• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
...
Svašta sam očekivao al da ce netko spominjat mi zvuk kiše koja pada po limu kao bitan nedostatak limenog krova nikako nisam.
A nego sta drugo, supa 12 sa 20 kod tetka, covjek je skinuo obican lim i stavio sendvic jer je svaki dan tamo, i ne moze se pricat unutra koliko zvoni. Svatko zna svoje i tu nema rasprave, ja obican lim uz kucu ne bi stavio nikad i to je to.

...
Očekival sam da bu više diskusije oko trajnosti lima s filcem, ali vidim da je kišna glazba puno važnija.
Pa nije ali eto meni je bitna, navikne se covjek da, ili nema potrebu za tak necim. Sto se tice filca, tesko je danas reci kakvi su to limovi, i onaj od 0.55 je skuplji od 0.50 bar za euro, kolilo su debeli oni od 49 kuna kvadrat bez filca ne bi znao niti imam mikrometar za izmjerit to precizno, samo da se sto veci skart proizvodi i uvozi, sigurno je tako, mi smo uzeli najkvalitetnije filcano sto smo mogli ovdje nabavit, kak ce biti za 10-15 god vidjet cemo.
Nisam odg. ZJ, ono na slici di je mokro na rubu lima, to je donji dio, dio gdje bi isla zljeba, gore rose nema, napravljen je preklop 20ak cm radi prozracnosti, a ne moze zakisnuti.

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Objekti-Å*upe za smještaj traktora i mehanizacije

Popriličnu glupost si napisao, sama usporedba vani i pod krovom je glupa.

Imam dve hale pokrivene limom zatvorene s tri strane i vidi se gdje i gdje koja kapljica gore na limu i to je sve,kad se popneš na kombajn ili bilo koji drugi stroj u tim halama nema skoro ni jedne kapljice na njima tak da apsolutno ne shvačam kojom logikom uspoređuješ strojeve koji stoje vani i one ispod limenog krova.
Imam šupu što je pokrivena limom, s jedne strane je štagalj sa druge strane kukuruzana, ostale dvije su otvorene. Kad je ujutro mraz i kada onda ujutro izađe sunce bude dosta kapljica dole na betonu. Tako da glupost sigurno nisam napisao.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

I zbog toga je onda bolje da su strojevi vani ? Ma ne nije glupost.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Da je po tome kak neki pišu odavno nebi imal krova na kući jer bi ga odnesel vjetar ili bi več građa strunula a kak bi poludel od lanjske kiše da ne govorim.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

I zbog toga je onda bolje da su strojevi vani ? Ma ne nije glupost.
I ti se uhvatiš svega doslovno, mislio sam to prijepodne. Treba ti skoro kišobran.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Na štali imam sendvić panele iz "Limonta" Vrbanovec, to je par sela daleko od mene, debljina je 6 cm, i kakve su lani bile kiše (pljuskovi) jebački se čulo kako pada. Nakon nekog vremena, kiša bi prestala, i došlo bi sunce....... Kome smeta malo buke, ima lijeka i za to.
images
 
E

el pibe

Guest
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Imam šupu a u šupi rupu!Kroz tu rupu gledam drugu šupu:(wait):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Buka, kao i mnoge druge stvari, smeta dok se ne privikneš. Kad sam išel i srednju školu u Zagrebu, imal sam "sreću" stanoveti blizu pruge koja prolazi između Savske ceste i Knežije. Ispočetka sam čul svaki vlak, a za par godina sam se tak priučil da sam 1971. prespal buku tenkova na Savskoj cesti.

Sve je relativno i stvar navika. Kome nekaj smeta nek izdvoji više penez za komfornije rješenje, a tko nema penez bu se sigurno priučil i za kratko vrijeme mu ne bu smetalo. Čak ne bu ni primijetil da pada kiša.

Očekival sam da bu više diskusije oko trajnosti lima s filcem, ali vidim da je kišna glazba puno važnija.

U potpunosti podržavam ovaj post, do zadnjeg slova :(y):

I sam imam lim na krovu, nije da se ne čuje, čuje se, ali ja jače čujem susjedov nego moj i to samo kad je jaki pljusak.

Lim s filcom, naravno da su mi ga nudili a ja sam još onda tvrdil da taj filc pije vlagu i ustvari ima kontra efekt. Sad gledam oni i sami to priznaju, a znamo kaj se događa ispod naslaga blata u blatobranima ......

Zaključak, ko ima penez nek uzme sendvič (definitivno je bolji) a ko nema nek se pokrije kak je poplun dug ili nek ga malo nategne....
Susjed bu ionak buku čul, a kome to baš jako smeta nek uzme onaj s filcom i filc gore okrene da ga utiša.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Imamo limeni krov na jednoj supi 16 x 5 sa dvije strane otvorena , kondenzacije ima ali nije sad nesto ekstremno, a da se cuje cuje se, ali ako uzmemo u obzir da lima ima ispod 4e/m2, a koliko kosta panel, koji jeste neuporedivo bolji, ali za ove sporedne objekte ta je cijena visestruko razlicita, tako da tu nema puno dileme, koliko para toliko muzike.
Sto se tice vijecnosti lima, mislim da ce vecinu nadzivjeti.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Prošli tjedan sam bio u Čakovcu u Unimeru, i tamo je cijela vrpa rabljenih sendvić ploča debljine 8-10 cm. Poliuretan je u redu, ali lim je istrunuo na preklopima, i kad uzmemo da je ta tehnologija stara recimo cca 30 godina, pitam se koliko budu izdržale ove moje ploče na štali. Za sad su u redu, ali crv sumnje je tu. Pre 20 godina smo masovno pokrivali "vječnim" pločama ondulinkama, i gdje smo sad kad ih moramo mijenjat jer se raspadaju same od sebe. Imam u planu raditi malo veću šupu, otprilike 150 m2 i naj rađe bi kupio rabljeni crijep vinkovački ili kikindu, ima ga po 1 kunu koliko hoćeš. Jeste da je krovište skuplje, ali crijep je crijep.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Crijep bi stavljao na otvorenu supu samo i iskljucivo ako je podaskano ispod njega jer ak vjetar ispod udje pola ga neces vise nac.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Prelistao sam citavu temu i nigdje ne vidim nista korisno o dozvolama pa imam par pitanja.

Trebao bi napravit jos jednu garazu jer ih opet fali, mogu ju izvest kao nadstresnicu a i kao odvojen objekt.

Najbitnije je da bi iskoristio za zadnji i bocni zid zidove postojecih objekata jer sve je okrenuto savrseno tako da ne bi bilo problema ni sa vjetrom ni sa kisom i snijegom a druge dvije strane bi mogle ostat otvorene.
Dimenzije 13x5 metara cca,konstrukcija od tubinga sa 6 ili 8 stupova,a krov standard grede sa limom pokrivene i pod izbetoniran.

Sad ako tko ima kakvog iskustva da napise kako bi takav objekt stajao sa dozvolama jer tehnicki nije zatvoren i ima samo krov.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Nadstrešnica spada u jednostavne objekte. Koliko znam, smije biti zatvorena s tri strane, imati krov na jednu stranu i ne smije biti veća od 50m2.
Smiješ ju naslanjati na postojeći objekt, ali treba biti samonosiva (ne smiješ koristiti postojeći zid kao jednu stranu, jer je to onda proširenje postojećeg objekta).
Pogledaj OVDJE.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Hvala na informaciji.

Ako tko ima iskustva jel za ovih 50 kvadrata gledaju površinu koju krov pokriva ili gledaju unutarnju dimenziju garaže,dakle unutar samih stupova?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Smiješ ju naslanjati na postojeći objekt, ali treba biti samonosiva (ne smiješ koristiti postojeći zid kao jednu stranu, jer je to onda proširenje postojećeg objekta).

Tako ja imam sve pospajano jedno sa drugim i sve se vodi pod jedan objekat, ovaj poludio koliko ima crtanja za jedan objekat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Zamisli da je zidana. Vanjski gabariti zidova.
Krov može (zapravo mora) biti veći.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Kako se obračunava tlocrtna površina pomoćne zgrade, tj. da li se računa bruto tlocrtna površina (vanjski zidovi) ili se računaju i lindre (strehe)?
ODGOVOR: Tlocrtna površina zgrade je vertikalna projekcija svih zatvorenih, otvorenih i natkrivenih konstruktivnih dijelova zgrade, osim balkona, uključivši i terase u prizemlju zgrade kada su iste konstruktivni dio podzemne etaže. Znači ne računaju se strehe.

Traženjem sam došao i sam do tog zaključka što znači da mogu ostat s vanjskim zidovima u 50 kvadrata samo si na krajevima ostavim malo vece nadstrešnice tako da mi iskoristivi prostor u dužinu bude veci.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Jedino, koliko ja shvačam, u onom pravilniku se govori o 15m2, a ne 50.:icon_e_surprised:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Ipak je 50 m2, Ne treba g.d., ali treba projekt.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Re: Objekti-Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Ja mislim na članak 2:
(1) Bez graĎevinske dozvole i glavnog projekta može se graditi:
1. Pomoćna graĎevina koja se gradi na graĎevnoj čestici postojeće zgrade, odnosno na graĎevnoj čestici zgrade za koju postoji akt kojim se odobrava graĎenje, za potrebe te zgrade i to:
– cisterna za vodu i septička jama zapremine do 27 m³,
– vrtna sjenica,
– slobodnostojeća ili sa zgradom konstruktivno povezana nadstrešnica, tlocrtne površine do 15 m², izvan tlocrtnih gabarita postojeće zgrade,
– spremnik za smještaj tipskih kontejnera za komunalni otpad;

Da li si mislio na članak 4:
Članak 4.
Bez graĎevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:
1. Pomoćna graĎevina koja se gradi na graĎevnoj čestici postojeće zgrade, odnosno na graĎevnoj čestici zgrade za koju postoji akt kojim se odobrava graĎenje, za potrebe te zgrade i to:
– pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m² tlocrtne površine,
– podzemni i nadzemni spremnik goriva zapremine do 10 m³,
– bazen tlocrtne površine do 100 m² ukopan u tlo,
– sustav sunčanih kolektora, odnosno fotonaponskih modula u svrhu proizvodnje toplinske, odnosno električne energije bez mogućnosti predaje u mrežu;
 

Najnoviji postovi

Na vrh