• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NO TILL obrada, dobro ili loše?

  • Temu pokrenuo josip 5690
  • Datum prvog posta
C

chickenlover

Guest
može mi neko malo detaljnije objasniti "no till" tehniku ili staviti neke linkove na netu, tnx

Tehnika ima vise, sve se svode na isti cilj: ne orati, ili kako to izvesni vole da kazu "ne uznemiravati zemlju", a postici rastresitost i uopste podobnost za sadnju i razvoj biljaka. Najednostavnija i najnezahtevnija tehnika je zastiranje tla debelim slojem sena, slame, suske ili drugim (kao i kombinovanim) bio-razgradivim materijalima. Najkraci period, po mom iskustvu, koliko tlo treba da odlezi zastrto pa pruzi priblizno zeljeni rezultat je 6 meseci. Vrlo dobri rezultati se mogu ocekivati nakon 10 meseci, a optimalni nakon 3 godine stalnog ponavljanja procesa.

Ako hoces gledati po netu, ukucaj no-till pa ces naci svacega.
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Da , ali pošto je ova tema u grupi ratarstvo a ne povrtlarstvo , treba znati da za "NO TILL" ne mora biti zemlja "malčirana" ili zastrta posebno nego se samo primjenjuju spec orudja (sijačice) koja direktno siju u biljne ostatke od prethodne sezone ili se eventualno obrade samo uske trake za redove (STRIP TILL" .Tu u stvari ostaci od prethodne kulture predstavljaju malč.Navodno se nakon nekoliko godina zemljište vraća u prirodno rastresitije stanje , povećava se humus zbog "neuticaja " oranja , povećava se broj korisnih bakterija i crva , a o smanjenju troškova da se i ne govori.
NPR:
http://www.youtube.com/watch?v=gD0pIUG_Mvk
 
Q

quercus0_0

Guest
Da , ali pošto je ova tema u grupi ratarstvo a ne povrtlarstvo , treba znati da za "NO TILL" ne mora biti zemlja "malčirana" ili zastrta posebno nego se samo primjenjuju spec orudja (sijačice) koja direktno siju u biljne ostatke od prethodne sezone ili se eventualno obrade samo uske trake za redove (STRIP TILL" .Tu u stvari ostaci od prethodne kulture predstavljaju malč.Navodno se nakon nekoliko godina zemljište vraća u prirodno rastresitije stanje , povećava se humus zbog "neuticaja " oranja , povećava se broj korisnih bakterija i crva , a o smanjenju troškova da se i ne govori.
NPR:
http://www.youtube.com/watch?v=gD0pIUG_Mvk

a šta s bolestima koje ostaju na žetvenim ostacima.
 
C

chickenlover

Guest
a šta s bolestima koje ostaju na žetvenim ostacima.

Kakvih bolesti? Ne bi tu trebao imati nikakvih bolesti. Uzgred, strip-till je malo drugacija prica, fakat.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
(No-tillage) ili uzgoj, tako da kultivaciji, kao redovnoj mjeri u obradi tla, gotovo redovno nema mjesta. Pri reduciranim sustavima obrade tla na njegovoj površini ostaju veće ili velike količine žetvenih (biljnih) ostataka, koji čine malč, odnosno pozitivno djeluju na čuvanje (konzervaciju) vode, pojačanu aktivnost mikroorganizama i organizama tla, pozitivno djeluju na smanjeni razvoj korova. Kod ovakvih sustava obrade tla najčešće se obavlja samo plošna kultivacija (ako se ne radi o potpunom izostavljanju obrade tla), i to prvenstveno s ciljem rahljenja tla ispod malča i uništavanja korova.

Ovakva vrsta obrade prvenstveno smanjuje eroziju tla, zadrzava vlagu tla sto opet moze pogodovati razvoju odredjenih bolesti. Sto se korova tice, kao reodvita tehnološka mjera prije same sjetve koristi se totalni herbicidi na bazi glifosata kako bi se uništili višegodišnji korovi.

Prinosi redovno izostaju ovakvom obradom tla, ali se kompenziraju s ekonomskog stajališta tj. manja potrošnja goriva, radne snage itd.
jedan primjer:
Na osnovu ekonomske analize u trogodišnjem prosjeku ozime pšenice najveća dobit ostvarena je na varijanti višekratnog tanjuranja (1.703,83 kn/ha), a najniža na varijanti standardne obrade tla (1.032,69kn/ha), dok je varijanta no-tillage po ostvarenoj dobiti bila između te dvije varijante (1.480,22kn/ha).
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
koje analize kad gdje tko ............
kad sam gledao analize največu dobit je davala konzervacijska metoda obrade tla
a kod višestrukog tanjuranja je taban jako plitko pa to baš i nije nešto
 
M

MOMOSARIC2

Guest
koje analize kad gdje tko ............
kad sam gledao analize največu dobit je davala konzervacijska metoda obrade tla
a kod višestrukog tanjuranja je taban jako plitko pa to baš i nije nešto

Potpuno se slažem , sigurno je da i tanjiranje zbija zemlju i to još pliće nego oranje .
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Da li netko obrađuje zemlju na ovaj način? Čitao sam o tome i to je na papiru sve divno krasno, da li to stvarno radi ili nam mažu oči?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Mi radimo jedan dio (1-2 ha) od 2011.
Prvo samo soju a od 2014 radimo i pšenicu i kukuruz.
Zelenu gnojidbu u potpunosti sijemo bez obrade tla.
Funkcionira to, samo tu ima puno stvari koje mogu poći po zlu. Za takav sustav obrade trebaju svi kotačići biti na svome mjestu jer u suprotnom rezultati mogu biti poražavajući.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Ne znam zbog čega bi veličina parcele bila bitna. Ne slažem se da je o tome glupo raspravljati. Bez omalovažavanja ali s takvim stavom nećemo daleko, nama su konkurencija američki i brazilski ratari (oni određuju cijenu soje i kukuruza ) . Tako da se moramo s njima nositi u tehnologiji proizvodnje, kod njih se plugovi gotovo i ne proizvode . Reducirana obrada, obrada u trake i nulta stopa obrade su kod njih načini obrade tla. Uz smanjenje troškova proizvodnje, potrebom za manje mehanizacije dolazi se i do najbitnije prednosti a to je kvaliteta tla .

https://www.youtube.com/watch?v=eXzCf07m1eg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Mene samo zanima kako kultivirati taj kukuruz kasnije? U tvrdoj zemlji koja između redova ostane neobrađena običan kultivator nema šanse,jedino možda neki s jakim i fiksnim radnim tijelima,ali to bi izvaljivalo takve grude da bi i kukuruz visio na sve strane...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Moze s ovim

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-tla/kultivator-howard-oglas-19649885

Mada mislim da je to manji problem u ovakvom nacinu obrade. Nece sigurno s imt-om ic spartat, ako uopce to i rade.

Kakva konkurencija s amerima i brazilcima. Oni imaju dvorista veca nego mi ukupne posjede. Koriste najgore otrove, spricaju glifosatom neposredno prije zetve, siju gmo hibride...tako da malo drugacija pravila vrijede.
Tako i kod nas no till nije nemoguc samo ga treba prilagoditi nasim mogucnostima i potrebama. Mislim na velicine parcela, proizvodnju kvalitetne hrane, ocuvanje zdravlja i okolisa itd.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Da većina što si naveo je istina ali reci mi kakva je cijena soje kod nas ? Ako nisu konkurencija zbog čega se cijena određuje u odnosu na burzu u Chicago.
Kakvo špartanje ? pa NO TILL = nema obrade.
Kod nas je NO TILL moguć ali je problem kako ne educiranom susjedu objasniti da mi se ne vozi po tabli jer je u no tillu.

https://www.youtube.com/watch?v=cXQIm3df0Ko
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Mene samo zanima kako kultivirati taj kukuruz kasnije? U tvrdoj zemlji koja između redova ostane neobrađena običan kultivator nema šanse,jedino možda neki s jakim i fiksnim radnim tijelima,ali to bi izvaljivalo takve grude da bi i kukuruz visio na sve strane...


Zato nije svako tlo pogodno za takvu tehnologiju u ovom dijelu Kanade gdje sam ja isključivo siju sve na taj način ali tlo je nekakakva pješčana crnica koju bi kak vele mogao orati drvenim plugom. Koliko vidim svi farmeri imaju samo sijačicu od priključaka Netko je spomenuo da nije bitna veličina parcela ali s obzirom na ono što sam vidio mislim da je itekako bitna jer možeš možda nabaviti užu kombinaciju ali dužina je ipak ista i neznam kako bi s njom okrenuo na parceli od desetak redi kukuruza.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Moze s ovim

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-tla/kultivator-howard-oglas-19649885

Mada mislim da je to manji problem u ovakvom nacinu obrade. Nece sigurno s imt-om ic spartat, ako uopce to i rade.

Ništa od toga,znam kako takav kultivator radi,to je samo za razbijanje pokorice...

Kakvo špartanje ? pa NO TILL = nema obrade.

Kakav je onda to kukuruz bez kultivacije?
Ja razmišljam kako bi no till usjev izgledao kod mene,u mojoj zemlji,bez kulltivacije slabo kruha ima,zato ima nešto u tome da je to sve do zemlje...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Kaj misliš da oni kaj imaju po 50+ ha kukuruza da je kultiviraju? Dosta jih samo dognoji sa ureom, kanom ...nije kukuruz salata da ima korjen 5cm duboko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh