Nisam nigdje našao ili nisam dovoljno tražio,no zanima me nosivost tubing cijevi,ili ako bi npr uzeli tubing cijev 3m visine i gredu npr 14x16cm kao okomitu noseću,tj potporni stup,kako bi to izgledalo(da li je tubing dovoljno jak/čvrst? Da zamijeni takvu gredu) s obzirom da imam 12 tubinga od 9m,pa bi umjesto drvenih greda postavio tubinge,a na njih drvenu konstrukciju i krovište...za neku šupu..uštedio bih par tisuća kn..
Ne znam koji je promjer i debljina stjenki "tubinga" (jer ih u mom kraju nema :mig: ). Ali okrugla cijev je nai idealniji oblik za stup. Kad je montiraš onda još iznutra napuniš betonom (cementnim mortom). Malo povećaš nosivost i nema skupljanja vode u cijevi.
pa sad ja to baš ne znam izračunati ..rešetkasti nosač je osnovni konstrukciski element i od njega ne treba bježati ,
npr osnova od tubinga , s rešetkom od npr 40x40 razmaka cca 50 cm nosi šupu raspona 6 m bez problema .ali sam siguran kad bi umjesto rešetke napravio ljestve ne bi bilo problema ...nosivost rešetke više ovisi o širini tj razmaku u ovom slučaju tubinga nego vrsti ispune rešetke
Visina rešetke tj razmak tubinga prenosi moment savijanja, dijagonale prenose poprečnu silu. Najjače opterećena dijagonala je prva i zadnja, tj početak i kraj rešetke.
Na ZG Velesajmu, u jednom paviljonu su "rešetku" napravili tako da su dvije cijevi na razmaku cca 30-40cm, a spojene su komadima lima recimo 30x50cm. Ide jedan lim pa jedan razmak, znači kao neka rešetka. Nosivost dobra a jednostavno za izvesti. Samo teže za proračunati.
Ja se spremam da slozim neki smjestaj za traktor. Moram napraviti skarpicu da poravnam teren i na skarpicu ide drvena konstrukcija.
Otac mi tvrdi da je jeftinije kupit gotovi beton nego da ga idem sam na mjesalicu miksat. Jel to istina?
Malo cackam cijene betona, kubik je oko 300-400kn, sad samo neznam koja vrsta bi mi trebala. Kakva su vasa iskustva?
Ne znam što ćeš betonirati, al uzmi C 25/30 ( po JUSu je to MB 30). I što gušći. Naime, većinu zidova i sličbnog zadovolji i lošiji beton, ali ovaj jači je otporniji na smrzavanje i slične agresivne utjecaje.
Kolko ti otprilike treba betona, provjeri cijene, i ako ti sa betonom kamion može doći do toga di betoniraš onda se isplati.
Ali ako ga opet moraš razvozit sa kolicima do mjesta gdje se betonira, onda se i neisplativo.....
Kakva kolica, pa za veće količine ako ne može direkt iz miksera uzme pumpu.
Evo jedna novija poceli smo letvati .
Cekaju se fosne za pajante.
Gdje bi se trebalo ojačati?..primam sugestije..
Poslano sa S 7 edge
Hm, mislim da od pajanti neće bit prevelike koristi. Pajante imaju smisla kod strmijih krovova. Kod krova blažeg nagiba sile u pajanti nisu velike. Tj slaba je svrha pajante.
Koliko su rogovi dugi i dimenzije? Koji je razmak između stupova i dimenzija grede podrižnice? Čini mi se podrožnica i rogovi pre tanki za raspon.
Ali dobro je što si stavio nategnute šipke za kosnike :top:
badam se da su rogovi dobro učvršćeni u podrožnicu, da krov ne napravi 2špagu" kad napada snijega.
Ps. stari mi je pričao da su u JNA meli snijeg s krovova. Nemoj i ti po snijegu s metlom u ruci hodati po krovu.
Ja bi ovako nekak napravil. Samo mene brine ogroman razmak između stupova.
Sad vidim da ste vec napisali.. Pajanti, to je to.
Skica nije precizna, ovo izgleda kao dvostruka stolica. Njemu bi trebala dvostruka visulja. Ali sad je kasno za to.
kaj nebu lim najbolji veterpant ikad izmišljen
Tako je. Uz uvjet KVALITETNOG vijčanja. Vijak sve nosi.