• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Kako god ti kažeš, samo čudim se da sam prošle godine na mladim trsima od 4 godine doživio u jeku suše da mi je trs odustao živjeti dalje, jer je sve što je trebalo kolati otišlo dolje u korijen. Ove godine trs i dalje radi po starom, što znači da mu treba voda da funkcionira.
Ako si žedan, da li tražiš sunce da ugasi žeđ ili vode. Tako i trs.
Pričamo o navodnjavanju, ne o šećerima.
I tko kaže da uz navodnjavanje nemožeš dobiti visoke šećere ? Pa loza sama odlučuje kad joj što treba.
Druga je stvar , kad ti cijelu jesen pada kiša i nema sunca, onda imaš niske šećere. Šećeri ne ovise o vodi, već o suncu.
Osnova biljaka je korijen, ne stablo. Korijen odlučuje o svemu.

Evo primjera, probaj kocku šećera otopiti u 1 l vode, a drugu otopi u 1 dl i onda probaj od svake po malo. Ista je stvar s navodnjavanjem ako je opterećenje po trsu veliko, biljka proizvodi šećer preko lisne mase i nije isto da li snabdjeva tri grozda ili osam tako da u konačnici imate visoke prinose na štetu sladora, upravo to rade proizvođači stolnog grožđa.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: Vinogradarstvo

jel mi mozete preporucit neki dobar herbicid za korove u vinogradu,a da nije prevec stetan za lozu
hvala
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

Evo susjedovog crnog pinota, uzgojni oblik je kordonac.

s[/URL]
Jako ljepo sređeno.......
jel mi mozete preporucit neki dobar herbicid za korove u vinogradu,a da nije prevec stetan za lozu
hvala

Nebi ja šprico nikakvim otrovima,ili kopanje ili košnja....
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Re: Vinogradarstvo

pozdrav svima-molim za vaše mišljenje,naime ove godine vinograd mi je u trećoj godini idem giyot dvostruki i treba da ove godine ostavim 3 do 4 mladice za buduće krakove međutim mladice izlaze na nižim pupovima a gornji vršni ne.Šta u tom slučaju činiti.Ujedno svima Vama članovima foruma čestitam praznik rada i želim obilan urod ove i svih narednih godina.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Re: Vinogradarstvo

jel mi mozete preporucit neki dobar herbicid za korove u vinogradu,a da nije prevec stetan za lozu
hvala

Svaki ti je stetan ako poprskas po listu ili pupu. Bilo je najbolje oprskati atomizerom na donju diznu dok nije krenila loza. Inace totalom se prska. Ko ima puno vinograda veliki su izdatci za kopanje a ovo je brze jeftinije i dugotrajnije. Nebi trebalo to primjenjivati bar do 4-5 godine dok panjevi i zile ne ojacaju.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Re: Vinogradarstvo

jel mi mozete preporucit neki dobar herbicid za korove u vinogradu,a da nije prevec stetan za lozu
hvala

Možeš probati deherbanom ali prije prskanja ukloni sa čokota listiće ako ih ima.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Re: Vinogradarstvo

Jedno pitanje za iskusnije vinogradare. Može li se prskat sad u radoblju pred cvatnju i za vrijeme cvatnje kombinaciojom Ridomil combi 45 wg + collis + chromosul 80 + karate zeon?
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Re: Vinogradarstvo

Bok,

imam pitanje vezano uz lozine uši.

Naime, primjetio sam ih u vinogradu, oblika su kao mali oklopi, najčešćena mjestima grananja i pod korom. Kako ih se riješiti, i dali bi pomoglo špricanje demitanom, budući da je on striktno za grinje, pa se bojim da nebi bilo učinka, a opet radi se insekticidu.

Drugo pitanje je vezano uz saginjanje lucnjeva. Neki ih saginju uz padinu, neki prema padini, pa me zanima u čem je točno razlika. Pretpostavljam da u kolanju sokova, a time i kombinaciji "jačanja" nekih dijelova trsa(lucanj, reznik)

Hvala na odg. Nik
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

bijelo ulje je za usi http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=198

za lucnje, i ja bih htio cuti struku...

narodna predaja, nasi stari su primjetili da je iz nekog razloga najbolje da lucanj
gleda niz padinu... dal to ima veze sa sokovima, ne znam...

tako me je ucio pokojni djed, a njega otac, pa i njega njegov otac, i tako koljenima u nazat....

no ako se okrene uzbrdo, svejedno ce bit grozdja :)
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Re: Vinogradarstvo

Bok,

imam pitanje vezano uz lozine uši.

Naime, primjetio sam ih u vinogradu, oblika su kao mali oklopi, najčešćena mjestima grananja i pod korom. Kako ih se riješiti, i dali bi pomoglo špricanje demitanom, budući da je on striktno za grinje, pa se bojim da nebi bilo učinka, a opet radi se insekticidu.

Drugo pitanje je vezano uz saginjanje lucnjeva. Neki ih saginju uz padinu, neki prema padini, pa me zanima u čem je točno razlika. Pretpostavljam da u kolanju sokova, a time i kombinaciji "jačanja" nekih dijelova trsa(lucanj, reznik)

Hvala na odg. Nik

Ja mislim da to nije važno, ovo bi se moglo sprovesti na jednostrukom Guyot sustavu, ali kako na dvostrukom? Uvjek će jedan lucanj biti uz brdo. :)

Ili ako je vinograd u ravnici....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Re: Vinogradarstvo

U vocarstvu grane koje se ostave pod 45º stvaraju jednak broj rodnih i lisnih pupova, vodoravno lisne pupove vecinom a pod 90º rodne vecinom. Vjerovatno ima onda nekakve veze i u vinogradarstvu.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

U vocarstvu grane koje se ostave pod 45º stvaraju jednak broj rodnih i lisnih pupova, vodoravno lisne pupove vecinom a pod 90º rodne vecinom. Vjerovatno ima onda nekakve veze i u vinogradarstvu.

cek, cek, ajmo ispocetka... ok ovo pod 45, al koja je razlika izmedju vodoravno i 90 stupnjeva?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Re: Vinogradarstvo

Krivo sam se izrazio, okomite grane stvaraju vise rodnih pupova nego lisnih, a vodoravne vise lisnih...
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

tak vec bolje zvuci :icon_thumright:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Re: Vinogradarstvo

Ispricavam se!!! Krivo sam napisao. Patilo me danas cijeli dan pa sam potrazio u knjizi. Evo ispravak: povijeni izbojci koji ne trose mnogo hrane na suvisan rast zamecu vise cvijetnih pupova nego na izbojcima koji su uspravno rasli.
To je iz knjige o vocarstvu. Znaci o trosenju hrane zbog rasta u vis se radi. Ima li kakve veze s vinovom lozom neznam ali logicno da ce hranjiva lakse prolazit povijenom lucom nego onom koja stoji uzbrdo.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Vinogradarstvo

Gospodo, može pitanje ?
kakva je to bolest kad se na listovima vinove loze pojave plikovi (bar meni tako izgleda) i kako je izliječiti ?
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: Vinogradarstvo

Špricanje,,ili sumporom ,,,proč,..to ti je PERONOSPORA....
I kod nas je došlo,jer nismo uspijeli špricat,,,,,,radi kiše,,..
A to ti dođe najčešče,kad pada sat vremena kiša,pa sunce,,pa kiša,,i tako par dana,,,boleščina teška.......


Evo današnje akcije,......
e9udms.jpg
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Vinogradarstvo

gazdarica si mora prije posla razmislit uz dva tri dima?

:icon_rofl::icon_rofl:
 

Najnoviji postovi

Na vrh