• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG izdavanje racuna?

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ovako,trebao bih primjer računa ili barem trebam znati sto treba biti na računu,nisam u sustavu pdv-a,racun je na 500kn,racun izdajem fizickoj osobi!
pa ako ima kakav primjerak,da mi posalje na mail ili bar napise tu sto treba racun sadrzavati:)
Zahvaljujem
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ime i prezime
Adresa
Mjesto
OIB:
Tel.
Opis usluge ili robe.
Cijena bez PDV + pdv
R2 račun (može se kupiti u knjižari blok ili sam otipkaš na računalu)

1. primjerak kupcu
2. knjigovođi
3. sebi

Sa druge strane idu tvoji podaci o OPGu.
Ovjeri pečatom i mislim da je to sve.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
ako nisam u sustavu PDV-a,da li uopce smijem na racun pisati R račun,bilo R1 ili R2,te da li samo mogu napisati OPG nije u sustavu PDV-a?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
da, mora...

moze ali ne mora. Ako kupac hoce.
A sto se tice R, r1 i R2 oznake. Da, mislim da ako OPG nije u sustavu PDV-a pise se "nije u sustavu u pdv-a". R1 izdaju poduzeca (koje moraju biti u PDV-u), a R2 obrtnici (i valjda OPG) koji su u PDV-u
 

atomizer2

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
39
Molim za savjet!

imam opg koji nije u sustavu pdv-a.bavim se proizvodnjom jabuka.imam ponudu da prodajem redovno jabuku dječjem vrtiču međutim da bih to ostvario oni trebaju račun.šta i kako moram činiti?
 
M

MOCO

Guest
neka ti kupe na otkupni blok, ako ti nemožeš izdati račun
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Dobio sam ponudu od jednog privatnog ugostiteljskog objekta da ih opskrbljujem sa poljoprivrednim proizvodima. Međutim oni me traže račune za isporučeno. Ja imam OPG, ali nisam u sustavu PDV-a. Primam potporu za staračka domačinstva i nemam pravo na poticaje. Zanima me i da li imam pravo prodavati prerađevine kao ajvar, pasirana rajčica ili marmelada. Kako to pravno stoji i da li proizvodnja mora biti pod nekom kontrolom. :? Što se od prerađevina može prodavati: sir i vrhnje, kiselo zelje...?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
aj pomozite ljudima, zasto ne odg ako znate...

mene ama bas isto zanima + dali mi more neki radit u opg.u a zivimo u istoj kuci znaci brat stime da je on zaposlen negdje drugdje?
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
aj pomozite ljudima, zasto ne odg ako znate...

mene ama bas isto zanima + dali mi more neki radit u opg.u a zivimo u istoj kuci znaci brat stime da je on zaposlen negdje drugdje?

Puno toga Vam zna knjigovođa. 90% problema oko papira znaju oni rješiti, makar je dobro kontaktirati nadležnu ustanovu, kako ne bi došlo do pokvarenog telefona..

Postoji zakon o radu, honorarnom radu... Pitanje je hoćeš li da se zna da radi za tebe ili ne..
Postoji zakon o hrani i proizvodnji prerađevina..
Isto tako o higijeni kod proizvodnje hrane i certificiranju. Jest da ga je muka čitati, ali rješava moguće probleme kasnije. Moj savjet je da pokucate na sva moguća dostupna vrata..
Bez obzira na PDV, račun se mora izdati. Stvar je kupca hoće li račun od kojeg ne može odbiti PDV ili želi račun od prodavača koji je u sustavu PDV-a.

Lijepi pozdrav!
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
al dali ja plaćam taj pdv jer ako da ne gren sigurno to otvarat... ću rađe radit na crno pa makar me ulove...zanimalo me dali s opg.om mogu legalno prodavat svoje proizvode, jabuku psenicu rajcicu nekom čovjeku,stavili oglas u novine da prodajem jabuke i sl?? samo zato bi isao raditi opg ako ne ne vidim razloga da ga radim, ne vidim razloga da uopće se trudim nesto raditi na toj njivi...

a pitao sa za brata jer pise da u opgu mogu biti samo obitelj i ta obitelj mora da zivi pod istim krovom,to sam pisao samo zato jer ako slucajno dođe koja inspekcija a on mi ore s traktorom na njivi,ja ga nebi nista prijavljivao
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
al dali ja plaćam taj pdv jer ako da ne gren sigurno to otvarat... ću rađe radit na crno pa makar me ulove...zanimalo me dali s opg.om mogu legalno prodavat svoje proizvode, jabuku psenicu rajcicu nekom čovjeku,stavili oglas u novine da prodajem jabuke i sl?? samo zato bi isao raditi opg ako ne ne vidim razloga da ga radim, ne vidim razloga da uopće se trudim nesto raditi na toj njivi...

a pitao sa za brata jer pise da u opgu mogu biti samo obitelj i ta obitelj mora da zivi pod istim krovom,to sam pisao samo zato jer ako slucajno dođe koja inspekcija a on mi ore s traktorom na njivi,ja ga nebi nista prijavljivao

Mislim da ne bi trebalo biti problema s bratom ako ne prima novčanu naknadu za taj rad. Opet, ako se inspekcija namjeri na kontrolu radnika po OPG-ima, mogući su problemi. Imaš sad i novu shemu stalnih sezonaca i sl.
Ako si u sustavu PDV-a, plaćaš iznos PDV-a na ukupan iznos računa. Pr: cijena bez PDV-a je 100 kn, s PDV-om 125. Država ti uzme 25 kn PDV-a. Isto tako se tebi kod kupnje potrošnog, repromaterijala i osnovnih sredstava odbija PDV od ulaznih računa.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
imam ja poduzece znam kako ide to, al rađe ću da ja prodam bez pdv.a i kupim bez da mi se odbije, jer napravam kupovat od seljaci domaci gnoj i tako to... znaci nemogu legalno prodavat bez racuna, al nebi niti trazio njih da si odbijam pdv od repromaterijala
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Zanima me popunjavanje otkupnog bloka radi prodaje fizičkoj ili pravnoj osobi. I sve u vezi izdavanja računa ako OPG je van sustava pdv ....ako može izdati račun....
I dali je potrebno napraviti pečat ili napisati da:

IZJAVA PRODAVATELJA:

"Izjavljujem da nisam porezni obveznik po čl.18. st. 3. Zakona o porezu na dohodak i da sam upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava."

20510.jpg
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav društvo sa foruma.Imam malo pitanje vezano uz račune.Imam OPG koji nije usustavu PDV-a.Neznam kakva su vaša iskustva aimam nekog knjigovodju koji mi kod svakog posjeta drugačije tumači.Čekam da preda ovogodišnju poreznu prijavu pa ću potražiti drugog.Da li ja mogu drugom OPG-u izdati račun za robu ili recimo presadnice jer je u biti on krajnji kupac ion moju robu ne prodaje dalje.Pozdrav
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
baš ne vidim razloga da izdaješ račun ako ni prodavatelj ni kupac nisu u sustavu PDV-a.
ako ti treba za policiju, piši otpremnicu...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Čemu treba knjigovođa kad nisi u sustavu PDV? A račune nesmiješ izdati ako se ne prijaviš u poreznoj.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ja sam prodavatelj akupac je usustavu PDV-a,bilo bi ok da on taj račun može staviti utrošak.Sad drugo pitazar ja nebih trebao poreznoj prijaviti neki prihod od plastenika ?Pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh