• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o destilerijama

K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Sad neznam kak se zove ono piće u francuskoj kaj ima više alkohola. Pili su ga umjetnici (da se oduzmu).
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

kemicar kaže:
vidi vidi. Stručnjak za rakiju. Istina je da od one sa 72 nisam ništ osjetio osim vatre na svemu što je dotakla a okus se javio nakon nekoliko trenutaka.
sudac sam za ocjenjivanje rakija,do sada ocjenio cca 600 uzoraka,ove godine bi trebalo pisat zvanje u radnoj knjižici,što moja žena kaže "dipl.pijanac"
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Nije li ovo preko 50% kategorija "absenti" zabranjeno u HR? Dobro za mešanje u koktelima, ali oduzme...
Kad sam živio u CG ovo mi je netko poklonio, tko ga jednom proba pamti ga cijeli život :mrgreen:

CRNOGORSKI PRVIJENAC

Crnogorski prvijenac je bezbojno jako alkoholno pice sa 50 vol% alkohola, vrlo pitko, harmonicno, blago izraženog tipicno vinskog mirisa. Ukus pun, izdašan.

Neke napomene:

U podgorickom vinogorju od probrane berbe vranca, nakon alkoholne fermentacije ukupna kolicina kljuka se podvrgava destilaciji na bakarnim aparaturama za destilaciju. Najbolji destilati se odvajaju i odležavaju najmanje godinu dana u sudovima od inertnih materijala.

Servira se na temperaturi od 4-6°C.

Preporucuje se kao aperitiv i kao dižestiv. Ako se koristi kao aperitiv, obicno se služi sa slanim štapicima, slanim krekerom i slanim prženim bademom i kikirikijem. Ako se koristi kao dižestiv, onda je najbolji uz suve smokve i orahe.

Pakovanja:
1 lit

http://www.plantaze.co.me/novisajt/cprvijenac.htm

Skoro da spada u kategoriju otrova :mrgreen: Ali ga se pilo :partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Zvonis vidiš da nije metil alkohol :p
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

branko64 kaže:
A koliko šećera smije biti u svemu tome
max.5% šećera,sve ostalo se analizom otkrije,a kada netko kaže da glava boli jer je "šećeruša" to nije točno,boli te od metilnog alkohola koji prvi izlazi van na temp.64.7 stupnja i na kazan od 100 l-0,5 l prve rakije se BACA,to je metilni alkohol,u rusiji godišnje oslijepi oko 14 000 ljudi od toga

ovo francusko piće se zove ARMANJAK i dobije se od destilacije vina uporabom rektifikatora i deflagmatora,posebnim postupcima-probao sam i za mene je to pored kalvadosa najbolje piće
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Kontam kaže:
Nije li ovo preko 50% kategorija "absenti" zabranjeno u HR? Dobro za mešanje u koktelima, ali oduzme...

Servira se na temperaturi od 4-6°C.

Skoro da spada u kategoriju otrova :mrgreen: Ali ga se pilo :partyman:
pa ako radiš dvostruku destilaciju.tj.prepečeš,ili na njemačkim kotlovima sa kolonama možeš dobiti i puno jači destilat ali tako možeš i do ljekarne ili benzinske i "udri baja dok ne otpadnu jaja"
:shock: :shock: :shock:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

A sta sa tim metilom?
Ja osobno imam dosta toga metila jacine 70ak % alkohola.
Imam nekih 100i nest litara....inace koristim ga za potpalu vatre-kao benzin!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Vozila koja koriste biološka goriva
22/3/2005

Za razliku od drugih obnovljivih izvora energije, biomasa se može direktno transformisati u tecna goriva za sve vrste transportnih sredstava koje danas koristimo (automobile, traktore, autobuse, avione i vozove). Dva najviše do sada zastupljena bio-goriva su etanol i biodizel.

Etanol je alkohol, isti onaj koji se nalazi u alkoholnim picima. Nastaje fermentacijom bilo koje biomase koja sadrži dosta ugljenih hidrata (skrob, šecere ili celulozu), procesom slicnim onom u proizvodnji alkoholnih pica. Etanol se uglavnom koristi kao aditiv koji se dodaje benzinu kako bi se smanjila emisija ugljen-monoksida i ostalih štetnih gasova iz automobila. Sada su dostupna vozila koja koriste mešavinu koja se sastoji od svega 15% benzina i 85% etanola.

Biodizel je gorivo koje se sastoji od kombinacije alkohola (najcešce se koristi metil alkohol) sa biljnim uljima, životinjskim masnocama, ili masnocama dobijenim reciklažom masnoca za kuvanje. Biodizel se može koristiti kao dodatak benzinu i u tom slucaju smanjuje za 20% emisiju štetnih gasova iz auspuha, ili kao cisto pogonsko gorivo za dizel motore.

Ostala bio-goriva su na bazi metil alkohola i preradenih komponenti benzina. Metil alkohol zovu još drveni alkohol a trenutno se proizvodi korišcenjem prirodnih gasova mada bi se mogao proizvesti i od biomase. Metil alkohol se može proizvesti na više nacina ali se najcešce proizvodi procesom gasifikacije. Biomasa se izlaže visokim temperaturama, zatim se odstranjuje necistoca iz vruceg gasa i propuštanjem kroz katalizator gas se pretvara u metil alkohol.

Vozila na alternativna goriva prema deviniciji EPAct su sva ona koja koriste makar jedno od alternativnih goriva ( etil-alkohol, prirodni gas, propan, vodonik, biodizel, metil-alkohol ili elektricnu energiju) ili mogu da koriste i benzin-dizel i alternativno gorivo. Korišcenjem ovih alternativnih goriva znatno se smanjuje zagadivanje vazduha emisijom gasova iz auspuha vozila a druga prednost je što bi mnoga od ovih goriva mogla biti proizvadena u kucnoj proizvodnji, korišcenjem obnovljivih izvora energije kao što je biomasa. Sada se na tržištu mogu naci raznorazni modeli kao što su: pik-apovi, kamioneti, limuzine, sportski automobili, shuttle autobusi...


Nemoj to paliti, mješat ćemo ga sa benzinom i trpati u tresač ;)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zsolin kaže:
A sta sa tim metilom?
Ja osobno imam dosta toga metila jacine 70ak % alkohola.
Imam nekih 100i nest litara....inace koristim ga za potpalu vatre-kao benzin!!!
probaj proguglati mislim da sam vidio grijalice na alkohol
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

idu jer koliko sam skuzi da 99% metanol je jaci od benzina pa valjda im pase.
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Ne znam meni je sva žestica gruba, neusklađena. Jedino mogu jegera povući malo više
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Ih jeger se ni ne toči ispod 1 dcl. Ispod je sve mrljanje dna čaše ;) Samo jetra od nejga nemože doći do sebe jako dugo, a kao neki biljni liker.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zvonis01 kaže:
branko64 kaže:
A koliko šećera smije biti u svemu tome
max.5% šećera,sve ostalo se analizom otkrije,a kada netko kaže da glava boli jer je "šećeruša" to nije točno,boli te od metilnog alkohola koji prvi izlazi van na temp.64.7 stupnja i na kazan od 100 l-0,5 l prve rakije se BACA,to je metilni alkohol,u rusiji godišnje oslijepi oko 14 000 ljudi od toga

ovo francusko piće se zove ARMANJAK i dobije se od destilacije vina uporabom rektifikatora i deflagmatora,posebnim postupcima-probao sam i za mene je to pored kalvadosa najbolje piće

Mi zovemo taj prvi tok "ficko"i odvojimo-odprilike 1dl po kotlu,e sad neznam dal je to dovoljno
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

I je i nije dovoljno.

"to" sto prvo procuri je metilni alkohol od kojega da cistog popijes mozes ostati trajno sljep-toliko o stetnosti.

A isto tako ti ovisi o predgrijavanju koma.
Recimo ako napunis kazan i pocnes peci i picis kao lud sa vatrom trebao bih odvaditi bar 2L da ga uklonis ali bi uklonio i dio rakije.Jer alkoholne pare bi se pomijesale.

Ugl metil hlapi na 64C,a alkohol koji pijemo na 78C.
I znaci odvajamo to od 64-78.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

branko64 kaže:
zvonis01 kaže:
branko64 kaže:
A koliko šećera smije biti u svemu tome
max.5% šećera,sve ostalo se analizom otkrije,a kada netko kaže da glava boli jer je "šećeruša" to nije točno,boli te od metilnog alkohola koji prvi izlazi van na temp.64.7 stupnja i na kazan od 100 l-0,5 l prve rakije se BACA,to je metilni alkohol,u rusiji godišnje oslijepi oko 14 000 ljudi od toga

ovo francusko piće se zove ARMANJAK i dobije se od destilacije vina uporabom rektifikatora i deflagmatora,posebnim postupcima-probao sam i za mene je to pored kalvadosa najbolje piće

Mi zovemo taj prvi tok "ficko"i odvojimo-odprilike 1dl po kotlu,e sad neznam dal je to dovoljno
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

ako nekoga zanima na koji se način ukomljava i destilira pojedino voće-jabuka,kruška,dunja,naranča......slobodno pitajte :D ,ako znam pomoći ću
 
K

kemicar

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

E da. Naprobao se rakija i rakija, neke dobre neke koma. Jedne se sjećam da je imala miris po OHO ljepilu lupila prvo u nos/oči a onda u želudac
 

Najnoviji postovi

Na vrh