• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Prelaskom na izvorsku vodu..... Ja se ne sjećam da sam ikada u životu imao Crvenu palež lista na Tudumu. I to samo na njemu ! Ove godine, prestrašno koliko je imam.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
NEW to se meni desilo 2014...u 4-5 dana je 30% otišlo a proso sam sa svicem al eto zakasnio.
To sam i ja nešto čuo za izvorsku vodu jer ima neke korisne bakterije koje klorirana nema..ali ne znam dovoljno da ulazim u neku ozbiljniju raspravu
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Najgore je kad ne mozes brat kad hoces, ili zbog kise, kupca ili radnika. A rod propada.
Ja jedan atomizer sipam kuci, a tri u vinogradu iz cisterne koja se puni kisnicom. E sad ne vidim razlike, mada ne prskam isti vinograd. Kad bi istu parcelu i sortu pola-pola mozda bi i vidio.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imam i koristim samo vodu iz bunara . Naveče natočim u atomizer i u jutro u
zaštitu .

Isto to raadim, al odtavim preko dana da se voda zagrije pa predvečer u akciju.
Ali nisam mislil na to kad sam spomenul vodu.... Nego na prelazak na trezvenjake ( nisam mislil sad ni na to da smo furt pijani )
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
uhu
šporki glazba!

inace mi je trebalo preko 350l materijala u ovo doba kad sam šprical na ruke sa električnom pumpom, sad sa atomizerom potrosio 175l :)

18ee45f3e7a2fc9f71544ef5fba98a23.jpg


9e20a5553e28e9e7048b609504c38a33.jpg


zver [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
a kaj fali pred vecer?

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
A da a kod nas je berba 7 dana i to kad zadruga odredi i jbg nekima se pogodilo neki su kasnili i tu nema pomoći, mi trošimo oko 1000l po spricanju, uopce ne berem brigu oko vode eh kad bi ja imo vremena cekat da se voda u bazenu zagrije hehe
Josix vidim da si napravio neke preinake...svjetla i utezi hehe zgodno složeno
Šta se tiče špricanja ja krenem pred večer i završim po noći, uopce me ne brine rosa, dapace jos se lijepse razlije po listu, imam prijatelja u istri koji uopce ne razmislja o prskanju niti obradi kroz dan, preko dana rucni poslovi, vecer i noc traktor, za primjetit je da ta praksa dolazi i kod mene, ja sam definitvno prvi poceo u mom kraju i vec sada vidim da krecu i drugi, treba vremena da ljudi shvate da sunce grije :p:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
eeee covik, na prethodnim slikama mozes vidit da je dobra nizbrdica, cak je i za tomota pre strma. bio vise na 3 nego na 4 kotaca

tako da sad ima napred 120 kila utega, i atomizer ne punim preko 110 litara

moj vinograd je okrenut na 107 stupnjeva, znaci, jugo istok... vise istok nego jug, i sunce pici na vinograd cim se razdani...

hlad je od 17:30 na dalje, tako da spricanje ide kad sunce zalazi...
pogotovo kad se sumpor koristi

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
A vidim da a i prico si jednom...ne mislis da je 120 kg malo previse da visi na motoru, ili si napravio neku konstrukciju? Jer nije to 120 kg na mjestu to skače... Da ne valja po suncu špricat ja nikad prije 6:30-7 popodne ne krecem...danas uletilo jedno uslužno sa njegovim prahom, cupra 1kg i chromo 0,8 kg na 130l vode. Koliko ti stavis?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
52b51f2bc1d705a8ffaf9f221b4ef52d.jpg


ovo sam zavario na okvir, nis nikuda ne skace...

ba0f883d7ada0b9b9e943fd1c66181ac.jpg


84307f38f432972467d1fa4d7f1bf971.jpg


sad smo centralni zglob mažem na najjače [emoji23] [emoji23] [emoji23]

a ja se drzim uputa tipa, 300 grama na 100 litara

jos nisam prokuzio onu formulu, fi dizne, pa puta broj otvorenih dizni, pa kolko litara u minuti zbacaju na tolko i tolko bara... prekomplicirano...

300 g cupra, 300 g chromosul, i 100 ml teldor na 100l

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
Da tako sam i mislio, neznam sta na to sve kaze zvono, mene sredina nebi zabrinjvala, ali vjerujem da ti i ne trebaju stalno, to samo kod špricanja?
A uputa se mozes drzat u idelanim uvjetima, govorim iz iskustva barem je tako kod nas, al ove godine nisu bili idealni uvjeti i jos uvijek se pokusava popravit.
Koja formula? Za šta je to? Ja to sve gledam napamet, najbitnije je da mi lijepo zalije masu i grozd, a potrosnju znas od prije...ove godine ne jer prvi put radis sa atomizerom al druge godine ces znat..i da kad si vec spomenuo upute, onda je bolje da gledas koliko preparata ide na hektar nego na litru
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
pa samo za špricanje ga i koristim.
malčer samo u proljeće, pretežak mu je za gonit kad je trava ovako gusta

imam 16 redova po 90 metara, cca 1500 trsa, stalo bi do 1800, nisam imao vremena obnavljat u zadnjih par godina

i kak da sad to ubacimo u formulu sa hektrima?

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
A da ti ne frezaš tako da ti onda za drugo ni ne treba da...a pa znas ukupnu površinu parcele i prema tome se ravnaš, jer sa 100 litara mozes proc i pol hektara i stavit 0.3 a to je malo, zato računaš potrošnju preparata prema površini neovisno o količini vode, bitno je da bacis potrebnu količinu preparata a dal ces to napravit sa 320l vode ili 175l to je tvoj odabir, neki spricaju sa grubim diznama neki sa finim, imaš više opcija za birat, ja biram grube i veću količinu vode da ljepse zalije, prijatelj sprica samo sa finima baci istu količinu preparata a njemu se skoro niti ne poznaju tragovi špricanja...nadam se da si me pohvato
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
mhm
e, ajmo se mi sutra probat skuzit
ipak sam ja zalival danas popodne...



Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
A nije kvanta fizika hehe... NEW kako ti racunas preparate?
Eh sjetio sam se joc necega..a zasto tvu ne stavis vodu u prednje gume, dobio bis dosta na tezini, meni su na ac sve 4 bile sa vodom napunjene bas radi tezine
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
U punom spricanju s jednim atomizerom spricam tocno hektar tako da mi nije problem izracunat. Znaci 440 po ha. Volio bi i ja zalit malo bolje. Krecem oko 5 ujutro vecinom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh