• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Imam pitanje za pcelare,ovak prije 2mj sam kupio 2 drustva svako u po jednom nastavku i nakon mjesec dana stavio sam im jos po jedan nastavak i dobro rade,od 10 osnova u svakoj popunile su medom i licinkama 6 okvira i dobro rade i ima ove godine pase,pa me zanima kak znati kad ce se rojit dal prije rojenja ima neki znak.
E da dosta imam trutovskih gnjezda i medu obicnim gnjezdima gdje su valda radilice jedno je dosta duze od drugih jel bi tu mogla biti nova matica.
Unaprijed hvala na odgovorima.

Pozz. oficir, ovako nisam neki profesionalac s pčelama ali mislim da dosta osnovnog znanja imam. Ovako, mislim da što se tiče ta tvoja dva društva ako ima u njima toliko ,,legla,, ti to zoveš ličinkama, ako je zatvoreno leglo, to je dosta dobro i jako društvo. Ako si dobro zapazio to jedno što navodiš da je duže, i ako je takođe i ono s donje strane zatvoreno, dužine oko 2 cm, to ti je sigurno leglo u kojem je nova mlada matica, i to se zove matičnjak. To ti je znak da će ti se pčele brzo rojiti odnosno pustiti. Čim izađe nova matica, i etoga još jedno novo društvo. Ali mislim da tih matičnjaka ima i više ali i ih nisi zapazio od pčela. Ako nećeš da ti se puste-roje to uništi -sve matičnjake, i onda se neće rojiti. Toliko za početak, sve što misliš da možemo pomoći tu smo samo naprijed.:icon_fU:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Hvala na pomoci morat cu ih maknut jer nebi htio da mi se roje jos ove godine,stavio bi im jos jedan medni nastavak samo za med al cu jos malo pricekat da jos ojacaju drustvo pa cu vidjet.
To radim iskljucivo za sebe i svoje bliznje i nije mi bitna kolicina nego kvaliteta meda i htio bi ici do max 4 dobra drustva znaci 4 kosnice.imam sve spremno za jos dva.
Da vas pitam kad kupim sacne osnove jesu one cime tretirane ili su stvarno zdrave i eko?
Sad sam u fazi slaganja zice u okvire i sacne osnove sam kupio nesto i ugradujem ih pomocu punjaca akumulatora na 24v i ljepo otapa a zice su mi dosta napete.
Kutije sam ofarbal u smedu zelenu i plavu boju,a neki mi vele da bi bile bolje boje bjela narancasta i crvena da zelenu pcela ne vidi.
Kaj vi mislite?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Hvala na pomoci morat cu ih maknut jer nebi htio da mi se roje jos ove godine,stavio bi im jos jedan medni nastavak samo za med al cu jos malo pricekat da jos ojacaju drustvo pa cu vidjet.
To radim iskljucivo za sebe i svoje bliznje i nije mi bitna kolicina nego kvaliteta meda i htio bi ici do max 4 dobra drustva znaci 4 kosnice.imam sve spremno za jos dva.
Da vas pitam kad kupim sacne osnove jesu one cime tretirane ili su stvarno zdrave i eko?
Sad sam u fazi slaganja zice u okvire i sacne osnove sam kupio nesto i ugradujem ih pomocu punjaca akumulatora na 24v i ljepo otapa a zice su mi dosta napete.
Kutije sam ofarbal u smedu zelenu i plavu boju,a neki mi vele da bi bile bolje boje bjela narancasta i crvena da zelenu pcela ne vidi.
Kaj vi mislite?

Prijatelju, ako su ti toliko pčele zalegle novog legla, mislim da možeš slobodno staviti novi nastavak-medni, ja između stavim matičnu rešetku, da znači matica nemože preći u treći nastavak, da zalegne leglo, samo pčele, i gore ti bude čisti med. I to postavi skoro da ne zakasniš. Za informaciju ,,iskreno,, iz dvije košnice koje su prezimile zimu zdrave i dočekale proljeće zdrave, iz 12 okvirova znači uzeo po 6. okvirova iz obe košnice 29.05.2013.g. izvrcao 21 kg. meda, i pčelama sigurno ostavio po 5 kg. u svakoj košnici i mislim vrcati ponovo u 7. mjesecu. Ja pčelarim s dva nastavka, LR košnica, lakše i jednostavnije. A što se tiče tih satnih osnova tu se ništa sigurno nemože reći, svaki trgovac tvrdi da su eko? e sada vrag bi ga znao-valjda su, ali bitno je što pčele donesu. Za boje OK, to si ti sve dobro sredio, i ja koristim, bijelu, žutu, plavu i zelenu sve je to OK, samo koristi na bazi vode znači eko boju, nikako neki razređivač.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Prijatelju, ako su ti toliko pčele zalegle novog legla, mislim da možeš slobodno staviti novi nastavak-medni, ja između stavim matičnu rešetku, da znači matica nemože preći u treći nastavak, da zalegne leglo, samo pčele, i gore ti bude čisti med. I to postavi skoro da ne zakasniš. Za informaciju ,,iskreno,, iz dvije košnice koje su prezimile zimu zdrave i dočekale proljeće zdrave, iz 12 okvirova znači uzeo po 6. okvirova iz obe košnice 29.05.2013.g. izvrcao 21 kg. meda, i pčelama sigurno ostavio po 5 kg. u svakoj košnici i mislim vrcati ponovo u 7. mjesecu. Ja pčelarim s dva nastavka, LR košnica, lakše i jednostavnije. A što se tiče tih satnih osnova tu se ništa sigurno nemože reći, svaki trgovac tvrdi da su eko? e sada vrag bi ga znao-valjda su, ali bitno je što pčele donesu. Za boje OK, to si ti sve dobro sredio, i ja koristim, bijelu, žutu, plavu i zelenu sve je to OK, samo koristi na bazi vode znači eko boju, nikako neki razređivač.

Cital sam o tim LR kosnicama al za sad bum na ovim klasicnima ostal pa bum vidio.
Resetke imam i mislil sam cekat jos koji dan pa im stavit taj treci nastavak mada se bojim da ih ne preopteretim ako drustvo nije dovoljno jako i da nebudu stigle nis meda napravit,a opet ak je prejako drustvo same ce se izrojit i opet dobro.
Da uzel sam sve eko boje na bazi vode.
E daj mi jos molim te reci jel ti koristis gornju pokrovnu resetku i poklopac sa ozracnicima,ja sam stavil sad neki dan al se bojim posto je vani jos dosta hladno a licinkama treba odredena temp,neznam tocno koja valda oko 38stupnjeva pa da im ti ozracnici ne spustaju temp pa se licinke mladih pcela nemreju sazrit i izlec?
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
Re: Pèelarstvo

prvo nam morate napisati kako izgleda košnica

košnica je dugačka 80 cm, široka 35 i isto toliko visoka sa poklopcem
ima tri otvora na sebi ali jedan koriste puno više nego druga dva
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Cital sam o tim LR kosnicama al za sad bum na ovim klasicnima ostal pa bum vidio.
Resetke imam i mislil sam cekat jos koji dan pa im stavit taj treci nastavak mada se bojim da ih ne preopteretim ako drustvo nije dovoljno jako i da nebudu stigle nis meda napravit,a opet ak je prejako drustvo same ce se izrojit i opet dobro.
Da uzel sam sve eko boje na bazi vode.
E daj mi jos molim te reci jel ti koristis gornju pokrovnu resetku i poklopac sa ozracnicima,ja sam stavil sad neki dan al se bojim posto je vani jos dosta hladno a licinkama treba odredena temp,neznam tocno koja valda oko 38stupnjeva pa da im ti ozracnici ne spustaju temp pa se licinke mladih pcela nemreju sazrit i izlec?

Tako je, koristim gornju pokrovnu rešetku, ali mi je poklopac bez zračnica, ja u gornjem dijelu poklopca iznutra, koristim stiropor od 2 cm koiji nevadim ni zimi, ni ljeti, znači ljeti štiti od velikih vrućina, a zimi kao toplinska izolacija. Ali neboj se za leglo nemože se u ovo doba zahladiti, pčele to griju sada lako za to nesekiraj. Reci mi koje košnice koristiš?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Tako je, koristim gornju pokrovnu rešetku, ali mi je poklopac bez zračnica, ja u gornjem dijelu poklopca iznutra, koristim stiropor od 2 cm koiji nevadim ni zimi, ni ljeti, znači ljeti štiti od velikih vrućina, a zimi kao toplinska izolacija. Ali neboj se za leglo nemože se u ovo doba zahladiti, pčele to griju sada lako za to nesekiraj. Reci mi koje košnice koristiš?

Isto lr ali one vislje od 24cm valda nisam siguran tek sam pocel a tata mi pomaze i on je kupoval kosnice i resetke.
I ja sam stavil poklopac sa stiroporom al sam i stavil pokrov sa ozracnikom,znaci nema brige za hladnocu?
Danas je tata isel gledat kod jednog pcelara kak skupiti roj kad se roji i da bude kupil al ima rezervirano po 300kn prodaje rojeve,ja bi uzel jos dva i to mi je dosta,al neznam jesam zeznul kaj sam tak slozil da je matica u dva nastavka a imat cu mediste u jednom u obje kosnice?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Isto lr ali one vislje od 24cm valda nisam siguran tek sam pocel a tata mi pomaze i on je kupoval kosnice i resetke.
I ja sam stavil poklopac sa stiroporom al sam i stavil pokrov sa ozracnikom,znaci nema brige za hladnocu?
Danas je tata isel gledat kod jednog pcelara kak skupiti roj kad se roji i da bude kupil al ima rezervirano po 300kn prodaje rojeve,ja bi uzel jos dva i to mi je dosta,al neznam jesam zeznul kaj sam tak slozil da je matica u dva nastavka a imat cu mediste u jednom u obje kosnice?

Neznam jesam li te dobro razumio, ali ako ti je plodište, znači gdje je matica, u dva nastavka a treći koristiš kao medište, nisi ništa zeznuo. Rekao sam ti to ti je zbog velike količne pčele, i prilikom pregleda moraš dosta skidati malo, teže sve to pregledat, ali nije to nikakav problem tu su sigurno dobra i jaka društva koja mogu dobro nanijeti, kada medi i kada je dobro vrijeme, ali isto tako i dosta pojesti kada nemogu izaći zbog vremena. Kod nas roj pčela se kreće oko 200 kuna.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Neznam jesam li te dobro razumio, ali ako ti je plodište, znači gdje je matica, u dva nastavka a treći koristiš kao medište, nisi ništa zeznuo. Rekao sam ti to ti je zbog velike količne pčele, i prilikom pregleda moraš dosta skidati malo, teže sve to pregledat, ali nije to nikakav problem tu su sigurno dobra i jaka društva koja mogu dobro nanijeti, kada medi i kada je dobro vrijeme, ali isto tako i dosta pojesti kada nemogu izaći zbog vremena. Kod nas roj pčela se kreće oko 200 kuna.

Jesi dobro si me skuzil al jos im nisam stavil mediste jer u drugom nastavku imam 4 sacne osnove prazne jos nisu pocele punit i radit saca pa se bojim ak im stavim mediste da ih ne pomutim ili preopteretim a zadnjih par dana pada kisa i lose je vrijeme.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Decki imam problem,danas su mi necije pcele dosle u garazu di drzim sacne osnove i stare kosnice koje su pne osnova i stotine pcela je doslo i pocelo ulazit u tu kosnicu,cije su pcele dal mogu biti moje ili druge i kak se to desilo?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Decki imam problem,danas su mi necije pcele dosle u garazu di drzim sacne osnove i stare kosnice koje su pne osnova i stotine pcela je doslo i pocelo ulazit u tu kosnicu,cije su pcele dal mogu biti moje ili druge i kak se to desilo?

Jako vjerojatno da su tvoje ako ti je garaža blizu pčelinjaka, a isto tako moguće i tuđe, ali nebitno, to nije dobro moraš to skladištiti da pčele nemaju pristup tome, ma čije bile.:icon_scratch:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Jako vjerojatno da su tvoje ako ti je garaža blizu pčelinjaka, a isto tako moguće i tuđe, ali nebitno, to nije dobro moraš to skladištiti da pčele nemaju pristup tome, ma čije bile.:icon_scratch:

Ma znam nekaj sam preslagival i ostavil ih vani i za 3h sve puno pcela,pa sam se iznenadil kak su namirisale stara saca i stare poklopce i kosnicu,to sam dobil od jedne zene pa sam mislil iskoristit ak bude rojenja ili kupim jos koju zajdnicu.
Puno ti hvala na pomoci i savjetima.:eek::
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Evo necego o cemu kod nas jos nije bilo govora a sto bi moglo biti aktualno i kod nas !

