• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito o poticajima i potporama

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Može se puno pričati, ali se nema što puno reći.

Smisao poticaja, fonda i subvencije je poticaj tvoga rasta kao firme, proizvodnje, kvalitete, kompetentnosti itd.
Cilj je da ti ta sredstva dobijena na "lijepe oči" umnožiš kroz kvalietetniji rad i vratiš u sistem keoz određeni period da bi se moglo pomoći nekome drugome, na isti takav način.
Tko misli da su pare koje dobije preko fonda ili poticaj njegovi, taj se malo zahebao (to očito svi ovdje misle, da se od poticaja živi u poljoprivredi) i neće dugo ostati rentabilan.
Stoga, da, može se nazvati kreditiranje. Isto je kao i stambeni ili kredit za auto. Kupio si novi auto ili stan, dali je stvarno tvoj? Ne, dok ga ne otplatiš.

U firmi, a to je i O.P.G. Ako ne vrtiš novac, nema od toga ništa.

A mislim da ovdje pričamo o dvije različite stvari. Ja o novcu kao kapitalu firme, a Vi o novcu kao imovini pojedinca.

O osobnom novcu mislim da tko radi za plaću i smatra da mu je to dosta, i ne treba kredit da bi nešto postigao će i dalje biti tu gdje je, nit će voziti dobra kola što je danas vrlo i jedino bitno, niti imat apartmane na moru, niti vidjeti svijeta itd što se danas nameće mladoj generaciji brz i lak život, na žalost mnogi padnu u depru i dosta mladih si na takav način oduzme i život, ne svi ali oni labilniji. Rad za xy plaću je najjednostavniji oblik robstva i tjeranja u minimalistički život pojedinca. Diskutabilno je koje grane posla i kakve su plaće u pitanju, ali ako imaš 5 tisuća kuna plaću, kako stvoriti nešto ako 70 i više posto plaće ode na osnovne potrebe za život?

Dakle pričamo o novcu za ulaganje, ne o novcu koji ti kao pojedinac imaš sa strane, a skupljati 50 godina pare da kupiš automobil je bedastoća. Ako je to tvoja jedina svrha raditi 50 godina da sa 70 imaš novi auto, onda su naši apetiti i afiniteti potpuno različiti.

Propadanje zbog kredita postoji, ali zato što ljudi nisu realni kada planiraju nešto. Zašto praviti kuću od 200m2 koja ti donosi samo trošak kada se da živjeti i u 100m2, zašto dizati kredit da bi vozio Mercedesa sa minimalcem kada je tvoja realnost Dacia? Itd...

Dakle pare koje se obrću su ono o čemu ja govorim, ne stjecanje nekretnina i pokretnina koje su zapravo samo trošak, a ne ulaganje.

Volim ovakve rasprave, pa možemo dalje 😉🤗 Da stvarno prodiskutiramo nešto kvalitetno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
...kompetetntan ćeš teško postati od poticaja, fondova ili subvencija, kompetetntan postaješ školovanjem i iskustvom (najbolja je kombinacija toga)... 🤭
po meni je najveći problem tzv. silovanje poljoprivrede....sve mora biti veliko, sve mora biti u stalnom porastu, sve se radi zbog neke imaginarne hrpe novca...ali,....
taj vražji ali, koji mi neda mira...🤭
koja je svrha poljoprivrede gdje na 10 ili 50 ili 200 hektara ovisiš o poticaju?
ako na kraju godine na, primjera radi, 200 hektara zaradiš manje od 200 tisuća kuna čiste love, je li to pozitivno ili negativno, za pohvalu ili ludaru?
štima da si gazda, nitko tko radi/robuje za par tisuća kuna nije ti ni blizu, ali koja je cijena tvog uspjeha?
neka nada u bolje sutra?...a strojevi se kvare i ulaganjima nema kraja?
ja sam davno odlučio da neću tako raditi, i niš mi ne fali...nemam kredu, nemam posao, nemam stranku...😜
moja filozofija je uložiti minimum, a izvući maksimum, po mogućnosti da što manje radim...i osmjehom popratiti ogromnu mehanizaciju na susjednoj njivi, jer meni takva ne treba, a na kraju godine sam svejedno zadovoljan...
i da je ulaganje u nekretnine promašaj, nije...samo treba imati grifa što i gdje uložiti...;)
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Pošto su tema poticaji, molim da netko od ovdje suprostavljenih strana, sutra ode u neku poljoapoteku i zatraži ponudu za sjetvu npr. kukuruza po jednom hektaru. Znači sav repromaterijal,i da predoči ovdje,tako bumo znali koliki je "profit" od poticaja. Gorivo i amortizaciju strojeva, vrijeme obrade i koliko izađe satnica na poljoprivredi budemo utvrdili nakon tog. Ajde da vas sad vidim,pa se bude vidilo ko je u pravu. Unaprijed zahvaljujem na trudu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Pinova
Primjer gnojidbe kukuruza:

