• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito o poticajima i potporama

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,921
Informacije i razgovor o izravnim potporama u stočarstvu i ratarstvu.

Za informacije o isplatama koristite ovu temu:
Isplata poticaja.
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Ljudi moji svaki savijet je dobrodosao...Situacija mi je sljedeca parcela kraj mene godinama lezi neobradjena ( citaj sikara) vlasnik je seoski pijanac s kojim bas nitko u selu ne voli imati posla ali eto srecom ili ne proljetos mi da zemlju u najam. Muz i ja iskrcimo sikaru i preoremo. Odem neki dan u agenciju da upisem zemlju u upisnik i saznam da je zemlja navodno na ugaru a nositelj prava je covijek koji vec 5 godina ne zivi u Hrvatskoj no medjutim uredno prima poticaje. Danas bez previse buke odem do doticnog gospodina buduci da je dosao za Uskrs zamoliti ga da makne prava kako bi se mogla upisati..I dobijem odgovor " iz principa necu". On navodno isto ima nekakav ugovor o najmu i ja sam jos kriva sto sam mu usla u posjed. Ajmo ljudi neki savijet sta da radim..najvise bi mi bilo zao sto toliko truda da se iskrci sikara i napravi oranica a da sad odustanem od tog komada zemlje..inace radi se o 4 jutra..
 

nisamja

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2018
Poruka
244
Vlasnik zemlje mora sa njim raskinuti ugovor, ako ga ima. To je prvo. Onda vi idete sa svojim ugovorom i upisujete se, naravno, ako imate pravo. Morate sve to provjeriti. Ako on nema ugovor sa vlasnikom, po sili zakona se vi upisujete. Nema tu ništa "navodno". Sve mora biti po pravilniku. Iako, da tome gosponu "principu" dođe kontrola, piše ugar, a gore je kukuruza, ne bude samo tak ubirao... Al to je već druga priča...
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Meni osobno je strasno i prestrasno da netko zivi i radi u Njemackoj a ovdje ubire poticaje..Jucer sam saznala jos da lik ima tako jos preko 30 jutara.
 

nisamja

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2018
Poruka
244
Je, strašno je. Al to je Hrvatska. Nažalost. Takvom ne bu došla kontrola. Borite se, ispitajte sve mogućnosti, idite u Savjetodavnu službu. Možda uspijete.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
141
pozdrav.da li mi može netko reći što je najisplativije za sijati i saditi za poticaje,neki me uvjeravaju da je to lucerna ali mene zanima i povrće.najviše me zanima kako da povećam količinu plavog dizela
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,750
Ekološka lucerna. Znam samo da 300 metara oko tebe ne smije biti konvencionalne obrade zemlje, špricanja. Ali sjeme je skuplje, certificirano, i pitanje kako če ti uspjeti jer ona ne uspijeva na svakakvoj zemlji. Onda očekuj i kontrole. To je u kratko ono šta znam.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Plavi dizel ćeš povećati povećanjem površine i/ili brojem stoke..
A ako već trošiš plavi dizel na nešto drugo,onda livade pokosiš 2x godišnje i to je to...
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ekološka lucerna. Znam samo da 300 metara oko tebe ne smije biti konvencionalne obrade zemlje, špricanja. Ali sjeme je skuplje, certificirano, i pitanje kako če ti uspjeti jer ona ne uspijeva na svakakvoj zemlji. Onda očekuj i kontrole. To je u kratko ono šta znam.
I uz to moraš biti pod nadzorom kuće koja vrši ekološki nadzor..
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Jel netko zna službeno jel ova godina referentna ili ne? Nešto sam načuo da nije al ništa konkretno,navodno da je pomaknuto na sljedeću godinu?
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Po pravilu je svaka peta a zadnja je bila 2015 po tome ispada sad ova...pa zato pitam
 

srećka

Član
Tu od
24 Velj 2019
Poruka
78
Molim ako mi netko može objasniti mjeru 10.1.9 Potpora za uzgoj uzgojno valjanih ovaca i koza.Odnosi se na ovce danas nam je došlo da ne udovoljavamo uvjetima.
Imamo cca 50 -ak ovaca koje su upisane u jrdž i dobijamo poticaje na njih.Da li se to odnosi na matično stado??
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Molim ako mi netko može objasniti mjeru 10.1.9 Potpora za uzgoj uzgojno valjanih ovaca i koza.Odnosi se na ovce danas nam je došlo da ne udovoljavamo uvjetima.
Imamo cca 50 -ak ovaca koje su upisane u jrdž i dobijamo poticaje na njih.Da li se to odnosi na matično stado??
Mi smo za prslu godinu isto dobili da ne udovoljavamo. Radi se o matičnom stadu Merino, Sloveke i Suffolk 100kom + šiljezice i janjci. Iako smo mi u tu mjeru naveli samo 68komada za koje znamo da su čiste krvi i skroz u tip pojednine pasmine jer mješance tj potomke prodajemo kao janjce a matično stado tima ostaje u tom tip 3 pasmine.

Zvali Agenciju i rekli nam da je to samo za ovce s rodovnicama tj 100% poznatog porijekla koje su 100% čistokrvne. Tako da smo to uzeli u obzir, kasnije sam čuo da su ljudi u selima okoli dobili tu mjeru a ovce su još više mješanke nego moje i jos ima brdo krvnog srodstva jer ljudi drze po 4-6godina istog ovna.

Rekao bih da je država i inspektorat opet na razini. Nemreš ništa nego se pomiriti s tim.
Nije ta mjera raspisana izgleda za nas nego za pojedince.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Nego ekipa jel Vi meni možete malo razjasniti koliko je poticaj HRK/ha za oranice.
Agencija navodi da je srednja vrijednost boda u 2015-2019. bila 169€.
Znači dobilo se 1bod/ha i onda 169€/bodu.

I kako sad tih 169€ prevoditi po ha oranice a kako po ha livade/pašnjak ?

TJ koliko je po vašem mišljenju poticaj po ha oranice(kukuruz, zob ili nema veze posijano) ?

Hvala.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Dobivaš osnovno+zeleno+ preraspodijeljeno na temelju iznosa prava....
Iznos prava od 169e znači
169x0.8= osnovno
169x0.7= zeleno
Prerqspodijeljeno = 400kn ha...
To je neovisno o kulturi koju imaš..
Pa onda imaš priozvodno vezanu potporu za npr proteinske usjeve,tu ide još dodatak na onaj gore iznos,bio je 1440kn/ha ako se ne varam.
Pa imaš zemlju u gorskim predjelima,pa dobivaš IAKS mjeru 13 za gpp u iznosu od neznam napamet koliko para.
Pa imaš kosca ili leptira,pa onda si u mjeri 10. ako se ne varam pa dobivaš xxx eura po ha.
Imaš tov junadi pa opet ima iznos koji se dodaje...
I da ne nabrajam dalje..prožvakano nekoliko desetaka puta na forumu.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Dobivaš osnovno+zeleno+ preraspodijeljeno na temelju iznosa prava....
Iznos prava od 169e znači
169x0.8= osnovno
169x0.7= zeleno
Prerqspodijeljeno = 400kn ha...
To je neovisno o kulturi koju imaš..
Pa onda imaš priozvodno vezanu potporu za npr proteinske usjeve,tu ide još dodatak na onaj gore iznos,bio je 1440kn/ha ako se ne varam.
Pa imaš zemlju u gorskim predjelima,pa dobivaš IAKS mjeru 13 za gpp u iznosu od neznam napamet koliko para.
Pa imaš kosca ili leptira,pa onda si u mjeri 10. ako se ne varam pa dobivaš xxx eura po ha.
Imaš tov junadi pa opet ima iznos koji se dodaje...
I da ne nabrajam dalje..prožvakano nekoliko desetaka puta na forumu.
Hvala za podgovora ali sad sam još više zbunjen,

Mislim sam da je zeleno 70% osnovnog pa bi to bilo valjda
169€ x 0.8 =osnovno
osnovno x 70% = zeleno

Da ili ne?
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Koliko znam iduća bi trebala biti referentna.
Da li je ovo pouzdano? Ja bi trebao do kraja godine potpisati zakup 2ha državne zemlje. Ako je ova godina referentna onda bi mogao imati problem ako mi bivši korisnik odbije prenijeti prava...
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Od kojeg do kojeg datuma se odnosi na "proizvodnu godinu"
Primjer, imam u planu na proljeće posaditi na jedan komad razno povrće među kojim je i jari češnjak. A npr da želim ostaviti mjesta na toj parceli i na jesen posaditi dio ozimog da li se to isto odnosi na proizvodnu 2021 ili ne.
Čisto zbog nekih mogućih kontrola na terenu
Lp
 

Najnoviji postovi

Na vrh