• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrana peradi od jastreba

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
Kako obraniti kokoši i ostalu perad od jastreba?
Jel ima ko kakvo iskustvo? Prijedlog?
Koke mi se slobodno kreću po livadi što privlači jastreba pa ih napada i ubija..
Molim za pomoć..

Pozdrav!
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Kako obraniti kokoši i ostalu perad od jastreba?
Jel ima ko kakvo iskustvo? Prijedlog?
Koke mi se slobodno kreću po livadi što privlači jastreba pa ih napada i ubija..
Molim za pomoć..

Pozdrav!

puška :weedman:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
nisam lovac..:)
nešto drugo?
hahahah bar kod nas nije tesko nabavit kakvu pljucu.....salu na stranu al bogami tesko pitanje da je probati s nekim plasljivcima jbg ja sam to prepusta vecinom slucaju pa sto bude :lol:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
nebudi lud,eto ti murije na vrata i da vidiš sranja,znam iz iskustva kad je oružje i slične stvari u pitanju,jedan provjereni trik je stavljanje reflektirajučih stvari na nekoliko mjesta tamo gdje se kreču kokoši,ogledalo,aluminiojski limovi i slično:axe:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mali prostor ili mrežai.. radi pritisak na lovačko društvo , ako si politički močan možda ti se smiluju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Nikola koliki je prostor gdje se kreću kokoši? Postoji li mogućnost da to natkriješ nekim mrežama ili ako ništa drugo onda na više mjesta na toj parceli napravi zaklone da se koke mogu skloniti. One vjerovatno na vrijeme primjete jastreba ali se nemaju gdje sakriti. Zato na više mjesta postavi nekakve zaklone od daske mreže ili bilo šta samo da imaju vremena da se sklone da jastreb nemože do njih.
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
Ma problem je u tome što je površina dosta velika, velika livada, a blizu šume je..
Neka vjetrenjača možda, pa na nju staviti nešto reflektirajuće?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
ja ipak mislim da su najjeftinije i najjednostavnije rješenje zakloni. Neće sasvim eliminisati gubitke ali će ih svesti na neku, da tako kažem, prihvatljivu mjeru, ako tu uopšte postoji neka prihvatljiva mjera.:mad:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Biserke (čukljake, čuklje) su dobre protiv jastreba. One su glasne i primjete ga na vrijeme pa upozoravaju ostalu živinu. Tak se barem u selu priča... A možeš i umjesto kokoši staviti samo njih hehe :D Možda agresivne guske ili možda pak patuljaste svinje- za polje puno bolje rješenje od psa kojega moraš posebno hraniti.
 
H

Hrvach

Guest
@ Stric mi je uzel riječ iz usta. Nabavi par-dva biserki. Ja sam ih vidio ovu subotu u samoboru na sajmištu i nisu skupe. Dalje kaj je još dobro guske, točnije gusaki jel su jako agresivni i isto se razgalame kad vide jastreba. Kaj sam još vidio da ljudi stavljaju komade ogledala (špigla) na tlo pod različitim kutevima i smjerovima tak da kad opiči sunce jastreba smeta da nacilja žrtvu. Jastreb,škanjac i ostale grabljivice inače uvijek napadaju da im sunce tuče u leđa da ih žrtva ne primjeti,a kad mu postaviš špigl onda ima odbljesak od sunca,a pošto se večinom ravna po vidu on odustane ili mu treba duže da primjeti pa ga druga perad na vrijeme opazi. Ja imam male jureke na koje se je jastreb zaletio jedno 4-5 puta ali niti jednog nije dignuo. Jedan čovjek mi je pričao da je imao jureka koji je zatuko škanjca, istina nije bio preveliki ali ga je jura sredio. Ovi koji pričaju da je puška najbolje rješenje, slažem se s njima, ali trebate znati da su ptice grabljivice zaštićene i ne isplati vam se riskirati kazna od par tisuća kuna ili zatvor zbog jedne kokoši.

Vjerujem da bi, to bi možda bilo i najefikasnije riješenje.
Pas ne pomaže ništa jel je jastreb prebrz za njega i digne kokoš u sekundi. Drugo je da ju on ubije i na mjestu jede,ali najčešće ju odnese na drvo ili neki grm dalje od mjesta di je ubijena. Meni je odnio grahorastu kokoš oko 4kg tešku 500m od kuće i tamo ju je pojeo. Taj koji "operira" kod mene je tak veliki da digne divljeg zeca.
 
H

Hrvach

Guest
Ptičar bi možda pomogao i da se odgojiti da bude s kokošima ako je od malena tako naučen ali opet čisto sumljam da bi pomogao jel se kokoši rasprše po travnjaku ,a on ne može paziti na svaku posebno i ne zna koju će jastreb dignuti. Biserke su se pokazale najučikovitije za suzbijanje napada jel se glasaju tolko glasno i iritantno da jastreb u 99% slučajeva odustane. Važno je da se kokoši naviknu na upozorenje. Moj sadašnji kokot nije davao upozorenja za ništa dok nije jastreb dignuo prvu kokoš od onda sve vidi i na sve se oglasi. Kasna jesen-zima i proljeće dok imaju mlade su najgora doba i onda ima najviše gubitaka jel love sve kaj im se nađe na putu zato kaj nemaju izbora.
Neko je gore napisao za patuljastu svinju, jel mi može objasniti kak ona pomaže, imam priliku nabaviti jednu pa bi ju upotrijebio za obranu ako se da nekak upotrijebiti.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
čuo sam u stvari vidio sam gdje jedna gospođa ima prepariranog jastreba uzdignutog na kolcu pa sam je pitao koja je svrha tog prepariranog jastreba kaže da kod nje nema problema sa odnošenjem kokica jer da ovaj služi kao strašilo drugi jastrebi misle da je to njegov teren i ne dolaze tu samo ga treba često premještati sa jednog mjesta na drugo ,neznam baš dali je to istina ali ako njoj to pomaže onda ok..
 

Filip

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
369
Kod mene su se dobro pokazale biserke,ali su se kokosi prvo trebale naviknut da se poskrivajau kad ove daju uzbunu i dobro mi se pokazao gusak!
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ptičar bi možda pomogao i da se odgojiti da bude s kokošima ako je od malena tako naučen ali opet čisto sumljam da bi pomogao jel se kokoši rasprše po travnjaku ,a on ne može paziti na svaku posebno i ne zna koju će jastreb dignuti. Biserke su se pokazale najučikovitije za suzbijanje napada jel se glasaju tolko glasno i iritantno da jastreb u 99% slučajeva odustane. Važno je da se kokoši naviknu na upozorenje. Moj sadašnji kokot nije davao upozorenja za ništa dok nije jastreb dignuo prvu kokoš od onda sve vidi i na sve se oglasi. Kasna jesen-zima i proljeće dok imaju mlade su najgora doba i onda ima najviše gubitaka jel love sve kaj im se nađe na putu zato kaj nemaju izbora.
Neko je gore napisao za patuljastu svinju, jel mi može objasniti kak ona pomaže, imam priliku nabaviti jednu pa bi ju upotrijebio za obranu ako se da nekak upotrijebiti.

Ja sam spomenul patuljastu svinju, ali ne znam pri čemu sve ona može pomagati, zna dobro žderati, valjati se, roktati zapravo sve ko i velika svinja. Meni su simpatične ali dosad ih još nisam držao, možda u budućnosti. Trebalo bi probati s dresurom od najranije dobi nisu svinje blesave:lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh