• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
278
Mi trenutno radimo nekaj za kombajn. 12 m dugacko i dva ulaza 5.5 i 5.7 m.. zatvoreno s 3 strane. Bit ce po duzini 4 stupa zeljezna 10x10 3 mm, u sredini dupli. Krov A oblika, gore drvene grede.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,241
željezni su bolji al su skuplji,,,
ja sam pobornik drveta,,, i ako se rade kak treba mogu biti isto dugog vijeka,,
znači u stopu metalna stopa,,, stub.,.. greda.,... rogovi.. i obavezno kosnici...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Koja dimenzija greda bi mi trebala za stupove, i koja je dovoljna za rogove?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Ako ideš na željezne grede (od stupa do stupa 6 metara.) I profil 200 ti drži bez stupa u sredini. To je izračunato za krovni panel 10cm, i drvene rogove i metar snijega na krovu.
Znači na tvojih 10 metara i s jednim stupom u sredini I profil 180 bi bio ok.
Napravi si veliki ulaz, ovih 3 metra je malo, sijačica ti je te širine i nećeš moći uvijek idealno ravno navozit unutra..
Prikolica, berač itd..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pa jedan ulaz ostavi malo širi a ona dva malo uža.
Recimo 3-4-3.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
stubove bi ja radio 14x14...
greden14x 12
rogovi 12 x10
Mislim da bi rogovi 12x10 na rasponu 5m bili knap. Možda 14x12,a stupove 16x16 i grede 16x14. Tako sam sebi napravio i to je onako dosta solidno.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Koji razmak rogova je potreban za lim?

Što ide na rogove? Letva ili štafla?
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Pa naravno da štafle zabiti na rogove. Mislio sam bolje štafle nego letve. I to bude onda stabilna konstrukcija.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Pa gore sam već odgovorio. Sad se ne sjećam točno koliko sam stavio, oko 80 - 90 cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Marko, zavisi o nagibu krova. Teško je to reći od oka. 5m je veliki raspon za samo dvije grede.
Za rogove ugradi 14x10 ili 16x10 ako je veliki raspon. Bez obzira na eventualni stup, na 5m bi ja postavil gredu u sredini, pa makar "visla u zraku", bar da spriječi nejednako savijanje rogova.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Rog na 80cm,ak ti se ne špara onda 60cm.
Lim koji ide,trapez ili crijep ili valoviti?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja bi tome pristupil malo drukčije. U bočnim stranam bi dodal stupove u sredini i jaču gredu na njih (npr. 22/16). Rogovi u tom slučaju leže na osloncima razmaka 2,5 m i mogu biti 12/10. Razmak rogova na taj način može biti 1 m (osno). Na rogove obavezno štafle također na cca 1 m. Letve ne valjaju čak i kad su rogovi gusto jer su pretanke za dobar prijem vijaka za drvo. Drvo mora biti suho, a vijak kojim se privijači lim ne kraći od 50 mm.
Postoji više dobrih načina, a koji buš odabral zavisi od tebe. Uglavnom gledaj da su rogovi primjereni rasponu (5 m je ozbiljan raspon za rogove) i da se lim vijači na štafle.
 
  • Like
Reactions: ZJ

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Da, pazi na to kako ćeš pričvrstit lim, pošto je otvorena garaža, kolegi je dva puta vjetar odnio krov.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Ima li neko ovdje od forumaša iskustva sa tkz. tunelima za spremanje sijena i slicnog, proizvođača arosa grande.
 
Na vrh