• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je neka one pucaju od zdravlja i onda ce i radit bolje!
I ja sam pocetnik i samo za sebe imam i ostat cu na 4 drustva.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ako mislite vrcati meda, NE koristete varolik prije toga. Varolik koristite nakon vrcanja, i kada nema zatvorenog legla, pošto se varoja nalazi i u leglu. Ja varolik koristim nekada u rujnu, kada matica skoro pa prestana zalijegati. Nemojte leto skroz zatvarati, ostavite barem 2 cm, leta otvorenim. VAROLIK NIJE BEZAZLEN. :(wait):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako mislite vrcati meda, NE koristete varolik prije toga. Varolik koristite nakon vrcanja, i kada nema zatvorenog legla, pošto se varoja nalazi i u leglu. Ja varolik koristim nekada u rujnu, kada matica skoro pa prestana zalijegati. Nemojte leto skroz zatvarati, ostavite barem 2 cm, leta otvorenim. VAROLIK NIJE BEZAZLEN. :(wait):

Ove kaj mislim tretirat nebu meda ove godine,slaba su drustva u po jednom lr nastavku.
Hvala na savjetu za varoliku!
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ako mislite vrcati meda, NE koristete varolik prije toga. Varolik koristite nakon vrcanja, i kada nema zatvorenog legla, pošto se varoja nalazi i u leglu. Ja varolik koristim nekada u rujnu, kada matica skoro pa prestana zalijegati. Nemojte leto skroz zatvarati, ostavite barem 2 cm, leta otvorenim. VAROLIK NIJE BEZAZLEN. :(wait):

E kolega to nisam znao , hvala na savjetu , sad cu opet morati malo porazmisliti o tretiranju pcela .
Reci nam sta bi onda bilo prikladno za tretiranje drustava u ovo doba godine ?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
E kolega to nisam znao , hvala na savjetu , sad cu opet morati malo porazmisliti o tretiranju pcela .
Reci nam sta bi onda bilo prikladno za tretiranje drustava u ovo doba godine ?

Vidi, kao prvo nemojte me smatrati nekim profesionalcem. Ali mislim da pčele protiv varoe, nema efekta tretirati prije kraja 8 ili početkom 9 mjeseca, ili kasnije zavisno od vremena, kada matica počinje sa slabljenjem ili prestankom zalijeganja mladog legla Ja protiv varoe koristim takođe varolik znači krajem 8. mjeseca, u 2-3 pa i više navrata u razmaku od 10-15 dana, kako bi sve pčele iz legla bile tretirane znači što manje legla u košnici, bolja je efikasnost. Ti tretmani se protegnu do 10-11 mjeseca.
Već sam rekao da se varoja takođe leže i nalazi u leglu, jako je bitno da sve pčele izležene budu zahvaćene zadimljavanjem. Zadimljavanje vršim pred veče kada je većina ili sve pčele u košnici.
Kontrolu vršim tako što su kod mene, tzv. antivarolne podnice, tako da na njima mogu vidjeti učinkovitost zadimljavanja. Ja takvim korištenjem varolika, jako dobro kontrolišem varou, i nemam gubitaka načinjenih varojom.. LP i puno uspjeha, svim pčeloljubcima: icon_thumright:
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Vidi, kao prvo nemojte me smatrati nekim profesionalcem. Ali mislim da pčele protiv varoe, nema efekta tretirati prije kraja 8 ili početkom 9 mjeseca, ili kasnije zavisno od vremena, kada matica počinje sa slabljenjem ili prestankom zalijeganja mladog legla Ja protiv varoe koristim takođe varolik znači krajem 8. mjeseca, u 2-3 pa i više navrata u razmaku od 10-15 dana, kako bi sve pčele iz legla bile tretirane znači što manje legla u košnici, bolja je efikasnost. Ti tretmani se protegnu do 10-11 mjeseca.
Već sam rekao da se varoja takođe leže i nalazi u leglu, jako je bitno da sve pčele izležene budu zahvaćene zadimljavanjem. Zadimljavanje vršim pred veče kada je većina ili sve pčele u košnici.
Kontrolu vršim tako što su kod mene, tzv. antivarolne podnice, tako da na njima mogu vidjeti učinkovitost zadimljavanja. Ja takvim korištenjem varolika, jako dobro kontrolišem varou, i nemam gubitaka načinjenih varojom.. LP i puno uspjeha, svim pčeloljubcima: icon_thumright:

Ma i ja sam totalni amater , za sad imam cetiri kosnice pcela i dvije bacve ali ucim se i trudim da njima ugodim koliko god je vise moguce .vec tri godine drzim pcele pomalo koliko uhvatim slobodnih rojeva a jos im nisam uzeo niti gram meda za sad dok to ne budu jaka drustva i dok ja ne budem pcelar ostavljam sve njima da im ne usfali ja si kupujem med za svoije potrebe .
Lijepi pozdrav i hvala na savjetu !
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ma i ja sam totalni amater , za sad imam cetiri kosnice pcela i dvije bacve ali ucim se i trudim da njima ugodim koliko god je vise moguce .vec tri godine drzim pcele pomalo koliko uhvatim slobodnih rojeva a jos im nisam uzeo niti gram meda za sad dok to ne budu jaka drustva i dok ja ne budem pcelar ostavljam sve njima da im ne usfali ja si kupujem med za svoije potrebe .
Lijepi pozdrav i hvala na savjetu !

Vidi, i ja volim jako pčele, ali kada vidiš da imaju meda, posebice u ovo doba, slobodno izvadi, one će samo bolje tada raditi-nositi, znači njima je u genima da med skupljaju za zajednicu i čim ga imaju dovoljno i one smanje s unosom, e tim tada uzmeš za sebe i one rade punim kapacitetom. Njima je bitno samo da im je lijepo vrijeme, da mogu izaći iz košnice, a one će sebi da saberu da nebudu gladne. Nemoj me pogrešno svatiti, ali svi držimo da bi ako ništa meda imali za sebe i porodicu. Nećeš im naškoditi ako im uzmeš višak. Zavisno od vremena i paše nemoj im uzimati iza polovice 8 mjeseca, a one će sebe do jeseni i zime sigurno s hranom osigurati, i ako se jesen s vremenom pokvari malo ih ti poguraš s sirupom i to je to. I ja sam započeo prošle godine, ranije sam pisao zazimio dvije lr košnice koje su i prezimile, do sada iz te dvije košnice izvrcao 41 kg meda, i do kraja 7. mjeseca će biti sigurno 10-12 kg. i opet da imaju za sebe, ali je kod mene ova godina po priči većih pčelara zaista dobra. Sada sam proširio još 5. košnica koje neću dirati, tako da ću zazimiti ako sve bude ok 7. komada, pa naproljeće idemo dalje.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Vidi, i ja volim jako pčele, ali kada vidiš da imaju meda, posebice u ovo doba, slobodno izvadi, one će samo bolje tada raditi-nositi, znači njima je u genima da med skupljaju za zajednicu i čim ga imaju dovoljno i one smanje s unosom, e tim tada uzmeš za sebe i one rade punim kapacitetom. Njima je bitno samo da im je lijepo vrijeme, da mogu izaći iz košnice, a one će sebi da saberu da nebudu gladne. Nemoj me pogrešno svatiti, ali svi držimo da bi ako ništa meda imali za sebe i porodicu. Nećeš im naškoditi ako im uzmeš višak. Zavisno od vremena i paše nemoj im uzimati iza polovice 8 mjeseca, a one će sebe do jeseni i zime sigurno s hranom osigurati, i ako se jesen s vremenom pokvari malo ih ti poguraš s sirupom i to je to. I ja sam započeo prošle godine, ranije sam pisao zazimio dvije lr košnice koje su i prezimile, do sada iz te dvije košnice izvrcao 41 kg meda, i do kraja 7. mjeseca će biti sigurno 10-12 kg. i opet da imaju za sebe, ali je kod mene ova godina po priči većih pčelara zaista dobra. Sada sam proširio još 5. košnica koje neću dirati, tako da ću zazimiti ako sve bude ok 7. komada, pa naproljeće idemo dalje.

Ma ja sam proslu godinu izvadio ramove s medom i nisam ih vrcao na jesen sam iste ramove vratio pcelama , ljeto je bilo susno nije bilo nista sve bi pokrepale da im nisam imao za dati da imaju s cim prezimiti ,ali nije mi nimalo zao imam ove godine dva perfektna drustva .

Pogledajte lude amerikance sta rade s ovim jadnim pcelama kojih je sve manje na svijetu !


http://www.haber.ba/zanimljivosti/svastara/46961-otkriveno-gnijezdo-od-milion-pcela-video.html
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ma ja sam proslu godinu izvadio ramove s medom i nisam ih vrcao na jesen sam iste ramove vratio pcelama , ljeto je bilo susno nije bilo nista sve bi pokrepale da im nisam imao za dati da imaju s cim prezimiti ,ali nije mi nimalo zao imam ove godine dva perfektna drustva .

Pogledajte lude amerikance sta rade s ovim jadnim pcelama kojih je sve manje na svijetu !


http://www.haber.ba/zanimljivosti/svastara/46961-otkriveno-gnijezdo-od-milion-pcela-video.html

Ma vjerujem, ti, da je sušna bila godina, kod mene je brdski teren, ima dosta livade, šume i svega toga, znači dosta sačuvanog zdravog i prirodnog bogadstva, tako da je odmah i drugčije za pčele.
Koje košnice koristiš, kakva je kod vas cijena, košnica i drugo.

Kada nestane pčela (nedo Bog) sigurno i nama neće biti lako.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ma vjerujem, ti, da je sušna bila godina, kod mene je brdski teren, ima dosta livade, šume i svega toga, znači dosta sačuvanog zdravog i prirodnog bogadstva, tako da je odmah i drugčije za pčele.
Koje košnice koristiš, kakva je kod vas cijena, košnica i drugo.

Kada nestane pčela (nedo Bog) sigurno i nama neće biti lako.

Ja koristim LR kosnice i cijena se krece oko petsto kuna po kompletu , nije bas niti jeftino ali hajd bolje uloziti u pcelice nego potrositi u kafani !
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ja koristim LR kosnice i cijena se krece oko petsto kuna po kompletu , nije bas niti jeftino ali hajd bolje uloziti u pcelice nego potrositi u kafani !

Tako je, ma sve je bolje nego kafana. I ja sam tog mišljenja .Pozz
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pozdrav pčelari:icon_pidu: Nitko se ne oglasuje, jeli itko išta vracao? Kako je "bacila" paša i ostalo LP.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Pozdrav pčelari:icon_pidu: Nitko se ne oglasuje, jeli itko išta vracao? Kako je "bacila" paša i ostalo LP.

Jesam ja , jedan roj kojeg sam ljetos uhvatio na ulici ured sela ,dakle od 22 petog do dvadesetog sedmog napunile medni nastavak kao cep.
Izvrco sam osam ramova dobio dvadest kila meda !
Dva rama sam ostavio njima da ne oskudijevaju ako osusi vrucina .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Trebal si im mozda ostaviti jos,mislim da im je dva malo.
Ja sam vrcal 20.07.i dobil sam 3kg mjesanog meda,nisam ni mislil ove godine vrcat al su nekaj napravile ostavil sam im po 5 okvira meda i samo sam dva okvira zvrcal i med je super.
Jel vi prihranjujete pcele sad u 8mjesecu,cital sam da bi trebalo jer je susa i nema cvjeta pa da ne trose svoj med da im se svaki dan da secerni sirup.
Ja sam im pocel davati 9.8. I mislil sam ima davati do sredine 9mj,jedino ako bude kise pa trava potjera i malo nekaj pocvate.

U dvije kosnice su pocele raditi mednu kapu,znaci da se spremaju za zimu,ima puno licinki koje bi mogle biti zimske.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Trebal si im mozda ostaviti jos,mislim da im je dva malo.
Ja sam vrcal 20.07.i dobil sam 3kg mjesanog meda,nisam ni mislil ove godine vrcat al su nekaj napravile ostavil sam im po 5 okvira meda i samo sam dva okvira zvrcal i med je super.
Jel vi prihranjujete pcele sad u 8mjesecu,cital sam da bi trebalo jer je susa i nema cvjeta pa da ne trose svoj med da im se svaki dan da secerni sirup.
Ja sam im pocel davati 9.8. I mislil sam ima davati do sredine 9mj,jedino ako bude kise pa trava potjera i malo nekaj pocvate.

U dvije kosnice su pocele raditi mednu kapu,znaci da se spremaju za zimu,ima puno licinki koje bi mogle biti zimske.

Ja jos nisam poceo prihranjivati , ovih dana sam bio malo u guzvi pa nisam stigao pregledati kosnice ali sutra cu pa cu vidjeti stanje i prema tome se i ravnati , ja sam svojima ispraznio osam ramova zato sto su imale jos dosta cvata , cvao je crni sljez a pcele ga obozavaju a oko mene ima i poljskog cvijeca dosta tako da su one vjerujem opet skoro napunile ramove .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A to je druga prica,kod nas nema sad niceg kaj bi mogle skupiti jer je sve suho i ljudi su sve zivo pokosili,i nema bas nekaj meda u kosnicama,pa smo se odltcili prihranjivati.
Pocetkom 9mj cu pregledat pa cu vidjet kakvo je stanje.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Evo da kažem kako je ova godina bila kod mene. Već sam rekao zazimio sam dvije košnice -LR koje su zdrave izašle iz zime. I sve kako ide, na vrijeme stavljani nastavci, matične rešetke i drugo potrebito da neduljim, i napokon 29.05. iz navedenih košnica uzeto po 6. ramova, znači ukupno izvrcano 12. ramova iz čega 21kg. meda.

Potom iz istih košnica 21.06. izvrcano 20kg meda, i ponovno 16.08.2013. iz iste navedene dvije košnice izvrcano 17kg meda.

Znači UKUPNO = 58 kg meda. IZ DVIJE KOŠNICE

E sada, kod mene je ove godine bilo vrcanje tri puta, što je po priči većih pčelara kod nas nezapamćeno. Ova godina se pokazala zaista sjajna, i što je najvažnije svaka biljka kada je medila nije bilo padavina tako da su pčele sve pokupile bez problema :p:. Svi govore da dobro zapamtimo ovu godinu, teško da ih više bude ovakvih. Ove godine kod nas tko je imao veći broj košnica je, imao pravu dobit. Ove godine ću da zazimim 7. društava. LP za sve :drink:
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pozz. svim ljubiteljima pčela, evo par slika da se osjveži tema, a ubrzo će zazimljavanje, pa će biti i posla. Jesteli tretirali protiv varoe i kojim lijekom?Još jednom LP.:drink:

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php
 

Prilozi

  • slike 007.jpg
    slike 007.jpg
    46.8 KB · Pregleda: 1,400
  • slike 005.jpg
    slike 005.jpg
    66.5 KB · Pregleda: 1,162
  • slike 002.jpg
    slike 002.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 750
  • slike 004.jpg
    slike 004.jpg
    78.9 KB · Pregleda: 944
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
lijepe slike:)
ja sam u kombinacijama za kupnju vrcaljke,20 košnica i na proljeće pčele.Ponuda je svakakva,a i cijene,makar su sve otprilike blizu.
Odlučio sam na RV košnice iako već imam 10 LR,pa ću paralelno imati i jedne i druge,RV vidim kao prednost u iskorištavanju slabijih paša,boljeg zimovanja i ne prevješavanju okvira,a LR ću imati kome prodavati pčele na okvirima,rojeva itd...
Kakvu imaš vrcaljku?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
lijepe slike:)

Kakvu imaš vrcaljku?

Nemam ni ja vrcaljku, do proljeća planiram i ja kupovati, ja mislim neku manju za 4. okvira, samo novu od inoksa ili pocinčanu. Kod mene se takve vrcaljke kreću oko 150 e.
 

Najnoviji postovi

Na vrh