• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah, lješnjak ili nešto treće?

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Jel to nekaj ne paše?

Na istom mijestu sam prije 3 godine posadil orah ali i on mi je propal?! koji je to vrag. Ostali orahi koje sam posadil tamo izgledaju ok i sada su na već nekih 3-4 metra visine.

možda mu susjed ne paše ( ak je blizu međe ) :rolfer:
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ovo je ta neka bolest koja mi napada vočke.

Ovo lijevo je nekaj kao uši ali su s gornje strane lista.

a na nekim drugim listovima je kao nešto nabubrilo.

345oh0x.jpg


Kaj je to? I kaj da napravim?
 
Posljednje uređivanje:

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
250
a na nekim drugim listovima je kao nešto nabubrilo.

Kaj je to? I kaj da napravim?

Ovo uleknuće na naličju lista je orahova grinja (trebale bi biti i bijele dlačice među kojima žive oku nevidljive grinje koje sišu sokove). Suzbija se uklanjanjem i spaljivanjem lišća i tijekom vegetacije prskanjem akaricidima.

Jesi imao štetae od mraza ove godine?
 
O

orašar1

Guest
Mi smo dobro prošli sa mrazom.
Inače imamo 2,7 hektara fraancuske sorte franqet zasađene u proljeće2009,a 2 h bugarskih šejnovo i drenovski,kojima mraz zbog kasne vegetacije i ne smeta.
Inače, koliko imaš zasađeno, ima li ploda već?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ja sam mali vočkar. Imam samo 4 oraha i jedan je pozebao.
Taj jedan je mali (nije veći od 1 metra i pola lišća mu je zgorilo od mraza). Ostale vočke za sada izgledaju ok.

Budem onda moral i orahe špricati. A taman sam mislio da njih ne treba ništa obrađivati.
 
M

marek75

Guest
Pozdrav ekipo
Evo imam nekoliko pitanja koje se vežu za sadnju i uzgoj oraha isključivo za stablo

koliko bi trebao biti razmak između redova i razmak između sadnica u redu.

dali se može saditi orah iz sjemena ili je bolje saditi kupljen u nekom od rasadnika (pošto je namijenjen za stablo)

kako da pripremim zemlju za sadnju oraha, sadnja bi bila obavljena u jesen

evo ako ima ko kakvih iskustava na ovu temu molio bih poneki odgovor
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
Pozdrav ekipo
Evo imam nekoliko pitanja koje se vežu za sadnju i uzgoj oraha isključivo za stablo

koliko bi trebao biti razmak između redova i razmak između sadnica u redu.

dali se može saditi orah iz sjemena ili je bolje saditi kupljen u nekom od rasadnika (pošto je namijenjen za stablo)

kako da pripremim zemlju za sadnju oraha, sadnja bi bila obavljena u jesen

evo ako ima ko kakvih iskustava na ovu temu molio bih poneki odgovor

sadiš na 3-4 m udaljenosti, to su orasi tzv.sjemenjaci, cijepljeni/sortni su ti za plod

sjemenjaci su ti uglavnom znatno jeftiniji od sortnih pa kada si u rasadniku reci im da hoćeš sjemenjake...a možeš i sam posaditi sjemenjake ali ćeš se bome načekati i pitanje koliko će ti uopće uspjeti komada...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...a možeš i sam posaditi sjemenjake ali ćeš se bome načekati i pitanje koliko će ti uopće uspjeti komada...
Ne boj se Marek, nije tako strašno kao što pišu.
Preko zime stratificiraš sjemenke u pjesku (svaki toliko malo pretreseš radi kisika) te one koje imaju klicu sadiš u posude od bar. 5 lit.. Redovito (malo češće) prskanje (bakar, mankozeb) dok su u loncima i redovita gnojidba/zalijevanje.
I za dvije godine imaš izvarednu, lijepu sadnicu koja ide na sadnju u polje.
:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh