• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ti to pravo napreduješ. Svaka čast. :(handshake): Koliko si sabrao košnica? Što se tiče sirupa, ja dajem mladim i slabim rojevima za početak sirupa svaku drugu večer odprilike 1-2 dcl, i to nekih 10 dana pa napravim pauzu, od 10 dana, ali sve zavisi i od vremena i to kako se pčele razvijaju. Njima je šećerni sirup stvarno najbolji stimulans. Matica čim osjeti dobar unos odmah počne sa zalijeganjem legla, i to se razvija ekstra. Prati stanje kako se razvija društvo i koliko ima zatvorenog legla, čim uočiš 2-3 okvira legla, s šećerom možeš prekinuti. Nemoj me pogrešno shvatiti, nisam profesionalac i napominjem tako osbno radim, sve ti je individua svaki pčelar govori drugačije i radi
drugačije. Tako ćeš i ti kada vidiš što se tebi pokazalo najbolje. LP.

Jos jednom hvala ti na odgovorima,pomogao si mi.
Sad imam 4 drustva,dva dosta jaka i dva nova slaba.
Dajem im sirup po 3dl svaku vecer e nisam znal da je 10dana dosta to me zanimalo al posto je jako ljepo vrijeme od kad smo ih dopeljali sutra bude 7dana i mislim da im je danas zadnji dan al moram ih pogledat kak im ide od njih ne ocekujem ove godine nista meda samo nek dobro ojacaju do zime i nek dobro prezime.a od ove dvije jace bude nekaj meda ja se nadam.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Evo dopremio ja buradi s pcelicama , sad nastupa zahebancija sta s njima napraviti !






A i malo su se zabavljale bockajuci .
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Jos jednom hvala ti na odgovorima,pomogao si mi.
Sad imam 4 drustva,dva dosta jaka i dva nova slaba.
Dajem im sirup po 3dl svaku vecer e nisam znal da je 10dana dosta to me zanimalo al posto je jako ljepo vrijeme od kad smo ih dopeljali sutra bude 7dana i mislim da im je danas zadnji dan al moram ih pogledat kak im ide od njih ne ocekujem ove godine nista meda samo nek dobro ojacaju do zime i nek dobro prezime.a od ove dvije jace bude nekaj meda ja se nadam.

Ma tu smo svi nadam se, da pomognemo jedni drugima, ono što znam nije mi teško prenijeti. I ja sam svoje evo malo prije pregledal rade OK, ima dosta legla, ove jedno što sam ja razroijo, kako se kaže vještački, već su toliko ojačale da sam im stavio jedan polunastavak, neka rade ako bude šta meda bude, dobro i jest. A ove što sam već jedne izvrcao, toliko su već nanijele da ima sigurno u nastavku i polunastavku više od 20 kg meda, ali je društvo jako samo tako. :icon_thumright:
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Zna li netko sta bih mogao ubaciti u bacvu da istjeram ove pcele .
Postoji li nesto sto pcele jako mrze i zbog cega napustaju leglo ?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Zna li netko sta bih mogao ubaciti u bacvu da istjeram ove pcele .
Postoji li nesto sto pcele jako mrze i zbog cega napustaju leglo ?

Meni treba obrnuto, svakih par dana mi dolazi roj pčela u voćnjak, postavim im košnicu, ali ne žele unutra, namazao medom ulaze i unutra al neće glupače ući.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad ih uocis stavi pletenu kosnicu do roja i pricekaj da dio pcela pocne lagano ulazit,kad ude dio dimi s kontra strane i povuci ce se u kosnicu poklopi ih i istresi u pravu kosnicu.
To bi bilo najlakse pod noc,i trebat ce ti pomocnik ako su visoko.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kad ih uocis stavi pletenu kosnicu do roja i pricekaj da dio pcela pocne lagano ulazit,kad ude dio dimi s kontra strane i povuci ce se u kosnicu poklopi ih i istresi u pravu kosnicu.
To bi bilo najlakse pod noc,i trebat ce ti pomocnik ako su visoko.

Nažalost nemam pletene košnicu, a ni opremu još nisam kupio, a bez zaštite im idem blizu noću ali ih ne diram. Probati ću omazati košnicu voskom i matičnjakom možda uđu same.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Nažalost nemam pletene košnicu, a ni opremu još nisam kupio, a bez zaštite im idem blizu noću ali ih ne diram. Probati ću omazati košnicu voskom i matičnjakom možda uđu same.

Ako imas hranilicu stavi ju na kosnicu , u nju naspi secernog sirupa , kad osjete hranu koju jako vole trebale bi uci !
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ako imas hranilicu stavi ju na kosnicu , u nju naspi secernog sirupa , kad osjete hranu koju jako vole trebale bi uci !

Namazao sam košnicu medom i voskom pa ćemo vidjeti, nemam tu hranilicu ni šećerni sirup, a ne znam što se događa al roj svaki dan popodne dolazi u moj voćnjak i ujutro odlazi, jel to jedan isti ili ih ima više nemam pojma,
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Evo par slikica s jučerašnjeg drugog vrcanja, iz jedne LR košnice izvađeno 20 kg meda.
Kod mene se ova godina pokazala jako dobra.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


LP svim pčeloljubcima :drink:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Evo par slikica s jučerašnjeg drugog vrcanja, iz jedne LR košnice izvađeno 20 kg meda.
Kod mene se ova godina pokazala jako dobra.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


LP svim pčeloljubcima :drink:

Ne vidim slike, jel netko vidi?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ne vidim ni ja , ocito nije nesto kako treba !

Ja neznam šta se ovo kod mene dešava. Ja ih vidim. Recite mi na koji načina Vi postavljate slike. :icon_scratch:Hvala LP

Pogledajte na mom profiu, među albumima, otvorite album pčelarstvo. Da li tu vidite ove tri slike.
 
Posljednje uređivanje:

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ja neznam šta se ovo kod mene dešava. Ja ih vidim. Recite mi na koji načina Vi postavljate slike. :icon_scratch:Hvala LP

Pogledajte na mom profiu, među albumima, otvorite album pčelarstvo. Da li tu vidite ove tri slike.

Da li tu vidite ove tri slike.

Koje ? he he .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Imam pitanje:

Jucer sam otvorio dvije kosnice di sam prije 10dana stavio medne nastavke i ni u jednom nisu nanjele nista meda.
Stavio sam maticnu resetku sa letom pa neznam jel ih to zbunilo?
Jaka su drustva i dolje u oba nastavka ima legla i meda pa neznam kaj da napravim da mi pocnu nosit med gore i da u svaki medni nastavak sam stavio 2 okvira meda.

Jos jedno pitanje trebal bi tretirat dvije kosnice protiv varoe ,pa kaj mi preporucate da ih ne otrujem previse pcele i saca,koje sretstvo da kupim i u kojoj kolicini.
U Pitanju su po jedan nastavak za svaku kosnicu i to su nova mala drustva.
Unaprijed zahvaljujem.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Imam pitanje:

Jucer sam otvorio dvije kosnice di sam prije 10dana stavio medne nastavke i ni u jednom nisu nanjele nista meda.
Stavio sam maticnu resetku sa letom pa neznam jel ih to zbunilo?
Jaka su drustva i dolje u oba nastavka ima legla i meda pa neznam kaj da napravim da mi pocnu nosit med gore i da u svaki medni nastavak sam stavio 2 okvira meda.

Jos jedno pitanje trebal bi tretirat dvije kosnice protiv varoe ,pa kaj mi preporucate da ih ne otrujem previse pcele i saca,koje sretstvo da kupim i u kojoj kolicini.
U Pitanju su po jedan nastavak za svaku kosnicu i to su nova mala drustva.
Unaprijed zahvaljujem.

Samo ih pusti vec ce one poceti puniti okvire kad popune donje nastavke !
Sto se tretiranja varoe tice mislim da bi ti bilo pametno nadimiti ih Varolikom !
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Samo ih pusti vec ce one poceti puniti okvire kad popune donje nastavke !
Sto se tretiranja varoe tice mislim da bi ti bilo pametno nadimiti ih Varolikom !

Dali ta varolika otrovna i dali ostaju ti njeni otrovi u sacu?
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Dali ta varolika otrovna i dali ostaju ti njeni otrovi u sacu?

Ne ostaju nikakvi otrovi , to ti je ulje naravno na bazi kemije , kapnes kap ulja na tinjajuci papiric , pusti petnaes minuta da se upije zapali papiric i nadimi kosnicu zatvori pcele petnaest minuta da ne istjeraju dim odma i to ti je sva mudrost .

Usput da ti velim prije no sto to ides raditi , izvadi kontrolnu podnicu ispod kosnice lijepo je operi ili na nju stavi bijeli papir 5/6 sati nakon dimljernja izvadi podnicu i pobroj opale varoe da vidis stanje .
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Hvala kolega probat cu tako kak velis.

Nema na cemu kolega , nisam niti ja neki strucnjak , ali mene su savjetovali da tako radim , i toga se i drzim, sobzirom da sam ja dobio savjet i nudim ti ga isto kao koega kolegi , samo neka nam pcelice budu sto zdravije i vrijednije !
 

Najnoviji postovi

Na vrh