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7Pf-rU09jE4

Ma jadne pčele, sve napada, ali najviše ih čovjek ,,ubi,, s pesticidima. Sreća kod mene je takvo podneblje i ljudi, se slabo bave bilo kojom granom poljoprivrede, voćarstvom, ratasrtvom ili bilo čim drugim, tako da se ta sredstva jako malo ili nikako ne koriste, pa ja s tim nemam problema, pomalo suzbijam i kontrolišem varou, i pčelama najesen u sirup dodajem nekih prirodnih vitamina, da im ojačam imunitet, tako da nemam velikih gubitaka.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo da se javim,stavio sam na svaku kosnicu po jedan medni nastavak i maticnu resetku.
Prekjucer sam kupio jos dva drustva u dvije lr kosnice,i dosta su mala pa ih prihranjujem sa secernim sirupom,pa me zanima koliko dugo da ima dajem sirup,a radim ga u omjeru 1:2 po 3dl u svaku knsnicu jel tak dobro?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Pèelarstvo

Ako se uplašiš prilikom rada s pčelama odmah te napadnu, osjete pojačano lučenje hormona kod čovjeka, ne podnose nikakve umjetne mirise (pogotovo losion posle brijanja) odmah ujedaju. Miris životinjskog izmeta i uopšte ako je čovjek radio oko drugih životinja prije rada s pčelama nevole nikako (odmah napadaju).

Pa ne mogu ujedat ako imaš zaštitnu opremu, ja im bez toga ne bi išao blizu. Inače sam u fazi izrade jedne TBH košnice i zanima me jer nigdje nisam uspio naći zašto je košnica podijeljena na tri djela, jedan manji znam da služi za umjetno rojenje, ali ova dva jednaka čemu služe kad su odjeljeni, zašto nije samo jedan prostor za pčelinju zajednicu? Također me zanima jel se može skupiti i kako propolis u toj košnici.
 
Posljednje uređivanje:

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Mene danas zvali da dodjem pogledati , naselile se pcele u dvije bacve za vino , nove jos ne koristene , sad neznam kako ih nagovoriti da izadju iz bacava a da ih ne moram otvarati , ako neko zna nekakav sistem neka kaze !
Neznam dali je moguce napraviti neko rijesenje da mogu proci samo u jednom smijeru ? To jest za vanka a da se ne mogu vratiti u bacvu, ljude sam jedva nagovorio da ne zacepe bacvu i da ih ne poguse .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tesko je sve izvuc,mozes vecinu namamiti medom al dok je matica unutra polovica pcela je s njom i tak da bu tesko.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Tesko je sve izvuc,mozes vecinu namamiti medom al dok je matica unutra polovica pcela je s njom i tak da bu tesko.

Na zalost tako nesto sam si i mislio . Probacu nekako da ih namamim vani na mdeom i melisu ako uspijem ako ne onda otvaranje bacava i ponovo zatvoriti !
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Evo da se javim,stavio sam na svaku kosnicu po jedan medni nastavak i maticnu resetku.
Prekjucer sam kupio jos dva drustva u dvije lr kosnice,i dosta su mala pa ih prihranjujem sa secernim sirupom,pa me zanima koliko dugo da ima dajem sirup,a radim ga u omjeru 1:2 po 3dl u svaku knsnicu jel tak dobro?

Ti to pravo napreduješ. Svaka čast. :(handshake): Koliko si sabrao košnica? Što se tiče sirupa, ja dajem mladim i slabim rojevima za početak sirupa svaku drugu večer odprilike 1-2 dcl, i to nekih 10 dana pa napravim pauzu, od 10 dana, ali sve zavisi i od vremena i to kako se pčele razvijaju. Njima je šećerni sirup stvarno najbolji stimulans. Matica čim osjeti dobar unos odmah počne sa zalijeganjem legla, i to se razvija ekstra. Prati stanje kako se razvija društvo i koliko ima zatvorenog legla, čim uočiš 2-3 okvira legla, s šećerom možeš prekinuti. Nemoj me pogrešno shvatiti, nisam profesionalac i napominjem tako osbno radim, sve ti je individua svaki pčelar govori drugačije i radi
drugačije. Tako ćeš i ti kada vidiš što se tebi pokazalo najbolje. LP.
 

Najnoviji postovi

Na vrh