• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
jel netko ima u vocnjaku kap na kap pod zemljom,tj da je ukopao u zemlju liniju,zanima me koja dubina i dal se kapaljke mogu zastopat,svaka informacija je dobrodosla.prednosti/mane u odnosu na nadzemnu opciju.
ja imam navodnjavanje po zici al mi to smeta e za obradu,hodanje ,.
hvala
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Pozdrav svima, namjeravam podići višegodišnji nasad oraha i staviti sistem za navodnjavanje. Koliki bi otprilike bio trošak za prvi hektar i koliko rastu troškovi za svaki idući hektar? Da li je potrebno nešto od papira,kopao bih za vodu na svojoj zemlji.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Trebas vodopravnu dozvolu od Hrvatskih voda za zahvat vode i jos dozvolu za bunar ili sto vec.
Nisi nista napisao o razmaku sadnje, broju redova, duzini redova, pumpi ( struja, benzin), nagib terena, crijeva u zraku ili na zemlji, koliko hektara ( bitno zbog pumpe i promjera glavnih vodova)...
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Razmak sadnje bi bio 8x7, broj redova od 10 do 20, dužina redova od 100 do 250 metara, zemljište nije pravilnog oblika pa je teško sada ovako odokativno reći. Površina 2, možda i više hektara, ovisi koliko bi bilo novaca. Teren ravan, crijeva u zraku. Što se tiče ostaloga, nemam blage veze o navodnjavanju, znam da ako hoću kako treba da mi treba voda, sada moram izračunati da li se vidim u navodnjavanju ili zaljevanju iz cisterni.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Metar dobrog alkatena sa kapljacima fi20 se da nac vec od 2.20kn, za glavne vodove uzmes alkaten fi60 ( ovisno o kolicini vode) do 10bar koji koriste za odvodnju koji bi se mogao nac za manje od 10kn, ne treba ti vodovodni do 20bar koji je skup. Nijedna laterala fi20 ti nece dobro navodnjavat na duzinu od 250m. Kod takvih duzina glavni vod ide preko sredine nasada pa laterale lijevo i desno prema pocetku i kraju. Ako ce biti alkaten u zraku onda trebas stupove i zicu.
Ako imas vode u nasadu glupost je prtljat sa cisternom, zatrazis vodopravnu dozvolu i placas godisnje 500kn/ha.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Voda ne bi trebala biti problem jer oko mene ima ribnjaka i izvora dosta, ima i žmiraka dosta. Kolce će svejedno imati svaka sadnica uz sebe, ako je velik razmak, zabijem i između. Mene zanima koliko bi koštalo sa sistemom ključ u ruke, sa pumpom, cijevima i svim ostalim otprilike.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za prvi ha, prst u uho sistem, 41 red po 90m, 6 sekcija po 7 redova, pumpa, programator... 44 000kn.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
jel netko ima u vocnjaku kap na kap pod zemljom,tj da je ukopao u zemlju liniju,zanima me koja dubina i dal se kapaljke mogu zastopat,svaka informacija je dobrodosla.prednosti/mane u odnosu na nadzemnu opciju.
ja imam navodnjavanje po zici al mi to smeta e za obradu,hodanje ,.
hvala

ovo bi i mene zanimalo....kao i cijena takvog sistema prema klasičnom KPK
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hvala na informacijama, nema mene u toj priči po toj cijeni :icon_lol:

Skines malo cijenu za programator i elektromagnetske ventile (4-5000kn), malo glavnih vodova... Ti bi na 1ha imao manje redova...

@ sonny Ne stavlja se crijevo kpk pod zemlju vec sifoni. Definitivno najkvalitetnije navodnjavanje.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
@ sonny Ne stavlja se crijevo kpk pod zemlju vec sifoni. Definitivno najkvalitetnije navodnjavanje.[/QUOTE]

gdje ima više za proućit o takvom navodnjavanju ?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nude ga neke firme kod nas ali se slabo stavlja jer je skupo, sve treba bit pod zemljom. Treba vidjet mozda Danon, Pseno, Agrico trade. Gledao sam to na netu, talijani to dosta stavljaju, ali vise se ne sjecam na kojim stranicama.
 

tomiiiiislav

Novi član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
7
Neka firma koju bi preporučili da mi napravi projekt navodnjavanja i po mogućnosti to sve postavi u voćnjaku?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A sorry, nisam znao, vec par godina nisam nista od njih kupovao.
Probaj onda sa Danon, inace imaju dobre cijene.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
za sada bi htjeli 2 ha. jabuka, ali imamo zemlje i planove za dalje. Još nisam toliko iskusan, pa ne bi htio srljati u velike poslove odmah.

To se možeš i sam skoro sve odratiti. Nemoj samo štediti da glavnom dovodu i pumpi. Otići pogledaj kod nekoga ko je već radio. Danas je to jednostavno imaš sve gotovo od obujmica, ventila, razvodnika. Jedino malo oko kopčanja pumpe angažuj nekoga ostalo skoro možeš sve sam, ako imaš samo vremena.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je moderan vocnjak sa gustim sklopom ima tu puno posla. Od kopanja kanala do postavljanja knk. A da ne zaboravimo da treba izracunat promjere glavnih vodova, jacinu pumpe i uracunat moguce sirenje. Ako se hoce napravit da prvi i zadnji kapljac u prvom i zadnjem redu daju istu kolicinu vode na sat onda je to posao. A ne kako vecina slozi, vidi da voda kapa i to je to.
 

Najnoviji postovi

Na vrh