• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Nije mi još stigla ali je uplaćena i sve
Stacionarne će biti, napravljena po uzoru na WRAVOR 1000, digitalno mjerilo, automatsko odnosno hidraulično okretanje trupaca Itd..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Pitanje za one koji imaju iskustva s krovopokrivanjem...
Trebal bi pokriti jednu nadstrešnicu, na jednu vodu, širine oko 7,5m.
Najprije je bila varijanta valoviti lim s podkonstrukcijom od šperploče, folija, letva, kontraletva...ali kad se sve to napravi, približi se cijeni sendvič panela. S njim je jednostavnije, jer se sve ovo izbjegne, treba manje letvi itd.
E sad, paneli moraju biti nekih 8,3m dugi, a to je i prilično teško onda. kak se z tim barata?
Koji od panela su kvalitetni, jer preveliki je posel za malu uštedu na cijeni (čitaj kvaliteti)?
Na izbor mi je sendvič iz LimMonta (Vrbanovec) i Izoforma (talijanski). Debljina lima bi bila 0,5 ili 0,6mm.
Rogovi su suhi jelovi14x10cm, iz komada 8m, a na njih bi poslavili čelične kvadratne cijevi 50x50x2,5 za noseće štafle (da se u njih šarafe paneli)..
Koliko smije panel biti napušten izvan štafla i na koji razmak postavljati štafle jer ne nagib blag (oko 1m na 8m kosine)?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jesi li razmotril varijantu trapeznog lima s filcom?

Ako si donesel odluku da buš ugradil panele, na odabir vrste najviše utječe protupožarnost. Poliuretanski paneli nisu protupožarni i nezgodni su jer u slučaju požara stvaraju jako otrovne plinove. Prednost u odnosu na panele iz kamene vune je manja težina i veća nosivost za istu debljinu. Najlakši su od stiropora (EPS), ovisno o debljini, 5-6% na težinu 2 lima. ali imaju manju nosivost od poliuretanskih. Lim 0,5 je uglavnom ok. Veći problem je kvaliteta lima, posebno antikorozivne zaštite, a to je teško provjeriti.
Prvo provjeri cijene i debljine koje možeš kupiti. Broj štafli (razmak) bu definirala nosivost odabranog panela. Pogledaj LimMontove kataloge, sigurno imaju tablice nosivosti.
Napust prek štafla zavisi od debljine (nosivosti) panela, ali do 30-40 cm nebi smel biti problem i za one tanje.
Ako je objekt izložen jačemu vjetru, posebnu pažnju treba posvetiti ugradnji. Vijci moraju biti prema debljini stijenke cijevi. Po meni bi bolje bilo da su cijevi 3 mm. Klima se mijenja i vjetar bu svake godine sve jači. Početak montaže treba odabrati tak da dominantan vjetar ne ulazi pod preklop. To je važno kod naručivanja da se gornji lim pusti duži kod žljeba za taj smjer pokrivanja.
Takvi dugi paneli se uglavnom montiraju uz pomoć oktopusa, ali mogu ih po krovu rasporediti i 4 montera. Veći ih je problem podići na krov. Ako možeš organizirati da ti ih dopelaju kamionom s hiabom i odmah paletu dignu na krov, nemaš problema s montažom.

Nadam se da sam barem malo pomogel, a možda i nisam.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Kao sto rece kolega lim sa filcom i Bog te veselo, letva 3x5 ili 4x5 zavisno od razmaka greda i mozes lim uzeti iz dva dijela da ne baratas sa tablom od 8m.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Rekoh zakaj sam odustal od lima. Puno posla, u ljetu je vruće unutra, a u zimi nemreš zgrijati. A u konačnici nije puno jeftinije, a brže je i ljepše.
PP me ne zabrinjava, jer tu ak se bude nekaj delalo nebu to požarno opasno. Z druge strane, 100+ m dalje čovjek ima stolarsku halu u sendvič panelima.

Lim s filcom cca 70kn/m2, + podkonstrukcija, letve, podletve, folija, a nema izolacije.
Sendvič je oko 110...120knm2 (+pdv, koji mogu odbiti).

Znači, 3mm cijev. Nije problem, bude tak.
Bočna streha bude oko pol metra, a toliko i napust do žlijeba. "Štafli" budu kraći za 1 val (cca 15cm, tak da na predzadnjem valu budu šarafi s jahačima.
Cijeli krov bude dijelom zašarafljen za kontejner (dvije grede) i za zid zidanog objekta (jedna greda) koji bu povezan cijevima za pod (da mogu postaviti vrata s juga i sendvič zid na sjevernu stranu.
Nadstrešnica s vratima, recimo radiona, okrenuta prema jugu. Vjetar je uglavnom sjeveroistočni.
Oktopus, kaj je to?
Uglavom, oko 60m2 krovax 10,5kg. Znači tebam 7 panela po 8+ metri duljine. Kak se ponašaju takve duljine na toplinsko rastezanje?
Ak se naruči u LimMontu, oni zarežu kaj treba i sve naprave prema dogovoru, uključivo i opšave. Jedino ne znam kakvu kvalitetu lima koriste.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Napust prema žlijebu je ok. Bočno je stvarni napust 15 cm, ostalo je podloženo štafnom. Ja bi štafne del do kraja i opšavom zatvoril panel i cijev s čela. Opšav bi zašrafil u krajnji gornji val panela i odozdola u štafnu (cijev). To je ujedno jako sigurno rješenje protiv vjetra.
Ako je dominantan vjetar sjeveroistočni, polaganje panela počneš od juga prema sjeveru.

Oktopus možeš vidjeti na ovom oglasu.

Znaš i sam kak se rasteže čelik. Krovni paneli nisu tak kritični kak fasadni jer imaju gornji lim trapezno profiliran, a kalote (jahači) omogućavaju pomake bez prokišnjavanja.

Možeš i panele naručiti iz 2 komada po dužini, ali onda treba na spoju napraviti adekvatnu potkonstrukciju (2 štafne) i šlicanje krajeva panela slično kao kod žljeba. Sam spoj se zabrtvi Sika brtvilom-ljepilom. Sve u svemu skuplje ješenje.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
kak imate riješeno premještanje priključaka, a da vam nije potrebno pol sata da dojdete do onog iza? Bilo bi super da svako do nas ima viličar pa da si može pomaknut stroj bez njegovog kopčanja, al eto rijetki su takvi.. ili postoji kakav drugi način za brže premještanje?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Konkretno kod mene se radi o starom škednju, sa ne baš ravnim i glatkim podom, a ima i visinskih razlika..
Razmišljao sam o onim brzim kopčanjima kak imaju neki traktori, da se dođe ispod bolcni i samo se odigne hidraulikom. Da napravim kao neki nosač koji bi se montiral na standardne ruke od hidraulike.
Al što opet s toplinkom. I problem je kaj nemaju svi priključci iste razmake između točki kopčanja..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puno zavisi od prostora, ali planiranim odlaganjem u skladu s vremenom upotrebe je moguće dosta smanjiti premještanje.
Moj prostor je 6 (širina) x 8 m (dubina). Na tom prostoru je prikolica (sanduk 1,6*2,7 m), manja prikolica (sanduk 1x1,85 m), gajba 1,5x 1 m, Goldoni star 3050, dvobrazdni okretač Regent, kalač za drva, malčer, freza 150 cm i Megan. Za kopčanje priključaka koje najčešće trebam: manje prikolice, freze, pluga i malčera trebam maknuti samo auto (ako je doma).
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
U planiranju sam izgradnje nekakvog objekta za skladištenje mehanizacije, jer trenutno mi je baš baš sve pod vedrim nebom, a do zime si želim nešto sklepati.

Dakle, dimenzije bi bile 10x5, a na ovih 5 možda još napustiti ispred stupova 1 metar krova.
Najjednostavnije što može biti, dakle stupovi, krov (jedna voda, lim) i okolo ili daska, ili ona zelena gusta mreža, ništa više mi ne treba.
E sad, u dilemi sam kako ju napraviti.
Želio bi da bude sa 3 "ulaza", znaci tih 10 metara da se podijeli sa dva stupa, znaci teoretski svakih 3.33 metra je stup.
Zanima me vaše mišljenje i preporuke - željezni ili drveni stupovi, te koje dimenzije?
Što je jednostavnije za napraviti, što je jeftinije?
Krov bi bio sa drvenim rogovima, a vjenci koij bi nosili krov bi isto bili drvene grede.

Dakle, samo me zanima vaše mišljenje - kakve stupove napraviti?

Koliki pad krova treba za lim?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Za lim ti ne treba veliki pad, kod mene na hali na 7 metara je pad svega pola metra.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
596
Ja isto planiram tako nešto i u potrazi sam za tubing cijevima ali one deblje i dolje planiram ubetonirati stopu i cijev a gore ću napraviti nosač za gredu u kojeg ce sjesti greda i zašarafiti kroz njega
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Baš tako i ja razmišljam. Imam nešto tubinga, ali ne znam koja je dimenzija, uglavnom to su cijevi koje budu na štenderima za struju na kućama.
Baš takva kako si opisao ima kod kolege, dubina je sigurno 6 metara, a razmak između stupova ne znam napamet, ali sigurno 3.5 metra, možda i 4.
Gore na stupovima je U kroz koji ide željezna cijev, gore grede i lim i tako stoji već godinama, šupa odlična.
 

Najnoviji postovi

Na vrh