenjem osim drvenih paleta za konstrukciju to je špagom. Nema potrebe za ničim jačim jer voda to drži prikovano uz rub konstrukcije. Najlon je od Metaloplast Batrina 8m (ili 8,5m) x 30 m nekih 1000 kn. To vidi sa njima. Imaš ali ne u crnoj boji čak najlona do 10 - 14 m širine i u roli 60 - 77 m duljine. Plaćaš po kili pa im svjedno koliko će ti izvuči.

Eto ako sam pomogao... E da palete su Konzum besplatno, sad se plaća čini mi se.
Poz


Dimenzija je 6m x 18m i visine malo preko metar.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ici ce vise u duzinu nego sirinu, manje posla. Na kraju ispalo milina. Taj dio brda je moj ( mislio sam da je baka u suvlasnistvu) tak da mogu delat kaj hocu, nisam htio jako rovarit da nebi rodjaci prigovarali. Ukopat cu pola metra, zabit drvene stupove ( metar u zemlju, metar van) i obit okrajcima hrastovim, nagrnut zemlju iza stupova i dasaka.
Punit cu do kakvih 70 cm iznad zemlje, bit ce kakvih 160m3, jos cekam da mi kolega s foruma kaze da li bi trebalo malo vece.
Malo si mi daleko za palete a i pricao sam sa kolegom s posla pa je rekao da mi palete uz zemlju nebi dugo zdurale.
Ova tvoja varijanta mi se cini bolja ali bi me zeljezo izaslo pun qurac.
Rekao si da je crni najlon sirok 8 do 8,5m, mora biti vise kad je tebi onoliko ostalo sa strane? Svejedno mi je jel crni ili bijeli?
 

Najnoviji postovi

Na vrh