• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrada zapuštenog zemljišta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Koliko sam ja bio upoznat s time, bilo je rijeći da se može krčiti, ali moraju obavezno ostajat starija stabla zbog staništa ptica ili kao npr uređene biljne ograde (živice i sl.) uz same parcle na rubnim djelovima.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Svaka pohvala za ovaj red sljiva, to je dobra poljoprivredna praksa, baš ono kak i zakon EU nalaže, sve mora biti što bolje uređeno, ali drveća po poljima mora biti!
neznam kak da shvatim ovaj komentar ti to ozbiljno ili me zezaš
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja krčim sve što mi se nađe na putu,na mojoj njivi i međi.Neču da mi neka bezvezna stabla ili živice rade sijenu na mojoj njivi i tu onda nema uroda,zato bez milosti sve krčim i orem.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
inače s obe strane ovog reda šljiva su moje zemlje tj, zakup jedna je ranije uzorana a ovu drugu sam skoro orao,,,prakticiram da sve bude uredno oko njiva pošto i samim time olakšavam pristup istima,tako da nekad i motorna pila ima glavnu ulogu u poljoprivredi,i naravno dobar kolega,gajba pive,kobasa i poso se sam odradi:drink:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
@oliver...Ja ozbiljno točno onako kak sam i napisao!

@MF698...ima nešto u tome kaj sam pisao, samo nažalost nama to niko ne prizna, nego nam se još i odbija!
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
U petak sam bio u agenciji prijavljivao neke nove parcele u arkod i druga službenica je baš zvala neku svoju stranku telefonom u vezi jednog šumarka na rubu parcele. Pitala je stranku da li misli taj šumarak ostaviti zauvijek ili ga iskrčiti, ali to mora napraviti u roku mjesec, dva. Naime oni sad rade na "obilježjima krajolika", doslovno svako drvo koje se vidi na arkodu ili geoportalu (ne znam točno šta gledaju, ali geoportal ima novije snimke) oni moraju označiti u nekoj evidenciji i onda ako ti to drvo posječeš, i nakon nekog vremena kad ti bude redovna kontrola po poljima oni vide da tog drveta nema slijede SANKCIJE!
Ja sam prvi koji bi satrao sva moguća drveća i šikare uz obradive površine. Ako je oranica onda nek bude oranica, a drveće nek raste u šumama i voćke u voćnjacima i točka!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
oni moraju označiti u nekoj evidenciji i onda ako ti to drvo posječeš, i nakon nekog vremena kad ti bude redovna kontrola po poljima oni vide da tog drveta nema slijede SANKCIJE!

A po zakonu o šumama, ono što je u stvarnosti trenutno šuma, bez obzira vodi li se zemljište kao oranica ili livada, ne smiješ krčiti. A ako želiš prenamijeniti oranicu u šumu onda moraš platiti, a onda će ti zabraniti sjeći. Hoće li tako zabraniti i sječu šuma jer i šume su obilježja krajolika? Samo drvokradice će smjeti jer njih se ne smije dirati. mali off.
Često se pitam je li se u tim državnim institucijama igraju gluhog telefona ili glava ne zna što ruka radi.
Meni je ukradena cijela šuma i nikome ništa, a mene će kazniti jer sam posjekao topolu. :icon_axe:
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
To kako se nešto vodi u katastru za veliki dio RH su podaci još od prije 150 godina (to mi je struka pa znam) i ne znam koja je uopće svrha da se netko toga drži kad je u naravi došlo do itekakvih promjena.
A na kojem kriteriju se i može odijeliti šuma od šikare. Jer ako netko ne obrađuje svoju oranicu ona će teško sama od sebe postati šuma, bit će šikara,a šikare bi se po meni trebale krčiti.
Ako se stvarno radi o šumi onda je to većinom i teško pristupačno zemljište koje ni ne može biti obradivo.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A na kojem kriteriju se i može odijeliti šuma od šikare. Jer ako netko ne obrađuje svoju oranicu ona će teško sama od sebe postati šuma, bit će šikara,a šikare bi se po meni trebale krčiti.

Šikara koje se uglavnom sastoji od vrbe ive, trnine, koje topole, johe i ostalog je oznaka Š10 to je šuma u nastajanju. Početni stadij prirodne sukcesije šume. Znači početak stvaranja šume. Ovisno o području. Prvo dolaze kao što sam naveo, no to ne dolazi odjednom. Nego postepeno od bezvrijednog se ide prema puno vrednijim vrstama. U današnje doba tehnologije to se može znatno ubrzati.
Stoljetne hrastove šume su tako nastale. Ali prirodnim putem
Pri izradi gospodarskih osnova za privatne šume mi smo sve takve čestice označavali sa Š10. Šuma u nastajanju, mlađa od deset godina. Na njima se ništa nije mjerilo nego se upisalo bagrem 3, topola 3, joha 3 da se vidi da na njima nekakva drvna masa. Kad ta čestica jednom uđe u gospodarsku osnovu kao šuma, onda je gotovo. Barem bi trebalo tako biti. Ljudi ako žele mogu tražiti da se takve čestice unesu i uvedu u osnovu gospodarenja. Problem je što se radilo po zračnim snimkama. I sve što je bilo tako "obraslo" mi smo uzimali. Ja sam rekao da to baš i nije dobro. Ali stvar je za HŠ bio novac. Dakle što više hektara to više novca za njih. Kad se kod mene radila jedna osnova rekao sam da bi jedan tzv. berek oko šume trebalo uvesti u gosp. jed. jer je trećina već obrasla jasenom koji su promjera i do 20 cm rekli su da su to livade. Samo što te livade nitko ne kosi već 20 godina, osim lovaca za prilaz čekama. I taj berek je sa svih strana okružen šumom.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406

ispod ove njive je jedno 300ha ma ima i više zapuštene i zarasle zemlje na kojima ima agacije i vrbe debljine da nemožeš obuhvatiti rukama,sve te njive su privatno vlasništvo i nitko ne vodi računa o tome,,mene interesuje hoceli netko odgovarati nekad za to pošto se sve vodi kao oranica i obradiva površina,,problem je i mali milijun vlasnika,,a lokalno stanovništvo se godinama grije iz tih njiva,,i za to im nitko isto nemože ništa ili???
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ispod ove njive je jedno 300ha ma ima i više zapuštene i zarasle zemlje

Problem je malo složeniji ali jednostavan. Država nam ne funkcionira od dna do vrha. Imenovanja i postavljanja ljudi po rodbinskim i zavičajnim vezama ne donose dobro ovoj državi već 20+ godina. Nikakvo dobro nisu donijeli. Nije bitno što znaš već koga znaš i nema tog da prostite sranja koje možeš napraviti da ti se nešto može dogoditi.
Koliko je državne zemlje zapušteno i u ovakvom stanju? Ako me sjećanje služi milijun hektara. Misliš da će država sama sebi plaćati kazne. Neće.
Mogao bih na vlastitom primjeru napisati tekst, samo što zbog dužine nitko ne bi čitao. A i već sam pisao na raznim temama o tome.
U ovoj državi nema reda. Kad bi postojao red, onda bi postojala odgovornost. A u ovoj državi nitko nije odgovoran za ništa. U tih 20+ godina smo postali društvo bez odgovornosti. Nema nikakvih kazni za one koji provodili taj red, a red se provodi zakonima. A šteta je papira na kojima su ti zakoni pisani.
Malo je off ali nemojte zamjeriti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I onda država umjesto da krene od sebe, provodi jednu vrstu terora nad nama od kojih se još uvijek nešto može izvući...isto tako je i sa zemljom.
I kak onda čovjek da gleda na to???? Ajd vi recite meni.
Bilo bi im bolje da se poklope po glavama i da zauvijek šute koliko su sranja napravili!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Prije ćeš ti platiti 1000 kuna kazne, nego će Š. vratiti 32 mil. kuna, ili će S. platiti 53 mil. kuna poreza, ili će V. vratiti sve plaće u GK. Svaka sličnost s lopovima je namjerna.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Danas se vozim popodne sa traktorom po polju i gledam svoje njive koje hvata ladovina od šikara i stabala koji su narasli u zadnji par godina i šta sa takvom njivom koja je od podne ili malo kasnije u ladovini,tu nema prinosa,e onda ja to riješim tako što to posiječem sve što smeta i moja njiva opet bude rodna kao prije.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Dal imate problema sa susjedima cije vam drvece radi sjenu na vasoj parceli a oni nece posjec a ako vi posjecete frka kak rijesavate te situacije??
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Malo poliješ korijen sa naftom ili nečim drugim i drvo se do iduče godine osuši i onda ga rušate.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma ja prije pitam dal smijem porusit i njemu normalno dovezem drva svi se sloze nemam problema!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh