• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o destilerijama

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Nebi se slozio da ta trosarina je unistavanje proizvodnje.Nego nacin na koji ce se to sprovest ce vjerojatno biti kobno za dosta ljudi.

Ali stvar je da ta trosarina se ubraja na sva jak.alkoholna pica i nemoze se ne "placati"na domacu sljivu.
A ta dozvoljena kolicina od 40-50litara je dovoljna po kucnstvu za sve.

Ali ovo ostalo sto se nalazi na trzistu ( a veliki je broj litara),se mora naplatiti i tu je kraj.

Samo mislim da drzava bi nekako trebala pomoci proizvodacima da lakse izadu na trziste.

Za 5godina ce sasvim normalno biti da kod lokalnog proizvodaca rakija kupis litru prave prirodne sljive za 100kn,sto sada izgleda nemoguce.
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Je to vam je tak: ak očete legalno raditi plačate porez. Nije ni problem platiti nek je problem da se i nezna kome treba sve platiti,
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Da samo sto neplacamo mi koji proizvodim porez nego potrosaci.
A u tome je glavni problem. Jer ljudi sada kupuju neku brlju za 20kn a kako ce kupiti brlju za 50kn?
tesko....
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

nažalost cijena ni sad nije bila garancija cijene.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zsolin kaže:
Da samo sto neplacamo mi koji proizvodim porez nego potrosaci.
A u tome je glavni problem. Jer ljudi sada kupuju neku brlju za 20kn a kako ce kupiti brlju za 50kn?
tesko....

Svaki kupuje gdje hoće i što hoće-kupuje sebi(po svom ukusu).Stvar je u tome da punimo vreću bez dna i da će ti novci nestati po ko je kakvim aferama.Teško će kupit kvalitetu za 100 kn.Brlja se diskvalificira sama po sebi.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Znam za nekakve upite tipa:

Jel rakija cista bez secera?
Jel od plave sljive?
Jel od prosle godine?

Odgovor moj DA,e sada pitanje:

Jel moze po 20kn 10litara,E nemoze.


Jer plava sljiva kosta minimalno 2kn i dobijes za 100kg 10litara rakije sto je 200kn,a sljive kostaju 200kn.

To jedno sa drugim neide.


A to da ce lova nestati,to je logicno jer nas proracun je rupa bez dna.
Iako nevjerujem da ce od te trosarine skupiti bilo sta novaca,jedino nesto sice...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

A da se proizvodi vatrena vodica slabijeg djelovanja? ;) 12 gradi?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Kontam kaže:
A da se proizvodi vatrena vodica slabijeg djelovanja? ;) 12 gradi?
Ih, to onda nije ni blaga vodica, već samo vodica. U mom kraju rakija se peče od 18 do 21 grad, i točno se zna kad dođeš u nečiju kuću koliko ko pravi jaku i tako već narašajima.
Meni osobno je najpitkija 18-19 gradi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Nekako mi smrdi taj naš zakon o rakijama, sa proizvodnjom alkohola u svijetu :shock:

Could Ethanol Pipeline Become a Reality?
January 18, 2010 /EIN PRESSWIRE/ Consulting firm LECG has prepared a report that suggests an ethanol pipeline could be built between South Dakota and New Jersey at a cost of $4 billion.

According to the report, the Midwest-East Coast pipeline could create as many as 80,000 jobs in the short term and employ more than 1,000 permanently once the project has been realized. The report was spearheaded by Poet, the largest ethanol producer in the U.S., and Magellan Midstream Partners, a fuel distribution and storage company.

For such a project to become a reality, a loan guarantee with the U.S. Department of Energy would be needed, but such a guarantee is currently not possible because the loan-guarantee program does not include large-scale renewable fuel pipeline projects.

Keep up with this story and more at Ethanol News Today:

Latest South Dakota Ethanol news - http://ethanol.einnews.com/southdakota/
Latest New Jersey Ethanol news - http://ethanol.einnews.com/newjersey/

Located at http://ethanol.einnews.com, Ethanol News Today is a service of EIN News, an industry leader in news monitoring for business professionals and analysts. Using a combination of proprietary search technology and human editing, EIN News delivers to its members the latest ethanol news from around the world, saving them valuable time they’d spend searching for information. New users to Ethanol News Today can enjoy a no-obligation, one-week free trial.

INVESTICIJE
Luka Koper uskoro počinje gradnju terminala za alkohol
Avtor/izvor: SEEbiz
KOPER - Uprava Luke Koper nedavno je u Tokiju s japanskom korporacijom Mitsubishi potpisala ugovor za dugoročni najam rezervoara za pretovar alkohola, prvenstveno metanola i etanola.

Početak gradnje terminala za alkohole na sjevernom dijelu prvog mola predviđen je za svibanj, a cjelokupna je investicija procijenjena na 15 milijuna eura. Uključuje i izgradnju nove obale, 6 rezervoara kapaciteta 31.360 m3 te svu infrastrukturu za prihvat i otpremu. Gradnja bi trebala biti dovršena do kraja 1. kvartala 2010.

Suglasnost gradnji dala je i vlada. Terminal će poslovati kao distribucijski centar za alkoholne derivate za područje Srednje Europe.


hmmm
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

petar kaže:
Kontam kaže:
A da se proizvodi vatrena vodica slabijeg djelovanja? ;) 12 gradi?
Ih, to onda nije ni blaga vodica, već samo vodica. U mom kraju rakija se peče od 18 do 21 grad, i točno se zna kad dođeš u nečiju kuću koliko ko pravi jaku i tako već narašajima.
Meni osobno je najpitkija 18-19 gradi.

Mi međimurci ne pravimo vodice već gromovače- ispod 48% al nema rakije.Neznam što znaći 18-19 gradi, jel to % alkohola
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

2.5%Alc = 1 grad Platoa, 19 gradi = 47.5% alkohola..
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Nema veze odkud dolazi alkohol (etanol) na njega svi plaćaju "porez". Ak oni grade terminal to ne znaći da se nebu smjelo rakije peći doma (al budu nas oderali). Caru carevo. Etanol se puno upotrebljavaju u industriji, medicini, istraživanju, tak da ima potrebe i za terminalom.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

petar kaže:
2.5%Alc = 1 grad Platoa, 19 gradi = 47.5% alkohola..

Pa DA , tu smo negdje isti- najbolja je 50 %
Hvala za odgovor
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Najjaća rakija koju sam probao imala je 72% alkohola (nije se dala piti....)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

branko64 kaže:
petar kaže:
Kontam kaže:
A da se proizvodi vatrena vodica slabijeg djelovanja? ;) 12 gradi?
Meni osobno je najpitkija 18-19 gradi.

Mi međimurci ne pravimo vodice već gromovače- ispod 48% al nema rakije.Neznam što znaći 18-19 gradi, jel to % alkohola

poznato je da u određenim krajevima se peku rakije različite jačine-međimurje,zagorje,dalmacija-preko 19-20 gradi,posavina meke-15-16 gradi,ali organoleptičkom metodom je potvrđeno da šljivovica jačine 18 gradi ili 45% je gornja granica koju okusni pupoljci na jeziku mogu raspoznati,sve jače dovodi do zatvaranja istih pa neznate kakvog je okusa.to je svejedno "namazancima" kojima je u cilju što prije se "namazati",to možete i sami probati jer kvalitetna rakija nesmije peći u ustima,već samo osjet topline u želudcu,a to se dobije u rasponu 17.5-18.5 gradi,pišem za šljivovicu,za komovicu,lozovaču,kruškovaču i jabukovaču su kriteriji nešto viši ali max.21 grad
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

E hvala zvonis, zato je to tako, vidiš nisam to znao. Al stvarno nemaš ništa kad ju piješ a ona tebe furi, nit ukusa, nit okusa samo vatra.
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

vidi vidi. Stručnjak za rakiju. Istina je da od one sa 72 nisam ništ osjetio osim vatre na svemu što je dotakla a okus se javio nakon nekoliko trenutaka.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Bu te se još otrovali zotim alkoholom.
Kažem vam ja da je 50% najbolja granica.Šljivu još nisam radio jedino ako bude rodila ove godine
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Ma to od 70% alkohola se NEMOZE piti.....mozes lizniti i probati ali progutati casicu sljive te jacine je kao da si sipas benzin u grlo.
Pali jezik,pali grlo i sve dalje....

38-43% je optimalno za pice,sve preko pijes alkohol,a ne pice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh