• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Probaj na www.pumpe.hr 8)

gledao sam tamo ali tamo imaju prospekt samo za 220 voltne pumpe a ne i za 24 voltne :-(
Čak i tamo gdje pišu 24 voltna je i dalje u stvar 220 V.

Ma gledam za kolektor i dalje. Ali mi je sada na pameti sljedeće.
Kolektori se sastoje od ploča (one malo jače daju 24V napon). Na to se onda spaja regulator za punjenje baterija.
Baterije su autoakomulatori koji se staviju u seriju da dobiju 24V. E sada što se koristi za napajanje motora jest 220 volta i to preko invertera. Ali problem je što je inverter skup. Ok za ploče kužim da su skupe jer treba napraviti polikristalni silicij naparivanjem.

A inverter 220V/24V se može izbaciti ako se stavi motor koji je 24V dc.
E sada onda mi je problem sljedeći. Onda ne mogu dignuti spremnik na veliku visinu nego samo na pod jer 24V pumpe su dosta slabije. E ali onda nemam tlak za navodnjavanje nego bi onda morao korisiti neku malu cirkulacijsku pumpu da tjera tlak i vodu u kapaljke.

I onda mi ostaje samo da nađem regulatore koji rade na 24v naponu.
Joj toliko planova ali bog daj da bude sve funkcioniralo sljedeću godinu.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
E jel negdje znate gdje mogu tražiti pumpu za vodu 24 voltnu DC.
Do sada sam bio dosta neuspješan :-(.

I to se da nač na jakuševcu samo moraš znat prepoznat u silnoj robi koja se nudi, neko je spomenuo brodske pumpe imaš ispod zgrade ministarstva pomorstva " kockica" dučan sa brodskom opremom probaj tamo. Sobzirom da si za ovu god zakasnio imaš zimu da to polako složiš zato ne žuri i polako traži .
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Onda ne mogu dignuti spremnik na veliku visinu nego samo na pod jer 24V pumpe su dosta slabije. E ali onda nemam tlak za navodnjavanje nego bi onda morao korisiti neku malu cirkulacijsku pumpu da tjera tlak i vodu u kapaljke.
Ako ti je spremnik hermetički zatvoren, tlak možeš povećati tako da u spremnik upuhuješ zrak (kad već ideš na 24V pumpe). Imaš male kompresore na 12/24 V, ugradi jedan ventil (odi kod autovulkanizera po jedan ventil) i tlači vodu sa zrakom.
:D
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ako ti je spremnik hermetički zatvoren, tlak možeš povećati tako da u spremnik upuhuješ zrak (kad već ideš na 24V pumpe). Imaš male kompresore na 12/24 V, ugradi jedan ventil (odi kod autovulkanizera po jedan ventil) i tlači vodu sa zrakom.
:D

I ta ti ideja nije loša ovi rezervari od 1000 lit trpili bi 1-2 bara pritiska a ti mali kompresorčiči nisu ni skupi.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-pitanje za bobostar-a

-bobo molio bih te da me za prvu ruku informativno savjetuješ o navodnjavanju:cilj navodnjavanja bi bili voćnjaci (jabuka) od 5,2 ha, jedan udaljen od rijeke vuke 260 m visinska razlika 1 m dužina redova 210 m otprilike 65 redi u voćnjaku, drugi voćnjak udaljen od vuke nekih 1100 m visinske razlike 0 m čak možda i mali minus, dužina redi 110 m oko 125 redi u voćnjaku, voćnjaci su u istom pravcu tj. prva parcela je bliže vuki a druga je u istoj tabli ali udaljenija, to su tek ideje za voćnjake ali više ništa ne radim bez vode zanima me dali bi to bilo izvodivo i što bi mi preporučio, ako ti treba dodatnih informacija pitaj...:supz:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
-pitanje za bobostar-a

-bobo molio bih te da me za prvu ruku informativno savjetuješ o navodnjavanju:cilj navodnjavanja bi bili voćnjaci (jabuka) od 5,2 ha, jedan udaljen od rijeke vuke 260 m visinska razlika 1 m dužina redova 210 m otprilike 65 redi u voćnjaku, drugi voćnjak udaljen od vuke nekih 1100 m visinske razlike 0 m čak možda i mali minus, dužina redi 110 m oko 125 redi u voćnjaku, voćnjaci su u istom pravcu tj. prva parcela je bliže vuki a druga je u istoj tabli ali udaljenija, to su tek ideje za voćnjake ali više ništa ne radim bez vode zanima me dali bi to bilo izvodivo i što bi mi preporučio, ako ti treba dodatnih informacija pitaj...:supz:

Za početak, koliko je moguće vode zahvatiti iz Vuke; pogotovo ljeti (srpanj, kolovoz)?
Ili da li si možda razmišljao o akumulaciji; skupiti vodu preko zime (Vuka) te je iskoristiti preko ljeta?

Naime, kod odabira sustava natapanja; ključna komponeneta je količina raspoložive vode (što je vode manje, sustav mora biti precizniji/skuplji odnosno što je vode više; sustav može biti jednostavniji/jeftiniji).
8)
 
L

Laki

Guest
pozz,
mene također zanima, makar i cca, koliko ide vode na cirka 1/3 Ha malina ?
Lokacija, lika.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-akumulacija postoji i zove se jezero Borovik iz kojega se ljeti konstantno pušta koliko ja znam najmanje 60 l/s tako da vode ima sasvim dovoljno, samo diranje u korito vuke je nemoguće jer o tome vodi brigu "VUKA vodoprivreda", a upravo je završena brana za akumulaciju " koritnjak " i ona se ove zime počinje puniti znači vode ima u dostatnim količinama
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Eto sada se na HTV1 u Krupnom planu,suša,navodnjavanje trla baba lan da joj prođe dan,ništa nismo čuli.
Političko prebacivanje loptice s ljeva na desno i opet ništa.
Gosp. Frane Ivković predstavnik voćarske zajednice kao lane između lavova Jakovine,Čobankovića,Kraljička nije jadan skoro i dobio riječ.
E koliko je stalo svima do voćarstva vidilo se u emisiji u živo,malo se borio Kraljičak ali vrlo malo za interese voćara.
Sve bljak.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
pozz,
mene također zanima, makar i cca, koliko ide vode na cirka 1/3 Ha malina ?
Lokacija, lika.

zalijevanje bez 10 litara po metru kvadratnom nije zalijevanje, a ako su biljke dubljeg korijena može se ići i s oko 30-40 litara po kvadratu...
pa si računajte...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
prijatelj mi ima blizu vocnjaka vodu,mislim prolazi vodovod,znam da je bilo nekih prica o poljoprivrednom prikljucku vode al nemogu to nac,zanima me dal netko od vas zna nesto vise,koliko kosta prikljucak,koliko kosta kubik vode itd,svaka informacija je dobrodosla
hvala
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
-akumulacija postoji i zove se jezero Borovik iz kojega se ljeti konstantno pušta koliko ja znam najmanje 60 l/s tako da vode ima sasvim dovoljno, samo diranje u korito vuke je nemoguće jer o tome vodi brigu "VUKA vodoprivreda", a upravo je završena brana za akumulaciju " koritnjak " i ona se ove zime počinje puniti znači vode ima u dostatnim količinama
Prva problem riješen; vode ima dovoljno, e sada je samo pitanje cijene (kako se napalćuje korištenje te vode?

A sada dalje; koji sustav natapanja složiti?
Jednostavno pitanje; ali odogovor baš i ne.

Logikom stvari, prvo razmišljanje je kapanje, što i nije jako loše. Troši se manje vode, vlaži se samo zona korijena, može se kombinirati sa gnojidbom.

Međutim, ako se već ulaže u proizvodnju (a natapanje to je) što je onda sa zaštitom od niskih temperatura? Hm, uložiti u natapnje a ne uložiti u zaštitu od mraza? Vrijedi li natapati ljeti, ako je u proljeće stradalo od mraza?

Što tu preporučiti?
Rasprskivači, i to stacionarni širokog dometa. Koriste se za naapanje, ali i zaštitu od mraza. Ono što je loše; troše puno vode i vlaže cijelu biljku (razvoj bolesti). No dobro je da se mogu korsititi za dvije (točnije tri) namjene; natapanje, zaštita od mraza i (noćno) orošavanje plodova (radi bolje obojenosti).

A ako je zaštita od mraza riješena drugima metodama (ventilatori, tremogeni i sl.), onda je preporuka podzemno natapnje. Najmanji utrošak vode, najveća efikasnost rada i ne smeta u nasadu. Naravno, i nešto skuplje od običnog kapljanja.

I za kraj najjeftinija matoda; natapanje privremenim kanalima. Traži puno vode, ali je zato najmanje ulaganje u opremu, te se može koristiti voda lošije kvalitete. Prije 100-tinak godina vrlo česta metoda, koja se sada ponovo vraća u upotrebu, jer je kvalitetne vode za natapanje sve manje (svi moderni sustavi traže čistu i kvalitetnu vodu), te se za natapanje koriste tehnološki manje kvalitetne vode, koje se upravo u takvim sustavima dobro iskorištavaju.

Evo, četiri potpuno različite mogučnosti, svaka sa svojim plusevima i minusima, a odabir ovisi o financijskoj snazi investitora i tehnološkoj opremeljenosti.
Nema najboljeg sustava.

Evo, reci NJoko, što ti se čini najprihvatljivije, pa ćemo dalje raspraviti.
:drinkers:

prijatelj mi ima blizu vocnjaka vodu,mislim prolazi vodovod,znam da je bilo nekih prica o poljoprivrednom prikljucku vode al nemogu to nac,zanima me dal netko od vas zna nesto vise,koliko kosta prikljucak,koliko kosta kubik vode itd,svaka informacija je dobrodosla
hvala
Javi se u tvrtku koja vrši vodoopskrbu na tvom području i tamo ćeš dobiti info iz prve ruke, jer je situacija dosta šarolika.
Kod nas je cijena poljoprivredne vode 6,00 kn/m3, a priključak (mjesto u postojećem šahtu) je oko 1.500,00 kn. A od šahta do svog polja sam kopaš kanale i vučeš cijevi.
:roll:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ajde momci ako nije tesko stavite ode neku firmu ili na PP koja se bavi sustavima navodnjavanja rasprskivačima,,hvala!!! al naravno profi sve
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
A ako je zaštita od mraza riješena drugima metodama (ventilatori, tremogeni i sl.), onda je preporuka podzemno natapnje. Najmanji utrošak vode, najveća efikasnost rada i ne smeta u nasadu. Naravno, i nešto skuplje od običnog kapljanja.

Daj molim te Bobo pojasni kako radi to podzemno navodnjavanje vidio sam one slike što je činimise Kontam stavio al kak to funkcijonira da se ne zaštopa
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Evo, reci NJoko, što ti se čini najprihvatljivije, pa ćemo dalje raspraviti.
:drinkers:

E lijepo si ti to sve naveo,ja sam već jednom rekao ako budem radio onda samo ovaj sistem,neću 10 puta rovariti, kpk i raspršivači,jednim udarcem 2 muhe,postoje faze u voćke kada treba i preko lista navodnjavati tj.snižavati temperaturu,a o mrazu da ne pričam.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Daj molim te Bobo pojasni kako radi to podzemno navodnjavanje vidio sam one slike što je činimise Kontam stavio al kak to funkcijonira da se ne zaštopa
Ma ništa specijalno u odnosu na nadzemno navodnjavanje. Cijevi su iste (Netafim nudi istu cijev; DRIPNET PC) ili slične (Rainbird ima poseban model; XFS model; ima i webu: http://www.rainbird.com/landscape/products/dripline/XFS.htm).
Ono što je praktično treba znati da na kraju sustava mora biti odzračni ventil (da ne dolazi do pucanja cijevi zbog zaostatka zraka u sustavu; istini za volju trebalo bi ga biti i u nadzemnim; ali u podzemnim je puno teže naći kada cijev pukne), isto tako treba složiti sustav da se na krajevima radnih krila nalazi ventil za ispiranje (ovo je kritično, naročito ako su praškasta tla) i na kraju ostaje praktičan problem gdje instalirati crijevo.
Ima nekoliko preporuka; ispod sadnice, bočno ili sa obje strane.
Za drvenaste (trajne) kulture pobornik sam istalacije sa obje bočne strane (dok sam bio u IT, bio sam dio ekipe koja je radila voćnjak "ključ u ruke", i ekipa koja je radila podzemno natapanje je upravo tako odradila, i stvar je funkcionirala bez problema. VAžno je da se cijev postavi na "pola puta" od stabla i budućeg traga kotača traktora.) Oni su nakon sadnje voćaka, iskopali jarak tzv. parkovnim kopačem jaraka (onaj mali samohodni) na cca. 40 cm dubine, nasuli šljunka (riječnog, okruglog, sitnog, cca. 8/12 granulacije, postavili cijevi, ponovo malo šljunka i zatrpali zemljom). Jedino treba paziti na dubinu (potrebno je izmjeriti koliki je koeficijent filtracije vode u tlu; ne infiltracije) i prema tome se prilagodi dubna i intenzitet natapanja. I kod dobrih sustava gornja linija vlaženja je do -5 cm ispod tla. Naravno, dubina instalacije mora odgovarati i dubini obrade.
U načelu ništa specijalno, ali mora se tehnički mora korektno odraditi i nema problema; ali nema niti cijevi na površini koje će netko oštetit, izgaziti, koje će ispucati od sunca i sl. I nema gubitaka vode evaporacijom (tj. vrlo je mala) već se voda gubi transpiracijom kroz biljku.

Evo ima i nešta na Yubitu:
http://www.youtube.com/watch?v=3oEy8hUFIt0
http://www.youtube.com/watch?v=2p7tfQqfdLY&feature=related (ovo je za kukruz, i po meni dvojbene isplativosti, za takvu kulturu, ali za drvenaste kulture je princip sličan, samo je razmak veći)
http://www.youtube.com/watch?v=-DBdZ1XvRAo&feature=related
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Baš i ja nevidim isplativost za kukuruz al ko zna jednog dana kad voda dostigne astrocijenu pa ovaj sistem zbog najmanjeg utroška vode bude još najisplativiji. Ok kad cijev zatrpaš tako sa grnuliranim kamenjem al kažeš da gornja linija vlaženja do -5 kak ču znat da sve kapaljke rade ak nevidim fleku na površini. Znam to je idealno tako al uvijek ti crv sumnje neda mira jel to sve šljaka a ima tu i korjena kad ojača pa krtice,miševi...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ok kad cijev zatrpaš tako sa grnuliranim kamenjem al kažeš da gornja linija vlaženja do -5 kak ču znat da sve kapaljke rade ak nevidim fleku na površini.
Gurni prst u zemlju i provjeri :lol:; ili tenziometar (možeš ga prenositi) ili gipsani blokovi (fiksni)

Znam to je idealno tako al uvijek ti crv sumnje neda mira jel to sve šljaka a ima tu i korjena kad ojača pa krtice,miševi...
Taj šljunak štiti od miševa, a niti krtice ne luduju za šljunkom, a što se tiče korijena, uglavnom su to slabo bujne podloge, tako da je i bujnost korijena (rast jakih žila puno slabiji; kod tih podloga više raste bočno/postrano korijenje).
:fball:
 

Najnoviji postovi

Na vrh