• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT plugovi

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Neki skinu crtalo , kažu lakše se ore . Da netreba proizvođać ga nebi stavio, a možda može i bez lemeša.:icon_pidu:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da razrješimo neki od problema koji se stalno spominje ovdje u oranju svega i svačega,od biljnih ostataka nekih kultura,travnjaka i čistog zemljišta na kojem nema neke bio mase.

Nije jedan plug stvoren,napravljen da može bez štopanja i povečanog otpora izorati kvalitetno sve vrste tla i biljnih ostataka i još k tome na večim dubinama kako bi mi htjeli.
Pa se još javi povečana vlažnost tla,pa izgubimo hvatanje,prijanjanje gume,pa nejde,pa je borba.

Onda mnogi vele nevalja plug ili nevalja traktor.

I onda na to sve nezna dobro poriktati plug i hidrauliku traktora i dolazi do nezamislive borbe orača,traktora i pluga i nakraju ne ispadne nikako...

Pa onda još ako netko ima njivu u brdu sa bočnim nagibom,pa mu bježi cjeli traktor ili se diže prednji kotač uzrak i to više sliči oranju kotačima nego plugovima.

Mnogi naštelaju plug na početku njive i tako oru do kraja,a to je velika greška...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
To je istina,ali onda ispada da bi za svaki tip zemlje trebalo imati drugačiji plug... Ili da bi na parceli od 1ha kakvu imam ja,i na kojoj su 4 tipa tla trebalo svakih 5min poštelavati plug... Oko toga sam se pohvatao s Bobom,a i on sam je priznao da mu se ne izlazi iz traktora štelat plug za svaku sitnicu. Može se raditi bez toga,i svejedno kvalitetno uzorati.Druga je stvar tko ima vario plug i može 90% toga poštelati iz kabine,bez stajanja.
Ja za sebe mogu reći da ne znam još orati kako se spada,i možda još dugo neću ni znati,ali ima starijih ljudi koji oru desetljećima pa nemaju pojma. Baš sam prodao plug jednom takvom starijem čovjeku koji je poderao desetak plugova i par traktora. I kad je prvi put zabrazdio,plug naravno pobjegne u stranu,jer je bio naštelan za drugačiji traktor,i prva brazda počne hvatati valjda metar širine,a on meni kaže- "de malo napni desni španer!" I onda se čudi kako sa tim plugom 14" može lakše orati nego sa ravnjakom 12",i kaže kako je to Austrijska kvaliteta. A nije baš sve u tome.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sretan Uskrs prije svega!!!
Sto je jos zanimljivo,masa ljudi koji imaju pomicne plugove te mogu riktat zahvat prve brazde to uopce ne koriste a zahvat je skroz isti a znamo da nije isto orati laku i tesku zemlju,,,
Ja kad orem tesku zemlju moram smanjit zahvat prve brazde jer mi u teskoj zemlji plug ode u ljevo i onda plug nejde u os traktora na laksoj zemlji je suprotno,ma sve se da narediti da ide pjevajuci samo treba malo volje i izac iz traktora,,,
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Gogo netko tko ore puno hektara ima skupe kvalitetne i štelajuče plugove preko hidraulčnih cilindara i takvi plugovi novi koštaju puno dok mali ravnjaci kojima smeta svaka promjena i večina nas ih koristi,su jeftini prosti plugovi sa mehaničkim pomacima i treba izlazit iz kabine i podešavat,a mnogima se to neda i evo sitnih problema,pa još loša zemlja i evo sexa.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Po tome ispada da bi više vremena trošio na štelanje pluga nego na samo oranje. Plug štelam na prvoj brazdi i na drugoj i to je to, crtalo je pomaknuto kakvih 2 cm van pluga i ne diram ga. Nisam vrhunski orač i nemam vrhunske plugove ni traktore al oranje mi ispadne ok i u težoj i u lakoj zemlji.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E vidiš mane o tome sam pisal,tebi je tako dobro i možda savršeno oranje,al siguran sam da se neki nebi složili s time.

Poštelat olt plug kao i imt treba ručno i kaj bi bezveze izlazio i doštelavao pogotovo predkraj oranja jer si več umoran i izmučen.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zato ja imam 3 pluga i mislim nabaviti još jedan. A kad promjenim traktor, onda će ih vjerojatno biti još, jer ne mislim ove prodavati.
A umjesto tanjurače, pravim malu zubaču za svog OLT-a. Ići će i jedan valjak iza, ima prostora. A širina je sve ukupno 78 cm, tako da se može i na dvobraznom koristiti.
 

Prilozi

  • 20150404_190828.jpg
    20150404_190828.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 135
  • 20150404_195816.jpg
    20150404_195816.jpg
    47.4 KB · Pregleda: 121

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
E vidiš mane o tome sam pisal,tebi je tako dobro i možda savršeno oranje,al siguran sam da se neki nebi složili s time.

Poštelat olt plug kao i imt treba ručno i kaj bi bezveze izlazio i doštelavao pogotovo predkraj oranja jer si več umoran i izmučen.
Pa i štelam plug ručno, ne mogu drugačije. Svoje oranje mogu usporedit jedino sa susjednim parcelama koje se oru, zato i kažem da je moje oranje sasvim ok, pogotovo jer neki imaju bolje i veće traktore i plugove od mene.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Previše cjepidlačenja oko oranja koje će prije ili kasnije opet biti sakriveno prolaskom nekog drugog priključka!
Važnije je kvalitetno zaorati ostatke, nego da oranje lijepo izgleda na oko :)

U vezi crtala, jedino kaj ja štelam na crtalu je dubina, za jesensko sjetveno oranje crtalo mora ići u dubinu i rezati ostatke, za zimsko oranje se malo podigne da ne nekuplja ostatke na nosač pošto se dublje ore, a za proljetno se malo spusti jer se ore pliće, to je cijela mudrost.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Crtala na starijim plugovima i plugovima starije proizvodnje sama po sebi su riješena za drek i kak ga god naštelaš, on ili naštopa sam sebe ili gura masu ispred i nabija, pa diže u zrak.. takva crtala su jedina bila za zapaljenju njivu ili orati neku livadu u kuruzovini nema šanse s njima posao napraviti
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Na ta stara ravna crtala na bočnu stranu se može navariti flaha ili kakava šipka da se ne zaustavlja kad mu dođe više mase koju treba prerezati.
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Crtala na starijim plugovima i plugovima starije proizvodnje sama po sebi su riješena za drek i kak ga god naštelaš, on ili naštopa sam sebe ili gura masu ispred i nabija, pa diže u zrak.. takva crtala su jedina bila za zapaljenju njivu ili orati neku livadu u kuruzovini nema šanse s njima posao napraviti

Mislim da grešiš, imam OLT Alkar 1A iz 1974. godine a i traktor je Vladimirec T25A1 iz 1974. god. u mome slučaju dobitna kombinacija (pogledaj slike), zaorava sve živo, crtalo mi se zaštopalo samo jednom ili dvaput jesenas ali zato što se namotao kanap na njega, ne zbog mase, uz to nisam mogao naći original lemeš za njega pa sam improvizovao, navarivao stare gibnjeve na njega i opet radi, prezadovoljan sam zaista...
Ovaj plug je pre za muzej nego za njivu, ali vidiš da još uvek nije za staro gvožđe...
25-07-140723.jpg
[/IMG]
13-09-141049.jpg
[/IMG]
13-09-141045.jpg
[/IMG]
13-09-141043.jpg
[/IMG]
19-12-141209.jpg
[/IMG]
19-12-141210.jpg
[/IMG]
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Taj jednobrazni i mora da zaore sve bez brige...
Al i jako ljepu zemlju imaš prekrasno za obradu.

Jedno pitanje,za što ti služi trofazna utičnica na traktoru,kaj tvoj proizvodi struju sa tri faze?:(wasntme):
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Moram pitati prethotnog vlasnika za šta mu je služila ta utičnica, pa ću Vas naknadno obavestiti...:icon_winkle:
Šalu na stranu, jedno pitanje, (a možda i više),ovaj moj plug, od koliko je col-a?
Od kog novijeg pluga (OLT-a, ili nekog drugog) pašu daska,lemeš i plaz za njega?
Pošto pretpostavljam da original ne prave više...
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Imam bolcne i koristim ih, plug sam stavio na traktor radi lakšeg farbanja, a usput uslikao...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Moram pitati prethotnog vlasnika za šta mu je služila ta utičnica, pa ću Vas naknadno obavestiti...:icon_winkle:
Šalu na stranu, jedno pitanje, (a možda i više),ovaj moj plug, od koliko je col-a?
Od kog novijeg pluga (OLT-a, ili nekog drugog) pašu daska,lemeš i plaz za njega?
Pošto pretpostavljam da original ne prave više...

Ja imam takvog Alkara,isto je 1974. godina,i 16 cola je. Identičan tvome,samo je drugačiji nosač crtala...
 

Najnoviji postovi

Na vrh