• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pa mislim da nesmem tu reklamirati firmu. Forumaši jel tak?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo ovak, istražival sam. Moj je Huawei 12 kw M2 naručeno dobio sam M5 a to je industrijska varijanta. Ima aktivni ventilator to sam vidio da je drukčije u odnosu na 8kW Huawei od prijatelja.

10 kW na dalje snage nisu hibridni odnosno ne mogu se spojiti baterije na njega.
i 10 kW na dalje nejde s njim dongle. stiže sutra, plaća se posebno, neznam koliko košta

Huawei je bil moj izvor zbog niskog napona na kojem odmah počne raditi. Fronious počinje na višem naponu inaće sam bil za Fronious
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Je javio mi je dobavljač 90 € cca..... Evo jučer mi je po kišovitom i tmurnom vremenu praktički polumrak opalila 25 kWh.

Otvoril mi je ormar nas lokalni seoski HEPovac i prolistal u meniju jer 2.8.0 parametar se ne vrti automatski tako da smo mi potrošači u banani kad bi htjeli vidjeti potrošnju. Katastrofa!
 

Prilozi

  • IMG_1503.jpeg
    IMG_1503.jpeg
    27.7 KB · Pregleda: 16
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
E sad je pravo pitanje sljedeće: da li mogu samo u dva akumulatora topline po 900 l (bafera) ugraditi električne grijače jer bum imal puno viška proizvedene struje ili moram na toplinsku pumpu? trenutno koristim Buderus pirolitičku peć 32 kW za zagrijavanje podnog i grijanja i radijatoea a projektiran mi je Mitsubishi Zubadan sustav toplinske pumpe zrak voda od 12 kW -> možda ju mogu izbjeći :)

Ak računam kak osnovnoškolac Q=m*c*delta t, recimo da mi u danu padne temperatura u buferima koji su zagrijani početno na 50 stupnjeva za 30 stupnjeva, konačna je 20 stupnjeva, znači kad je vani -10, odnosno najgori mogući slučaj, ja moram upucati:
Q= 1800 kg * 4 200 J/ kgK * 30 stupnjeva razlike= 226,8 MJ / 3,6 = 63 kWh

1 kWh= 3,6 MJ = 3 600 000 J

Ako ugradim 2 grijača po 3 kW jasno trofazna u bafere, oni bi efektivno radili dnevno 63 / 2*3 = 10,5 sati svaki

Meni je jučer opalila u mrežu elektrana snage 12 kW limitirana na 4kw i po jako tmurnom vremenu nekih 25 kWh i još je napajala kućne potrebe, hm ima smisla, struje bude ko vode :) IR paneli rade i preko oblaka, pa barem malo...

Servisni mod kod projektanta mi inaće pokazuje 13,8 kW što god to bilo.... nisam uspio istražiti jer mi još uvijek fali dongle...

Jesam ja kaj fulao?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Jesi... Ako napraviš puno kW po ljeti, zimi ih buš skupo plaćal kad ih budeš trošil.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pa do 31.12. bum se grijal ko car kaj ne? onda se brojčanik resetira ili ne?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
I još je pitanje obračuna svi koji imate FNE: jasno mi je kad se proizvede manje a potroši više, plaća se mjesečno razlika u kWh. Kakav je slučaj ako se proizvede više a potroši manje i tako nekoliko mjeseci za redom? da li se negdje spremaju ti nepotrošeni kwh ili kako?

