• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Ajde popršći kruškinu buvu sa 200l tečnosti po ha, pa češ vidjeti šta će biti, govorim iz iskustva. Generik ili orginal nema razlike u djelovanju, sigurno. Jedino može biti razlike u reziduama.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
Ja sam jasno napisao što sam točno komentirao. Za ovaj tvoj prijedlog nemam takve potrebe.
U mojem, malom, hobi vinogradu nema kruškinih buha.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Ajde popršći kruškinu buvu sa 200l tečnosti po ha, pa češ vidjeti šta će biti, govorim iz iskustva. Generik ili orginal nema razlike u djelovanju, sigurno. Jedino može biti razlike u reziduama.
Ja pricam o vinogradu. Tema je vinogradarstvo a ne vocarstvo. O vockama pojma nemam nit se mjesam u to. A o genericam i originalima ima razlike. Recimo uzmi forum star i spinax extra. Isto ma papiru,osim sto se spinax jakoo tesko topi, i pravi sranja sa nekim drugima preparatima. Grusa se.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Samo opušteno, isnosimo mišljnja i iskustva. Da gluposti drobim nebih se baš složio. Ja sam probao i jedno i drugo i znam tačno gdje su greške kod nekih stvari.
Tačno dešava se to kod nekih generika da se slabije rastvaraju, ali je djelovanje isto. Problem su "nosači" i stablizatori u preparatu. Pogotovo ako nisu pravilno skladišteni, obično budu negdje na vrućini, tipa kontener, kamijon sa ceradom i sl.
Ali je zato i cijena više nego duplo veća.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Pojavilo se na listovima loze, sta moze biti?
 

Prilozi

  • IMG_20230509_172414.jpg
    IMG_20230509_172414.jpg
    28.1 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20230509_172410.jpg
    IMG_20230509_172410.jpg
    26.1 KB · Pregleda: 25

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Meni na prvu djeluju kao grinje
Poslikaj list sa doljnje strane
U kasnijoj fazi bi trebao list izgledati kao na drugoj slici
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Četke spremne nema straha, kod mene pada kiša ali ništa strašno, ovih dana cu u zaštitu, i ja trošim u vrhuncu vegetacije max 400l hektar na fine šprice i oko 15 bara pritiska, nikad nisam imo bolesti ali se držim preporuke po h špricanja s time da moram naglasit da je kod mene oko 6500 loza na h
20230516_145338.jpg
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Vidim da se ovdje spominje vezivanje loze pa cu pitati... zna li netko ima li kod nas za kupiti traku za vezacicu (klijesta) a da je traka biorazgradiva? Koliko sam ja nasao sve je plastika u ponudi.... hvala
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Juce prosetao vinogradom i imao sam sta vidjeti. Sve redovno prskao kako mi je receno, posljenždnje prskanje prije pet dana bordovska+sumpor i juce gledam po pola grozda napao pepeo!!! Do sad se to bar meni nije desavalo. Kod nas u CG posebno centralni dio katastrofa od vremenskih neprilika sto je očigledno rezultiralo ovom pojavom. Bas sam se razočarao 😔
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
Koju to sortu grožđa, špricaš / prskaš, u ovoj fazi vegetacije, s bordoškom juhom i močivim sumporom?
Kolike su vanjske temperature?
Kako to da ne koristiš nekakve sistemike, bez baze bakra?
Također i protiv pepelnice sistemik?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Vranac, Moldova... Tako su mi rekli u poljo apoteci... Vanjske temp se krecu od 25-30. Problem predstavlja kisa koja pokvasi, posle toga upece sunce.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,571
OK, svima nama koji imamo gorice / vinograd, u ovo doba godine kiša remeti aktivnosti.
Moj je stav da nije najbolje rješenje upotrebljavati močivi sumpor, ili tekući sumpor, na temperaturama zraka 25 ili više stupnjeva.
Isto tako sam malo iznenađen, da su ti za ovo doba vegetacije i vremena preporučili bordošku juhu (modra galica i gašeno vapno). Bakar usporava rast, kiša to lako ispire, uglavnom ja to smatram bacanjem novaca.
Ja u ovo vrijeme koristim nebakrene sistemike, te jako malo, ili ništa sumpora, sada koristim nešto od sistemika protiv pepelnice.
Zapravo, daleko sam ja od tebe, ja sam na VŽ području, ti si puno, puno južnije, naše se sorte grožđa razlikuju, itd. Ovo su samo moji osobni stavovi, ne moraš im robovati.
Želim ti da uspiješ u vinogradu i životu.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Jasno, jasno.. Agronom je tako rekao. Iskreno, i meni je bilo malo čudno, ali... Ranije sam koristio Ridomil, ali su ga zabranili.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Dobro ti veli kolega Plus,bez sistemika sad nema koristi. Čak i skratiti razmak od 14 dana s obzirom na vremenske uvjete. Malo je rano za pepelnicu,a ona zna uzeti veliki danak. Na žalost,u poljoapotekama često rade ljudi koji pojma nemaju
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,852
Evo ja upravo došao od kolege, zameću lozu. Jedan od većih i jačih vinogradara u našem kraju.

Agronom mu vodi komplet zaštitu. I to ne neki lijevi agronom nego baš čovjek sa znanjem i iskustvom.

Unatoč redovnoj zaštiti, bolest probila. Ova godina je takva i jednostavno ne možeš protiv prirode.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,305
Znam jedan vočnjak kod Đurđevca gdje je čovjek sa "znanjem" vodil proizvodnju jabuka. Imali su SAMO 54 prskanja godišnje
 

Najnoviji postovi

Na vrh