• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

newbee

Novi član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
3
Re: ORAH

Ima li razlike u velicinama stabala razlicitih sorti kalemljenih oraha, npr Rasna, Sampion, Sejnovo, Elit, G-139? Kkako izgledaju jedni naspram drugih u vocnjaku nakon 15tak 20 godina? Koliki su kalemljeni u odnosu na nase samonikle orahe 'sijance' koji znaju biti ogromni?
 

ankaorah

Novi član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
8
Re: ORAH

Poštovani voćari,
već duže vrijeme pratim vaše članke, Priključujem se raspravi u nadi da mi možete prenijeti vaša iskustva u prodaji jezgre oraha. Imamo oko 500 sadnica od 3 do 6 godina starosti, u eko-proizvodnji. Molim za vaša iskustva. HVALA!
 

Prilozi

  • SAM_2574.jpg
    SAM_2574.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 703

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Htio bi baciti stajnjak po voćnjaku pa me zanima dali ima neka bolja tehnika obrade od zaoravanja, pošto mi se oranje čini prilično nespretno i sporo između posađenih oraha.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Ekipa kod mene krenulo buđenje, evo slika od jutros
 

Prilozi

  • WP_20140319_001.jpg
    WP_20140319_001.jpg
    25.9 KB · Pregleda: 262

the.vlado

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Pozdrav ankaorah,

Dobrodosao na forum.

Koji ti je razmah izmedju oraha?

Poštovani voćari,
već duže vrijeme pratim vaše članke, Priključujem se raspravi u nadi da mi možete prenijeti vaša iskustva u prodaji jezgre oraha. Imamo oko 500 sadnica od 3 do 6 godina starosti, u eko-proizvodnji. Molim za vaša iskustva. HVALA!
 

ankaorah

Novi član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
8
Re: ORAH

Razmak je 8 metara,tako nam je savjetodavna služba predložila,
Imamo jedan dio gdje je razmak 6 metara ali se vidi da sa većim razmakom imaju bolju lisnu masu i deblje stablo.
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Pozdrav Ankiorah!

Što se tiče tvog pitanja o plasmanu oraha nažalost nemogu ti mnogo pomoči jer sam potpuno nov u ovom poslu, jesenas sam zasadio 200-tinjak sadnica, ali sam u razgovoru sa nekim iskusnijim ljudima čuo da se zelene orahe otkupljuju po 6 kn/kg što na prvi pogled izgleda malo, ali trebalo bi izračunati razliku u težini zelenih oraha u ljusci i zrelih očiščenih oraha i možda to i nije tako loše.
Rec mi koliko su ti stari ovi orasi na slici.

Poz!
 

ankaorah

Novi član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
8
Re: ORAH

Orasi su stari 6 godina. Imamo ih oko 500 komada i tek su prošle godine dali oko 150 kg jezgre.Ekološka proizvodnja pa ih prskamo organskim sredstvima.
Pozdrav
 

Zagy01

Novi član
Tu od
4 Stu 2013
Poruka
7
Savjet čime tretirati nametnike oraha

Imam mladi nasad oraha , zasađen na jesen. Starost sadnica 2god.
Sada su se na orasima počeli otvarati listovi ali primjećujem veliku količinu nametnika na njima - male gusjenice veličine 3mm (jedva se primjeti da se radi o gusjenici dok se jako dobro ne pogleda) te paučini sa jajašcima.

Pošto sam apsolutni početnik uopće u poljoprivredi i voćarstvu molim za savjet.
Znam da je sigurno o tome već pisano ali pokoja riječ kako, kada i sa čime tretirati bi me jako obradovala u ovakvim situacijama.

Prilikom prelistavanja foruma svi ističu prskanje sredstvima na bazi bakra jednom mjesečno (koliko sam ja barem shvatio)...
Tako sam početkom ožujka napravio zimsko prskanje modrim uljem ali sada me količina ovih nametnika uvelike zabrinjava.

Neznam kojiko je ovo bitno ali da navedem sorte - sjemenjaci Franqueta i Šejnova.

Slikica:
Oras1_zpse63f7faf.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

Neki programi zastite tek krajem maja preporucuju nesto od insekticida protiv vasi i nesto protiv crne pegavosti oraha..
Bakrom se prska samo poslednje *jesenje* i prvo u godini*zimsko* prskanje .Ove godine , zbog visokih temperatura, preporuke su bile da se zimsko prskanje obavi krajem januara ali je to retko ko ispostovao.Ukoliko ima mnogo gusenica i primetis ostecenja lisne mase , na slici se ne vidi nista od tih gusenica, mozda nije lose da istretiras sadnice nekim insekticidom preventive radi .
Pozdrav !!
 
Posljednje uređivanje:

Zagy01

Novi član
Tu od
4 Stu 2013
Poruka
7
Re: ORAH

Tretirao insekticidom Calypso na preporuku apotekara u poljoprivrednoj apoteci.
Svi kažu za tretiranje krajem maja ali pošto je ovo prava epidemija malih gusjenica tretirao insekticidom pa bumo vidjeli...
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

I na mojim prošle jeseni posađenim orasima ima gusjenica a i oštećenog lišča.
Zagy01sa čime si tretirao atomizer, neka šprica ili neki treći sistem.
Panta SD spominješ neke programe zaštite, gdje to možemo nači.
Ja sam također početnik u ovom poslu pa mi je svaka pomoć dobrodošla.
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Danas sam prilikom obilaska sadnica primjetio na nekima crvene pjege po listovima????
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Re: ORAH

Kod mene su dosta male gusjenice listove pojele,to moram sad ic rijesit.Al nemozes vjerovat kak na jednoj parceli ima stetnika kolko oces,a na drugoj nista,tak i sa lijeskom isto.
Dobro je da ove godine nije bilo mraza,a nadam se da ni nece ic ispod nule vec.Tak da za sad ide sve kak treba. :D:
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

ngugi sa čime češ rješavati gusjenice naime i moji listovi su poprilično načeti.
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Re: ORAH

Lijesku sam posprical sa Chromgorom 40 i dobro se pokazalo,sad ih moram ic jos jedamput za koji dva tjedna.
Tak da cu ic i orahe s tim spricat.
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Imaš li kakav savjet u vezi crvenih pjega koje sam primjetio po listovima?
Koliko imaš oraha a koliko lijeske?
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Re: ORAH

Neznam ti,ja sam orah posprical sa crvenim uljem,tik prije kretanje vegaticije i za sad ne vidim nikakvu bolest,sad cu ic sa tim insekticidom,pa u 5 mjesecu nordoxom protiv antraknoze i kasnije protiv orahove muhe,ako se pojavi.
Pa cemo vidjet.

A na drugoj parceli nema ni tih gusjenica kao ni na lijeski,listovi su potpuno zdravi,dok na ovoj drugoj parceli su mi napale i lijesku i orah.A zracna udaljenost otprilike 3-4 kilometara.

Imam ti negdje posadeno 400 komada oraha i negdje 300 komada lijeske.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

Uzgajivac, programe zastite oraha ima mnogo na sajtovima rasadnika koje prodaju orah kao i hemijskih kompanija koje prodaju sredstva za zastitu.Ovih dana na nekim orasima vidim crvenu boju koja ce se izgubiti kada list oraha poraste.Ako na poledjini crvene pege se vidi nesto kao paucina onda treba koristiti neki fungicid.
Opet u nekim programima zastite po cvetanju oraha , sto je ovih dana , preporucuju neku fungicid protiv pegavosti kao i neki insekticid protiv vasi i svega sto gmize ..
Pozdrav !!
 

Najnoviji postovi

Na vrh