• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o destilerijama

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

kemicar kaže:
E da. Naprobao se rakija i rakija, neke dobre neke koma. Jedne se sjećam da je imala miris po OHO ljepilu lupila prvo u nos/oči a onda u želudac

upravo je to organoleptičko otkrivanje metanola koji se u jetri razlaže na mravlju kiselinu i formaldehid
formaldehid-smrtonosan živčani otrov
mravlja kiselina-izaziva slijepoću
pa ti sad pij svašta,najbolji su mi komentari"Dobra je-pali" :madmana:
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Gledaj ali to su ti sve rakije koje idu na tržište. Svima je samo bitno sadržaj alkohola, a ostalo nitkone navodi (deklaracija, nema nikakvih podataka o analizi kao na vodi)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

pa jednim dijelom se i zbog toga uvodi novi zakon,jer markicu bez laboratorijskog nalaza o toksikantima,teškim metalima i ostalom nećeš moći dobiti,ako radiš rakiju za izvoz onda su rigorozni,jedan uzorak za analizu dođe oko 1000 eura,vjerujem da većina vas doma peče rakiju bar za sebe,ako hoćete možemo otvoriti novu temu o ukomljavanju i destilaciji voća pa ću vam detaljno objasniti što i kako da ovdje ne idemo u off topic
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

A tko bude radio analize? Neki državni "neovisni" laboratorij u koji sam donosiš uzorak. Ja više ne vjerujem državnim lab nakon Vrbana
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

nekakvu osnovnu analizu kod nas radi prehrambeno-tehnološki faks u osijeku,a detaljnu analizu radi zavod za javno zdravstvo republike hrvatske.ako ideš na izvoz-prijaviš količinu od recimo 1000 l u jednoj šarži,čiko dođe uzme uzorak a ostalo zapečati.nakon analize dobiješ markice za 1000 l,ali svaka zemlja nakon uvoza radi i svoju analizu,tako je canada vratila 12 000 l njemcima jer je bila nedopuštena količina pesticida i metilnog alkohola
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Zvonis ali ako rakija ide za izvoz onda neplaca trosarinu.

Nego jedino te markice koje potvrduju kakvocu.Zar ne??
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Zvonis ali ako rakija ide za izvoz onda se neplaca trosarinu.

Nego jedino te markice koje potvrduju kakvocu.Zar ne??
 
T

Tomazy

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zvonis01 kaže:
ako nekoga zanima na koji se način ukomljava i destilira pojedino voće-jabuka,kruška,dunja,naranča......slobodno pitajte :D ,ako znam pomoći ću
ajde zanima me malina, i oće li valjat rakija od tog voća?
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zvonis01 kaže:
ako nekoga zanima na koji se način ukomljava i destilira pojedino voće-jabuka,kruška,dunja,naranča......slobodno pitajte :D ,ako znam pomoći ću

Može za dunju.Unaprijed hvala
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zsolin kaže:
Zvonis ali ako rakija ide za izvoz onda se neplaca trosarinu.

Nego jedino te markice koje potvrduju kakvocu.Zar ne??
za trošarinu neznam,treba provjeriti u carini,a markice bi trebale potvrditi da su zdravstveno ispravne
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Tomazy kaže:
zvonis01 kaže:
ako nekoga zanima na koji se način ukomljava i destilira pojedino voće-jabuka,kruška,dunja,naranča......slobodno pitajte :D ,ako znam pomoći ću
ajde zanima me malina, i oće li valjat rakija od tog voća?
otvoriti ću temu o destilaciji da ne idemo u off,pa čitaj odgovor :D
 
T

Tomazy

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

ajde otvori temu čekam odgovor
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Re: Kotao za rakiju

Zameril mi se sused koji posudjuje kotal za rakiju za doma .kome ga prijaviti da mu metnen kajlu kad bude pekao dr put?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,587
Re: Kotao za rakiju

Nemoj bit takav. Sutradan se ti možeš zamjeriti njemu ili nekom drugom... Radije odi i popij jednu s njim.
Možda ti naletiš s gumom na kakav šiljak ili s kosilicom na komad željeza...
Osveta nikam ne vodi. Radi nesloge svi gubimo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kotao za rakiju

popišaj mu se u kotel , zadovoljstvo duže traje a ne podlježe osveti
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Re: Kotao za rakiju

Kod mene jedino s gamadi funkcionira oko za oko zub za zub.. ovo bas nemoze prejti tek tak jel je imala i murija posla i prijava za sud... to je najmanje kaj mu mogu napraviti s obzirom na ovo moje meni.
Jel se to porezna zove, agencija ili ko?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kotao za rakiju

vjerojatnije carina , ali prvo provjeri da se ne osramotiš ako slučajno ima spremne markice , xd
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kotao za rakiju

Nemoj bit takav. Sutradan se ti možeš zamjeriti njemu ili nekom drugom... Radije odi i popij jednu s njim.
Možda ti naletiš s gumom na kakav šiljak ili s kosilicom na komad željeza...
Osveta nikam ne vodi. Radi nesloge svi gubimo.

Zetorboy,

sad vjerojatno nisi u stanju da s njim popiješ koju, ali prespavaj noć. Jutro je pametnije od večeri. Ako slijedeće jutro nebu pametnije, znači da trebaš prespati još koju noć.
Uskrsno je vrijeme, koliko god ti bilo teško, misli i djeluj pozitivno. Osveta je mizerija koja donosi trenutno zadovoljstvo i dugotrajnu štetu, praštanje je veliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh