• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad spojim dva drustva u jedno koliko traje spajanje (prijelaz).
odvojio sam ih listom novina.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pčele bi trebalo da za 1-2 dana progrizu novinu i spuste se u plodište. Kod spajanja pčelinjih društava, bitno je istaći da se uvijek po pravilu spajaju slabija društva s jakim, rijetko najbolje nikako slaba s slabijim. Kada se spoje dva društva pomoću novine, na sanduku-nastavku iz kojeg pčele treba da se spuste u donji nastavak NESMIJE, biti leto. Nakon 3-5 dana skineš nastavak pregrupiraš okvirove, prazne izvadiš i to je to. Ako prije spajanja ti nisi eleimirao slabiju maticu, to će pčele učiniti na svoj način ostavljajući sigurno kvalitetniju. Pozdrav.
 

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
Svaka čast dečki na pčelinjacima, čak ste i boje ukomponirali :).
Jučer sam u jednom Zg. dučanu kupio tri LR košnice made in BiH a danas mi je stiglo 5 košnica koje sam još prošle jeseni naručio od jednog domačeg majstora iz Bj.
Razlika u kvaliteti je u korist naših košnica. To ću moči 100% potvrditi tek za par godina, ali na prvu se vidi da su ove naše (barem od ovoga majstora) pedantnije izrađene, bolja je kvaliteta drva a imaju i spoj uglova izrađen na drugi način. Ovaj spoj bi trebao garantirati da se košnica neče razići kada košnice pokisnu. Koliko sam vidio tomotraktor je to riješio sa metalnim uglovima koje je šerafio na košnice, ispravime ako se varam.
No dosta o meni, hajdemo malo o mome pčelinjaku. Još jednu košnicu imam doma.
 

Prilozi

  • Moj pčelinjak.jpg
    Moj pčelinjak.jpg
    79.9 KB · Pregleda: 98

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Svaki pčelinjak je fino vidjeti. Tko zna cijeniti i poštovati pčela, je zaista plemenita, posebna i jedinstvena na svoj način. Što se tiče kvalitete košnica i kod mene to oscilira ovisno o cijeni, završnoj obradi, kvaliteti drveta-klasi, a najbitnije od toga svega da je daska od koje se izrađuje košnica suva. Ja sve elemente takođe kupujem, ne uzimam ni one naj skuplje ni najjeftinije neke srednje. Ali svako drvo pod utjecajem atmosferskih prilika radi i odgovara na te utjecaje, o ma kakvom artiklu pa samim tim i košnici se radi. Ima više načina spajanja košnice na kutovima, ali nakon izvjesnog vremena svaka ,,zine,, neka manje neka više, tako ja kod limara uzmem odpadnog lima i savijem i na kutove zavrnem šarafima. Vidjet ćeme da li ima učinka nakon par godina.
 

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
Dobro si rekao, svako drvo radi i svaka košnica če prije ili kasnije zinuti.
U prijašnjem postu sam htio reči da naši uvoznici vjerojatno uvoze najjeftiniju robu pa nabijaju marže, jer ova nekvalitetnija uvozna košnica mi je dosta skuplja od ove lokalnog majstora.
Sudeči prema tvom postu ti svoje košnice sam izrađuješ. Svaka čast ako je tako, jako lijepo izgledaju.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ne izrađujem, rekao sam gore da i ja sve lemente, misleći na dijelove košnice kupujem. Nemam nikakvih stolarskih mašina a ni baš ikakvog stolarskog iskustva.
 

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
Krivo sam shvatio:(blush):
Na žalost sada sam rijetko na forumu jer ima puno posla sa košnicama.
Bušim rupe i ubacujem nitne u okvire, užičujem, utapljam satne te farbam (ove godine prvi puta) švedskim voskom.
Kad bu sve gotovo poslikam "ruku mojih djelo".
Slijedeči tjedan planiram kompletni pregled zajednica jer bi moglo doči do "rojevnog" nagona prije gacije. Kakvo je stanje kod ostalih?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Kod mene super radno raspolozenje,1 zajednica mi je slaba,nikak se razjacat,ostale kipe od pcela,trutovi su ogromni,par drustava bilo blokirano medom i peludom pa sam okvire sa medom i peludom pomicao na kraj,a satne dodavao do legla.
Do bagrema ce drugi nastavci bit izgradjeni,i onda cu u bagremu dodat treci nastavak sa satnom osnovom.
Nemam izgradjenih okvira pa sad drustva grade.
 

Opor

Član
Tu od
27 Lip 2013
Poruka
50
Kod mene super radno raspolozenje,1 zajednica mi je slaba,nikak se razjacat,ostale kipe od pcela,trutovi su ogromni,par drustava bilo blokirano medom i peludom pa sam okvire sa medom i peludom pomicao na kraj,a satne dodavao do legla.
Do bagrema ce drugi nastavci bit izgradjeni,i onda cu u bagremu dodat treci nastavak sa satnom osnovom.
Nemam izgradjenih okvira pa sad drustva grade.

Moje su napravile sve satne (u sača) još prije 10 - 15 dana i dobro ih napunile nektarom. Zato se bojim rojevnog nagona. Hrane ima, nema posla, a leglo jako.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Moje su napravile sve satne (u sača) još prije 10 - 15 dana i dobro ih napunile nektarom. Zato se bojim rojevnog nagona. Hrane ima, nema posla, a leglo jako.

dodaj im nastavak i riješio si problem
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Imam par pitanja:

1) Kako da stavim matičnu rešetku, između plodišta ili prvog medišta ili između prvog i drugog medišta?

2) Jel se mogu sad staviti druga medišta na košnice?

3)Kad bi se otprilike mogle početi rojiti pčele?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Ja cu maticne staviti sutra ukoliko vrijeme bude dozvoljavalo,stavis prvo plodiste,pa maticnu pa mediste..osim ako ides nekim drugim sistemom,vener,itd...
Druge nastavke stavljas kada su zajednice jake i kada se uoci potreba za prosirenjem,kada su okviri popunjeni leglom,medom i peludom i malo je mjesta,onda dodas nastavak.roje se kada se ispune uvjeti za to,malo mjesta u kosnici,nezaposlenost pcela,maticnjaci...

Opor,ako imas dosta legla,jaku zajednica,ili dodaj nove satne da izgradjuju ili formiraj nukleus,po na mjesta gdje si uzeo leglo,med i pelud,dodaj satne osnove,ako imas slabije zajednice onda izjednacavaj,npr jedna ima 9 okvira legla,a druga 6,oduzmi jednu od 9 i dodaj gdje ima 6.pazi da ne prebacis maticu.dok neki samo pune okvire meda prebacuju u slabija drustva a prazno sace prebace u jaca.
na tebi je da odlucis.
 
Posljednje uređivanje:

Suncokret :)

Novi član
Tu od
5 Lis 2013
Poruka
18
Poštovani, jedno pitanje?
Koji insekticidi manje štete pčelama dali kontaktni ili sistemični?
Pretpostavljam da najmanje štete kontaktni i selektivni sistemični insekticidi?
Dali kontaktni insekticidi štete 1-2 dana ili štete toliko dugo koliko je duga karenca?
Jer ako je tako kontaktni primijenjen u večernjim satima nebi trebao biti štetan za pčele idući dan ili je, onoliko dugo koliko traje karenca? :icon_scratch:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Gledaj na karencu,ne spricaj po vjetru,sama rijec insekticid znaci stetno za insekte,dok postoje insekticidi koji nisu stetni za pcele.proguglaj pa ces znati.
 

Suncokret :)

Novi član
Tu od
5 Lis 2013
Poruka
18
Gledaj na karencu,ne spricaj po vjetru,sama rijec insekticid znaci stetno za insekte,dok postoje insekticidi koji nisu stetni za pcele.proguglaj pa ces znati.
Zahvaljujem na odgovoru
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Nemam iskustva sa pletarama,ali mislim da mozes prebaciti u kosnicu kada hoces,samo kosnica mora biti na mjestu pletare jer ce ti se izletnice vratiti na staro mjesto..ili preseli kosnicu bar 4km od starog mjesta pa nemas problema.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Nije mi jasno kako to mislis koliko ? . Najpametnije je odma nakon hvatanja roja u pletaru pretresti u kosnicu ali mogu pcele ostati zivjeti i u pletari ! Naravno kad naprave sace i oforme zajednicu u pletari daleko teze ih je prebaciti u kosnicu .
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Trenutačno nemam spremnu košnicu i za koji dan ju budem imal pa me zanima jel bude kakvih problema ako ih par dana poslje prbacim u košnicu.
 
Na vrh