Vrsta gnojivaOsnovnaPredsjetvenaPrihrana
NPK 7:20:30500 kg/ha
NPK 15:15:15200 kg/ha
KAN150 kg/ha
Urea100 kg/ha100 kg/ha

Gašpar tvornica stočne hrane

›› Cjenik umjetnog gnojiva​


NAZIV
Vpc/kn
Mpc/kn
UREA N46 PETROKEMIJA
2,64​
2,98​
KAN PETROKEMIJA
1,98​
2,24​
NPK 15:15:15 PETEROKEMIJA
2,91​
3,29​
NPK 7:20:30 PETROKEMIJA
3,85​
4,35​

prosječna sjetvena norma kukuruz 60000 - 65000 zrna/ha
dvije i pol vrećice sjemena od 25 000


4400 bi trebao biti trošak gnojidbe s pdv-om
sjeme oko 600, herbicid oko 400?
5400 za repromaterijal?
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,363
Kakav je to kukuruz do 65000 zrna?
Sjeme ne znam kakvo mozes kupit za 600 kn hektar, herbicid također, loša računica
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Znači,5400 repromaterijal,sad kod mene , južni dio Varaždina pronosi zrna max7,5 tona po hektaru. Sad netko nek izračuna, pripremu, sijanje, zaštitu traktorom snage nekih 50 - 80 ks kakvi ovdje prevladavaju. Onda kombajn. Ako se ne varam poticaji su oko 2300 kn po hektaru. Koliko sati rada je utrošeno i koliko je čovjek zaradio po satu svoje muke?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ja osobno ne sijem više kukuruz zadnjih 6-7 godina, tak da nisam pravo kompetentan o trošku detaljno pisati, ali eto, kolega @Fendt939 prigovara da sam i premalo računao...
traktorom moraš obaviti najmanje 6 operacija na toj povrišini (oranje, gnojidba, priprema, sjetva, herbicid, kultivacija) i na kraju kombajn...kod mene je cijena za kombajn na hektar 1500 kuna, oranje i priprema za sjetvu još barem toliko...
onak ugrubo, ako hoćeš da to nečemu liči, vrlo blizu 10 000 kuna treba uložiti na hektar kukuruza...
radni sati nisu uračunati...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Hvala koega izračun ti je dosta realan. Znači 7,5 tona puta 0,79 lipa je 5925 kn, plus 2300 poticaji je 8225 kn. Zaključak je da radne sate netreba uopće računati,pa tako ni svoju dnevnicu. Samo za primjer orati s Imt 539 za hektae treba oko 4 sata,ako je ravna parcela ako ide u trokut pola dana. Toliko od mene o poticajima i isplativosti.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Ako sa gore navedenom gnojidbom i agrotehnikom imaš 7,5 t/ha onda bolje ništ ne delati…
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Hvala koega izračun ti je dosta realan. Znači 7,5 tona puta 0,79 lipa je 5925 kn, plus 2300 poticaji je 8225 kn. Zaključak je da radne sate netreba uopće računati,pa tako ni svoju dnevnicu. Samo za primjer orati s Imt 539 za hektae treba oko 4 sata,ako je ravna parcela ako ide u trokut pola dana. Toliko od mene o poticajima i isplativosti.
sa 539 za 4 sata 1 hektar? zvuči dosta optimistično. kod mene sa mojim lošim 533 jednobrazni olt plug proširene brazde za njivu pola hektara ti treba oko 4 sata . stime da oreš stalno u prvoj .ako imaš razbacini gnoj onda bez lanaca nema teško. meni je njiva blizu kuče i do nje duđem po zemljanom putu tako da lance nije baš teško staviti. i da njiva ide u trokut tako da se moraš vračati u rikverc da bi rešio one dijelove di nemreš. kod mene valjda relativno teška zemlja. "laganu" zemlju nisam nikada vidio osim na videu.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Ako sa gore navedenom gnojidbom i agrotehnikom imaš 7,5 t/ha onda bolje ništ ne delati…
Ne baš sto posto po navedenom izbaci onaj 7-20-30,i povečam 15-15-15, ali to je ilova i možeš joj "boga" staviti ,ne rodi pa ne rodi. Ima djelova s druge strane Vžd uz Dravu gdje se namakne između 10 i 14 t
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
sa 539 za 4 sata 1 hektar? zvuči dosta optimistično. kod mene sa mojim lošim 533 jednobrazni olt plug proširene brazde za njivu pola hektara ti treba oko 4 sata . stime da oreš stalno u prvoj .ako imaš razbacini gnoj onda bez lanaca nema teško. meni je njiva blizu kuče i do nje duđem po zemljanom putu tako da lance nije baš teško staviti. i da njiva ide u trokut tako da se moraš vračati u rikverc da bi rešio one dijelove di nemreš. kod mene valjda relativno teška zemlja. "laganu" zemlju nisam nikada vidio osim na videu.
Ako su parcele duge oko 260 metara to bi bilo oko52, reda kukuruza, oko 38 metara širine, po hektaru, 539 može vući 12 cola plug na cirka20 cm ,negdje i dublje, sa 12,4 gumama. štalski gnoj možeš sanjati jer u cjelom selu ima jedan čovjek 2 krave. IMG_20151021_125111.jpg IMG_20151021_125015.jpg
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
nitko ne kaže da ne može. pitanje koliko ti vremena treba? to sigurno moraš vuči 3 sporoj. ja imam gnoja i previše za svoje potrebe. sada je pitanje ako ljudi dosta sijaju onda ima valjda dosta i hrane. a tko jede tu hranu? evo kod mene. sused doma ima 30 kokoši i posijano blizu ral kukuruze i dosta zobi. i 90 svega proda. drugi sused ima 4 prašcica kaj hrani za dan republike. i on ima dosta previše posijano. svi kod mene relativno puno sijaju a od životinja tako neka bijeda. tu blizu mene lik posadil 2-3 hektara u komadu (nitko drugi nema ni približno tolko u komadu) možda i više jabuke i kruške. 10 godina te vočke su visoke meni do iznad pupka. nikada niš rodile. svake godine samo pokosi travu između i to je to.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Hvala koega izračun ti je dosta realan. Znači 7,5 tona puta 0,79 lipa je 5925 kn, plus 2300 poticaji je 8225 kn. Zaključak je da radne sate netreba uopće računati,pa tako ni svoju dnevnicu. Samo za primjer orati s Imt 539 za hektae treba oko 4 sata,ako je ravna parcela ako ide u trokut pola dana. Toliko od mene o poticajima i isplativosti.
kad sam odustao od sjetve kukuruza, izračun je bio isto tako poražavajuć, i to ako sve prođe dobro...ali ako te smlati tuča, vjetar, ne uspije špricanje, moraš na 4 dobre godine još uračunati i jednu propalu...onda je to još 25% lošiji rezultat (makar je cijena u mojoj okolici oko 1.5 kuna)
ugl. tih 10-ak radnih dana oko kukuruza mi je bolje leć i spavat...
godišnje ga trošim oko 4 tone, nazovem čovjeka, on mi ga doveze uvrećanog i pita gdje da ga složi...
dok kukuruz ne dobije cijenu od približno 3.5 kune po kili, kod mene ga biti neće...
a kom se isplati danas nek samo navali... ;)
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
To su slike iz 2015 jedna od laganijih zemlja zato je ta dubina 1 brza ,ali pod šperom. Nikad ne orem u reduktoru, rađe smanjim dubinu brazde. Inače posjedujem i 549,ali on je sporiji u prvoj i traži veči gas za istu brzinu, još tome je manje okretan. Pošto smo zapeli oko sati rada, da se radi i dva sata duže, poanta je u isplativosti proizvodnje i uz poticaje ,koji su tema.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kod mene možes da zaboraviš da bu 539 vukal 2x12 na 20 cm 1 brzom sa šperom i lancima i vožačem iskusnim od 150 +kila na njivi bez gnoja.sused sa 542 sa kabinom sa 2 x12 imt plug ore 3 sporom .e vidiš dosta ja sam si mislil jednog dana nabaviti ili imt 542 ili hmt 3511 ako bum kaj delala samo radi brzina trasnporta (ako ih nebude na tržištu onda nešto drugo ali slično) jer do glavnine svojih parcela imam oko 1.5 km i to gore pa dole pa gore pa dole . realno se popnem nekih 40 nadmorske visine . vozil sam par puta 542 (sa kabinom i bez draže bih bez kabine) i da na nizbdici mi je ispal prazan iz 4 brze pa sam se spuštal u 3 brzi. e sada . svi kažu da 542 troši puno piše od 539. realno u petoj na pola gasa ide kao 539 sa dosta puno gasa tako da u transportu bi trebao manje trošiti (to kaj je 200 kila teži ne bi trebalo puno igrati također da je na 542 srtavljen prednji kraj od 539 to bi se raspalo). sada ja mislim da bi 542 (a i 549 ) manjee trošili trebalo bi ih jače upregnuti. ako ti vučeš 2x12 sa 539 u prvoj brzoj probaj proširiti plug 2x12.5/13 (nije bitan broj) i onda probaj 549 u prvoj ali sa manjim gasom.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Udaljismo se od teme ali 549 brže gubi na gasu ,npr vuča u brdo od 539. Znači da nebi bilo nesporazuma 549 kad počinje gubiti okretaje gubi jako naglo,u odnosu na 539.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Zasto hrvati hrvatima zele ukinut poticaje, a nisu protiv toga da se ukinu francuzima, njemcima i ostalim zapadnjacima koji ionako imaju vece poticaje i cesto puta manje prinose od nas? A isplacuju se iz zajednicke blagajne.
 

Najnoviji postovi

Na vrh