• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NO TILL obrada, dobro ili loše?

  • Temu pokrenuo josip 5690
  • Datum prvog posta

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Daj neku slikicu tog grubera. Da vidimo kak si ga preradio. Jedino ako je to tajna onda ništa.
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Pre par godina sam radio kukuruz i soju u stirp till varijanti sa depozicijom djubriva na dno rova . U to sam sijao kukuruz i soju . Kukuruz je bio ok za tu godinu a soja mi bas i njije uspela . Pod ovim nije uspela znaci bila je prilicno niska a rod manji za recimo trecinu nego normala za tu godinu ( ruku na srce bila je susa ) a potrebno je par god da dodje na normalu kako kazu . Prekinuo sam privremeno st jer treba biti maher za hemiju no sada bi poceo ponovo ali treba modifikovati masine pa je to trenutno prilicno tesko al sam te godine stekao kako tako iskustvo u tom . Jedno je sigurno korovi se kompletno i iz korena menjaju ( pojavljuju se neki drugi ) pa se treba prilagoditi . Kako ameri guraju gmo uskoro cemo morati preci na to hteli ne hteli .
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Ne samo da ameri guraju gmo ,već su progurali . Ak sam dobro čuo Bayer je kupio Monsanto za strahovite novce... Dakle ,gmo kuca na vrata..
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455

No till sjetva soje

sjetva:








kukuruz:



Za gruber nemam boljih :



 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Kako prihranjuješ taj kukuruz, jer pretpostavljam da se u takav kukuruz ne ulazi kultivatorom?

Meni se to sviđa, volio bi i sam probati no till, na lakšim zemljama naravno.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Kad budeš i ako budeš imal vremena i volje da slikaš gruber ali ono što je na ovim slikama pod zemljom ako ima razlike od standardnog.
Dobar gruber je stroj koji je u planu za kupnju čim se stvore prvi uvjeti.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Prihranjujemo sa rasipačem, ima strojeva za to ali nama trenutno to nije isplativo.
U grašak tj mix 10 kultura je usijan kukuruz.
Rezultati su šaroliki : soja na nivou klasike, kukuruz nismo skinuli jer čekam da se tlo smrzne da ima što manje sabijanja. Pšenica nam propala jer ju je ljulj utamanio a nismo prskali totalom prije sjetve pa otišlo kvragu.Ova što smo sada sijali izgleda super .
Kod grubera da bi radio u jednom prohodu je najbitnije ono što ide iza radnih tijela, mi imamo pera za poravnavanje valjak pa letvu i iza grabljice kao na žitnoj sijačici.
Tko ima traktor 150 ps može kupiti lemken thorit i miran je !
Za sve one koji bi probali no till neka ga siju na parcele kojima se nitko ne vozi (dok ide u šumu, livadu i sl) Mi s tim imamo velikih problema.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Za 80-90 ks je taman oko 220 cm, da bi imao dubinu i brzinu.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ovak se več raspravljalo ali opet budem pital pa šta god bude.
Onda mi sa manjim traktorima moremo zaboraviti na gruber ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dosta je i 65ks. Sprobano
Plitko ide sigurno, al da bude vlekel 9 radnih tjela do 15-20 cm dubine nekom brzinom 7-8 km na sat čisto nevjerujem.

Dado, nemora biti, zahvat 2m i 7-9 radnih tjela bi išlo malo sporije ali bi se napravilo. Recimo nakon žetve odmah pliće proći, pa prije sjetve raole još jednom i netreba se ni tanjurati, tako sam i ja probao na nekim parcelama, naravno gde je lakša zemlja.

Ja kad postignem ovako prezadovoljan sam.






Glifosat ne koristim.
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Več sam to pisao ali evo opet. Gruber mi je u planu za kupnju, jer nemrem ko neki čim se zmislim, kao zamjena za tanjuraču a ne kao osnovno sredstvo rada jer za sada ne planiram obrađivati no till. Siguran sam da če odraditi bolji posao nego bilo koja laka tanjurača.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Mislim da se diskutira u krivom podforumu, otvorite reducirana obrada tla -pa tamo sa gruberima i slićnim mašinama. npr.!

Lajkam za no till-a, sijacice za to su skupe...u nas se slabo prakticira..

Sve to skupa je konzervacijska obrada tla a metode bi bile no-tll, strip-till, mulch-till, reduced-til...a ima tih naziva jos.

evo jedne sijaćice iz oglasa-ima par slika kak to izgleda
http://www.agriaffaires.com/occasion/semoir-monograine/13666631/john-deere.html
 
Na vrh