• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Neško

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Sve će doći na red samo polako, nemam baš puno vremena jer idem na posao, pa se na ovakvim stvarima radi samo kad imam kad. Inače trenutnio radim na objektu u kome ću imati sušnicu za meso i nadstrešnicu za mašine od jedno trideset metara kvadratni.
U prošlu subotu je padala kiša pa sam se malo zabavljao oko kašike. Sve sam mislio da ću da uradim dosta pošto imam čitav dan, ali šipak, isto se nekako izvuče vrijeme. Sve rupe za bolcne i šarafe na nosačima piksnovao sam sa debelozidnim cijevima, koje sam zavario sa vanjske i sa unutrašnje strane. To sam uradio i na strani do tjela kašike, a i na strani do nosača. Krajeve cijevi sam zatvorio.
1z6xg8l.jpg

25gcj9e.jpg

Zatim sam od ploče 0,8 mm napravio uši koje ću da privarim za tjelo kašike i kroz koje ću da provučem bolcne da.
118ov9t.jpg

v6i2qe.jpg
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Za vikend se malo radilo.
Prvo na sušnici za meso i nadstrešnici, dok me nije kiša "poplašila", a onda u garaži na prikolici od motokultivatora koju prepravljam da je kačim za traktor.
Kuku sam napravio od nosača za čašice od stuba i mislim da će izdržati.
Staviti ću slike za koji dan. Trebam još da povarim zadnju stranicu (tj. baglame) i ima da piči za zmajem.
Da li neko zna da li na glavčine od fiće, možeda se stavi felga od stojadina?
Pošto je to davno pravljena prikolica i gume su 12, a ja bi da stavim barem 13.
 
B

BAGERISTA

Guest
Za vikend se malo radilo.
Prvo na sušnici za meso i nadstrešnici, dok me nije kiša "poplašila", a onda u garaži na prikolici od motokultivatora koju prepravljam da je kačim za traktor.
Kuku sam napravio od nosača za čašice od stuba i mislim da će izdržati.
Staviti ću slike za koji dan. Trebam još da povarim zadnju stranicu (tj. baglame) i ima da piči za zmajem.
Da li neko zna da li na glavčine od fiće, možeda se stavi felga od stojadina?
Pošto je to davno pravljena prikolica i gume su 12, a ja bi da stavim barem 13.

Napisa sam ti u mojoj temi.-..........
Vidin i kod tebe se dela,,,ko munjeno..:partyman::partyman:
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Pozdrav društvo.
Već sam pisao da pravim jedan objekat u slopu koga je sušnica za meso (dimarica), dimenzija 2,5x4m, naravno sa ognjištem i svim ostalim priborom i nadstrešnisa za traktor i priključke dimenzija 7x3,5m.
Mislim da ću uspjeti da postavim krov, ako me vrijeme pusti sutra, eventualno u toku sledeće nedelje i onda ću krenuti u sređivanje unutrašnjiosti. E sada ja ne želim da to bude klasična sušnica, hoću da napravim prostoriju za druženje i uživanje i :partyman: .
Da li je neko od vas već pravio nešto slično i da li neko ima neki prijedlog?
Već duže vremena razmišljam o ideji da ložište podignem nekih 20-25cmm od nivoa poda, da dovedem svježi vazduh ispod ognjišta pa me interesuje da li je to neko radio i da li će to smanjiti količinu dima koja će da se zadržava u prostoriji?
 
B

BAGERISTA

Guest
Poz.

Neznam dali misliš donest,,,,zrak za ognjišče,,da ne dimi,,,ili da možeš provijetrit prostoriju nakon ča zadimiš sve potribno..:shock:(mesne delicije).:rolleyess:
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Kod nas to niko ne radi. Ljudi naprave sušnicu u koju se ne može ući od dima a ja to ne želim. Hoću da mogu sušiti meso, naravno, ali i da mogu da uživam. Ako imaš neku ideju reci?
Da li se kod vas to tako radi ili vi pravite one male pušnice?
 
B

BAGERISTA

Guest
Kod nas nema barem ča ja znam nigdje u okolici pušnice,,,,,,.
Ali ako radiš,po meni je bolje da na dimnjaku,,,nači kako je napa,napraviš vrata i da moreš okrenut smijer dima da krca u prostoriju,,,,a kad to riješiš,,,nači kad si rijšija meso,,,da more doj prijatelji,,i da si moreš ča speč na ognjišču,,i da se griješ unutra,nači tip konobe.....

Ako radiš ognjišče,,,onda je to 20cm,,,,dignuto od poda i najbolje je po meni za ovo ča ti treba,,a i moreš derat kotlić,na njemu,,i bilo ča,....
I opet mu dovedeš zrak,,,koji nije od viška,,,,,samo šta ljudi danas kažu dimi mi,,,pa normalno kad je sve zabrtvljeno,,,,evo ga moj u konobi,,ima par caka,,,i dela,,ali da dimi nikad,,,,samo ne uspije zagrijat cijeli prostor,,,kod njega je teplo,,,a s druge strane malo hladnije,m,,ča je i normalno,,u konobama,,,ali zato se napravi ognjišče,,,i onda grije puno više..

Dovod zraka je na mojem urađen,,da malo ko ima,,,i ja sam osobno prvi put to vidija,,,ali čovik koji ga je dela je načinija jako puno,,,a i osbno sam bija po konobama,,,u kojima je on ga dela..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Da li si ti pravio ognjište ili kamin?
Gdje je najbolje dovesti vazduh ako uzmemo u obzir da kod mene barem za sada neće biti dimnjaka niti nape (da li u ognjište ili ispod ili...)?
Ognjište će mi biti na kraćoj strani tako da ako uzmem da bude široko barem nekih 60cm a sa onim ivicama 70cm ostaje mi (od 255cm) svega po 90cm sa strane? Da li je to dovoljno da se sjedi pored? Moj sač je prečnika 50cm i mislim da će moći bez problema na ognjište 90x60(+po 50sm opšave), Šta misliš?
 
B

BAGERISTA

Guest
Ja imam kod babe ognjišče,,,,u konobi kamin,,,a u kuči, se grijem,pa mogu reč kamin,,,,ali više spada pod ognjišče.......u mojoj temi ga imaš,,,ako ne ču ti stavit slike...
Ako delaš kamin,,,onda mu dovedi zrak,,da je iznad ložišta da gura samo dim van,,jer je problem ako je dole,,,jer još više čini gorit drvo,,,pa se brzo troši,,,a ako je gore,,,more bit uvijek otvoreno,,,i ne smeta,,i ne puše hladno ni u ložište,,,niti u prostoriju,,,a to se na malim prostorima osijeti,,,vijeruj mi,,,,,
Ajde danas ču ti poslikat sistem,kako imam na jednom i na drugom,,,pa češ vidit,sam,,,,,a u kuči nisam ga nikad otvorija,,,,gori bez greške,,,,..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Nema smisla da te mučim da mi slikaš.
Dovoljan je i savjet (tvoje mišljenje).
Da li da stavim da vazduh dolazi iznad ognjišta sa zida uz koje se ognjište nalazi?
Ili da provedem ispod ognjišta ( a takođe sa zida uz koji se nalazi) dvije cijevi i da vazduh izlazi izlazi na čelo ognjišta u prostoriju?
Znam da mora dimiti kad nema dimnjaka ni naope, ali trudim se da saznaam kako da dimi manje nego inače.
Nemoj da se maltretiraš i da slikaš, ali u svakom slučaju hvala ti puno.
 
B

BAGERISTA

Guest
Sitnice puno znače,,,obečano ispunjeno..

Ovaj je u kuči,,,i zraka mu nikad ne treba,,pačemo u njemu sve i svašta.....


Uploaded with ImageShack.us

Zrak izlazi ispod njega van na zidu,,i uvijek je pokriven..


Uploaded with ImageShack.us

A ovaj je u konobi,,,i zrak je proveden odozada,di je ulaz,,i ide ljevo i desno i diže se gore,,,najlakše da to napraviš je da ubaciš cijevi od gurle(s krova ona cijev šta vodi dole po zidu).


Uploaded with ImageShack.us
ovdje su izlazi uzidani,,i napraviš da ih moreš zatvorit,,porežeš šamotnu ciglu,,ja ih imam ali ih nikad ih ne zatvaram


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

a ovo je kad gledaš s daljega,,niti se vidi niti smeta,,a i ono ča puše,,,ide odmah vanka kroz dimnjak.....


Uploaded with ImageShack.us

ja bi možda kod tebe napravija sve i jedno i drugo,,,i mogučnost zatvaranja,,,od viška glava ne boli,,,,a poslje ne trebaš razbijat,,,ko jedan prijatelj..

I jedan savijet,,,i to je AMEN,ne stavljaj kupljene rešetke odiza di vuče zrak,,,samo okvir i mreža,,,,rešetka,,,ga zna isto s...at,provijereno..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Deruže hvala PUNO.
Ovakvi savjeti mnogo znače. Stvarno nemam riječi, uvijek kada nešto zaškripi tu si.
Volio bi da i ja tebi mogu nešto pomoći ali biće vremena nadam se.
Moje ognjište će da izgleda otprilike ovako:
Jedna platforma od cigle podignuta za 20cm od poda udaljena od zidova sa strane nekih 90cm dimentija ognjišta 100 x 75cm.
Ognjište će biti uz jedan zid naslonjeno (širina tog zida je 2,5mm)
Vazduh ću da dovedem sa zadnje strane ognjišta tačnije samo ću da probušim zid na nekih 10cm od ognjišta (po visini) i tu ću da stavim klapnu za zatvaranje.
Moja logika govori da ako napravim propuh sa te rupe prema gore i ono bi trebalo koliko toliko da tjera dim.
E sada kada bi ja zidao kamin to više ne bi bilo to.
Jer kamin sam planirao da ziđem u jednoj drugoj prostoriji, a ovdje se suši meso tako da kamin ne bi bio u punoj funkciji. Ja samo želim da starinsko ognjište koliko toliko modifikujem da mogu normalno da sjedim pored njega.
U svakom slučaju PUNO HVALA.
 
B

BAGERISTA

Guest
Evo malo vrimena pa da ti stavim još koju da vidiš,,,,ovo je vanjski kamin.......



Uploaded with ImageShack.us

A ispod kutije se krije motor,,,i ponteciometar,,,je u konobi,,,da nebi noge dobio.....


Uploaded with ImageShack.us

ovo ti je za zrak iza konobe,,,ča sam ti bija slike stavija od kamina(ognjišča iznutra)..
ovdje je bila fasada ispucala,,,i pustili 4godine,,,i nigdje više ni jedne pukotinica,,sanirali i gas,,,,, a ispucala je prije nego je kamin napravljen,,,,sve kriva malta,,jedan dio,,,ali riješeno,,,sve na novo i gas,bez greške


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Bagerista hvala ti.
Ja sam u subotu, pošto je čitav dan padala kiša, pa nisam uspio da pokriujem, farbao neke stare oluke koje sam predhodno očistio, zatim sa unutrašnje strane ofarbao 2 puta a sa vanjske 1. Koristio samn temeljnu boju (sivu) i ispali su solidni, mnogo bolji nego što su prije bili.
U subotu sam takođe, prikupio materijal za izradu klupa za sjedenje pored ognjišta.
Noge ću da pravim od cijevi 4x4 visine 30cm, širine 30cm i dužine 160cm.
Razmišljao sam se da li da naslonjače odmah zavarim sa nogama od klupe (a što bi bilo najbolje), međutim odlučio sam se da naslonjače pričvrstim za zid, znači da budu odvojeni od klupe. Razlog za to je što od ognjišta do zida imam samo 90cm pa ako napravim klupu koja je široka 30cm, plus 15cm naslonjača (nagib + debljina cijevi) ne bi mi ostlo nego 45cm prostora.
 
Posljednje uređivanje:

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Ovo vrijeme, nikako da se proljepša pa da se radovi privedu kraju.
Na ovoj zimi se ne može raditi napolju pa sam iskoristio vrijeme i pravio nož (makaze) za sječenje pečenja, pošro idu ovi praznici pa nek se nađe i ta stvarčica.
Nisam uspio da nađem neki odgovarajući materijal (tipa nekih metala koji ne hrđaj itd.) Pa sam iskoristio stari raonik od traktora i mislim da će da posluži.
Slikati ću pa ću postaviti za sad je gotov gornji nož, zavarena ručka, i iskrojen dojnji nož.
Ostaje još da se probuši, zašarafi na drvo, ofarbaju dijelovi koji neće biti u kontaktu sa mesom, očisti i naoštri.
 
B

BAGERISTA

Guest
Nabaci slikicu,,da vidimo,,,malo,kozna padne neka ideja možda....:partyman::partyman:

Evo ja sad opdojka obijesija,,,čeka subotu,,,za okrenut,,,,,a nedelja za lom,,,gajba u mene,,trečina na njega........:drinkers:
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
BAGERISTA IZVINI.
Kada sam kući nisam baš aktivan na forumu, više ovako sa posla.
Pa kada si mi tražio slike nisam bio kući pa ti nisam odmah slikao i poslao i tako se zaboravilo.
Pokušat ću danas da dobijem slike, pa da ti pošaljem.
 
B

BAGERISTA

Guest
Sv enajbolje,,,za prošle praznike,ako nisam čestita..:weedman::partyman:
Ne sekiraj se.....opče ludilo,,je bilo ovih dana....:partyman::partyman:
Samo još mi aparat nešto zablokira,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ča je sad njemu,,,možda je ispuca 1000000 slik,,pa je cedija..:rolfer::rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh