• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Re: ORAH

visina prve grane ovisi o više faktora, a najvažniji je lokacija voćnjaka,
ako se nalazi negdje u depresiji, znači dulje zadržavanje mraza,
krošnja mora biti višlja s obzirom ako su posađeni na brijegu, gdje
ima vjetra i brže raspiri mraz, maglu...

ja sam baš jučer pokrečio voćnjak.
na 5 l gašenog vapna
0.5 kg sumpora
0.5 kg soli

dobro promješati i ostaviti neko vrijeme da se otopi i poveže smjesa
meni je za 250 manjih stabala trebala smjesa od 10 litara
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Dečki hvala na savjetima.
Markone molim te završi onu rečenicu: ako je na brijegu....
Koju bi ti visinu onda preporučio?
Spyder je preporučio 140-150 cm što mi se čini ok, ali volio bi čuti i tvoj savjet.
Negdje sam pročitao da je dobro špricati sa crvenim uljem???
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Re: ORAH

ako je na brijegu- niža krošnja (1.40-1.50 je ok)
provodnicu reži na 1.80-2.00m -da ti ne pobjegne krošnja previsoko.

crveno ulje ti sada netreba ako misliš krečiti voćke.
(ako nećeš onda špricaj)
u smjesu za krečenje stavi sumpor koji ima slično djelovanje.

crveno ulje/nordox je obavezna zaštita za sve voćke u proljeće
prije početka vegetacije.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Re: ORAH

sat-dva ti je dovoljno, bitno da se sol i sumpor (chromosul-ako se nevaram) otope u smjesi.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

I neka smesa odlezi dan dva ako imas vremena ..Deluje mi i da je sumpora dvostruko vise nego sto treba ali nema veze..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: ORAH

Koliko treba odstajati stajsko gnojivo da bi bilo "zrelo"?
Do kraja. Osnovna karakteristika zrelog stajskog gnoja je da ne smrdi. Svi mikrobiološki procesi razgradnje organske tvari (do humusa) su gotovi, nema više produkcije sumoprovodika, metana, amonijaka (od tih plinova stajski gnoji i smrdi), a i struktura nije u obliku betonskog bloka za zidanje kuća, već je struktura fino mrvičasta. Čak ima tipičan miris; možda najbliže tome je miris smočene cigarete (duhana), tako nekako.
A sve ovo drugo su mudrovanja i trgovina.... :icon_winkle:
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Hvala na odgovoru, opisao si kako gnoj treba izgledati i mirisati kada sazri, ali koliko je za to potrebno mjeseci ili godina?Zanima me red veličina ne točno u dan.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: ORAH

Ajme, imam preko 50 g ali takvog pitanja u životu nisam čuo.Ili sam ja iza :(sweat):
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

Prestar si da se čudiš ko puran glisti, a premlad da nebi još štošta čuo.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: ORAH

Hvala na odgovoru, opisao si kako gnoj treba izgledati i mirisati kada sazri, ali koliko je za to potrebno mjeseci ili godina?Zanima me red veličina ne točno u dan.
Ako ćeš sam spremati zreli stajski gnoj, onda je najbolje da imaš dva boksa, jer da bi ubrzao dozrijevanje potrebno je 2-3 presložiti hrpu (radi kisika za aerobne mikroorganizme; ti ne proizvode metan/amonijak/sumprovodik a sudjeluju u brzoj razgradnji organske tvari). Ukoliko unutra ima puno ostataka slame/trave potrebno je na 1m3 dodati oko 10-tak kg UREE, jer mikroorganizmi za razgradnju celuloze trebaju dušik (točnije aminokiseline) kao hranu. To je bar jeftino. I negdje kod drugog preslagivanja dodati oko 50-100 kg superfosfata na 1m3 hrpe; time dobijaš gotovo savršeno organsko-mineralno gnojivo sa visokim sadržajem fosfora koji je vezan u organskom kompleksu.
Što se tiče vremena dozrijevanja; ako puniš boks u jesen/zimu potrebno je oko godinu dana, a ako ga puniš u proljeće, gotovo je do kraja jeseni.
I obavezno ga zaliti tijekom ljeta da ne presuši.
I to je to.
Vrlo kvalitetan materijal, ali traži vremena.
:(happy):
p.s. Proces razgradnje može se ubrzati dodavanjem različitih sojeva bakterija, ali to onda poskupljuje cijelu priču.
 

zoky63

Novi član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
22
Re: ORAH

Pozdrav,vidim da ste online,pa da pitam u vezi krečenja oraha,veza post br 921 od markone,da li je to ok??Lp
za bobostar!!
 

mojekohobi

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
5
Pozdrav. Novi sam član na forumu(mada od ranije pratim). Imam mali mladi zasad oraha koje nešto "napada". Vrh sadnica oraha se lagano suši. Prvo pocrni. Koristio sam bordovu čorbu.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Slika vredi vise nego hiljadu reci..
Najbolje je da slikas problem da bi neko to prepoznao i pomogao.
Doboro dosao na forum..Koliko imas sadnica i koje su starosti.
Pozdrav !!
 

slavonac34

Novi član
Tu od
8 Stu 2014
Poruka
15
da potrgat ce se od pomoci,evo ja ne znam koji savjet da izaberem:8): koliko ste mi se javljali
 

Najnoviji postovi

Na vrh