• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Pčelari, imam pitanje.
Koliko je najmanje košnica potrebno da bi se ostvarilo pravo na poticaje (Tj upis).
Također me zanimaju uvjeti kako registrirati vozilo za pčelarske potrebe, koji su uvjeti?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Dosad je bilo potrebno držati najmanje 30 zajednica (2010) ,ali po nekim novim pravilima tj. prilagodbama eu više neče biti tako niti če biti izravnih poticaja po košnici niti po medu.
Za registrirati vozilo za prevoz pčela prvo moraš biti član HPS-a i naravno imati pčele.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Jesi zimus tretirao s oksalnom ?

Ma nisam :cautious:

Sad kad opet bude toplije trebat cu izvrcat med, jer im ga nisam vadio preko zime. a cu stavit nove osnove.
I moram barem jos dvije kosnice kupiti.
Samo neznam kak cu ih hvatati kad se pocnu rojiti :mrgreen:
 
C

cerim

Guest
Ma nisam :madmana:

Sad kad opet bude toplije trebat cu izvrcat med, jer im ga nisam vadio preko zime. a cu stavit nove osnove.
I moram barem jos dvije kosnice kupiti.
Samo neznam kak cu ih hvatati kad se pocnu rojiti :mrgreen:

Neće se rojiti ako im budeš proširivao prostor tj dodao nastavak.
Daj molim te objasni mi kako ti dođeš do ti košnica i kako ih pregledavaš?
Moja preporuka ti je da ne vrcaš med nego ga "češljom" izribaš da ga ponovo obrade, a to ćeš napravti tako što ćeš dodati nastavak na ovaj. Prije toga pregledaj košnice i vidi u koliko ulica imaš pčela, ako su u 9 ili 10 ulica možeš dodati nastavak. Kad stavljaš nastavak prvo izgrecaj stari med u kojem su pčele i stavi dva okvira legla gore (u nastavak koji će doći) a dole umjesto njih okvire sa satnim osnovama da mlade pčele imaju šta raditi.
Jle su to LR košnice?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Neće se rojiti ako im budeš proširivao prostor tj dodao nastavak.
Daj molim te objasni mi kako ti dođeš do ti košnica i kako ih pregledavaš?
Moja preporuka ti je da ne vrcaš med nego ga "češljom" izribaš da ga ponovo obrade, a to ćeš napravti tako što ćeš dodati nastavak na ovaj. Prije toga pregledaj košnice i vidi u koliko ulica imaš pčela, ako su u 9 ili 10 ulica možeš dodati nastavak. Kad stavljaš nastavak prvo izgrecaj stari med u kojem su pčele i stavi dva okvira legla gore (u nastavak koji će doći) a dole umjesto njih okvire sa satnim osnovama da mlade pčele imaju šta raditi.
Jle su to LR košnice?

Da da LR kosnice.
Kad kazes da dva okvira legla stavim gore, to mislis da ne vrcam pa stavim gore ili?
 
C

cerim

Guest
dva okvira sa leglom da ti matica i gore ide tj u gornji nastavak pa ćeš imati dva nastavka pčela, matična rešetka sa dodatnim letom i novi nastavka da bude samo med u njemu
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
C

cerim

Guest
bolje je sa teglicama od 3 litre
nasipaš vodu i staviš neku krpu i svežeš špagom te je okreneš i krpa je mokra a pčele dolaze na nju i uzimaju
za bocu moraš imati postolje
izbušiš dasku i dve teglice mogu biti a po potrebi i više ako ima više društava
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
E tako budem napravio.
Nego,ima netko mozda za prodat pcelarsko odijelo?
Ja sam negdje svoje zdero cijelo,pa mi treba novo.
Bez toga ne otvaram kosnice prek ljeta 8)
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
poz. svima mene interesuje kako ću sebi napraviti lijek od matićne mliječi pošto ću sada imati priliku, da na vrijeme pripremim i sebe i društva a i potrebna upustva od iskusnijih pčelara
 
C

cerim

Guest
Moraš si nabaviti redestiliranu vodu (netko tko radi sa lijekovima). Nju nasipaš u bočicu do 30 % bočice, pa onda iz matičnjaka kad izvadiš ličinku, matičnu mliječ skineš sa žlicom i unutra u bočicu staviti. I tako skupljaš.
 
Na vrh