• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Z

zupa100

Guest
hvala na odgovoru, ali može li me netko uputiti na link ili ako netko zna iz iskustva, ako je probavao....i slično, kakav je utjecaj gnojidbe:

1) ostacima drvenog pepela

2) tropom od rakije

3) plantella kokošjim gnojivom kupljenim u trgovačkom centru



znači zanimaju me sastojci gnojiva, kakva je vrsta i kvaliteta gnojenja, štetne posljedice ako postoje i jednostavno sastojci koje takvo pojedino gnojivo dodaje zemlji, tj čime obogaćuje zemlju.



znam da je zahtjevno, ali čovjeka koji me to pitao je strah da si nije napravio medvjeđu uslugu time i molio me da mu pronađem odgovore.
Lepo si dobio odgovor, ali da zabetoniram tvoja razmišljanja
1. nikako pepelom, rasturi ga po korovu pa ćeš videti posledice,
2. iz iskustva znam da trop od rakije zadržava vlagu, izazvaćeš žile da se vrate na površinu, kada se to negde u osmom mesecu upali, eto problema
3. kokošje gnojivo bi moglo, ali oprezno, dosta je jako. Može doći do kontra efekta. Mislim da je značaj tog đubrenja mali s obzirom na cenu. U svakom slučaju bi morala zemlja ići na analizu, jer ne verujem da si to uopšte radio. Jednom moraš, što reče jedna uvažena članica, "vinogradarstvo je nauka"
 
B

BAGERISTA

Guest
Vrime se poboljšalo,,,,,,,pa je valjalo,,,ič malo i u brajde,(vinograd),,,,dsa se sredi par stupova koji su popucali još prošle godine,,,mada sam dva sam s...ba,....

Evo jutarnja tijeloviježba...


Uploaded with ImageShack.us

stanje zadovoljavajuče,,,,,,nema travine ko pršlih godine,,,nači ipak je urodila plodom moja tvrdnja,,da je bolje koji put i po zimi proči ih,,,dali frezom ili tanjračom,,,ili več s čim se može...........


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
ostali stupovi svi uredni,,,neki malo za poravnat,,,ali to čemo kad se dobro namoči,,,,,,,,jer inače bi ih sve polomija...........


Uploaded with ImageShack.us

zatezači uredni,,,


Uploaded with ImageShack.us

nakon dobrog grijanja,,,,s kopanjem rupa,,,i stavljanjem stupova.......došlo na red malo da se prođe i stanjuračom,,,,nešto najavili kišu,,,nedelja-ponedeljak,,,,,,,,bolje da se razbije kora iznad..........
jedan prolaz za dole..............


Uploaded with ImageShack.us
i povratak naravno......


Uploaded with ImageShack.us

malo iz traktora....gre se maksimalno blizu,,,mislim da bliže nemore...........


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Odlično , svaka čast :prayer: , kod mene je u vinogradu još 30 - 40 cm snijega :rolleyess:
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
stvarno si vrijedan...kod nas je još snijeg..ali sam ga več na pola orezala..valjda se ne bude smrzlo..

odlične fotke!
pozdrav
 
B

BAGERISTA

Guest
Odlično , svaka čast :prayer: , kod mene je u vinogradu još 30 - 40 cm snijega :rolleyess:

Kod nas uigodnih 11-12°C,,,,tako da se bacilo malo na delo,,,oko svega,,,,neznaš ni sam šta biš prije.......
Ali pomalo stič če se sve.......;)

stvarno si vrijedan...kod nas je još snijeg..ali sam ga več na pola orezala..valjda se ne bude smrzlo..

odlične fotke!
pozdrav

Ma skoro da i jesam,.....:weedman:
Neznam,,,mi dok su velike zime,,,i mrazi jaki,,nikad ne režemo,,,ali mislim da ču uskoro krenut...i sa tim,,mada u jedan -dva dana riješim ih pomalo,,,,sa starim,,.

Hvala....;)
Još su slike dobre,,,ovaj aparat se isplatija kako god okreneš,,,nekad moraš malo stisnut sa strane da se vidi šta slikaš na ekranu,.....:mrgreen::mrgreen:a popada sa svih visina,,,.......
 
H

Horus

Guest
Pozdrav..! Posto sam prvi put na forumu i neznam jos pravila dobro :) ukratko..imam jednu lozu staru preko 30 god,neznam sortu,bela je sorta,desertna stona..ali svake godine isti problem..! Pepelnica..! Pored svih preparata na trzistu neuspevam da ga odbranim od bolesti,uglavnom se izrazi u junu kad sazreva plod..tad caura pukne i truli.. Dali je moguce da je ta bolest vec u njemu..?
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Trebao bi onda u proljeće prije kretanja loze sa 3% sumpora (tekući), jer je primjećeno da pepelnica prezimljava na kori i rozgvi , otpalom lišću,i pupu pa onda opet kad mlada loza krene na 3 lista sa 0,3% i onda svakih 7-10 dana ovisno o vremenu.

A najvažnije je zaštititi na samom početku cvatnje, jer je onda u stvari sve otvoreno i ako nije zaštićeno onda ti se pojačavaju napadi bolesti i imaš manji prinos.
Uglavnom po meni bi stvarno trebao pratiti vrijeme i vlažnost zraka. Ako je dugoročno suho, a ujutro je vlažno, onda trebaš sa sumporom (tekućim) stalno štititi. Moguće je da prezimljava.
Ako misliš ili vidiš da ti je napad pepelnice već jak na lozi, kupi 125 gr HIPERMANGANA/100 litara vode i time okupaj trs. Samo pazi to ti je kao da si sa alkoholom oprao ranu i sad je ona otvorena za sve ostale bakterije. Što znači da pustiš da se sve osuši na listu i stabljici i onda odmah pošpricaš sa sumporom ili čime već zaštičuješ lozu protiv pepelnice i peronospore.
 
Posljednje uređivanje:
D

drax

Guest
puno pozdrava

picture.php

kod nas počinje oranje i gnojidba
 
B

BAGERISTA

Guest
Fala kolegice,:mrgreen:,kako kod vas,,radovi,napreduju,,,,,,,,,,i reci mi kako ovce,,,ima ča novega.......:!::!:
Je ove godine je dosta na vrijeme se uradilo,,,i rezidba i špricanje,,,a posebno ljepo jer je vrijeme baš mogu reč ko naručeno,,,,,,,,,,,,,,,samo bi trebalo,,da padne malo kiše.......:(ali nema je tako skoro na vidiku..
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Jedno pitanje za vinogradare ? Dali netko ima posađane novije hibride vinove loze i kakvo je iskustvo sanjima .
 
D

drax

Guest
pozdrav

imam posađene stolne sorte: viktorija,matilda,ora i prima.
Ako te zanima i smatraš ih novijim mogu ti ponešto reći o njima.:supz:
 
D

drax

Guest
pozdrav

Neznam po nazivu ali kakvi su u odnosu na klasične sorte

Kod nas se smatra klasičnom sorta kardinal crno krupno prispijeva 01.08 i stara sorta afusali bijelo prspijeva 10.09
ako si me shvatio stolne ili vinske sorte:partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh