• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Zahvaljujem na informacijama.
Još jedno pitanje.
Da li se kalcij za kalcifikaciju mora unijeti u tlo, ili se može posipati po površini i ostaviti da ga voda, snijeg unese u tlo?
Isto da li se gnojivo (npr. peletirano) mora unesti u tlo ili se i ono može posipati po površini ?
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
posipaj kalciji po površini i čekaj kišu.
također vrijedi i za gnojivo, mada bi ga bilo bolje malo okopati i prekriti ga zemljom.
to pogotovo vrijedi za proljeće kada koristiš gnojiva na bazi dušika koji lako hlapi na zraku.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zahvaljujem na informacijama.
Još jedno pitanje.
Da li se kalcij za kalcifikaciju mora unijeti u tlo, ili se može posipati po površini i ostaviti da ga voda, snijeg unese u tlo?
Isto da li se gnojivo (npr. peletirano) mora unesti u tlo ili se i ono može posipati po površini ?
Za kalcijev materijal nije nužno da se unosi u tlo. Kalcijevi materijali se postepeno tope, i voda polako ispire kalcij u dublje slojeve (zato se poslije kišnih ljeta, uvijek javlja nedostata kalcija u površinskim slojevima tla).
Međutim, peletirana organska gnojiva bi trebalo unijeti u tlo, bar plitkom obradom. Organska tvar kao takva ne migrira u tlu (može, ali je to vrlo sporo, mora se potpuno razgraditi, treba višak H+ iona u tlu.... vrlo složena priča)... zbog toga i je najveća količina organske tvari u površinskom sloju tla, dok je tlo na većim dubinama samo mineralno. Ako bi to htio, onda ti je jedino riješenje primjena tekućih huminskih kiselina i zalijevanje pojedinačnih stabala. A što se tiče mineralnih gnojiva, nitratni dušik se brzo translocira(ispire) i to prebrzo, amonijski vrlo sporo (veže se na glinu ako je ima u tlu), kalij umjereno (ovisi o količini gline u tlu; ako je tlo glinovito onda se vrlo malo ispire jer se isto veže na glinu) a fosfor pak totalni "papučar"; taj se godišnje može pomaknuti par milimetara... :8):
 
T

Tugomir

Guest
pozdrav, novi sam tu na forumu ali ga pratim već duže vrijeme.

imam oko 1 ha zemlje i posadio bih oko 100 sadnica oraha , pa vas molim mišljenje da li je u redu posaditi sorte šampiona oko 60%, rasna oko 30% i 10% oprašivača jupitera i g-139.

šejnovo ne bih sadio jer ranije počinje vegetacija i bojim se ranih mrazeva. čitao sam također da je normalno saditi na 10x10, međutim pojavila su se neka nova istraživanja da je bolje saditi 12x12, imate li mišljenje?

vaša pomoć bi mi puno značila da mogu krenuti dalje.
 

Optimamd

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
2
Optimamd dolazi iz Modrice BiH. Pocetnik sam u vocarstvu, inace sam po zanimanju varioc-zavarivac. Jesenas sam kupio 1.8ha zemlje i imam namjeru da slijedecu jesen posadim Orahe. U planu je za narenih par godina da sirim proizvodnju za nekih 1-1.5ha godisnje. Na ovom forumu sam nasao dosta dobrih i korisnih savjeta, tako da sam se odlucio da pitam u vezi nekih nedoumica. Naime, ja sam u slicnoj situaciji kao i gospodin Tugomir. Makar po izboru sadnica! Smatram da su one najoptimalnije za nase uslove.
Kontaktirao sam mnoge rasadnike, po Hrvatskoj, Bosni i Srbiji, tako da cu se za koji dan uputiti do odredjenih kako bi narucio sadnice za jesen. Sadicu na 10x10, ali sam mislio izmedju da sadim jos neku medjusortu. Razmisljam da to bude ljesnik. Ne znam da li slucajno neko ima takav zasad i da li bi mogao da se pogleda ili ako imate kakvih savjeta... dobro dosli su. Unaprijed hvala!
 

Orah

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
6
Postovani prijatelji sa foruma!

Svi mi koji zelimo da se ozbiljno i profitabilno bavimo uzgojem kalemljenih oraha, suocili smo se sa mnostvom kontradiktornih, suvoparnih, a cesto i sasvim bezvrednih informacija u strucnoj literaturi i medijima. Ovo je grana vocarstva sa verovatno najvecim i najdugorocnijim ulaganjima, ali kako kazu i dobrim profitom. Odgovora na mnoga sustinski vazna pitanja jednostavno nema, a u praksi smo i sami dosli do odredjenih negativnih iskustava. Na primer, sadnja na preporucenom rastojanju 8 ili 10 m nikako nije dovoljna orahu, jer krosnja nema dovoljnu insolaciju i samim tim ni ploda na bocnim granama, a rod je daleko manji od obecanih 50kg po stablu. Nazalost, to slepo verovanje literaturi nas je kostalo 10-15 godina uzaludnog cekanja. Orah se u zemljama EU i Turskoj gaji mnogo intenzivnije nego kod nas, dok su prinosi po stablu i do 5-10 puta veci.

Da bi smo efikasno razmenjivali znanja medju sobom, ali i sa proizvodjacima i strucnjacima iz drugih zemalja, vreme je da se organizujemo. Formirajmo neprofitabilni savez uzgajivaca oraha, koji ce biti efikasan i koristan svojim clanovima, a ne korumpirani kanal prodaje raznih sponzora i lobista. Moci cemo da posecujemo jedni druge i na licu mesta razmenjujemo iskustva u raznim periodima nege zasada. Takodje mozemo da pozivamo strucnjake iz inostranstva da citavoj grupi zainteresovanih clanova demonstriraju napredne tehnike gajenja oraha, a da troskove podelimo medju sobom i time te zaista neobhodne konsultacije ucinimo prihvatljivim.

Za sada smo napravili stranicu za Facebook, gde mogu svi zainteresovani da pristupe. Pozivamo sve ozbiljne vlasnike plantaza oraha da se jave, kako bi smo se povezali i skupili sva pozitivna i negativna iskustva u proizvodnji. Stranicu inicijativne grupe saveza mozete naci na adresi:
www.facebook.com/orah.rs

Lajkujte stranicu i mi cemo vas kontaktirati.

Teme koje cemo odmah u pocetku prodiskutovati su:
  • Pravilno rastojanje stabala - trougao stranice 8, 10 ili 15m?
  • Zasadi patuljastih oraha (iskustva Italije, Turske, Australije).
  • Kako pravilno uraditi analizu zemljista?
  • Provereni rasadnici sa sertificiranim sadnicama kalemljenog oraha. Cesto smo bili zrtve sarlatana kalemara ili rasadnika pri institutima koji su nam uvaljivali sadnice 3 klase. Storicemo svoju listu proverenih rasadnika, koji ce dati povoljnije cene za clanove udruzenja.
  • Nacin sadnje i djubrenja.
  • Provereni snabdevaci treseta, humusa glistenjaka i zeolita.
  • Nacin i cena ogradjivanja parcele. Iskustva.
  • Nacin polivanja i cena sistema. Iskustva sa sistemima kap-po-kap.
  • Pravilno formiranje krune za rod.
  • Realna rodnost sorti i selekcija kalemljenog oraha. Nema nikakvih relevantnih informacija u literaturi. Trazimo podatke od realnih proizvodjaca sa plantazama starosti 10-15 godina.
  • Ima li informacija o novim sortama, koje se gaje u susednim zemljama ili na slicnim podnebljima? U nasim rasadnicima nista se niej menjalo poslednjih 40 goina, a vocarstvo u svetu nije stajalo u mestu.

Srdacno,
Sasa :)
 

Orah

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
6
Grafik cvetanja i oprasivanja oraha - najvaznije pri planiranju zasada.
 

Prilozi

  • 69f1xk.jpg
    69f1xk.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 423

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Potrebna mi je pomoć i edukacija o formiranju-obrezivanje oraha sada su sadnice visine cca 1,7 m.
Pomoč-edukaciju sam spreman platiti, dali ima zainteresiranih.
Naravno u obzir dolaze samo oni koji imaju znanje u oblikovanje krošnje na orasima.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Optimamd dolazi iz Modrice BiH. Pocetnik sam u vocarstvu, inace sam po zanimanju varioc-zavarivac. Jesenas sam kupio 1.8ha zemlje i imam namjeru da slijedecu jesen posadim Orahe. U planu je za narenih par godina da sirim proizvodnju za nekih 1-1.5ha godisnje. Na ovom forumu sam nasao dosta dobrih i korisnih savjeta, tako da sam se odlucio da pitam u vezi nekih nedoumica. Naime, ja sam u slicnoj situaciji kao i gospodin Tugomir. Makar po izboru sadnica! Smatram da su one najoptimalnije za nase uslove.
Kontaktirao sam mnoge rasadnike, po Hrvatskoj, Bosni i Srbiji, tako da cu se za koji dan uputiti do odredjenih kako bi narucio sadnice za jesen. Sadicu na 10x10, ali sam mislio izmedju da sadim jos neku medjusortu. Razmisljam da to bude ljesnik. Ne znam da li slucajno neko ima takav zasad i da li bi mogao da se pogleda ili ako imate kakvih savjeta... dobro dosli su. Unaprijed hvala!

Jel nebi lješnjake zasjenjivali orasi kada narastu?Kako bi ti lješnjaci rodili u takvim uvjetima?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Jel netko sadio orahe na neograđenu površinu,,,,ima li uopće smisla (mislim zbog raznih krznaša)?
 

Optimamd

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
2
Jel nebi lješnjake zasjenjivali orasi kada narastu?Kako bi ti lješnjaci rodili u takvim uvjetima?

Moj izbor je ipak dosao na kajsiju kao medjuzasad!
U svakom slucaju sta god da se sadi izmedju, nakon 10-ak godina se vadi i ostaje samo orah.
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Matija,
kazu da je za kosticavo voce bitno to uraditi krajem januara i pocetkom februara da bi smanjio opasnosti od pucanja kore stabla u slucaju da posle toplog dana eventualno krene hladna noc. Za orah to nije bitno a za ovu radnju nikad nije kasno mada kazu da ima slab ucinak . Ja moje 2 puta godisnje obojim u belo..
Pozdrav !!
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Uzgajivac-u niko nista nije odgovorio 2 nedelje ..Kako su razliciti proizvodjaci hemije i nazivi preparata u nasim krajevima nisam imao specijalnu preporuku..
Ako sam odgovorom nekog zbunio ili *nazuljao* inteligenciju to mi nije bila namera.
Pozdrav !!
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Treba navesti protiv kojih bolesti i štetnika pa prema tome bude našao sredstvo ili navesti aktivnu tvar pa prema tome dostupno sredstvo,ovako bude uzeo prvo što ima ili se nudi a rezultat nula.
 

Najnoviji postovi

Na vrh