Da li je izglasan zakon koji je obećavao AP da do 10 000 HRK proizvodnje godišnje preko potrošnje ne ulazimo u komercijalne proizvođače i oporezivanje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
U mjesecima jad proizvodiš (pre)više, poništava se potrošnja s proizvodnjom (u istoj tarifi) u istom mjesecu, i za to se ne plaća mrežarina niti naknade. Višak se otkupljuje po 80% cijene energije (ne cijene po kojoj kupuješ kWh), i iz toga se financijski prebija s potrošenim kWh u nižoj tarifi, a ostatak se akumulira za slijedeće mjesece, te se financijski prebija u onim mjesecima kad više trošiš nego proizvodiš. 31.12. u 23:59:59 ne smiješ imati proizvedene više od potrošene energije (zbrojeno u obje tarife). Ako imaš, iduće kalendarske godine mijenjaš status u kupca s vlastitom proizvodnjom, gdje nema mjesečnog prebijanja kWh i gdje je nepovoljniji način obračuna otkupne cijene EE.
Tu ti dolazi do izražaja tih 10t kn neoporezivo.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ček onda mi je bolje ostati na dvije tarife?

zbaci ništa od 10 THRK … mislil sam si
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Pa mislim da nesmem tu reklamirati firmu. Forumaši jel tak?
Jako je to rastezljivo. Ja smatram da nije reklama ko te netko zatraži podatak i ti mu ga daš. Bilo je dosta takvih slučajeva na forumu i mislim da nitko nije delal problema.
No, ako ti imaš drukčiji stav, poštujem ga i ujedno te molim, ako ti nije problem, da mi pošalješ kontakte projektanta i izvođača u pp.

Zna li netko, mogu li se 3 kom solarnih panela 1755x1038 mm bez problema ugraditi između dva zida na razmaku od 5325 mm? 3 x 1755 = 5265. Ima li odstupanja u dimenziji panela, ili između njih mora ostati određen luft? Jel tih 30 mm sa svake strane dovoljno za širenje uslijed zagrijavanja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Imaš kvačice između panela i krajnje kvačice...cca 20mm svaka. Znači, širina panela+80mm.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Projektant je iz firme ADS solutions, korektno odrađen posao, sad me i prati prilikom pripremanja brda dokumentacije prema HEP-u, ima i s HEP-om direkt kontakte i ubrza sve dozvole, recimo meni je došla suglasnost nakon tri dana od predaje projekta. kad bu došla vura, to vam javim. Zavisi od veličine elektrane, projekt je od 200-500€.

Web:
Automation Design Solutions d.o.o.
099/4897-278 Danijel, iz Samobora

Montaža solara:
Firma: Eplomteh, iz Krapinskih Toplica
098/325-436, Martin

-uglavnom koliko kW toliko tisuća € na gore su mi bile sve ponude, tražio sam 5 dobavljača -> kod mene bude sve skupa koštalo cca za 12 kW cca 14 500€, imao sam dosta izmjena u kući koje su radili prije instalacije. Ove sam dečke odabrao po preporuci, jedna od boljih informacija u mom životu u ovoj šumi poluvaljalih kvazi firmi s kojima sam se susreo na ostalim područjima posebno građevina uhh...

Panela imam 34 firme Risen 455W i industrijski inverter Huawei 12 kW, M5 verzija trofazni... ostale stavke su kiki riki...

Da imam jug trebal bi 25 panela za tu snagu, ovak imam istok zapad orijentaciju krova pa trebam 9 više zato je i skuplja elektrana.

Isto izrazito korektno odrađen posao. Prekontrolirao sam sve šarafe, svi zašarafljeni pod pravim kutem u odnosu na letvu štaflu gredu, silikon ispod svake gumice, dodatno osilikonirano okolo. Sve zašarafljeno pod špagu i ravno, nivelirano na špagu. nad se pogledaju paneli od dolje, sve je ravna tabla a ne "stepenice" kao kod mog susjeda.

Tko ima volje može doći pogledati u živo u Sveti Križ Začretje, lokacija na privatnu poruku.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Imaš kvačice između panela i krajnje kvačice...cca 20mm svaka. Znači, širina panela+80mm.
Ako dobro razmem između panela je luft od 80 mm. To je prilično i moralo bi se videti na slikama.
Te kvačice su u oba smjera montaže, ili samo u smjeru nosača?
Mene zanima samo strana okomita na smjer nosača (na krovu bi to bilo između gornjeg i dojeg reda panela). Crvena linija na sliki.

1682492911770.png
 

Najnoviji postovi

Na vrh