• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako nemaš di za kupit uzmi staklenku od krastavaca ili meda onu dužu stavi gazu narjetko u dva sloja svezi to sve sa tankom Žicom ili Čep izrezi tak da ostane samo navoj objesi kontra da visi isto Žicom na tri točke koje se spajaju u jednu di kvacis za neko drvo ne preblizu košnicama.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Ja sam uzeo staklenku od 10l,umjesto poklopca stavio krpe u toj debljini da kada okrenes naopacke ne curi voda,a dotaknes prstom,odmah propusta.
Definitivno takve pojilice cu odlicne zbog higijene...
Ps. Da ih naucis na pojilicu slobodno rastopis med ili secer u vodi..
Ja sam ih tako naviknuo a sada im dajem nozepip 20ml na 5 l vode..
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Dragi pčelari!!!
Prošle godine sam nabavio pčele jednu košnicu pošto sam mlad i neiskusan tražio sam savjete i znanje na sve strane, a vjerujem da iz vlastitiog iskustva neče svaki pčelar reči što zna.Pčele sam nabavi isključivo radi ljubavi dode mi muka kad se pojavi neko stariji od mene i odma ide u pčelarstvo radi kao kakti "lake zarade"s takvim ciljem pčelarstva se neslažem , ali dobro to je sad nevažno pošto sam prošle godine se bacio u pčelarstvo nabavio sam jednu košnicu u nju sam uložio maksimalan trud ka cilju da što bolje pčelarim i da imam što kvalitetniju pčelu,ove godine prilikom prvog pregleda jako sam se razočaro :(sweat):kad sam otvorio košnicu broj pčela koji je bio na na 6 okvira smanji se samo na jednu ulicu s tim još da se pojavila i ona krečavost matice uopče nema kad sam to vidio otišo sam do pčelara kod kojega učim raspitivo sam se na sve strane gdje bi mogo nabaviti nove pčele ali svi su rekli da če ove godine prodavanje rojeva biti upitno zato što je mnogo pčela umrlo mene sada interesira dali ima netko da če prodavati koji roj pčela ,ali da pčela bude kvalitetna jer sam u prošle uložio puno puno novaca možda i previše pa bi vas moli ako ima ko da mi se javi.Hvala vam unaprijed i nek vam je medna ova godina!!!:(happy):
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
nit se zna jel si kupil staru košnicu ili novu a pri kupovini kupi od pčelara koji te uči ,pa te nebu zajebo ..viš kak je to jednostavno al prije puštanja jezika u pogon obavezno treba uključiti mozak ..više sreče drugi put...KAD PUSTIŠ PČELE U KOŠNICU ,OBAVEZNO KOŠNICU POKRITI POKLOPCEM.HIIII
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Evo meni danas stigle tri košnice, sve tri bi se trebale rojiti pa možda do ljeta poduplam i imal bum 6 košnica!
Čovjek od kojeg sam uzel ima 150 košnica i rekel mi je da ako tijekom ove godine se nekaj dogodi zajednici da bu mi besplatno dal drugu tak da mu 100% vjerujem!

IMG_20140326_153807_zpsd6b9d030.jpg


IMG_20140326_153815_zps94db94c4.jpg


IMG_20140326_153836_zpsb8fe651b.jpg
 

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
Dragi pčelari!!!
Prošle godine sam nabavio pčele jednu košnicu pošto sam mlad i neiskusan tražio sam savjete i znanje na sve strane, a vjerujem da iz vlastitiog iskustva neče svaki pčelar reči što zna.Pčele sam nabavi isključivo radi ljubavi dode mi muka kad se pojavi neko stariji od mene i odma ide u pčelarstvo radi kao kakti "lake zarade"s takvim ciljem pčelarstva se neslažem , ali dobro to je sad nevažno pošto sam prošle godine se bacio u pčelarstvo nabavio sam jednu košnicu u nju sam uložio maksimalan trud ka cilju da što bolje pčelarim i da imam što kvalitetniju pčelu,ove godine prilikom prvog pregleda jako sam se razočaro :(sweat):kad sam otvorio košnicu broj pčela koji je bio na na 6 okvira smanji se samo na jednu ulicu s tim još da se pojavila i ona krečavost matice uopče nema kad sam to vidio otišo sam do pčelara kod kojega učim raspitivo sam se na sve strane gdje bi mogo nabaviti nove pčele ali svi su rekli da če ove godine prodavanje rojeva biti upitno zato što je mnogo pčela umrlo mene sada interesira dali ima netko da če prodavati koji roj pčela ,ali da pčela bude kvalitetna jer sam u prošle uložio puno puno novaca možda i previše pa bi vas moli ako ima ko da mi se javi.Hvala vam unaprijed i nek vam je medna ova godina!!!:(happy):

Pčela za prodaju će sigurno biti. Nemoj nasjedati na kuknjavu tipova koji iskorištavaju pompu koja je nastala o stanju pčela zbog ove (ne)zime.
Kolega je neki dan kupio pčele po 500 kn na 10 okvira.
Veli da okviri nisu baš prepuni ali to je teško i očekivati u ovo doba godine.
Osim gore navedenoga da se pohvalim (jer sam novi na ovom podforumu), moje pčelice su super prezimile.
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Baš suprotno gubici su minimalni (gubici su veći kod pohlepnijih pčelara koji nisu ostavili dovoljno hrane pčelama) razvoj je odličan tako da će ove godine bit dosta rojeva čak možda i malo ranije nego inače.
I moj ti je savjet da uzmeš najmanje 2-3 košnice, tako da možeš uspredit razvoj društva - i razlog eventualnog gubitka.
Kakvo ti je bilo stanje u košnici prilikom zimskog tretiranja varoe.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
njuskalo prepuno oglasa sa pcelama na okvirima i takve ti upravo preporucam da kupis,cijenom su oko 700kn na 10 okvira,ali imas ih od 500 pa do 800.
najbolje nadji nekoga tko ima volje i vremena pomoci ti i neka ti bude mentor,za sve ostalo ces lako...za krecno leglo mijenjaj maticu.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Evo i ja se zadnjih dana zabavljam sa izradom, bušenjem i užičavanjem okvira, još samo da utopim satne osnove i to bu to! za sad...

evo par slikica

IMG_20140409_185645_zps94c08c21.jpg


IMG_20140409_185719_zps9fbb1b0e.jpg


IMG_20140409_195340_zps27e60a88.jpg
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pozz. IMT 555, koliko vidim, prijatelju ti sklapaš te okvirove naopako.
Te letvice, krajnje na okviru si okrenuo naopako. Šira strana treba da bude gore.
 
Posljednje uređivanje:

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
attachment.php


Moraš to prijatelju sve rasklopiti pa ponovo, napraviti ćeš haos u košnici. Znam da je problem ali sjedi i polako.
 

Prilozi

  • Slika0631.jpg
    Slika0631.jpg
    29.6 KB · Pregleda: 375
Posljednje uređivanje:

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Znam sve, nije bitno kada idu nastavci, svi okvirovi za bilo koiji, nastavak ili bilo kada da se stavlja, treba da bude isti, i sklopljen onako kao na mojoj slici. Još je bitna jedna stvar, te krajnje letvice, što si prikazane na slici te ivice malo bolje pogledaj s jedne strane su ravne s jedne malo zaobljene, znači to treba da ti bude kontra, jedna od druge, kada gledaš s jedne strane lica jedna treba biti ravna jedna zaobljena. Zbog stvari koje će ti kasnije biti raditi lakše.
 

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
IMT555.
Samo ti poslušaj tomutraktora.
Gledaj to sa vedrije strane, barem nemaš puno košnica.
Koliko si okvira zae...?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
kod tebe bome krasno..
Evo mog početničkog pčelinjaka.
zadnje 4 kosnice su rodna voja,ostalo LR
f3x3yo.jpg
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Lijepo i vidjeti, a kamoli zanimati oko toga, ja uživam dok radim nešto oko njih. Pozdrav, extra lijepo i uredno.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh