• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrok na osnovu postojeće hrane

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
@MOCO
Nisi razumio, napisao sam, da je ta tvoja količina koncentrata loša u kombinaciji s robom, koju Emy ima. Nije nikakav problem toliko dat, ako ima dosta dobre robe za osnovni obrok.

@Emy
Mislim, kako si dosta naučio u zadnjim godinama, koliko se družimo na forumu.
Problem tvojih livada je u tome, da kosiš što ti daju, a u tu zemlju niko nije ništa uložio godinama.
Probaj na parceli, koju budeš kosio za otavu bacit kofu umjetnog gnojiva u nekoj liniji preko parcele. Onda prati efekt.
Tu imaš ti još puno rezerve, a i problem, jer je rizik previše bacat na tuđu zemlju, koju ti mogu svaki dan tražit nazad, kad ju dobro središ.

I još to, poruka je u odlaznoj mapi, dok nije pročitana, onda se prebaci u poslano.
 
M

MOCO

Guest
Lucernu ti je najbolje posijat na njivu gdje je pšenica pretkultura, pazi da zemlja ima vlage i kad posiješ povaljaj teškim valjkom ako možeš, to bi već sad trebao napraviti da ti do zime ojača i prezimi dobro,ako bude topla jesen onda možda moraš i pokositi 1x jer nevalja kad previsoka uđe u zimu.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Nije problem u tim zemljama da ce mi ih uzeti, mislim bojazan je jako mala, posto su to ljudi koji su 20-30 godina po Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj, Americi...ti ovamo ne idu dok ne budu penzionirani, a njihova djeca su se vec stopila u naciju u kojoj su njihovi roditelji doselili, mozda je svega jedna njiva kritična da bi mi je mogao neko uzeti, ostalo je šansa 99 % da to ostaje u mojoj oobradi....plus kod nas porez na zemlju jos nema, dok to počne a priprema se, onda ce pogotovo biti zemlje prve klase za bagatelu..dovoljno da ju obrađuješ i da platiš porez na nju na mjestu vlasnika...jer se njima ne isplati držati golu zemlju na koju plus moraju platiti porez...jako je malo krava.
Zemlje ima....za jos 3 krave, ali je problem do mene ... uvjek imam osjecaj da ulazem u pogresnu kulturu.
Vidjecemo kakva ce situacija biti s lucernom... u ponedjeljak idem ako Bog da kupovati sjeme.

Tine @
Da li se u Sloveniji moze kupiti sudanska trava i sta mislis bi li ona uspjevala tu kod mene i kakav bi ja uopste bio s njom, mislim obzirom da bi imao do iduce godine 4 krave ...bio si, vidio si kakav je predio kod mene, mislim nista gori ili bolje u odnosu na npr. Karlovac, Sisak, Liku itd....mislim ukoliko ima te trave kupiti u slobodnoj prodaji...da kazem rođaku da mi kupi...
Prije mjesec dva sam bio gore u Ljubljani, čini mi se općina Škofljica išao kupovati kosacicu BČS kupio ju za 700 eura, ovdje kod nas su oko 2 000....mogao sam vec tad kupiti sudansku, ali nisam znao gdje je ima.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Što se ne javiš, kad si bio tu? :evil:

Za sudansku ne znam, a kad si bio na Škofljici, na putu iz Ljubljane si imao uz tu cestu sjedište firme Semenarna s glavnom trgovinom, pa šteta što nisi stao.

A ipak, ako imaš sad kiše, prošetaj za provu s samo jednom kofom umjetnog preko tvoje livade, pa pogledaj rezultat kad kosiš. Baci da bude ko špura preko parcele, ne preko svega, tako da vidiš razliku.

U principu sve 'bolje' kulture o kojima tu diskutiramo traže, da im se da. A ako daš bar nešto zemlji, koju već imaš, rezultat bude i od toga.
Iskreno mislim, da bi i livade koje imaš dale puno više, da ih opskrbiš propisno.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Nisam se javio za to sto sam imao u pasosu jos da budem samo 24 sata, tako da su me na granici jedva pustili, tako da sam otišao u Škofljice, pogledao kosačicu, platio, dogovorio prevoz s rođakom i odmah kući, tu u Škofljicama imam sestru, navratio sam popio kafu...al iskreno sam te imao na umu još kad sam kretao iz Bosne....međutim pored limita s pasošem mislio sam da si vjerovatno prezaposlen da bi me primio na 2 sata...

Kod mene je trenutno kiša pada već 4-5 dana...ostalo mi je umjetnog đubra KAN-a gotovo 2 vrece (negdje oko 40 kila), plus imam kristalung s kojim sam prskao kuruze radi prehrane preko lista i tog mi je ostalo jos za čitav hektar jer sam mislio da ih pršćem dva puta ali su već bili prerasli i nisam mogao traktorom kroz njih....

Znači konkretno kojim đubrom da napravim te linije, KAN-om, tim kristalungom za prehranu preko lista, 3 x 15 ili UREOM ???

Pored firme Semenarna sam prolazio (ako je to što sam vidio) jer mi je zapelo za oko logo firme...samo sam prošao jer mi nije bilo ni na kraj pameti da se tu ima sta vidjeti sto bi meni koristilo....mislio sam "Ok. tu je njihova lokacija i hajd zdravo"...al eto....valjda će biti prilike

Moze li mi neko reci kako se određuje vitaminska smjesa, recimo ako je kravi potrebno npr. 15 % vitamina dnevno....koliko recimo vitamina ima u kg kukuruza, koliko u kg tritikala itd. itd.....???? ili ako neko zna link, ili temu na ovom forumu pa da to prostudiram.
 
M

MOCO

Guest
Moze li mi neko reci kako se određuje vitaminska smjesa, recimo ako je kravi potrebno npr. 15 % vitamina dnevno....koliko recimo vitamina ima u kg kukuruza, koliko u kg tritikala itd. itd.....???? ili ako neko zna link, ili temu na ovom forumu pa da to prostudiram.

slušaj, za ovo što si tu napisao prvi put čujem!!!

ti možda misliš na proteine?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
http://www.pssjagodina.rs/downloads/Bilteni/pss_jagodina_-_bilten_iv_2011.pdf

tu imaš neku tablicu

nadaj se da ti sijeno ima više proteina od 14%, tebi treba suncokretova pogača (ne sačma) kao izvor najjeftinijeg proteina,možeš ju samljeti i miješati s tim što imaš,kupi si vreću od 40 kg i to možeš imati 2-3 tjedna ako daješ samo kravama!

Što se tiče soje i suncokreta to moje krave još nisu vidjele, a kamo li probale....sad sam došao iz trgovine i 40 kg soje je 20 eura, suncokreta ima ali je isto samljeven kao i soja i on je negdje oko 15 eura 30 kg....

Soja je za nijansu jeftinija, ali ako je samljeveni suncokret bolji onda cu to kupiti, koliko se toga daje dnevno po kravi ???
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovo je lucerka koju sam nasao u trgovini, e sad to se kod nas kaže "SEDMAKINJA" zato sto navodno traje 7 godina, međutim rijetko ju ko sije iz razloga sto je "jaka stabljika" za krave....kao to je više za konje, magarce itd, itd....e sad ako je to ta sto se sije recite mi da ju posijem na toj parceli na kojoj je bila pšenica nekih pola hektara....evo slike



Uploaded with ImageShack.us

Ovo je kod nas tzv. "TREĆAKINJA" navodno raste samo 3 godine i nakon toga od nje nema ništa



Uploaded with ImageShack.us


i mačiji repak...iskreno nemam pojma šta je to i da li je ok. da i toga posijem i koliko



Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovu sam travu posijao poslije nicanja zobi čitav hektar :D ali vam velim, nista od nje jos, bila malo krenula i suša ju satrala u temelje...



Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jedna od njiva i trenutna vegetacija na njima...s ove njive uzmem tog "kvalitetnijeg sjena" negdje oko 120 kockastih bala...



Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Mislim da na ovo nema pustanja krava.....bar mislim...jer trava je pokosena prije mjesec dana a vegetacija je takva da ni patike ne moze pokriti...




Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo ovdje je jos jedina jedna njiva ostala ne pokosena i to je staro sjeno vec, to je od moje kuce nekih 100 metara a u podnozju te njive se nalazi izvorska voda i tu svakodnevno gonim krave na vodu....iduce godine mislim uzeti tu njivu čisto radi ispaše.....ove godine je već kasno....i poprilično je zapustena nije košena već 3-4 godine.




Uploaded with ImageShack.us
 
M

MOCO

Guest
Što se tiče soje i suncokreta to moje krave još nisu vidjele, a kamo li probale....sad sam došao iz trgovine i 40 kg soje je 20 eura, suncokreta ima ali je isto samljeven kao i soja i on je negdje oko 15 eura 30 kg....

Soja je za nijansu jeftinija, ali ako je samljeveni suncokret bolji onda cu to kupiti, koliko se toga daje dnevno po kravi ???

neznam na šta misliš kad kažeš samljeveni suncokret i soja, cijelo zrno samljeveno ili??
mljeveni cijeli suncokret ima puno masti i omastiti će ti krave i neće moć ostat steone!!! zapamti ovo : debele krave=debeli problemi

tebi to netreba treba ti suncokretova pogača (ostaje nakon presanja ulja iz oljuštenog zrna suncokreta) a krave ju rado jedu i ima oko 30%proteina. Ako je nađeš mljevenu onda izgleda kao crna prašina, a ako nije mljevena onda je u krupnijim crnim komadima-mogu krave smazat i nemljevenu,one to jako vole!

soja za krave se koristi ili kao termički obrađeno i samljeveno zrno ili kao što ja koristim kad mogu platiti: sojina sačma ima više proteina od suncokretove pogače (oko 46%) i skuplja je i ja mislim da to tvojim kravama netreba-to jedu holštajni u vrhu laktacije, ali ako je ti možeš dobiti jeftino onda kupuj!!


one trave i djeteline što si stavio, ja bih uzeo onu što ti zoveš sedmakinju, neće ti trajat 7 godina, ne traje nikom al oni to tako reklamiraju,trajat će 5 ako je dobro održavaš. Onaj mačji repak, pa tog imaš punu njivu preko koje krave vodiš na vodu samo što ti je omatorio i ta biljka nevoli sušu pa brzo ode u klas ona je dobra samo u vlažno proljeće kad izgleda kao mlada pšenica-onda ima mlijeka za poludit.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Mislio sam da ti to umjetno samo baciš u jednoj špuri kako ideš preko parcele i bacaš ručno, da poslije vidiš rezultat, pošto sumnjam, da u tom kraju generalno livade ne vide baš nekog gnojiva.

Trebaš imat na umu da trava traži za dobru proizvodnju oko 200 kila petnajstice NPK i oko 250 kila KAN-a poslije prvog otkosa.

To su podosta veliki troškovi, a probaj na nekoj manjoj parceli dulum ili dva sprovedi jednu sezonu sva gnojenja propisno, i onda izračunaj trošak i efekt.

Dobro 'nahranjena' trava ti i bolje podnosi sušu i ostale nepogode.
A moraš kosit prvi otkos rano, da imaš još jedan prije suše.

Za tu njivu kod izvora probaj se dogovorit još jesenas i probaj dobit neki malčer da ju očistiš.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
obrok na osnovu postojeće hrane

pozdrav od ajkule vidim ljepa ekološka livada takvu jednu kosio moj susjed prije ovih kiša pokosio otišao na more ,sunce spržilo kada se vratio sve to ljepo pobalirao išto je najbolje prodao po 5kuna bala pojest če bikovi mada vjerujem da bude bila za stelju jer kod nas je jako velika nestašica slame ako vlasnik balira bilo je od 100 do 150kn bala 120puta120 u mom kraju je navika još fala bogu kod malog broja kravara da se livade kose oko svetog vida ,definitivno ove godine čisti zajeb mi smo osušili oko25.6 sada prije ovih kiša uspjela otava 240 bala na3rali isada nakon ovih kiša te livade izgledaju zelenije od onih prvih
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
@MOCO

Najbolje ovako, sutra ako Bog da idem i poslikam sta oni imaju u poljoprodavnici danas sam bio i vidio da imaju i suncokret i soju sutra idem da i to poslikam i stavim i onda mi mozes objasniti sta da kupujem u kojim količinama i koliko da dajem kravama...

Sutra cu uslikati sve sto imaju od koncentrata i vitamina...dakle bit ce isto oko 4-5 slikica...nadam se da ćete imati strpljena samnom :(

Znači Moco - druže uzeću za 5 duluma (0,5 hektara sjemena za ovu "sedmakinju ) i nju ćemo zasaditi pa šta Bog da...

@TINE

Sto se tiče bas ove dvije njive koje sam uslikao ova koju sam pokosio moze biti da je vidjela đubra prije nekih 10 godina...i to ono realno, a mozda cak i više, jer ju je kosio neki čovjek pa sad ne znam da li je on šta đubrio...

Ova druga njiva nepokošena možda se đubrila prije rata dok je još vlasnik bio živ jer je imao 2 konja.... dakle govori m konkretno ove dvije njive...jedna je 2.5 hektara (sto je trava na njoj) a druga je oko 11 duluma....


Onda Tine ovako ću uraditi....

Sutra ću baciti jednu špuru KAN-a i jednu špuru UREJE, i jednu špuru onog hranjiva za list kukuruza na ovu njivu gdje sam slikao...vidjećemo rezultat...

P.S.

Noćas mjerio krava dala tačno 11 litara...dajem joj najkvalitetnijeg sjena kojeg imam i jednu balu zobi te 2,5 kile one mješavine ujutro, 1,5 kila popodne i 2,5 kile naveče (mjesavina vitamina panvita 30 kg, 30 kg kukuruznog premelja i 40 kg samljevenog tritikala...= 100 kg hrane) ....nadam se da će povećati efekat kad im počnem davati ono što još nikad nisam SOJU ILI SUNCOKRET....
Moram još napomenuti da krave nemaju pojilice nego da ih pojim 3 puta dnevno....Da li se povećati količina mlijeka ako se uvedu pojilice???
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Sutra cu uslikati sve sto imaju od koncentrata i vitamina...dakle bit ce isto oko 4-5 slikica...nadam se da ćete imati strpljena samnom :(

Ti slikaj deklaracije, ne vreče.
 
M

MOCO

Guest
ovo o pojilicama: moje krave najviše piju noću od 22-24 sata, onda je gužva na pojilici i onda je mir do ujutro do 6 sati leže kao bebe ( ako se nijedna ne vodi)
 

Najnoviji postovi

Na vrh