• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Tu ti je kod mene lufta 2 cm cca i služi samo da se odvoje redovi panela zbog titranja prilikom puhanja vjetra...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na screenshotu se vidi kak sam ja to zamislil. Aluminijske šine bi išle odozdo prema gore. Veza između šine i panela mi izgleda dovoljno široka da obuhvati dva panela na spoju. ak sam u pravu, za 3 panela bi trebal 7 vertikalno montiranih šina, malo dužih od kraće strane panela. Razmak između panela bi možda bilo bolje rješenje, zbog dilatacije i progiba konstrukcije ograde uslijed vjetra. Ako je 1 cm dosta, onda bih zlaufal s mjerama :), a vjerojatno bih zbog vjetra stavil 3 šine po panelu.


 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Evo obecal sam slike unutarnjeg spajanja
 

Prilozi

  • IMG_1554.jpeg
    IMG_1554.jpeg
    41.4 KB · Pregleda: 23
  • IMG_1555.jpeg
    IMG_1555.jpeg
    36.2 KB · Pregleda: 23
  • IMG_1556.jpeg
    IMG_1556.jpeg
    40.4 KB · Pregleda: 23

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Sve je u kanalicama s unutarnje strane, čak sam i otvoril kutiju da vidite
 

Prilozi

  • IMG_1560.jpeg
    IMG_1560.jpeg
    44.2 KB · Pregleda: 26
  • IMG_1564.jpeg
    IMG_1564.jpeg
    39.6 KB · Pregleda: 26
  • IMG_1566.jpeg
    IMG_1566.jpeg
    46 KB · Pregleda: 26

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ovo je power Meter privremeno dok ne uštemamo drugu kutiju tu se vide i zavojnice isto složene i razmaknute u glavnom ormaru nije bilo mjesta, @ZJ isti je kao i tvoj
 

Prilozi

  • IMG_1567.jpeg
    IMG_1567.jpeg
    18.3 KB · Pregleda: 29
  • IMG_1568.jpeg
    IMG_1568.jpeg
    23 KB · Pregleda: 29

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ekipa jel netko montiral solarku osim mene ovdje? Čisto da čujem vaša iskustva?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Priča se da radi tih solarki i narocito vjeroelektrana krško ide pod ključ...več je i nekoliko agregata ugašeno na žitnjaku..bravo za obnovljive izvore
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ovo ne može biti istina. Krško ugasiti ma je... e da, mi u firmi potpisali za agregatora u sustavu sa našim agregatima da kompenziramo podivljale sunčane špice. I vjetroelektranu gasiti? pa ona proizvodi uglavnom 24 h/dan ako je na dobrom mjestu postavljena gdje ima vjetra.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Meni se cini da su vjetroelekrrane postavljene na takvom mjestu da ih ljudi vide kako bi im se mogli diviti..Stvarno inpozantna građevina sama po sebi bez obzira na puhanje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Prvo, turbina je stroj, a ne građevina ;)
Drugo, za svaki OIE, kao nepredvidljivi izvor, treba nekakvo pokriće u "pouzdanom izvoru", poput hidroelektrane, koji može pokrivati proizvodnju kad OIE ne radi (FNE po noći, VE kad nema vjetra itd.).
Termoelektrane, pa tak i Krško, čine osnovnu proizvodnju bez koje se, u osnovi, ne može.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako se može bez njih ,zašo se grade nego za ukras..ili divljenje ?

Možemo i u detalje ako si tehnički potkovan..ako ne seli u birtjju.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Solarna elektrana se isplati za 4-5 godina, bilo za vlastitu sa 50% potpore ili za prodaju struje bez potpore
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prvo, turbina je stroj, a ne građevina ;)
Drugo, za svaki OIE, kao nepredvidljivi izvor, treba nekakvo pokriće u "pouzdanom izvoru", poput hidroelektrane, koji može pokrivati proizvodnju kad OIE ne radi (FNE po noći, VE kad nema vjetra itd.).
Termoelektrane, pa tak i Krško, čine osnovnu proizvodnju bez koje se, u osnovi, ne može.
Poželjne su reverzibilne hidroelektrane jer višak, kad nema dovoljno potrošnje, također stvara probleme. Tu smo nažalost tanki. Oni koji su trebali planirati su još u zimskom snu. Umjesto rješavanju, posvetili su se stvaranju problema. :(
 
  • Tužno
Reactions: ZJ
Na vrh