• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrana peradi od jastreba

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Evo ga ljudi, danas najveća šteta od jastreba od kad znam. Došao je neki novi na ovo područje i zadnjih par dana radi sranja po okolici, izgleda da samo lovi kokoši i neće loviti divljač. Jučer se je zaletio kod dede i bake na kokoši,ali su se uspjele sakrit, nakon toga sam vidio da imamo perja iznad dvorišta,ali to nije bila naša kokoš nego od nekog drugog. Sad idem van gledati kad ono, fali mi jato od 7 komada mladih hrvatica i australorpa koje sam ostavio za iduću godinu. Imaju naviku da otiđu na jezero koje je 15m od dvorišta, danas sam opet vidio jastreba da leti. Izgleda da se je opet zaletio i rastjerao ih, pitaj boga jel će se i kada vratiti. Ovi koji su tu od prije su normalni i ne napadaju perad osim u slučaju kad nemaju ništa drugo,ali ovaj se je izgleda naviknuo na laki plijen i sad operira po dvorištima. Ostavio sam sve ukupno 13 malih kokica hrvatica i australorpa, kokote ću poklati, tak da mi je ovo jako velika šteta. Izgleda da ću morati ponovo aktivirati inkubator sad po zimi da imam "materijala" za nova jata iduće godine.

Ako se vec nesmije puskom na njega, trebalo bi ga probati uhvatiti sa nekom zamkom ili mozda sa gvozdjima, kada se tako redovno navadio prilika je da ga se ukloni :axe:
 
H

Hrvach

Guest
Ma imam ja pijetla koji čuva kokoši,ali nema šanse da pazi na njih 15-20. Glupe su i odvajaju se u manja jata. Tak su mi te mlade kokoši, 13 komada,isto leglo, ali su se podjelile u 2 jata, jedno od 7 i drugo od 5 komada i jedna ide s velikim kokošima i naravno svako ide na svoju stranu,a spavaju sve skupa. Imam i Jureka koji je strah i trepet za sve štetočine na dvorištu, buraz ima jazavčarku ali niti to ne pomaže. A kaj je najbolje, imam i golubove paunaše kojima jastreb ništa neće, niti ih ne pogleda, valjda ide na ovu mesnatiju živinu. Sad idem van pogledati,čini mi se da se je jedna vratila doma,al opet neznam di su ostale, možda kasnije odemo s psom pretražiti šikaru i tu oko jezera da vidimo jel ima kaj.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
mi smo se ranije jastreba riješavali sačmarom, :axe: sad se tu u blizini gnijezdi par gavranova pa jastreb ne prilazi ni blizu. A neznam šta fali sačmari? Ako je nemaš zamoli nekog lovca da te riješi te napasti. A kako radi štetu tebi tako radi i komšijama pa će i oni vjerovatno biti sretni kad se tom napasniku stane u kraj.
 
H

Hrvach

Guest
:mad:Evo da se pohvalim:twisted: Danas opet napad, pred jedno sat vremena. Pošto su danas sve kokoši osim jureka bile zatvorene zaletio se na golubove i to 10-15m od mene, Jurek je oglasio uzbunu i sakrili su se, kad sam počeo vikati odustao je od proganjanja golubova, okrenuo se i zaletio prema Jureku koji mi je bio doslovno pod nogama. Letio je skroz nisko na jedno metar-metar i pol visine i dignuo se na 2-3m od mene. Ja ne vjerujem da se ne boji ljudi, do sad sam puno puta vidio kak jastreb napada ali ovakvu "drskost" i hrabrost u napadu još nikad. Ima raspon krila sigurno preko 150cm i ovo je jedan od najvećih ako ne i najveći koje sam vidio, a vidio sam ih puno. Ovo me već pomalo frustrira, imam 4000 kvadrata dvorišta,a kokoši moraju bit u kokošinjcu od 5 kvadrata zbog jebenog jastreba. Ubit ga ne smijem jel je kod nas zaštićen i kazna je prevelika. Problem je u tome kaj sam preblizu jezeru i šikari i kokoši su im na dohvat. Prvi ko ima kokoši je na glavnoj cesti, oko 400m od mene. Već sam lud i neznam kaj napraviti, gov*o se je namjerilo na dvorište, 7 komada kokoši otišlo u nepovrat, kaj sad fali da mi svaki dan nekaj nosi...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
baš dana sgledam po selu pa jastreba/škanjca nikad toliko nisam videl.
al bakice zatvarale kokoši.
pa kaj se sprema grda zima kad tak napadaju.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Kada je tako odvazan stavi ti njemu gvozdja i klap, zakopas niko ni vidio ni cuo 8)
Pa neka se onda zalijece :blackeye
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kak če na željezo?..on u letu čapa i nosi ako može
Živog jureka nemreš staviti kao mamac jer bude sam sebi glavu pričepil :lol:

Nek te utješi da od onih baknmazovih ostalo samo još 5 živih a još ni ne znaju kaj je to jastreb .
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ma koji nesposobni jurek, metni katicu pa bumo onda vidli čija majka crnu vunu prede:finga:znaš kak se veli:"kam vrag neće babu pošalje"
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Pa stavi jednu koja je vec nastradala, ili zrtvuje jednoga divljeg goluba, a ovaj posto se vec opasno navadio kada se zaleti cim zgrabi gvozdja se zatvore i pa pa.
Ljudi vec isprobali :p
A moze se i napraviti zamka tipa kaveza
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa dobro i i u njihom redovima blasavih .
Divlja živina izabire spore , ranjene i lako uhvatljive ..ali obično nejdu na krepane .
Smanji ti njima prostor i nabavi mrežu... pa preko njih ..Kad uleti u mrežu evo ti ukrasa za na zid .
 
H

Hrvach

Guest
Ne mislim koristiti svojega đuru za mamac jel je on kućni ljubimac, nemam niti jednu ranjenu kokoš,a niti željezo da ga ulovim. Morala bu delati sačmarica... Đubre mi se danas opet zaletilo i konačni rezultat toga je 7 kokoši i 1 golubica manje, za goluba neznam di je pobjego je, valjda bude došo natrag. Živina mi je tak prestrašena da samo gledaju u nebo kad izađu van. Daniels, kod mene su 4 škanjca u bližoj okolici i imal sam gubitke od 1-2 kokoši godišnje i to u ono krizno razdoblje kad imaju male ili zimi. Kum kaže da se je ovaj spustio sa sljemena jel će bit jaka zima i sad se je naučio na lak plijen i hara po dvorištima. Kaj je najbolje, neznam di je stacioniran jel ga vidim samo kad napada. Uz ta sva sranja koja su me zadesila još imam i lisicu na 15m od dvorišta, e pa sad da vidim ko ima veće veselje od mene. Kad ga zatamanim ima da ga stavim iznad kreveta za ukras. Sutra idemo u provjeru gdje lisica ima jamu s jazavčarkom pa da vidimo kaj možemo riješiti. Većina starih ljudi govori da će bit jaka zima kad živina tak "luduje", ne ostaje nam niš drugo nego da čekamo.
@Puknuti kaj se tiče bakmaza... Baka je kupila 30 trotjednih pilića, svi su neki asmatični u 3PM, samo kiše,kašlje, ne jede... Uzalud bačen novac. Veli veterinar da oni prevažaju te piliće po sajmištima od četvrtaka do nedelje, samoborski je u subotu pa računaj kolko su oni u kombiju i kolko se voze. Izvadi ih malo navečer van da im da pit i jest i opet u kombi.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
samo se vi zajebavajte sa jatrebom i ostalim letečim grabežljivcima javno bude netko u reštu završio jer očito ne znate kakve su kazne kad ustreliš tu leteču neman,za primjer da znate da je čovijek naletio na sudca koji je sigurno ljubitelj životinja i dosudio je čovijeku za smaknutog VRABCA 1000 kuna neto pa vi sad mislite,zato ak se ide na tu opciju to morate znati samo vi i nitko drugi jer evo onih u civilu do vas da vam malo naprave pretres po kući a onda bude drž ne daj:vragek:
 
H

Hrvach

Guest
Istina, dosta zajebancije o ubijanju da nas ne bi Mali zeleni kaznili pa bi gledali jastrebe i vrapčeke kroz rešetke. Od sad samo o tome kak ga spriječit u napadu.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Meni nikako neide u glavu kako je kod vas jastreb zasticen :madmana:, tebi bi stetu onda trebala nadoknaditi drzava.
Zato kod nas nije, a otac i stric su lovci pa :axe:
Stavise dobijaju se poeni kada se odstrijeli
 
H

Hrvach

Guest
Ranko nemam pojma, jel si ti iz Hr ili BiH. Nisu svugdje isti zakoni. Kod nas je ta gamad zaštićena, niko ti ne plaća odštetu jel ne možeš dokazat da ti je dignuo životinju,ne smiješ ga uloviti,a da ga snimaš ne vjerujem da bi pomoglo.. Znači nema šanse da dokažeš,a gubiš svaki dan u mojem slučaju..
 

borna

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
34
Pozdrav!

Ja isto imam problema zbog jastreba. Od ovog proljeca držim kokoši na terenu koji ima dosta zaklona (šikare) i nije ih dirao cijelo proljece i ljeto nego je sad poceo. Što je najbolje ne ubija ih na otvorenoj livadi već ih ubija u šikarama. Velike kokoši ne dira već lovi samo Jureke i katice. Ne znam šta cu!!??
 
H

Hrvach

Guest
Bok Borna! Bilo bi dobro da se predstaviš prvo u temi namjenjenoj za to.
Kod tebe je izgleda manji jastreb pa ne diže starije kokoši jel ne može. Čudi me kak uspije ulovit jureka. Moj đuro kad ga vidi digne uzbunu i nema boga da mu se približi.
Inače ljudi da vam se pohvali, uz svu gamad, leteću,puzajuću i gmizajuću, jučer nam je došla teta lija i odnesla 2 kokoši pred očima. E pa kad te krene, krene te u 3PM, u manje od tjedan dana 10 komada živine nam nestalo. Pa ako nekoga zanima nek dođe u naš mali kraj, za velika s...nja
 

borna

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
34
U 7 dana ostao sam bez 5 jureka i katica. Doslovno leti za njima kroz drveće i gustiš (danas sam vidio na svoje oći). Danas sam ih stavio u ograđen prostor natkriven mrežom. Velike kokoši će isto ići pod mrežu ako ih počne tamanit. Ne kužim kako to da nije dirao cijelo ljeto nego je sada poceo? Baš sam namjerno postavio kokošinjac tik do gustiša da se imaju gdje skloniti. Čak mi nije niti lisica nikad napadala!!!!
 
Posljednje uređivanje:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Oko mene se nalaze dvije sume,i skanjci stalno nadljecu,ali nisam imao gubitaka.
Imam dva psa koji laju na sve u letu :mrgreen:
A i kokosi imaju mjesta gdje se sakrit.
Jednom sam prilikom imao srece vidjeti nesto. Isao sam nahraniti svinje i pogledao malo dole prema polju i vidio skanjca na zici.
I pogledam gdje su mi kokosi,a one sve fino na sredini cokaju po travi. Ali u jednom trenutku ga je pijevac spazio,i ispustio neki cudan zvuk.
E a ovo dalje to nisam mogao vjerovati. U roku ODMAH su se sve posakrivale.
Cudo jedno:supz:

Ja sam imao problem sa vranama dok su mi jednu patku iskljucale.
Ali eto nista vise.
 
Na vrh