• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
ja sam uzeo techtronovu za 6 okvira,motornu,inox,cijena 600€.
preporučam inox.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pozdrav Joža, kao što je rekao kolega komer, najbolje da nađeš susjeda pčelara, tako se naj bolje nauči, a i kod mene se većinom pčelari na LR košnicama, ali sam čuo od drugih pčelara da su čak DB još bolje zbog prinosa meda, ali stvarno neznam. Na proljeće kako je rekao komer nabavi par rojeva nemoj previše, ako si početnik i polako sve se da naučiti, a uči se dok si živ. :icon_thumright:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Svaka košnica ima svojih prednosti i mana,ja sam uzeo 10 LR-a i 20 Rodnih Voja,za probu,lakše bi trebale biti za manipulaciju,a navodno tihe paše bolje iskorištavaju od LR ili DB,pa ćemo vidjeti na godinu kako se ponašaju.
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
Ja sam poceo prije 2 ili 3 godine sad nisam siguran :) prijatelji mi dali jednu kosnicu drugu kupio tad nisam znao koja je a bila je LR malo ih snimio malo nasao mjere u knjigama i polako sebi pravim :D danas imam 17 drustava ono za sebe .
Sad sam u decembru napravio jos 15 komada i plus 2 trnke stare ispleo ako sve bude ok nek ima u pcelinjaku po jedna i trnka :)
 

sused joža

Član
Tu od
11 Kol 2008
Poruka
36
Ma imam ja tu jednog suseda koji se bavi pčelama.On me je i potaknul da kaj se nebi i ja probal baviti tim.Veli i da mi daruje jedan roj.Jedino neznam koje košnice koristi.Nabavil sam si i knjigu "Pčelarenje" od Umeljića pa sad lagano studiram knjigu.Recite jel vi kupujete košnice ili ih pravite sami?Ja sam mislil sam napraviti jednu pa da vidim jel bude išlo ili ne.A kaj se tiće kolićine mislil sam 2 ili 3 košnice za početak da vidim jel bude išlo ili ne.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
ja sam kupio košnice,kada bih si sav potreban alat kupio,mogao bi si garant 10 košnica kupit i još k tome suhu građu kupiti,po meni neisplativo.
pogotovo dok postoje poticaji za kupnju opreme,tako da se doslovno neisplati doma to raditi na malo,a i prsti ti ostanu na ruci!
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
@sused joza, bitno je da ti udjes u osnove pcelarenja i najbitnije da ih zavolis posle ces nesto cujes od drugih nesto procitas a kroz sve to sam ces nauciti ,a za pravljenje kosnice trebas trunku znanja , malo dobrog alata i ponajvise volje :)
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
ja sam kupio košnice,kada bih si sav potreban alat kupio,mogao bi si garant 10 košnica kupit i još k tome suhu građu kupiti,po meni neisplativo.
pogotovo dok postoje poticaji za kupnju opreme,tako da se doslovno neisplati doma to raditi na malo,a i prsti ti ostanu na ruci!

Sve je ovo super :) ali jedna kosnica komplet kod nas kosta 45 € , i kupio sam jednu onu prvu sad istu takvu napravim za 6 € u kompletu ali imam potreban alat i svakako radim sa drvetom :)
a bogami pcelarstvo za hobi nije jeftino to znamo svi iz iskustva
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Slažem s s komerom, takođe mislim da nije isplativo praviti ,,manji broj,, košnica svaka čast veću količinu pa i za prodaju ali 10. i manje komada zaista mislim neisplativo. Ja takođe kupujem svu opremu, i polagano kako financije dozvoljavaju tako se i širim. I kod mene je ,,običaj,, da se mladim novim pčelarima daruje 1-2 roja besplatno iz neke kolegijalnosti.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Sve je ovo super :) ali jedna kosnica komplet kod nas kosta 45 € , i kupio sam jednu onu prvu sad istu takvu napravim za 6 € u kompletu ali imam potreban alat i svakako radim sa drvetom :)
a bogami pcelarstvo za hobi nije jeftino to znamo svi iz iskustva

Nije me jasno za 6 e, kako i ti možeš napraviti 1. kompletnu i kvalitetnu košnicu ali ako je tako svaka čast.:icon_fU:
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
sacu ti napisat kako :)

Jedan kvadrat daske 2,5 cm kosta 1,25 € od tog kvadrata se naprave 4 nastavka ,odnosno napravis dva ,podnjacu,hranilicu i krov, a 20 okvirova se napravi od onih ostataka, lim za krova i mrezica 50cm imal jos nesto :) struja i rad masine svakako rade
 

sused joža

Član
Tu od
11 Kol 2008
Poruka
36
U vezi izrade košnica alat imam,mjesto za rad imam,znanja u obradi drva imam nešto pa hoću probati dal budem uspio.Ak ne uspijem onda budem kupio_Ovde u Zg. LR košnica je 500 kn.Još nisam našal dućan di ima DB košnica za kupit.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
sacu ti napisat kako :)

Jedan kvadrat daske 2,5 cm kosta 1,25 € od tog kvadrata se naprave 4 nastavka ,odnosno napravis dva ,podnjacu,hranilicu i krov, a 20 okvirova se napravi od onih ostataka, lim za krova i mrezica 50cm imal jos nesto :) struja i rad masine svakako rade

Dobar si:(y): Ti si znači stolar čim imaš sve potrebite mašine. Mislio sam općenito da se napravi ako nemaš ništa od mašina, i od materijala, ako moraš sve nabaviti i ako moraš platiti da ti to netko profalca ili već šta, znaš bolje od mene, nema te nigdje. Reci mi lokaciju i pošto ćeš napraviti par komada za prodaju. Pozz.
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
Ljudi nisam nista lose mislio,kako tko moze tako i radi ,kad zima dodje neradi se svakako nista, ja samo da ismiriglam okvirove i ofarbam kosnice :)

P171213_14.34.jpg

P171213_14.37.jpg

P171213_14.37_[01].jpg

P181113_15.40_[01].jpg
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Tako je, samo razmjenjivamo iskustva, i tu smo ako možemo jedan drugome pomoći na bilo koiji način u svezi pčelartsva.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
rumster nisam niti pomislio da si loše mislio,svaka často što možes sve doma raditi,a i ja bih da nemoram kupiti strojeve..
kada si spomenuo farbanje,farbao sam 21 košnicu, sa bojom na bazi vode,1 premaz temeljne i 3 premaza boje,i kada sam sve to napravio,mislim si,ajme,sta kada jednog dana dodjem do 100-tinjak kosnica,ko ce to sve ofarbati...
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
Pa neznam sta da ti odgovorim :) al jbg kad sagledas sta god covjek ima mora brinut o tome i opet se sve stigne uraditi
Kad sam nabavio 2 kosnice pcela bio sam reko 5 komada za mene,ali zao mi unistit maticnjak jbg pa samo prebacujem :)
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Meni stigla porudžba, košnica, pa pomalo sklapam. boijim i lagano se pripremam za proljeće.:icon_thumright:
attachment.php

attachment.php

attachment.php


LP
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Ja uzicavam okvire,sad moram satne osnove kupit(40ak kg) i utapat laganini.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Samo naprijed, nek se radi to znači da su nam pčele sad zasad žive i zdrave. Ja evo trenutno gledao na pčelinjaku nisam imao s čim uslikati. Unos polena je kao u najboljem proljetnom danu. Temperatura je 15 stepeni. Našto će ovo izaći ni sam neznam : Icon_scratch:. Bojim se kasnijeg zahlađenja, ali vidjet ćemo trenutno pratim stanje da konstantno dovoljno imaju medne pogače. Da nije do mene, a ostalo što im Bog dadne, nadajmo se najboljem. pozz.
 

Najnoviji postovi

Na vrh