• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

I nisam, prvi prigodni dan primam se kista.
Ali ipak da pitam nisu li ove male biljkice premlade za krečenje?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Re: ORAH

ove godine možeš preskočiti tu operaciju....ništa značajno se neće desiti!
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Tebalo bi obaviti (ili je već trebalo)zimsko prskanje. A ja tu imam puno nepoznanica.

Naime nemam prskalicu pa molim da mi pomognete sa savjetom šta kupiti dali atomizer i kakav ili za početak (pošto su mi sadnice još male) leđnu motornu prskalicu.
Ili me možete uputiti gdje o toj temi mogu nešto pročitati, ali svakako bi molio Vaš savjet temeljen na vašim iskustvima.
Naravno i sa čime prskati.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Re: ORAH

Pozdrav,
Koliko ih imaš?
Ako ih imaš malo za prvu ruku možeš kupiti ručnu špricu - klase jeftikaner.

(jednogodišnji orasi su više manje šiba pa se lako pošpricaju čak i ak ih ima puno)

Kaj se tiče kasnijeg špricanja, orah naraste podosta u vis i s ničim nećeš tak dobro pošpricati osim atomizerom.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Re: ORAH

Najobičnija leđna prskalica ti je dovoljna ove godine a možda i nagodinu...........
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Re: ORAH

Dali je isplativo saditi crni orah za plod pošto je jako otporan na bolesti a mogu lako doći do sadnica (za 0 kn) navodno brzo raste, e sad kad bi ga posadio na 8x8 bili bio kao običan orah dai bi tako i urod oraha bio
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Re: ORAH

šta mislite jel rano za proljetnu rezidbu oraha?
ili da prvo odradim krečenje voćaka, ali razmišljam zašto krečit grane koje ću ionako odrezati?
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Re: ORAH

Ne bih htio pametovati jer sam amater,ali sad ne vidim veliku korist od krećenja voćki! Bilo je prije riječi o tome.Preporuka je zaštiti voćke od mraza i pucanja kore pred zimu/hladnoću.A za orezivanje također mislim da se može.I ja sam svoje krenuo neki dan, a mnogi i ranije prema situaciji u voćnjaku ili mogućnostima!
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Re: ORAH

pa nije opasnost zimi od pucanja kore i mraza već u proljeće, tamnu koru grije sunce pa počnu teći sokovi tik uz koru drveta, preko noći zahladni i na tom mjestu pukne kora jer se sokovi smrznu. Kod okrečenih voćaka je kora bijela, što odbija sunčeve zrake i voćke kasnije krenu tjerati sokove, pa su zaštićenije.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Re: ORAH

pa nije opasnost zimi od pucanja kore i mraza već u proljeće, tamnu koru grije sunce pa počnu teći sokovi tik uz koru drveta, preko noći zahladni i na tom mjestu pukne kora jer se sokovi smrznu. Kod okrečenih voćaka je kora bijela, što odbija sunčeve zrake i voćke kasnije krenu tjerati sokove, pa su zaštićenije.

Htio sam naglasiti da se preporučuje krečiti u jesn,tj .pred zimu a sad mislim da neće biti takbvih oscilacija temepretura.Ako se ima vremena i volje nije niti sad na odmet.
No hard feelings!:(bow):
Nekoliko kopiranja tuđih savjeta:
http://www.vinogradarstvo.hr/index.php?s=757
http://dzematrahic.ba/new/index.php...me-kreenja-voki&catid=1:aktuelnosti&Itemid=71
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

ako krečite obavezno krečite u jesen eventualno sad popravak pošto se kreč skine
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Gdje si i pošto kupio sadnice Seiferdorfera koje si jesenas posadio?Meni fali petnajstak sadnica.
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Nema u fragariji zvao sam ih u 12 mjesecu a i prije pola sata nakon tvoje informacije ali nemaju imat če navodno u 6. mjesecu, A to mi se čini malo kasno za sadnju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh