• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT Slavonac 10"

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Radi se o plugu Olt Slavonac 10" dvije brazde.Plug nema ručku za štelanje.Kolko znam,to se štela na šarafe kojima je vezana koljenasta osovina.Da li sam u pravu?Ako jesam,kak to najbrže i najlakše podesiti?I drugo,da li se uz minimalne prepravke more uglaviti ručka sa segmentima(onim zubima)za štelanje?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Radi se o plugu Olt Slavonac 10" dvije brazde.Plug nema ručku za štelanje.Kolko znam,to se štela na šarafe kojima je vezana koljenasta osovina.Da li sam u pravu?Ako jesam,kak to najbrže i najlakše podesiti?I drugo,da li se uz minimalne prepravke more uglaviti ručka sa segmentima(onim zubima)za štelanje?

To tije vrlo jednostavno. Od šelne koja steže tu osovinu do kraja koljena mora biti točno devet centimetara a koljeno pod pravim kutom u odnosu na tlo i to je sve.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene je koljeno vrlo malo zamaknuto nazad.....al to kada se jednom namjesti, više se nedira......pa i nije potreba imati to sa zubima

plug i nije loš, sam bi više volio imati onaj podesivi, da mogu orati skroz do žice, pošto kod nas ima dosta ograđenih vočnjaka......
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ajd da razjasnimo neke stvari!Postoji li uopće OLT Slavonac 10 cola ili ljudi neznaju pa stavljaju da je 10.Sve koje sam ja gledal Slavonce su 12 cola,ni jedan 10.A i po katalogu iz OLT-a,nema Slavonca 10 cola.Sad da li je problem u ljudima ili su u tvornici nepismeni,u kaj čisto sumnjam.Od 10 cola našel sam jedino tipove Posavac i PTO-pomični.Pa vi koji imate takve plugove slobodno se javite.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja imam PTO, to je 2x10......zahvat 25cm i max dubina 25cm, samo moj se nemože zamaknuti......to je za fergusona........pogledaj na www.olt.hr i imaš tablicu plugova koji su u proizvodnji, i sve ti bude jasno......
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ma jasno je to meni,klega ivanz,al kad ljudi pišu kojekaj pa tak i "Slavonac 10 cola" koji prema OLT-ovom katalogu ne postoji.
Ja sam gledal za svojeg 542 plugove.Na imt-a opće neću pomišljat,jer su cene previsoke,a ovaj pomični OLT mi se dopada.Kak te on služi?Veliš da nejde prek 25 cm?Sigurno?Jel bi mogel do 30 iti sa IMT542?Ili je to do konstrukcije pluga tak da nejde dublje od 25?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
konstrukcija pluga zahtjeva tu dubinu......ja nisam s njim duboko, išao je na 533 (zaoravanje poslije pšenice,a onda sam jednobraznim išao zimsku brazdu), i po meni ima dobre daske i dobro okreće zemlju,a nađe se dosta jeftino.....

da, imt je skup, dosta ga ljudi cjene......al ja imam jednobrazni OLT 12", i odlično radi posao, orem s njim na oko 30cm, što je meni dovoljno, za kukuruz, pšenicu, suncokret......repu nisam nikada stavljao, za nju kažu da ide na 40cm......

sada za rusa planiram uzeti 3x12".....
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hvala ljudi!Imam još pitanja.Onaj kotač na pomičnom OLT-u,kak se on ponaša?Neko je prije govoril da bi bilo bolje da je taj kotač skroz otraga pa da se plug na njega nasloni,a ovak samo da opterečuje top link.Kak kod vas to ide?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
misliš kotač za dubinu???? on na IMTu nije potreban.......

ide i na 30cc, vjerojatno, samo ja toliko nisam s njim radio......
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Hvala ljudi!Imam još pitanja.Onaj kotač na pomičnom OLT-u,kak se on ponaša?Neko je prije govoril da bi bilo bolje da je taj kotač skroz otraga pa da se plug na njega nasloni,a ovak samo da opterečuje top link.Kak kod vas to ide?

meni taj kotac sluzi samo za praking:Dnikad ga ne koristim kod oranja..pustim plug kolko ide i to je to..cemu kotac:finga:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pozdrav!Evo stari je razgovaral s bratićem koji ima više iskustva u poljoprivredi,pa je dobil odgovor da je OLT PTO teži za vući od IMT 755.Kak i sami znate oba su deset cola,ali izgleda da je OLT duži pa kao "diže "prednji kraj traktora.Ja imam IMT 542 pa me interesira dal je to istina i kak se vaši traktori ponašaju u oranju sa oba ta pluga.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
je bolji je imt 755.
al primjerice evo ti kaj radi slavonac



ide u 1 brzoj da ga ne osjetim,ne diže ni ne baca prvi kraj.

o.k plug je prerađen,lameši prevareni pod drugim kutom,nadovarena vidia,daske su drukcjeg oblika.dubina oranja 23-25cm.
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ak je Slavonac onda je to 12 cola,jel tak?I ti ga vlečeš sa 533?Meni je to nezamislivo,jer tu pri nama 533 sa 10 cola ima puno posla.A ako je pomični onda prolazi.Na kraju,koji je?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
A slavonac mislil sam olt PTO 2.25.
gle oral sam i sa 2x12 imt al 3 spora,al ni to to preveč mu je.
a posle još gore kad ideš tanjurat.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ove godine za fergusona je bilo teško i 1x12

a nekada sam znao kukuruzovinu zaoravat sa 2x10, sve ovisi od zemlje.....al za fergusona bi preporučio 1x12, vuče ga bez problema, i dosta duboko,a imaš i potrebnu brzinu oranja, što je dosta važno, baš kako kažeš zbog tanjuranja.......jer oranje je po meni najvažnija operacija, pa ako to dobro uradiš, nije problem na proljeće izraditi zemlju, pa čak i jedno tanjuranje je dovoljno, a već kad prolaziš 2-3-4 puta je previše,samo se ugazi......i nisi ništa napravio......a dubina od 30 tak cm je sasvim dovoljna......
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ove godine za fergusona je bilo teško i 1x12

a nekada sam znao kukuruzovinu zaoravat sa 2x10, sve ovisi od zemlje.....al za fergusona bi preporučio 1x12, vuče ga bez problema, i dosta duboko,a imaš i potrebnu brzinu oranja, što je dosta važno, baš kako kažeš zbog tanjuranja.......jer oranje je po meni najvažnija operacija, pa ako to dobro uradiš, nije problem na proljeće izraditi zemlju, pa čak i jedno tanjuranje je dovoljno, a već kad prolaziš 2-3-4 puta je previše,samo se ugazi......i nisi ništa napravio......a dubina od 30 tak cm je sasvim dovoljna......

Evo da vam kažem kako ja orem plug 2x10 dali slavonac ili pto nije važno ali orem prvom dubina koliko plug može, ići traktor nije previše opterećen i na kraju da vam kažem da je zemlja takva ako do podne pada kiša poslije podne ideš kopat.
Pozdrav.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Pozdrav!Evo stari je razgovaral s bratićem koji ima više iskustva u poljoprivredi,pa je dobil odgovor da je OLT PTO teži za vući od IMT 755.Kak i sami znate oba su deset cola,ali izgleda da je OLT duži pa kao "diže "prednji kraj traktora.Ja imam IMT 542 pa me interesira dal je to istina i kak se vaši traktori ponašaju u oranju sa oba ta pluga.

i da ga dize to znaci da ima vecu tezinu na pogonskim kotacima pa i to prilikom oranja rezultira manjim proklizavanjem..
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo još dilema oko famoznog "Slavonca".Zovem tak ljude u vezi plugova i jedan veli iz okolice VŽ,znači dolina rijeke Drave,pa pretpostavljam da znate o kakvoj se zemlji radi da nemože sa 542 orati sa tim Slavoncem 12 cola,a drugi iz Svetog Križa Začretja veli da sa 533 ore sa istim takvim Slavoncem bez brige i uzbrdo.Pa onda kaj je to?Više neznam dal sam lud,zbunjen,a normalan od svega toga nisam.
Inače,nudi mi čovek za 1000 kuna Pottingera 10 cola,2 brazde.Na netu nisam našel nikakve slike u vezi toga pa ako neko zna o čemu se dela nek slobodno napiše nekaj o njemu.
I imam u ponudi jednog Batuje isto 2×10 cola za 400 kn.Nije baš neko stanje.
Vaš izbor bi bio?Riskirati sa tim Slavoncem za 100 eura,uzeti Pottingera za 1000kn za kojeg neznam dal ima lemeša i dasaka u HR,ili Batujca za 400 kn u lošem stanju i srediti ga.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
neko je negdje pisal mislim da Bobo.navodno slavonac 10 cola i imt 10 da su isti,tak da bi ja rađe slvonca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh