• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NO TILL obrada, dobro ili loše?

  • Temu pokrenuo josip 5690
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Znam ljude koji imaju 300 ha pa kultiviraju. Ili radi kako se spada,ili ne radi uopće.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ni pri nama nitko ne kultivira kukuruz, niti je kultivator poznat priključak.
To se more videti samo na ravnici.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kultiviranje se radi prvenstveno zbog razbijanja pokorice i prozračivanja tla, gnojivo se može dodati na razne načine ne samo kultivatorom.
U no tillu pokoricu sprečava mulch a tlo je puno rahlije jer nije obrađivano pa svi kanali od glisti ostanu sačuvani .
Kako će netko dodti dušik ovisi o tome koliko tlo može dušika zadržati, netko će možda dodati jednom a netko 3-4 puta . Mi smo radili dvije aplikacije prvu pred sjetvu i drugu na cca 6-7 listova.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kak more tlo ostati rahlo kad se po njemu gazi teškim strojevima???
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kolega to je super pitanje !
Kod sabijanja tla nije presudna težina stroja, tlak je taj koji sabija. Po meni je najbolji primjer žene koje ima cca 60 kg, nije isto nosi li tenisice i stane ti na nogu ili to isto napravi u štikli.
Traktor koji ima gume napumpane na 2,5 bar će sigurno sabiti tlo, dok taj isti traktor sa drugim gumama i tlakom od 0,4-0,6bar će sabijanje svesti na minimum.
Mi se s tim borimo već 6 godinu tako da ne lupetam ono što mislim nego ono što sam probao.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
To o sabijanju tla je dobra, ne radi se u mokrom. Najbolje je kad vidiš da ore sa imt 533 /539 i potanjura jedo 3 puta to je sabijeno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Znam. Ni svejedno kad prejdes s traktorom od tonu i pol ili s traktorom od 4 tone. Teško da ovaj ima dvaput veći footprint gume na tlu.
Osim toga, ak se ide s malim pritiskom na tlo, nema trakcije...

No, tu ljetinu treba i pobrati. A kombajn od 10 tona, da ima neznam kakve gume, jako sabije tlo....
I još što problema.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ma gluposti su to sve,nema bez oranja ništa.
Štaje sa biljnim ostacima koji ostanu vani?Da to valja već bi to pikovi koristili na veliko.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Biljni ostaci su ključan dio u no till proizvodnji. Bez njih je to ne moguće uspješno napraviti.
Zbog ne znanja mnogi probaju no till sjetvu kad imaju malo ili nimalo žetvenih ostataka na površini tla. Rezultat je naravno nikakav.
Da su to gluposti onda David Hula ne bi uspio srušiti svjetski rekord u proizvodnji kukuruza .
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
@MF tipično balkansko razmišljanje...dok ne probaš nešto drugo samo jedno valja?
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
O tome ja pričam,nije svaka zemlja za to.U mojoj zemlji najbolji usijevi budu kada se ore.Za pšenicu inače gruberiramo sojište,ali oranje se u pokusu bolje pokazalo,zato pišem da ništa bez oranja u mojoj zemlji,a s vremenom možda izmisle neki svemirski priključak koj če zamijeniti oranje,a do tada je orem.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Zašto svaka zemlja nebi bila za takav tip obrade??
Mislim da se zemlje neče prilagodit nikome,nego se treba njoj..
Plug je klasika,i ono na što smo svi naučeni..

Ali ima tu još strojeva:gruber,podrivač,tanjurača,kratka tanjurača,i sigurno još par priključaka koje ako se pravilno iskoriste sigurno može bez oranja..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ima puno načina obrade tla,zato treba sve probati pa vidjeti šta je naj bolje,i to je onda to.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Zemlje koje nisu pogodne za no till su plivare ili zemlje koje zaplivaju jer voda ne može s njih a sve ostalo može samo treba znati.
Pred dvije godine u 6 mj došao čovjek iz zg kod nas poslom. Prvo što je pitao : čija je ono pšenica preko puta . Pa naša kažem mu. U prava je ! Dalje u razgovoru došli do traktora i pita koliko brazdi vuče ihc a ja mu kažem da ne znam jer mi od 2010 g. ne oremo !
I on na to da to ne valja jer su prinosi nikakvi i tako dalje .
pa ako su prinosi tako loši kako je onda pšenica prava tj od zg do bj takvu nisi vidio? budeš vidio da to nebude valjalo .
Inače ta pšenica je rodila 8,5 t/ha 2014 kad je malo tko prešo 5 tona .
To ti je tako kad imaš tunelsku viziju svijeta. Samo oranje i oranje .
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Tatar, jesi li vec gdje spominjao svoju agrotehniku? Dali je bas no till u pitanju ili min till?
Cime sijes? Obradjujes li nekako zetvene ostatke? Kako se s travom boris i koje sve kulture tako sijes?
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Većinu površina radimo reducirano, rovilo +predsjetvena obrada ako treba.
No till imamo 1,6 ha kukuruza i 1,7 ha soje a pšenice smo imali 1 ha i nije bilo dobro pa smo presijali kukuruzom.
Da s travom ima problema tj treba ju znati rješiti u pšenici nam je ljulj sve preuzeo, trebalo je prije sjetve totalcem ljlj ubiti i mislim d bi bilo ok.
U kukuruzu nemamo problema s korovima a u soji smo imali s višegodišnjima, malo smo mislili ušparati na totalu pa je bilo no till no harvest.
Sijemo rau maxem sijačicom (soja i kukuruz) a žito i zelenu sa TUME sijačicom. Sa žetvenim ostacima ne radimo ništa posebno jedin kad usijavamo kukuruz u zelenu gnojidbu to povaljamo .
 
Na vrh