• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT plugovi

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
pomjeri ga na osovini zato,a sa španerima nećeš dobiti ništa,jer oni ne služe za štelanje pluga
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Da li ti gura zadnji kraj traktora ( da li ga ravnaš sa volanom dok oreš) ? Ak ti uzima brazdu više onda je možda dublje unutra nego druga. Znači trebaš ju dići na onu polugu od hidraulike na desnoj strani. Ona ručka na plugu prvenstveno služi za fino štelanje pluga, a manje za desnu brazdu kak da ti uzima. Uglavnom ima tu dosta toga imaš za pročitat napisano je milion puta. Kratko i jasno plug mora stajati u oranju okomito na zemlju koju ore onda je to to. Brazda mora biti čista kad oreš. To sve dobivaš sa toplingom, ručkom na hidraulici, ručkom na plugu. Uključiš mozak i lampice se upale. Španeri na traktoru moraju biti labavi onda znači da plug ide ravno za traktorom i ne vuče u ni jednu stranu.

http://www.vn-agrosrb.rs/pdf/plugovi_755_756_757.pdf

Jako dobra stranica za štelanje pluga.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Pomjeren je na osovini do kraja, jasno mi je da spaneri moraju biti labavi i da plug mora sam sebi da pravi putanju.. Ne ravnam ga volanom dok orem, kada podizem na hidraulici plug on bjezi u stranu, iskoci.. Okomito stoji iza traktora u brazdi ali mi toplink stoji uzasno ukoso.. kad otpustim spaner desni plug tezi da se poravana naspram toplinka ali tad grabi dosta vise prvu bradu i ostavlja oplaz..
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Stvarno ne znam kak da ti pomognem, da sam bliže tebi onda bi to bilo ostvarivo. Velim ti da to riješavaš sa toplingom ili ručicom na desnoj ruki hidraulike. Daj pročitaj ovaj link od Vogel Noota o štelanju pluga tamo ti je super objašnjeno upravo ovo što tebe muči. Odi po redu i tak riktaj plug kak piše. To što je toplink u koso ne znači da tako nije dobro. Meni isto kad je plug nariktan kak treba toplink nije ravan sa traktorom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Imam problem sa uparivanjem OLT Alkara 12 Coli sa MF265.. Koliko god mu vratim polugu nazad (odbrazdim ga) prva brada je velika.. ako ga stegnem na spaneru ka desnoj gumi onda toplink stoji uzasno ukoso i tesko se ore, uzasno. Poluga (po kojoj se plug pomijera) je pomjerena maksimalno u lijevo ali ne mogu nikako postelati. Sa TD48 se sredi to, uzi traktor, s ovim .......
Ako ga pomicanjem na štangi do kraja desno nemreš poštelati, onda suzi traktor. Nema trećeg načina.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,225
Tako je meni na proximi kad orem sa posavcem. Uvijek mi grabi malo više prvu brazdu i onda kosi traktor.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Na stangi je maksimalno desno i nema kud dalje. Grabi vise prvu brazdu i ostaje oplaza, nema oranja. Danas par starijih oraca, na njivi se docepaju pluga i pocnu ga spanerom desnim primicati, maksimalno primicati tocku iako znam i ne mogu ih ubijediti da se to ne radi tako i da nema oranja sa stegnutim spanerom.. Ali gle cuda, nikad ljepse plug nije slagao, nikad cistiji jarak nije ostajao i nikad lakse se nije vukao... grabi prvu podjednako kao drugu a traktor mi kosi tek kada zavali duboko pa ga cimnem na hidraulici, ali kosi minimalno i neprimjetno.. Uglavnom ore ALKAR s pjesmom
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Tu di ti je plug tu vjerovatno i teba biti. Jednog dana kad ga dobiš na to mjesto bez španera onda bude savršeno. Bez obzira što ti veliš da se plug ne može više poravnat i da si došao sa osovinom do kraja, vjerovatnije je da si fulao i nisi ga poravnao kak treba. Kad budeš drugi puta orao onda ga vračaj nazad malo po malo tak dugo dok ga ne dobiš da ide za tobom bez da vuče u koju stranu. Dubinu brazde sam ti več objasnio. Ako si daš truda onda budeš to usavršio nije to doktorat ili budeš ostao na toj razini da ona ručka na plugu služi za debljinu brazde.
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
296
evo danas oro dvije njive sa oltom..i užas plug mi samo vuče u lijevu stranu kaj god da ja napravil..pomicanje na onoj ručici na plugu..desni spaner uvijek je bil zategnut kolko god ga ja otpustal. i samo lijevo i lijevo(gledajući sa zadnje strane)..neznam kaj mu je..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,225
Samo zategni desni spaner i gotovo. Zemlja je zbijena i puno je teže nastelati plug u ovakvim situacijama
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Daj stavi sliku tog pluga zakopcanog za traktor.
Rucku na plugu gurni vise ka traktoru,otpusti spanere dokraja,i dovedi plug u ravninu po okomitoj osi gledajuc iza luga i probaj polako,tvrdoca i vlaznost nemaju vezu sa dobrim stelanjem pluga,samo brazda nije rasuta kad je mokra zemlja.
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
296
Daj stavi sliku tog pluga zakopcanog za traktor.
Rucku na plugu gurni vise ka traktoru,otpusti spanere dokraja,i dovedi plug u ravninu po okomitoj osi gledajuc iza luga i probaj polako,tvrdoca i vlaznost nemaju vezu sa dobrim stelanjem pluga,samo brazda nije rasuta kad je mokra zemlja.

budem sutra ak usijem..al kad je zakopčan na traktor je super. nek tek kad pocne, orat, kad je otpor onda se nakosi..i mos se slikat.:(whew):

http://www.savjetodavna.hr/adminmax/publikacije/plug_ravnjak_djuro_cerovcec_web.pdf

Prouci malo ovo ako treba procitaj i vise puta a ima i videa na youtube cjela stranica o stelanju pluga nesto poput ovog
http://www.youtube.com/watch?v=4tA5lpnyhDg

ma sve sam to vidio i proučio..hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Onda ti je nesto strgano ili otpusteno na plugu,daj ga malo bolje pregledaj!
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
296
jedino ima malo lufta ona poluga na samom plugu za pomicanje. al da je to od toga neznam..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Kakva ti je peta i plaz? Ja svojeg već dvije-tri godine ne mogu naštimati da ore kako treba, pete nema, plaz do pola potrošen. Zapravo, dobro poore, samo uvijek stoji ukoso
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
296
peta je dobra a za plaz neznam..izgleda ok..jedino kaj donji dio koji je u zemlji je malo na dodir ostriji..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Evo i moj ALKAR je remontovan i stavljen u pogon , lemeši su pokovani , zadnji je neki ručni rad prethodnog vlasnika a prednji je ''kao'' originalni koji sam ja imao , bolje se pokazao onaj zadnji pa ću i njega da stavim od prethodog vlasnika jer sam dobio oba
Jedna daska zamijenjena i stavljena od slavonca ali nije 100% ista jer nema rupe na gornjem dijelu daske u koje se zavrće nosač deflektora pa ih moram naknadno izbušiti , nisam ni primijetio dok nisam pokušao da ga namontiram :icon_cry:
Prednji plaz stavljen nov , takođe i ''peta'' zadnjeg plaza nova jer je iz nekog razloga nije bilo

Utisci ? Ja sam sasvim zadovoljan , probao sam ga i sa vladimircom i sa T40
Recimo vladimirac ga vuče u srednje lakšoj zemlji bez problema , ne traži puno snage i ide prilično duboko , brazde sasvim pristojno prevrće i mrvi gdje je to moguće , sa srednje jadnim gumama u ovoj teškoj godini za oranje ide bez problema
Dok recimo T40 , on ga vuče svugdje bez problema , i u teškoj zemlji uz jako veliki uspon ide , po ravnici u ekstremno teškoj zemlji ide bez problema
Orao sam paralelno sa mojim MTZ-52 koji je vukao LEMNID LESKOVAC 2X14 i brzina oranja je ista , imajte na umu da je MTZ daleko jači i sposobniji od T40

Što je najbitnije od svega ne štopaju se ostatci istarupiranog kukuruza , za sada imam samo zadnje crtalo ali u planu je staviti i prednje
Definitivno opravdana investicija :(y):
 

Prilozi

  • IMG10147.jpg
    IMG10147.jpg
    73.8 KB · Pregleda: 180
  • IMG10148.jpg
    IMG10148.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 172

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jel taj alkar visoki ili niski plug, po oglasnicima piše svašta, a nema ga u mojoj okolici da vidim uživo.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

Najnoviji postovi

Na vrh