• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

nesilice

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Re: TOVNI PILICI - NESILICE

Ja svojim dajem kokuruz u zrnu, pustim ih na livadu i imaju frisku vodu. To je sve.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Dosta ovisi o kvaliteti odnosno rasi kokoši kako će nesti. Možeš ih hranit sa neznam čim kvalitetnim i dobit ćeš samo kokoš lijepog perja , odnosno izgleda. Takve kod mene ako ne nesu završe u loncu jer ne držim kokoši za izložbe i ljubimce. Nedavno sam kupio mladu posavsku kukmastu kokoš bijele boje jer mi se sviđala. Pustim ju među svoje i krepa mi za par dana. Zovem čovjeka , veli da moram imati voljeru sa pjeskom , pa joj davati nekakvu hranu isl. Najbilje je omjer malo uloženog a dobro dobivenog. A to su za mene hibridi , Istina da kad kupuješ u startu deset koka malo više platiš al si zato miran što se tiče nesivosti. Zato sad radim tako da malo po malo nadokupim po dvije nove mlade kokoši koje trebaju tek prenesti a stare mičem. Tako stalno imamo jaja za kuću i još i viška. Ove mađarske nesilice se stvarno isplate držat i idem samo na njih. Evo recimo imam kokoš mješanu koja nese samo svaki drugi dan dok ove snesu svaki. Onda ću rađe nju maknut i kupit mađaricu jer ova isto jede ko i ove.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Gdje kupuješ mađarice? Jesu li Harco (lagane) ili super Harco (teške)? Kolika je starost i cijeba kod kupnje? Meni su za 13 dana stare tražili u Oroslavju 24 kn/kom, ali ne znam jesu li to bile lagane ili teške.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Uzimal sam na sesvetskom sajmu od jedne žene koja je iz Svetog Ivana Žabno . Nekad zna i oglašavati na njuškalu. Od nje sam uzel drugu turu a prvu isto od nekog nepoznatog. Cijene su ti bile prije dva tjedna -45kn za mlade koje za mjesec dana prenesu i 60kn za one koje već nesu. One kokoši kaj nesu zelena jaja i plavi australorp su po 70kn komad i to mlade koje još ne nesu . Ove mađarske su superharco , dobro nesu i dosta su teške u odnosu na crvene nesikice. Od kad ih imam jedino je zimus kad je bilo ono jako hladno bilo preskoka da ne snesu , ali inače nesu svaki dan , to potpisujem . I to na kuruzi , ječmu i malo suncokreta ak imam , sve u zrnu. Još dobe kruha u vodi namočenoga i nakošene trave.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Hvala. :drink:
To je normalna cijena. Ovaj lik iz Oroslavja hoće 70 kn za one koje prenesu za mjesec dana. Valjda njegove imaju zlatni lančič oko vrata. :(giggle):
Kupil sam po 20 kn mjesec dana stare grahoraste.

Koliko trebaju biti stare da ih slobodno pustim na pašu?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
A gle , sam procjeni . Ak ih je čovjek držal u gajbi samo na smjesi onda ih postepeno uči na zeleno. Ja bi pričekal bar da su mjesec dana stare. Zato je najbolje kad od prvog dana hodaju uz kvočku i kvrcaju kaj stignu. Ovak pripazi da ne pokisnu, da ne jedu zeleno , da ih druge kokoši ne tuku i ne pojedu im hranu. Svakak bi bilo dobro da se što više formiraju i narastu a ne da zakržljave , a i sam znaš da to najbolje ide sa smjesom. Meni je ova žena preporučila da im dajem smjesu za nesilice sve dok ne počmu nest , a onda polako na kuruzu. Veli da se moraju napunit.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Prvih par dana sam im daval 3/4 smjese i 1/4 domaće hrane, zatim par dana pol-pol, a sad je većina hrane domaća. Ta domaća je smjesa kuruznog (59%) i pšeničnog (29%) šrota, sojine sačme (6%) i šrota od isprešanih bučnih koštic (6%). Odnosi su volumenski, nije vagano.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Ak to dobro jedu , vidiš kak prazne kopanju , onda nebi trebalo biti problema. Ne znam š čim ih je prijašnji gazda hranio , jer ak ih prešaltaš na ovo a neće jesti onda dožive šok i zablokiraju , pa rađe krepaju od gladi neg da jedu ovo kaj im nudiš- Važno da ti ne padnu u težini jer kad im iskoči ona prsna kost zato kaj ne jedu onda nikad od njih prave nesilice. Šikni im malo muvisela za kokoši u vodu. Velim , važno da ti dospiju na 80posto veličine i težine nesilice i onda ih poguraj malo sa smjesom za nesilice da prenesu i to je to.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Evo problema. Jedna mlada prenesla i svaki dan svoje jaje prokljuva promjera centimetar i pojede iz nutra a ljusku ostavi. Kaj da radim.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Čini mi se da ti je onaj kaj leži desno muški . Tih grahorastih ima isto više vrsta i naziva. Sad su u ćetvrtak na sesvetskom sajmu prodavali grahoraste nesilice koje su prenjele po 60kn komad. Vele da to nisu one grahoraste kaj narastu krupne nego su skroz lagane ko crvene nesilice. Zaboravil sam im ime.
Kaj se tiće jedenja jaja dobio sam informaciju da pojačam hranu sa koncentratom za nesilice pola pola sa šrotom. Tak sam i napravil i sad je u redu , samo što je jaje ko od katice malo,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
14 bi trebalo biti ženskih i 2 muška, a kak je stvarno bum videl za par meseci. Ak je više muških, neki buju zaršili v loncu. :) Lani sam kupil 10 kom jednak starih, samo žute, na sajmu u Krapini. Još je samo jedna koka živa, većina pokrepala.

Za mlade kokice ja normalno da počnu sa sitnim jajima. Svaki mjesec buju malo deblja. Strpljen, spašen.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Sve bi te kokice trebale biti procjepljene kad ih kupuješ . Prodavać će reći da jesu samo da bolje proda. Kod mene samo jedna nekak čudno klima s glavom.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Nekaj sam njuškal malo i prošnjofal da ima tih grahorastih pod nazivom plimuth rock. To nisu obične nesilice grahoraste kak nekad , neg nekakve kokoši kaj narasteju do pet kila a nesu oko stopedeset jaja godišnje što me je odbilo od njih. Sad jesu tvoje takve ili nekaj drugešega neznam , al mi je to nekak malo jaja na godinu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Pojma nemam koja je pasmina. Bu se vidlo kad nartasteju. Imam dvije stare (ostale su uginule ili završile u loncu), jedna je duplo teža od druge, a skupa su kupljene (iz istog legla).
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Meni sad jedna baka nudi kvočku i deset pilića. Radi se o hrvaticama. Kvočku bi trebal vratit kad porastu a pilići jednodnevni su po petnajst kuna komad. Nekak mi je puno i velika je zafrkancija , i opet one dosta nesu sitna jaja u odnosu na nesilice. Ipak i to jaje cjene po dvije kune pa neko kupi ko traži domaće. Ak ih zemem ko zna kad bu pronesle a i uvjek se nekaj desi pa se trudiš a pol ih fali. Još kad odbiješ kolko bi bilo pjetlova , bolje mi je nadokupit tu i tam mladu kokicu pred samo nešenje .
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Kakva je kod vas ostalih kvaliteta jaja. Pošto imam pomješano raznih vrsta kokoši , i dosta mladih , jaja su dosta sitna . Također se neke mušterije žale da je žutanjak blijed . Skuhao sam nasumce deset sitnih jaja na tvrdo i stvarno kod dosta njih je žutanjak bljedo žut a kod samo dva je bio jarko žut. Jel to ovisi o rasi i kako poboljšati krupnoću jaja ?
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Kakva je kod vas ostalih kvaliteta jaja. Pošto imam pomješano raznih vrsta kokoši , i dosta mladih , jaja su dosta sitna . Također se neke mušterije žale da je žutanjak blijed . Skuhao sam nasumce deset sitnih jaja na tvrdo i stvarno kod dosta njih je žutanjak bljedo žut a kod samo dva je bio jarko žut. Jel to ovisi o rasi i kako poboljšati krupnoću jaja ?



Pogledaj malo imajul tekuti, a za bolju boju jajeta daji kokuruz u zrnu i jaja budu žuta kao sunce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Pozdrav svima,
Htio bih započeti s uzgojem nesilica. Nikada u životu nisam se bavio peradarstvom tako da mi je to sve skupa relativno nepoznato.
Htio bih za početak uzeti 40-ak koka. Uzgoj bi bio takav da bi dio dana bile u kokošinjcu a dio dana u ograđenom dijelu. Zanima me kolika bi veličina kološi jca trebala biti? Od čega ga je najbolje napraviti? Koje pasmine kokoši su najisplativije? Postoji li neki pas koji čuva kokoši? Čini mi se da mi je netko pričao o australskom ovčaru. Postoje li još uvijek poticaji za hrvatice?
Hvala unaprijed
 

Najnoviji postovi

Na vrh