• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Evo danas sam tek uspio malo poslikati, mikorizacija je odradila svoje, orasi napreduju izvrsno, ovo je sađeno u 1 mj ove godine, nije špricano s ničim
 

Prilozi

  • WP_20140828_10_26_48_Raw.jpg
    WP_20140828_10_26_48_Raw.jpg
    50.7 KB · Pregleda: 216
  • WP_20140828_10_27_00_Raw.jpg
    WP_20140828_10_27_00_Raw.jpg
    19.4 KB · Pregleda: 199
  • WP_20140828_10_27_23_Raw.jpg
    WP_20140828_10_27_23_Raw.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 183

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Stvarno, nemogu vjerovati kako su lijepi orasi. Gdje si kupio sadnice? uh moram negdje nači što je to mikorizacija.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Re: ORAH

pozdrav, ja sam nov na forumu, imam posađenih 50-ak komada, sorte "Američki crni orah". Sad je treća godina kako smo ih posadili. Sađene su sadnice visoke 40 cm. Orasi koji su preživjeli zimu i mlade srndače su sad oko 3,5 m visine. U rupe smo stavljali stajski gnoj od svinja i peradi te granule konjskog. Na tom području ima dosta vlage i visoke su podzemne vode. Budući da tako dobro rastu mislim da im to odgovara. Ja samo kosim travu između njih. Ima li netko ko je probao samo kosit i okopavat, frezat ili tanjurat između pa da podjeli mišljenja i iskustva što je bolje?
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Re: ORAH

Imam par oraha oko kuće i počela se javljat nekakva bolest zna netko što je to - evo slika to je slikano u 6-7 mjesecu
I slike nisu baš nešto slikane su mobitelom a tek kod kuce vidio da su banan.
 

Prilozi

  • 2014-06-24 12.03.21.jpg
    2014-06-24 12.03.21.jpg
    71.5 KB · Pregleda: 77
  • 2014-06-24 12.03.08.jpg
    2014-06-24 12.03.08.jpg
    54 KB · Pregleda: 94
  • 2014-06-24 12.02.57.jpg
    2014-06-24 12.02.57.jpg
    60.9 KB · Pregleda: 75

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

ma samo ih pusti nemože im ništa biti evo moji 6 god stari, ima jedno 200-injak komada crnog mala šumica
 

Prilozi

  • WP_20140830_10_26_10_Raw.jpg
    WP_20140830_10_26_10_Raw.jpg
    18.9 KB · Pregleda: 164
Posljednje uređivanje:

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Ekipa ako ima netko da mu se ne da čistit a ima količine (bar 100) kg nek mi se javi treba mi oraha
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Malo večernjeg lista
 

Prilozi

  • 10547918_10202461557043473_2619840068921380158_o.jpg
    10547918_10202461557043473_2619840068921380158_o.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 193

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: ORAH

Ulaganje po ha 20 000kn a uloženo 2,5mil kn? Može pojašnjenje?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Zemlja, sadnice, mehanizacija, skladiste.... Jos treba hala, susara, kombajn, veliki viljuskar,....
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Re: ORAH

Razmak je 8 metara,tako nam je savjetodavna služba predložila,
Imamo jedan dio gdje je razmak 6 metara ali se vidi da sa većim razmakom imaju bolju lisnu masu i deblje stablo.
Napravio sam pokusni nasad kestena. Ove godine su po šumama i moj nasad napale ose šiškarice i mislim da je to veliki problem. Takav da odustajem od daljnjeg sađenja kestena.
Nešto sam posadio oraha prije 2 godine i zadovoljan sam njihovim razvojem (10-ak sadnica Šampiona, Jupitera i Novosadski Kasni). Sadio sam na razmak 8m u jednom redu. Sad bih posadio veću površinu sa orasima. Za razmak sam malo skeptičan da je dovoljan nakon pogledanog priloga:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=4LNapbHaO5M[/YT]​
Koja su vaša iskustva sa razmakom sadnje nakon nekoliko godina?
Imam jedan sjemenjak orah 15-ak godina star sa kotlastom krunom (sa stablom visokim 1,5m do grananja ramenih grana) i on odlično rađa, a razmak mu treba baš kao što je i spomenuto oko 12 do 15m.
Preporuke za sadnju su isto tako zanimljive (treset,glistin,zeolit). Molim komentare.
Imam dvoumljenje izeđu glavne sorte za sadnju i to: Šampion koji ima kratku vegetaciju i Novosadski Kasni koji je kasnije vegetacije. Koja bi bila bolja opcija za okolicu Karlovca/Ozlja ili kombinacija: na višlje položaje Šampion i oprašivači a na niže položaje Novosadski Kasni?
Hvala unaprijed na iznesenim korisnim savjetima i iskustvima.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

meni se u slavoniji pokazao novosadski kasni definitivno kao najbolji, oprašivač mu je gajzenhajm 139 obe kasne sorte pošto mu je ovo prirodno podneblje ne mora biti da će i kod tebe samo prenosim vlastito iskustvo
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Re: ORAH

Hvala za vlastito iskustvo.
Novosadski Kasni i nešto unakrsnih oprašivača Geisenheim 139 i Jupiter biti će mi vjerojatno jako dobra kombinacija. Šampion kreće 2 tjedna prije i to mu je jedina mana - no ključna, a prednost mu je što 10 dana prije završava vegetaciju.
Jeste imali problema sa završetkom vegetacije (ranim jesenskim mrazevima) prethodnih godina na Novosadskom Kasnom?
Meni neki sjemenjaci dosta nastradaju zbog kasnijeg završetka vegetacije (rani jesenki mraz), a po napisima takve su i francuske sorte kao npr. Franquette.
Malo ću se poigrati savjetima ovog eksperta kod sadnje i formiranja stabla. Mislim da ne bi trebalo ispasti loše ako ga se posluša.
 
Posljednje uređivanje:

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Ima li netko komentar na ovaj razmak od 12-15 metara, koji preporučuje Debeljević.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: ORAH

Ima li netko komentar na ovaj razmak od 12-15 metara, koji preporučuje Debeljević.
Vrlo jednostavno.
Ovisno o tome, koliko se intenzivno vrši uzgoj oraha. Ako je proizvodnja na nekom škrtom tlu, hladnom položaju i na "šaku dvije" KAN-a godišnje, onda ovih 12 metara (15 je ipak malo previše) razmaka neći nikada dostići.
Ali ako se radi o intenzivnoj proizvodnji, kvalitetnom i plodnom tlu... onda je to neka druga priča. Ako se kalkulira da će proizvodnja u nasadu trajati bar 30-tak godina, onda je raspoloživ prostor od 5-6 m od osi stabla, sasvim neka druga priča.
U tom kontekstu razmatraj i razmak sadnje.
:icon_winkle:
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Bobostar hvala na odgovoru ali, molim te bda malo pojasniš ovu rečenicu "5-6 metara oko stabla"
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Re: ORAH

Vrlo jednostavno.
Ovisno o tome, koliko se intenzivno vrši uzgoj oraha. Ako je proizvodnja na nekom škrtom tlu, hladnom položaju i na "šaku dvije" KAN-a godišnje, onda ovih 12 metara (15 je ipak malo previše) razmaka neći nikada dostići.
Ali ako se radi o intenzivnoj proizvodnji, kvalitetnom i plodnom tlu... onda je to neka druga priča. Ako se kalkulira da će proizvodnja u nasadu trajati bar 30-tak godina, onda je raspoloživ prostor od 5-6 m od osi stabla, sasvim neka druga priča.
U tom kontekstu razmatraj i razmak sadnje.
:icon_winkle:
Prema onome što imam nekoliko sjemenjaka starih oko 50-ak godina mogu reći da puno ovisi o tome za što se planira raditi nasad. Ako su gusto posađeni orasi na nekih 6m, ploda će biti u minimalnim količinama. Pokojni tata mi je posadio nešto oraha u šumi nakon sječe hrastova i oni imaju trupac, ali od ploda gotovo ništa. Dosta je tih oraha propalo (kao i u državnoj šumi nedaleko od nas) jer očito orah ne voli gusti nasad (nije kao drvo tipa crnogorice, hrasta, bukve, graba i sl. koje voli gustiš - tlo bez trave). A jedan sjemenjak koji smo nenamjerno skratili u početku se razvio sa kratkim trupcem i 4 ramene grane a na osami je - rodi odlično no treba mu prostora.
Tako da ono što je pričao Debeljević oko razmaka sadnje, rezidbe i formiranja krošnje povezane sa rodnošću, po meni ima smisla.
A kako će na nekom lokalitetu narasti orah - treba pogledati u okolini sadnje... Ako nema na osami oraha velike krošnje - ne treba saditi na takve razmake...
Istina je da rasadnici ne žele podržati ovu logiku.
Oni koji imaju nasade: koje su se sorte pokazale najbujnije?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: ORAH

U zadnje dvije godine gotovo sva stabla oraha se suše , da li ima tome ljeka ili treba motornu pilu ?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: ORAH

Sjećam se,kada sam bila mala,ljudi koju su gradili kuće nisu kupovali vapno u vrećama.Za miješanje morta uzimalo se vapno u kamenu,iskopala se je velika jama u zemlji,nabacalo to unutra i nalijala voda.Napravilo se gašeno vapno i to koristilo.Nakon završetka gradnje,ta se jama zatrpala i gotovo svatko je na tome mjestu posadio orah.Zato su nekada orasi u dvorištima bili locirani u blizini blizini kuća.
Dakle - o čemu se tu prvenstveno radi?O ph vrijednosti zemljišta.Uz svu tehnologiju proizvodnje,jedan od najbitnijeg faktora je ph koji nikada nebi smio biti ispod 6,5.Za normalan rast.7,i više od 7.je idealmo,jer orah ne podnosu kiselo zemljište.Na slabo kiselom stablo bude raslo,na jače nebude rodilo kako treba,a na jako kiselom se niti stablo neće rezvijati.Lijepi primjer za ovo vidjeti je plantaža uz derivacijski kanal na Dravi pokraj Orehovice,nasad star petnaestak godina - obzirom da je zemljište Na istoj parceli na pojedinim mjestima različite ph vrijednosti,tako se i stabla ponašaju - neka su lijepo razvijena,a neka su ostala patuljastog rasta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh