• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT plugovi

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
Otpusti španere,i čini mi se ko da je na osovini pomaknut previše,nebi trebal biti skroz do kraja
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
250
Desni mi je španer do kraja stegnut, jer kad otpustim onda ga još nosi,a koljenasta osovina je do kraja udesno, a trebala bi biti malo u lijevo? Svi u selu imaju IMT-ove tako da neznam kako bi pravilno trebalo izgledati.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
Španer mora biti do kraja otpušten,zahvat prve brazde se štela na ručki a toplink mora bit ravan,nikako u koso

Tu ti je pojašnjeno kak plug mora bit naštelan

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=fzULix-F5f4[/yt]
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Rucku u pocetni polozaj uspravno da plug stoji u pravcu i onda korak po korak dalje.
Zahvat prve ustimas pomicanjem e i onda rucku za zub nazad da nevuce.
Em je pomaknut do kraja em nestima pravac gleda u oranje em spanas jer bjezi.
Tako je to kad starci nedaju da se plug nastela vec kad ga kupe samo se skopca i stela se na rucki zahvat prve,sve 5 dok neulete u tvrdo.
Gume prve da ga vode u pravcu to nepostoji ni na jednom traktoru.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Koljenastu osovinu na plugu povući u desno gledano u smjeru oranja i ručkom na plugu onda finije podesiš (staviš ju dva tri zuba od sredine prema nazad pa onda vidis kak se ponasa plug).
Kad dobiješ da toplink stoji otprilike ravno onda je to tu negdje. A bilo bi dobro i podesiti razmak kotača spram pluga ak se može.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Koljenastu osovinu na plugu povući u desno gledano u smjeru oranja i ručkom na plugu onda finije podesiš (staviš ju dva tri zuba od sredine prema nazad pa onda vidis kak se ponasa plug).
Kad dobiješ da toplink stoji otprilike ravno onda je to tu negdje. A bilo bi dobro i podesiti razmak kotača spram pluga ak se može.
Za početak nek vrne koljenastu osovinu za-točno se vidi po boji na istoj ,na mesto de je bila prije,onda provjeri ,-i može stezat,a kasnije još malo na poluzi odredi da je prednji zahvat isti ko i od druge brazde i naravno ostalo zna...
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Obzirom da je ovo veoma bitna tema, odlucio sam da je otvorim i da zapocnem sa onim sto ja znam i sto se u praksi pokazalo kao ispravno. Molim kolege neka dopune svoja proverena iskustva.

Sto se tice moje kombinacije, u pitanju je zetor 5711 i IMT 756.25 plugom zahvata 2x30cm, ali je princip isti o kojem god plugu da se radi.

Slede koraci koje treba primeniti:

1. Zaboravite sve sto do sada znate, a pogotovo zaboravite na savete rodjaka, komsije, prijatelja i starih "profesionalaca" cije oranje nije lepo, ili se otimaju sa volanom.
2. Idite na njivu koja nema bas neku tesku zemlju gde su prejake sile koje bi delovale na plug, vec ako je moguce, nadjite srednje tesku zemlju, a opet nikako pesak.
3. Popustite spanere (bocne lance), a rucica kolenaste osovine treba da bude u onom polozaju tako da desna strana osovine gde se kaci desna pluga, taj krivi deo bude pod pravim uglom (najcese je rucica skroz pravo na sredini ali ne mora da znaci).
4. Krenite polako sa oranjem i posmatrajte plug.
5. Obzirom da ste plugu dali zeleno svetlo popustanjem nalaca, krenuce u nekom njegovom pravcu koji vam se najverovatnije nece svideti ali to je upravo ono sto vi i zelite. Najverovatnije ce prednja brazda biti veceg zahvata a plug ce izgledati na oko kriv, dok ce poluge takodje stajati koso u nekom pravcu. Jedan spaner ce biti zategnut.
6. Izmerite zahvat prve brazde. Ako je plug 2x30cm, treba nastelovati da prva brazda hvata upravo 30cm. Znaci, ponesite metar sa vama. Kako cemo to uraditi? Nikako ne dirajte rucicu kolenaste osovine jer jos nije vreme za to. Sledeci korak je taj da zategnete desni spaner koji je do skoro bio popusten (dok ne uradimo glavno stelovanje), i na silu naterate predju brazdu da hvata iskljucivo 30cm koliko bi trebala. Zategnite malo, pa jos malo i koliko god je tako potreno, dok se ne uverite da prednja brazda hvata tih 30cm (ili 25 ili 35cm). Kada to dobijete, nemojte se iznenaditi ako se volan otima, jer ponavljam, upravo se desava sve ono sto ne treba da nas plasi.
7. U sred takvog oranja, zaustavljamo se i izlazimo iz traktora. Ne vadimo plug iz zemlje, vec ga samo posmatramo od pozadi. Najerovatnije cemo videti da su u isto vreme iskrivljene poluge, kao i to da topling nije prav. Zapravo, poluge teze u jednom pravcu, kao i topling. Dolazimo do bitnog trenutka. Obzirom da je plug u zemlji, to nam govori odmah sta treba da uradimo.

Treba sada da popustimo srafove koji drze kolenastu osovinu, kao i sraf koji drzi rucicu kolenaste osovine koju jos uvek nismo dirnuli. Ona je u polozaju koji sam objasnio.
Kada smo popustili srafove, mi sada imamo mogucnost da velikim cekicem udaramo sa jedne strane osovinu pluga u onom pravcu koji nam treba, kako bismo dosli u situaciju da poluge nadju onakav polozaj da rastojanje poluga budu na jednakom rastojanju od guma. Znaci leva poluga je udaljena od leve gume isto koliko i desna poluga od desne gume. Znaci cekicem cim lupite po osovini koja je slobodna, iste sekunde vidite kako poluge zauzimaju ovaj polozaj koji trazimo.
Evo i slikovito kako to uraditi. U ovom slucaju, treba cekicem lupati u osovinu od broja 1 ka broju 2
Ovo je pravilan nacin da pronadjete koliko centimetra je potrebno da vasa osovina strci sa desne strane, a ne da pitate da li treba da stoji 5,7, 10 ili koliko vec centimetra.



Kada ovo uradimo, zategnemo srafove koji drze kolenstu osovinu, kao i sraf koji drzi rucicu, udjemo u traktor i nastavimo sa oranjem. Vec odmah bi trebalo da osetimo po volanu da traktor manje vuce u neku stranu. Ipak, posle nekoliko metara, ponovo stajemo ne vadeci plug iz zemlje, i ponovo posmatramo plug od pozadi tj posmatramo ponovo zadnje poluge, da li su na jednakom rastojanju od guma. Ako jesu, super. Ako nisu, ponovite ovaj postupak, stim sto cete imati dosta manju korekciju cekicem.

8. Popustimo desni spaner, i gledamo kako se plug ponasa. Ne treba da nas iznenadi ako ponovo imamo neku manju kosu vucu. Ukoliko je imamo, e tek sada u ovom trenutku se hvatamo za rucicu kolenaste osovine, tek kada smo sve ovo odradili.

Ja sam ovo vezbao par puta. Evo recimo sta sam radio. U sred lepog oranja, znao sam namerno da pomeram kolenastu osovinu i da posmatram sta ce se desiti. Pogledajte kako je bilo lepo oranje i kako levi tocak nije proklizavao. Obratite paznju kako ne proklizava kada prednja brazda hvata manje jer se plug onda lakse vuce, a pogledajte kada pomeram osovinu u drugom pravcu, kako traktor ispusta dusu, proklizava a sto se tice polozaja pluga i kvaliteta oranja, to i da ne pominjem.
Znaci, radite samo korak po korak i mora da bude sve u redu. Evo fotografija ekspermentisanja:










Idemo dalje sa nasom pricom

9. Tek kada smo uradili gore sta sve treba, i ukoliko i dalje imamo kosu vucu, radimo sledece:
- ako traktor tezi da ide u vec izoranu zemlju, znaci da plug hvata vise nego sto bi trebalo (ide u neorano) i samim tim, volan i traktor tezi da ide u vec izorano.
resenje: treba povuci rucicu kolenaste osovine unazad i tako smanjiti zahvat prednje brazde (najcesci slucaj)
-ako traktor tezi da ide u neorano, znaci da plug hvata malo i treba pogurati rucicu kolenaste osovine unapred i tako povecati zahvat pluga (ovo je mnogo redji slucaj)

10. Ostalo je da posmatramo dubinu prve i druge brazde. Ako prednja hvata preduboko, treba skratiti desnu polugu i tako plug "izbaciti iz zemlje" a ako hvata plitko, treba produziti desnu polugu, kako bi plug sisao dublje.
11. Ako zadnja brazda hvata malo, produzujemo topling, a ako hvata mnogo, kratimo topling.
12. Uglavnom topling treba da stoji pravo a taj polozaj mozemo korigovati skracivanjem i produzavanjem desne poluge, ali nije ni bitno ako ne stoji bas pravo, vec je bitno da se resimo kose vuce.


Ovo bi bila neka osnova. Nadam se da ce mnogima pomoci da isprave sitne greske u oranju ukoliko su ih imali. Nadam se da ce mnogima pomoci, kao sto je meni pomoglo.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
pomoć posedujem plug vocar olt onaj plavi visoki klirens ali nikako nemogu da ga ugodim da dobro ore desava mi se da nece da prevrce brazdu pa tako ostaje povrsina nepokrivena,mijenjao sam na istom nove lamese ali ista stvar,posumnjao sam da nije razvucen ali sve sam izmjerio-premjerio medjutim sve dobro_Odem slučajno kod jednog covjeka u selo i pogledam plug i potrefi se apsolutno isti plug kao moj pitam vlasnika kako ore isti mi odgovori da je super i da prevrče odlično brazdu.pogledam njegov plug i uporedim sa mojim i zaključim da su kod njegovog tahte na plugu dosta vise zavijene dok su kod mene blago povijene.MISLIM da je to uzrok što moj plug neprevrce brazdu.molim pomoć kako da i ja vratim svoje tahte na plugovima da ih malo povijem dali smijem grijati pa vratiti ili malo nasjeci brusilicom pa malo pokusat uviti ili ili........nesto drugo molim savjet nekupuju mi se nove tahte.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Posavac , solidan plug. Jako sličan kao IMT 755 mislim.
Ima ga šurak ali onaj model sa kljunovima i jako je zadovoljan njime.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
sličan kao imt 755/756 ali ima poluspiralna radna tijela pa bolje okreće brazdu od IMT
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
ako neko ima fotografiju olt leopard ili alkar(ili tako nešto) zamolio bih da postavi fotografiju. u potrazi sam za plugom pa vidim na forumu da ih hvale. ovaj mi liči na imt plug????:icon_rolleyes:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
Posavac i IMT su izgledom SKORO isti,OLT ima poluspiralne daske i bolje okreče zemlju
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
rama je skoro ista kao na IMT (male razlike), ali ljepše radi. za koji traktor ti treba plug?
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
štore 504 će ga vući. a vidim da je sličan pa me zanima jer mu je cijena niska u odnosu na imt
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
ako neko ima fotografiju olt leopard ili alkar(ili tako nešto) zamolio bih da postavi fotografiju. u potrazi sam za plugom pa vidim na forumu da ih hvale. ovaj mi liči na imt plug????:icon_rolleyes:

Ja imam ALKARa , šta te zanima?
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Jel bi se dale te daske od olt-a stavit na imt-ov plug?

Čini mi se da sam na susjednom forumu jednom vidio i slike kak je neko prebacivao daske s jednog na drugi. Tak da možda i može
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
Ako može fotografija pluga da kada budem kupovao ne pogriješim. kod nas su samo imt plugovi, a previše su skupi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh