• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nesilice

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nama se nista ne isplati radit ako nemamo tisucu kokosi ili krava. Svi cemo biti u gradovima gdje ce nam nepalci dostavljat brzu gotovu hranu a mi cemo uzivat na mobitelima i radit na kompjuteru od doma.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Koliko mi kokoši još stane ovdje na spavanje?

Trenutno ih je 4 + pijetao... Mali i ja bi uzeli još 2 japanske svilene. Jednu narančastu i jednu bijelu. Sad imamo jednu crnu... 156 cm je gornja prečka.

Tu samo spavaju, preko dana su u voćnjaku, u mrezastom dijelu su im hrana i voda i za protegnuti noge dok ih ne pustimo ujutro van.


I jesu prečke od letvi 3x5 dovoljno? 5 je širina gazista trenutno...


IMG_20231217_163223.jpg IMG_20231217_163253.jpg IMG_20231212_162409.jpg
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Imam za sada:

pijetla bijelo-crnog - nepoznati sortiment
2 vreće crvene - nepoznati sortiment, dvorišne sa sela
Jednu sitniju narančastu - valjda Hrvatica
Crnu japansku svilenu. Toj jedino znam tko su joj mama i tata.
IMG_20231215_161141.jpg
IMG_20231212_163816.jpg
IMG_20231210_131034.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
koke bi više volile okruglo drvo za spavanje .
Ako nemaš svoj rasplod pijetla utamani dok valja za pečenje , nesilicama radi teror .
Pijetao je za nesilice ko muškarac starim curama , ne znaju točno čemu služi a kad ih naskoči pola dana ne mogu dojti ksebi .
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
E vidiš to za drvo za spavanje su jako podijeljena mišljenja. Ja sam probao i jedno i drugo. I imam i jedno i drugo i uvijek spavaju na letvi.

A pijetla ne bi mijenjao za ništa. Sve koke po voćnjaku dovodi u red i jedini me sluša. Kad viknem pipipipipi on sve koke potjera gore. A za skakanje šta da im radim. Nek se bore. Priroda je odredila da pijetao skače po kokama. Imam 2 ženska psa, neka skače malo po njima.

Ali zato bi i uzeo još par koka. Da bude dobar omjer između koka i pijetla.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Pijetao ako svijetli?

Nisam premijetio.... Ako tvoj svijetli ja bi pregledao plac gajgerovim brojacem..

Imaju led lampe trenutno koje slabo rade samo da ih potjeraju bolje u kokošinjac. Ali uzet ću solarni panel s lampom i timer da svijetli lijepo ali samo 1 sat po zimi. Ne planiram duže. Količina jaja mi nije toliko bitna..
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Hoće meni netko odgovoriti na pitanje ili ćemo se samo zajeb...?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na drugom linku sam našel da je najviše 9 kom/m². Ja ih trenutno imam 16. Kroz dan su vani, a noću na podu (bez letvi) u kokošinjcu površine 1,5-2 m² (odokativno, moral bi zmeriti za preciznije). Bilo ih jedno kratko vrijeme 20 kom. Još bi 6 starijih tebalo čim prije riješiti. 10 ih je za nas čisto dosta. Ako nesu svaki drugi dan, jajec je previše, a kad prestanu onda ih niti od 20 nema.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
Moje su u starom kokošinjcu isto spavale na podu bez letvi. Ali ovdje sam stavio letve i odmah su prvu noć sve otišle gore.

Čitao sam negdje da je i zbog zdravlja i zbog nametnika bolje da su na letvi....

Ja ih trenutno imam 5 na 2.4m2. Ali realno 1.2 m2 gdje spavaju. Preko ljeta možda budu i u ovom otvorenom dijelu spavale.

Znači mogu još par malih bez problema uzeti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo i moje skromno misljenje. Ne vidim dal ti je prednja strana od te cisterne skroz otvorena ili ju mozes zatvoriti. Ako je zatvorena hermeticki nije dobro jer moraju imati malo ventilacije. Isto ako je otvorena po noci im puse hladno tako da i od nesenja nista. Kak si zamislil gnjezda jer ovima crvenima vec trebas stavit da se naviknu i postavi im polog kao umjetno jaje, kamen ilisl. Druga stvar koja mi se ne svidja je ta sto ti ove ukrasne svilene nisu za po svakom vremenu za po van. Perje im se namoci na nogama po kisi i rosi i onda imas problema. Ove crvene ce ti sigurno tuci ovu svilenu i ako nabavis njoj njezinog pijetla onda ce ti se mlatit sa ovim velikim. Ako ne nabavis onda ce ti ovaj veliki gazit tu kokicu i unistit ju. Isto kad ih hranis njoj stavi posebno jer ove crvene kad osjete vlast ovoj nece dati blizu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kako najlakše "pomiriti"stare koke i kad nabavis nove mlade..?

Slazem se, kokot je koristan ako idu vani..
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Uvijek ih prakticiram "spojiti" kad ideju na pašu. Treba ima dosta mesta kaj mlade imaju kam pobeči. Važi zakon jačega i pravoi druženje počne tek kad mlade toliko narastu da su jednak jake kak i stare. Možda malo pomogne kaj su jedno vrijeme na paši odvojene samo pletivom tak da se vide a nemreju jedne do drugih.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,044
@robelar

"cisterna" je u zimskom modu zatvorena za propuh. Ima s gornje strane ventilaciju kao dimnjak gdje ide čep i rupe sa mrežicom koje sam s krunom izbušio u krug s gornje strane. Znači nema propuha. Preko ljeta ide u ljetni mod, znači umjesto prednjeg prozora ide žica za dodatnu ventilaciju.

Kokošinjac nije na direktnom suncu, a i nisu unutra preko dana.

Za svilene i vrijeme:
Čitao sam američke forume jer ih tamo puno uzgajaju i kažu svi da im loše vrijeme zapravo ne smeta. Tj. Ne smeta im koliko ljudi pričaju. Evo moje su cijelo vrijeme vani i kad je kiša sklone se i nikakvih problema. Mislio sam svilene zatvarati kad je ružno vrijeme, ali stvarno sam puno čitao i pratio ih kad je ružno vrijeme i ne vidim potrebe. Ako netko ima drugačijeg iskustva volio bi ga čuti?

Za svilene i suživot s ostalima:
Za sada nisam primjetio nasilničko ponašanje. Jedu normalno sve kad im dam, ni jedna se ne tuče. Probao sam par puta posebno svilenoj dati jesti, ali neće. Znači da nije gladna. Sretna je i debela za sada. Ako vidim nešto javim pa ćemo rješavati u hodu. Ali dosta je velika i hranilica i kad ih vani hranim onda isto širom bacim tako da stvarno nisam primjetio ništa. A i opet sam čitao vani forume i ljudi imaju miješana jata bez problema.

Za svilene i pijetla:

Nisam mislio svilenog pijetla nabavljati. Nadam se da će zbog omjera kokoš-pijetao stvar biti ok, ali isto ćemo vidjeti


Za gnijezda.

Gnijezda pravim s vanjske strane "cisterne". Nadam se ovaj tjedan. Jednostavno nisam stigao.


Evo slike gornje ventilacije i zimskog prozora


Edit:

U "cisterni" koristim deep lither metodu gdje samo dodajem hoblovinu a stara se ispod kompostira, a u otvorenijem dijelu koristim slamu. U jedan i drugi dio bacam zeolitni pijesak da pokupi amonijak i upije vlagu ako je bude bilo i bacam dijametejsku zemlju zbog nametnika.
 

Prilozi

  • IMG_20231210_174218.jpg
    IMG_20231210_174218.jpg
    30.6 KB · Pregleda: 9
  • IMG_20231210_181212.jpg
    IMG_20231210_181212.jpg
    61 KB · Pregleda: 9
  • IMG_20231210_171041.jpg
    IMG_20231210_171041.jpg
    44 KB · Pregleda: 9

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Svakako ces neke stvari rjesavat u hodu ako se pojave. Najbolje se uciti na svojim greskama. Tesko da ti netko moze dati nekakav siguran savjet tko nije drzao kokosi na takav nacin. Ja sam isto imao i patuljaste kokinkine i svilene i federfusige i holandske sa ostalim kokosima i nije mi uspjelo. Dok su mali jos nekako ali poslije se jednostavno odvoje i ne mogu sa nesilicama pogotovo na malom prostoru. Cak ne mogu biti niti dva patuljasta pjetla iz istog lezenja jet se poslije tuku. Isto tako ovi obicni se tuku sa malima. Mislim da sa tekutima ne bi trebalo biti problema jer se po toj plastiki nemaju kud zavuci a na podu velis da imas te preparate. Moje patuljaste jednostavno nisu uspjele biti vani jer im je perje na nogama bilo mokro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh