• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nesilice

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Trebalo bi barem malo stocne krede nekih 10% i neki bogatiji izvor proteina (soja,grasak,suncokret)

Evo danas sam imao nesrecu sa kokom.Nije mogla snesti jaje i izbacila je crijeva van i dosta je bilo krvi.Jaje je bilo 75 grama.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Ja sam već rekao kako je kod mene. Od kada dođu sa 5-6 mjeseci samo su na paši i kukuruz, plus ostalo šta imam. Danas nisam samljeo kukuruza jer je još mokar i svjež pa su dobili pšenicu u zrnu ujutro i peciva iz pekare popodne, navečer. Ovih dana ću krenuti opet sa kukuruzom a navečer pšenica ili ječam ili tritikal ili peciva, ovisi šta imam pri ruci. Zob još nisam davao.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Od danas bi se trebale koke drzati u zatvorenom.


Kakva je bila praksa do sada ako se otkrije gripa na gospodarstvu i dodje do usmrcivanja peradi vlasnici peradi dobiju neku naknadu ili pisi kuci propalo?

 

ceta

Novi član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
9
A,zasto da ne,Patent.Co daje dobre rezultate za nesivost jaja kod nesilica.Ostalo je ,dosta bundava i naravno ispust na otvorenom do travnjaka.Povremeno u ishranu uvrstiti,srot ili zrnevlje kuruza i psenice i za mnogo stosta iskoristite ljuske.
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
bok,
ima li koji savjet,koke su počele jesti jaja,a možda i pjetao,ima li koje rješenje...
L.P.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Davanje vitamina i minerala, sitnog pjeska, sodera i kostovita, podmetanje umjetnih jaja, rezanje kljunova, i krajnja i najbolja solucija koju sam poduzeo juha od takvih kokoši i nabavka potpuno novog jata.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Kod mene jedu samo ona jaja koje kljunom slučajno razbiju kada ih slažu na hrpu pri nesenju. Inače ne kljucaju jaja da bi ih jeli. Stavi im puno sitnog pijeska i sitno razmrvljenih ljuski od jaja u šrot i to je to.
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
Da,ovo je istina,neka jaja budu tako tanke ljuske da mi pukne u ruci dok ga uzimam,negdi sam pročitao da je neko spominjao kredu,kakva je to kreda,jel to kao ona školska?Povećat ću količinu pijesaka...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kupi ti njima koncentrat za nesilice..tam ima svega za njih..od pjeska nista..ne budu koke žbukale
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Ja ovaj koristim,mješam ga sa šrotom i mekinjama
Screenshot_2023-01-17-13-09-32-656_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Nemoj ti ništa kupovati koncentrate samo udari sa sitnim pijeskom i ljuskama od jaja za kalcit. Prije 4-5 dana od 21 kokice i tek 8 mladih (mislim da su stare oko godinu i pol) ostale već udaraju u drugu godinu imao sam 17 jaja i drugi dan 14. Slikao sam pa ako bude nevjernih toma dobit ćete sličicu. Moji susjedi udaraju po koncentratu i ostalim kemijama ali kupuju jaja od mene. I drugo kao što kaže kolega robelar ako ćeš udarati sa koncentratima, vitaminima, mineralima itd onda ti se više isplati otići u trgovinu jer je sistem isti osim što manje vide sunca i mjeseca.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Pa ne samo sa time hrani,to je samo dodatak prehrani. Meni vrećica od 10 kg traje po mjesec dana,a hranim 25 nesilica😉
@jossip a kakve to vitamine dobije iz pjeska?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Ništa ne kažem, nego ako imate uvjete, sunce, voda, trava onda bi bilo lijepo da se te kokoši uzgajaju što divljije i prirodnije. Ja u životu nisam dodao gram smjese. Ne znam u čemu je problem ali jaja frcaju. Možda je voda atomska. Ta jaja mi jedemo i ja znam što je u tim jajima. Međutim od svega je najbitnija paša i livada jer one tamo nađu i gliste, u ljeti skakavce i ostale insekte sitnog zuba. Iz pijeska dobiju silicij i ostale minerale a iz ljuske jaja kalcij i ostale minerale. Što se tiče vitamina iste dobivaju uglavnom iz trave, insekata(vitamin B12) i iz žita (pšenica-kukuruz). Vitamin D dobiju iz sunca.
 
Posljednje uređivanje:

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Imam informaciju za pšenicu koja je iz porodice trava. Iste porodice trava ali divlje rastu oko kuća. Pa možemo pretpostaviti da im je sastav sličan.

"Kao i većina biljaka, sadrži klorofil, aminokiseline, vitamine, minerale, i enzime. Uprav zbog visokog udjela klorofila, pšenična trava povoljno djeluje na obogaćivanje krvi kisikom.
Prirodan je izvor vitamina A, K, B6 i E, kalcija, selena, magnezija, željeza, tiamina, riboflavina, niacina, a ima i neznatnu količinu proteina. Suprotno uvriježenom mišljenju, vitamin B12 se ne nalazi u pšeničnoj travi, on je samo nusprodukt mikroorganizama koji na njoj žive."
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Moje koke si vani u ogradi cijeli dan,a predvečer ih pustimo po voćnjaku. Moje dobe za glavnu ishranu šrot(kukuruz+tritikal)+mekinje i svaki dan dobe i zobi, a ona smjesa je samo dodatak za ishranu.
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
meni je ovo treća godina da ih imam,znači 10koka i pjetao,hranim ih 1/3ječma+1/3pšenice+1/3 kukuruza,sam meljem ako imam mogućnost kupiti ...ako ne kupujem gotov šrot.Uz to im dodam ili trave ili nešto povrća ili kupim jednu salatu u prosjeku dnevno.2021 sam imao 947 jaja,2022 1043 jaja...Nije neki prosjek al za moje potrebe savršeno.Parcela je super,maslinik,ograđen 1500m2,al mi nisu blizu i problem mi je dva puta obići ih da ih pustim i zatvorim.Sad sam subotu i nedilju pustio ih po dva sata ,da jedu travu,kamenčiće i sve ostalo,odmah jaja frcaju...Mislim da im fali prirodni ambijent,kavez je cca 30m2,al nema trave unutra....Odlučio sam da ću izraditi upravljanje preko mobitela vratima ,da im mogu omogućiti svaki dan izlazak od par sati,i mislim da je tu jedini problem...stvorene su za prirodu ....
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Moje su u ograđenom do sredine dana, do tada većina obavi svoju kokošju dužnost i tada ih puštam van. Što se tiče dodataka za prehranu svatko ima svoj način uzgoja ali po mom iskustvu one sve potrebne elemente nađu vani. Osim kalcita to moraju imati jer bez toga ne mogu stvarati ljusku. Ja sam do sada dodavao samo sitni kvarcni pijesak i sitno mrvljene ljuske od jaja u jutarnji šrot. Zna biti jaja sa krhkom ljuskom ali to bacim drugim životinjama. Meni je bitno da se na tavi peče jaje koje je u najmanjoj mogućoj mjeri bez dodataka u vidu koncentrata, umjetnih vitamina itd. Odnosno da je to jaje još prije par dana trčalo po sunčanim livadama ili se negdje sunčalo na zimskom suncu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Moje koke i po snijegu idu van po vrtu,ne smeta im ništa
IMG_20230120_164527.jpg
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Moje idu i kada napada 20-30cm i više snijega. Očistim put do kokošinjca i onda oko kuće i one su pred kućom, u zavjetrini ili prema očišćenom čeprkaju po travi. Kod mene može svega faliti ali trave mora biti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh