• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrada zapuštenog zemljišta

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Je, sporo ide , oko deset dana nam bude trebalo. Ali na muci se poznaju junaci :(giggle): . Danas smo granje stavili na hrpu i zapalili . Do sad smo otpelali 4 pune prikolice drva . Čini mi se da kod vas u Petrinji ima puno zapuštene zemlje ?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ima ima, koliko hoćeš.. I ja ću na zimu možda još 1ha čistiti i raditi. Kraj glavne ceste je pa mi nije za ostaviti..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lijepo radi. Jel to sve malčirano s otvorenim vratima?

Na zadnjoj slici se vidi brisač valjka.
Jel to toplovaljani kutnik?
Koje je dimenzije?
Prođe li nekaj mase pomiješane s vlažnom zemljom između strugača i valjka ili je strugač pritisnut uz valjak?

Ja imam na svom kinezu problema upravo sa strugačem. Jako je nježno napravljen i u sredini se malo savine pa se naštopa mase pomiješane s vlažnom zemljom koju valjak pokupi.
Razmišljam da izradim novi iz toplo valjanog kutnika 50x50x5. Okrenul bi ga tak kak je ovaj na slici, ali me malo brine kak očistiti ono kaj eventualno prođe i uđe u šupljinu između strugača i valjka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Napravi ga radije od valjanog U profila.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Je U profil je za to najbolji. Meni je moj čistač valjka otpao, kupio sam U profila samo da ga skratimo i probusimo rupe..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A kak okrenuti U profil? Koji od 3 položaja predlažete? Ili možda četvrti?
 

Prilozi

  • Strugač valjka.jpg
    Strugač valjka.jpg
    14.5 KB · Pregleda: 154

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da sve je malcirano s otvorenim vratima i jos uvijek dosta sitno samelje ostavio sam ih otvorenim zbog zbunja da njega izbaci van sto prije i nije bitno da mora bit prasina jer ako dogovor dobro prode onda cu cupat van ovo deblje pa da mi je malo lakse cistit da ne gazim po trnju s cistacem na valjku nisam zadovoljan preslab je i savija se pa skuplja masu i jos nije ravan nego ima ko zube pa oni skupljaju!!
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
A kak okrenuti U profil? Koji od 3 položaja predlažete? Ili možda četvrti?

2. ili 3.način, prvi nikako, sigurno bi se zapunilo unutra i onda koči valjak, danas sam na svom skinul čistač L profil koji je okrenut kao na prvoj slici i to se uvjek štopa, sad bez čistača sam puno zadovoljnjiji, uhvati se trave do 1 cm debljine ali nikad više od toga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima na konstruktivnim prijedlozima.
Varijanta 2 na prošlom postu je slična kak je bilo originalno, samo puuuno kruća i kanal za čišćenje je duplo širii. Ima nedostatak kaj se masa nakuplja s donje strane i neće sama otpasti. Jedino kad bi U profil s donje strane zatvoril s flahom.
Malčer je u originalu imal strugač kao na 1. Trenutno je kao na 2.
Najjednostavnije bi mi bilo staviti toplo valjani kutnik 50x50x5 kao na 3.
Ako ne bi bil dovoljno krut, mogel bi ga pojačati kao na 4.
Varijanta 5 je kutnik 40x40x4 ojačan s cijevi 50x30x3.
 

Prilozi

  • Strugač valjka_2.jpg
    Strugač valjka_2.jpg
    7.2 KB · Pregleda: 113

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ak nevalja broj 1, onda se meni varijanta 3 više sviđa.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Položaj 1 s ojačanjem kao na slici br.4 i ja sam imal problem s tim i to na talijanskom ,osobito kad sam išel v rikverconda je znal nabiti i od siline izvijat kutnik..!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala bećari.
Danas sam malčiral na suhom terenu. Nekoliko puta sam se kod vraćanja u rikverc malo zabil u zemlju (obrš, zabreš ili kak se još veli) susjedne njive koja je viša. Ovaj moj nejaki strugač je na jednoj strani popustil pa sam ga skinul.
Danas na suhom terenu nisam imal problema niti sa strugačem, niti bez njega.

ZJ, 1 provjereno ne valja, 2 je malo bolji, ali još uvijek nije dobar. 3 bi moral biti bolji od 2 i ima mogućnost ojačanja da se dobije 4. Malo me kopka 5 jer njega mogu izvesti bez uzdužnog zavarivanja koje bu uzrokovalo savijanje kutnika. Naime, kutnik i cijev bi na svakih 100 mm povezal vijkom s upuštenom glavom.

mursanić, ako na 1 denem koso ojačanje opet bum imal džep u koji se bu skuplalo blato. Možda si mislil na položaj 5 s kosim ojačanjem umjesto cijevi.

Danas sam za ovu godinu vjerojatno odradil zadnje malčiranje. Malčer je opran i ostavljen na propuhu da se dobro osuši prije zaštite za zimu. Ostaje mi cijela zima da se odlučim na koji način složiti strugač. Bilo bi super kad bi usput zmislil nekakav način brze montaže i demontaže, bez ključa. Tko zna, možda mi sine kakva ideja.

Još jednom zahvaljujem svima koji su se uključili u raspravu. :icon_pray: :icon_super: :drink:
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Čitam razpravo oko čiščenja valja.Heh.JA radim u tvornici, u koji je tih primera dosta. Jer valji trebadu biti sasvim čisti u nulo. Stvar je riješena na više načina. Normalno da to nije isto kao papirna prašina,al svejedno.

No nakratko-postoji nosač čistilnog "šauberja" po njemački riječi kazano-Slovenačko "posnemala". No taj nosač ima na sebe privijačen šauber,koji je ravan trak-lim. Nosač je jak i taj trak on pod kutom naprijed prema smeri vrtnje gura u valj.
Šauber se zato od klizanja ob valj naoštri i još uvijek bolje čisti valj,koji sije od čistoče. ŠAuber je ošter ko britva na kraju. Sam dodir i do kosti te poreže.

No sad bi trebalo to napraviti tako,da bi bil gibljiv nosač šaubera na svakom kraju malčera,da se može on pritisnuti zraven.MOžda uz pomož koje fedre-opruge, koju samo odkačiš vstran kad se čisti i šauber odmakneš..Neznam kak bi išlo ali tako kod nas to rade se na strojevima.

Imam i jedno riješenje al nisam stručnjak za autocat, pa vam to neznam prikaazti. MOže se napraviti okrugla cijev jaka po preko straga, i na njo navariti ravan naoštren tračni lim.Okruglo cijev može se okretati na vijcima na svaki strani. I sam otaj trak pritisneš do valja...Možda bi išlo.Prije taj trak naoštriš i ga postaviš pod oštrim kutem prema smeri vrtnje valčiča.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
reider,

hvala na uključivanju u diskusiju i prijedlogu da se sistem iz tvornice pokuša preslikati na malčer.
Kak i sam pišeš, nosač "šaubera" mora biti dovoljno krut. Sam nož, koji struže po valjku bi trebal biti vijcima pričvršćen za nosač, pogotovo ako je od kvalitenijeg materijala. Također bi trebalo izbjegavati zavarivanje zbog neizbježnih deformacija.
Ako imaš ideju, možeš je skicirati prostom rukom i skenirati ili poslikati. Autocad je samo alat pomoću kojega skice malo ljepše izgledaju.
Možda možeš poslikati kak je to napravljeno u tvornici. Naravno, ako je to dopušteno.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pisao pola sata- i sve obrisalo...
A i danas sam upravo takve volje, da sreča b..., da se ovdje ne smije proklinjati.

Ne treba ti kvalitetan materijal. Samo točkovno navariti lim oblike traku na nek nosač-neče se obrabiti. Nikada. Ovdje je tu mala brzina. U tvornici do 1200m/min odvisno od stroja pa su tamo privijačeni šauberi veče kvalitete. Jesu oni tanki,i tako se sami pomicajo koliko se potroše do valja,jer su prednapeti- lagano savijeni prema valju.
No na valjku su veče snage i male brzine, pa je to drugo. Na nosaču samo napraviš vijk,koji služi kot oslon, da ne zemlja i trava na valjku odgurnejo šaubera sa nosačem.

Dobro je i to, da bi u ovom primeru šauber stajao prema dole u kotu cca 45% i tako bi zemlja sa njega još radije odpadala.

Slike šaubera sa tvornice ne bi ti ništa koristile.Ovo su ugrađeni veliki dijelovi strojeva-nemaš predstave.

Ak te zanima skica-može javi na ZS,ak želiš.

No i još moji dvije slike opustenog zemljišta. Prije 10 godina ja zamolijo komšijo, ak možem to koristiti za travnjak. Ukupno sa mojim zadaj,koji za drevami je pokošen. Bijo upravo velsel,da ko čisti. NO ovo može se kositi samo u suši,jer travnjak njegov poplavlja voda.
Tada imao ja stoku pa trebao. I usput sa mojim mi je bilo, pa mi dobro došlo.
No onda nije više bilo toliko stoke i dosta kiše bilo poslije, pa ja odustao od kositbe. No rezultat viden.

 

Najnoviji postovi

Na vrh